Авіаспорт

НАРОДЖЕНІ ЛІТАТИ

Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
30.08.2005, 19:38

Хоч людина й не птах і ніби не народжена для польоту, однак серед нашого брата (жінок також) чимало тих, хто кинув виклик природі й здійнявся в небо. Можливо, ми чогось про людський рід ще не знаємо, можливо, якась його частина має неземне походження...

Кіровоградський авіаспортклуб ТСО України – об’єднання людей, для яких небо стало сенсом життя. Очолює клуб Григорій Карапиш, який ознайомив нас із його історією і сьогоденням, здобутками та проблемами.

— Зі шкільних уроків історії спливають у пам’яті розповіді про авіаційний бум двадцятих-тридцятих років минулого століття, коли в тодішньому СРСР (й Україні зокрема) авіація увірвалася в життя країни як новий перспективний напрямок розвитку суспільства, промисловості, армії...

— То був час масового захоплення авіацією. Значною мірою і завдяки її військовим можливостям. Країні потрібні були пілоти, парашутисти, тому повсюди почали виникати аероклуби. У Кіровограді він з’явився 1933 року внаслідок реалізації державної програми з їх створення. Засновано його було за підтримки пілотів бомбардувального полку, що базувався на аеродромі Федорівка. Першими інструкторами стали військові пілоти того полку. Спочатку в аероклубі готували планерників, через рік з’явилися літаки, почалася підготовка парашутистів. До початку ВВв у клубі було підготовлено велику кількість професіоналів, що під час війни виявили себе з найкращого боку. Вихованці клубу внесли гідний внесок у перемогу. Серед них є чимало Героїв Радянського Союзу.

— До вас приходять люди, яким замало для щастя лиш ходити по землі. Певно, таким були і ви, коли вперше прийшли в аероклуб.

— Сталося це зі мною 1970-го року. Тоді я навчався в КІСМі (тепер КНТУ, — авт.), але самого навчання мені було мало, хотілося стрибати з парашутом. Стрибнув – і як прикипів душею до неба, так і лишаюся відданим йому донині. 1973-го року мені запропонували працювати у клубі інструктором-парашутистом, 1975-го став майстром спорту з парашутного спорту. А 1974-го почав уже й літати.

— За радянського часу авіа-клуб був тісно пов’язаний із армією. Як саме цей зв’язок реалізовувався?

— Клуб входив до системи ДТСААФ, його діяльність фінансувало міністерство оборони. Заробітна плата працівників, пально-мастильні матеріали, літаки, парашути – усе це входило у те фінансування. Члени клубу ж сплачували символічні членські внески – два карбованці сорок копійок на рік. У нас був план стосовно підготовки близько 240 призовників-парашутистів протягом року. Їх присилали з військкомату. Ми розташовували призовників у казармі на аеродромі в Федорівці. Протягом десяти днів вони займалися парашутною, фізичною, військовою та стройовою підготовками, здійснювали по три стрибки. Після цього юнаки потрапляли на службу у повітряно-десантні війська.

Працювали ми також за програмою підготовки курсантів раннього віку. Юнаки-дев’ятикласники, які хотіли стати пілотами, приходили до нас і замість практики у школі влітку літали за спеціальною програмою на спортивних літаках. Займалися протягом навчального року теорією – тричі на тиждень. Після десятого класу, якщо вони добре складали іспити, їх поза конкурсом брали у військове авіаційне училище. Ми були закріплені за Чернігівським. Та багато хто з них вступав і до інших авіаційних військових та цивільних училищ, зокрема до КВЛУ ЦА – тепер ДЛАУ. Курсантів раннього віку щороку у нас було по 40-60 осіб.

Існувала ще й інша можливість для курсантів авіаклубу потрапити в училище. Якщо хтось налітав сто годин і був офіцером, то мав право потрапити до спецнабору. Наприклад, у Кременчуцькому середньому льотному училищі навчання тривало близько трьох років. Ті ж, хто потрапляв до спецнабору, вчилися шість або дев’ять місяців. Це було пов’язано з тим, що наші курсанти вже літали й розуміли, що таке небо. На них значно менше треба було витрачати державних грошей, була гарантія, що вони не виявляться непридатними до польотів.

Загалом ті, хто пройшов через авіаклуби ДТСААФ, ставали гордістю авіації, найкращими пілотами.

— Усі названі вище категорії парашутистів та пілотів так чи інакше пов’язані або з армією, або з професійною авіацією. Невже не було таких, для кого небо стало передусім романтичним захопленням?

— Були й такі, хто літав і стрибав лише задля задоволення, спортивної зацікавленості. Крім близько 240 юнаків, направлених до нас військкоматом, ще близько 300 осіб займалися парашутним спортом, виконували десь 250-400 стрибків на рік. Серед них траплялися й особливо обдаровані. Як от Дмитро Бурмістров, який у перший рік занять лише за перших чотири місяці здійснив 150 стрибків, виконав перший розряд і того ж року виступав уже на чемпіонаті України з парашутного спорту в особистому заліку (у подальшому він став командиром повітряного судна ТУ-154). А загалом треба займатися три-чотири роки, щоб здобути перший розряд, стрибнути не менш 200-400 разів, щоб демонструвати гідні результати. Така кількість стрибків давала можливість набути вже певного професіоналізму. Розповім ще про кількох наших вихованців. Сергій Токар почав стрибати в чотирнадцять років. До армії виконав норматив майстра спорту. Служив у ЦСКА, у складі молодіжної збірної виступав на міжнародних змаганнях, став майстром спорту міжнародного класу. Після служби в армії повернувся в аероклуб, вступив до ДЛАУ, зараз мешкає в Харкові й літає на АН-140. З парашутним спортом не розлучається, час від часу стрибає. Світлана Тараненко прийшла до нас іще школяркою, досягла високих результатів, здобула звання майстра спорту, входила із середини вісімдесятих років до складу збірної СРСР, стала рекордсменкою світу. Загалом наш аероклуб протягом 70-80-их років підготував близько 30 майстрів спорту.

— Чи змінилося спрямування вашої діяльності за останні півтора десятка років?

— З часу набуття Україною незалежності виявилось, що українській армії не потрібні наші послуги. Через це ми втратили повноцінне державне фінансування, держава підтримує нас, лише частково виділяючи кошти на заробітну плату співробітникам. Фактично ми стали спортивною організацією, якій задля виживання запропоновано самій заробляти гроші. За таких умов існують аероклуби в багатьох розвинених країнах. Але там охочі стрибати з парашутом і літати у змозі заплатити за це. У нас же – мало хто. Собівартість одного стрибка з висоти 800 метрів – 90 гривень, польоту літаком –уп’ятеро вища. А нам же треба утримувати техніку, аеродром, виплачувати зарплату. Спортсменові-парашутисту ж, щоб вийти на рівень першого розряду, треба здійснити більше 400 стрибків. Уявіть собі, які гроші має він сплатити, щоб досягти цього результату. Через матеріальні труднощі тому й не маємо останнім часом значних спортивних досягнень. Хоча є виняток: два роки тому Олег Старцев став майстром літакового спорту. (Зараз він працює в авіакомпанії УРГА, літає командиром на АН-24 і АН-26). Обсяги польотів і стрибків нині скоротилися вдесятеро. Двадцять років тому наші курсанти літали шість тисяч годин протягом року – зараз шістсот, стрибали з парашутом десять тисяч разів – зараз трохи більше тисячі.

— Але, незважаючи на матеріальну скруту, аероклуб продовжує свою діяльність. Завдяки чому вдається зберегти його?

— Ми значно скоротили кількість працівників. Раніше їх було сімдесят п’ять. І ніхто не був зайвим. Зараз нас двадцять шість – пілоти, техніки, обслуговуючий персонал, водії тощо. Із 1992-го року працюємо із курсантами ДЛАУ, які за власним бажанням проходять пілотну підготовку на наших Як-52. Після певних адміністративних узгоджень між авіаклубом та ДЛАУ було укладено угоду про співробітництво. Ми працюємо з їхніми курсантами, а льотна академія оплачує нашу роботу. Гроші ці не надто великі, але на поточні витрати вистачає. На розвиток клубу, купівлю нової техніки, на жаль, із них не зекономиш. Ми підготували близько 300 курсантів ДЛАУ. У нас курсант літає стільки, скільки необхідно за програмою підготовки. А він повинен налітати сорок годин. Із них десять – самостійно. Після цього отримує права пілота-аматора, що дає йому право літати у складі екіпажу хоч на „Боїнгу” і змогу продовжувати навчання на великих літаках.

— Загалом ви зберегли потенціал для роботи на високому професійному рівні. Тож можете надавати специфічні послуги.

— У нас працюють шість пілотів-інструкторів, усі вони – льотчики першого класу, маємо трьох досвідчених інструкторів з парашутного спорту. Їхній професіоналізм перевірений уже не раз. Тому до нас звертаються як українці, так і іноземці. Інша річ, що така співпраця є несистемною. Якби ми зі своїм персоналом і навіть тією технікою, що маємо, знаходилися в багатій країні, фінансових проблем би не мали. Завдяки класові і рівневі надаваних послуг могли б потіснити багатьох конкурентів.

Користуючись нагодою, хочу довести до відома кіровоградців, що наш аероклуб зберігає і плекає традиції, закладені нашими попередниками. Ми готові надати можливість усім охочим відчути себе справжніми повітроплавцями, перевірити власний характер, посприяти викидові адреналіну у вашу кров.

Людина завжди прагнула підкорити небо. Це їй вдалося зробити. І це може зробити кожен, хто цього прагне. Варто лише дуже захотіти.

Архив "ВГ-Летние виды спорта"

 14.06.06, 11:06 Кіровоградський іподром
 30.05.06, 10:36 Пожежно-прикладний спорт. Напередодні Кубка України
 06.04.06, 20:40 Спортивне товариство "Україна"
 12.09.05, 16:32 Музей спортивної слави Кіровоградщини
 02.09.05, 12:37 Скелелазіння. У піднебесній — чемпіон із Кіровограда!
 30.08.05, 19:38 Авіаспорт. Народжені літати
 08.08.05, 11:04 Водно-моторні види. Кіровоград — місто водне
 02.04.05, 16:53 Плавання. Кіровоградські дельфіни
 24.03.05, 16:49 Кіровоград бейсбольний
 22.03.05, 14:40 Спортивна гімнастика. Сильні тілом і духом
 14.03.05, 15:04 Спортивна гімнастика. Сенс тренерської долі
 06.07.04, 07:14 Олімпійський вогонь відвідав Київ
 19.03.04, 12:44 В Афіни поїдуть вісім кіровоградських олімпійців
 12.02.04, 11:04 Донецьк вже має меморіальну дошку на честь світового рекордсмена Сергія Бубки
 02.02.04, 17:25 Легка атлетика. Відбувся Кубок України та юнацька першість в закритих приміщеннях
 29.01.04, 19:54 В Ираке создается новый Национальный олимпийский комитет
 17.11.03, 10:02 Кіровоградська спортивна хроніка за минулі вихідні
 14.10.03, 12:34 Теннис. Евгений Кафельников играл договорные матчи?
 28.09.03, 00:36 Художественная гимнастика. ЧМ-2003. Анна Бессонова — вторая в многоборье
 23.09.03, 09:18 Сільська спартакіада Кіровоградщини на оновленому стадіоні
 19.09.03, 16:02 Велоспорт. Олександр Симоненко: "Свої спортивні перемоги присвячую пам'яті батька"
 19.09.03, 14:59 Веселі старти у дворі
 09.09.03, 14:01 Теннис. Телезрители США проигнорировали финалы US Open
 03.09.03, 12:36 6-7 та 19-21 вересня відбудуться ігри серед команд ФСК та галузей АПК Кіровоградщини
 11.07.03, 16:10 Бокс. Виталий Кличко считает, что от боя с Льюисом зависит вся его карьера
 11.07.03, 08:34 Пожежно-прикладний спорт. Кіровоградські спортсмени-пожежники — найкращі
 26.06.03, 20:11 Більярд. Тут піраміди не створюють, тут їх — розбивають...
 23.06.03, 13:16 Бокс. Не смотря на поражение, Виталий Кличко ощущает себя победителем
 17.06.03, 12:06 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 13.06.03, 09:13 Бокс. Виталий Кличко изучит манеру боя Льюиса... по художественному фильму
 05.03.03, 11:43 Бокс. Виталия Кличко обяжут встретиться с Холлифилдом
 26.02.03, 13:12 Теннис. Андрей Чесноков скрывал доходы?
 24.02.03, 23:49 Футзал. ЧЕ-2003. Финал. Италия переиграла Украину
 22.02.03, 23:04 Футзал. ЧЕ-2003. Полуфиналы
 21.02.03, 00:11 Футзал. ЧЕ-2003. Третий игровой день: завершен групповой турнир
 18.02.03, 23:46 Футзал. ЧЕ-2003. Второй игровой день. Украина в полуфинале, суперматч Сергея Коридзе
 17.02.03, 23:19 Футзал. ЧЕ-2003. Первый игровой день. Украина начинает с победы
 07.02.03, 17:52 Теннис. Мартина Хингис завершила карьеру
 04.02.03, 14:36 Теннис. Линдсей Дэвенпорт: У Хингис плохо с головой
 27.01.03, 13:17 Теннис. Андре Агасси возглавил рейтинг АТP
 17.01.03, 10:39 Шахи/Шашки. Щоб війна - лише на шахівницях
 23.12.02, 12:16 Анатолій Матвієнко: Обрання Януковича президентом НОК свідчить - "донецькі" всерйоз і надовго обживають київські пагорби
 10.12.02, 13:06 Відроджений кіровоградський "Спартак" святкує роковини
 04.12.02, 22:29 Бокс. Кировоградский "Спартак" - и в боксе мастак
 04.12.02, 13:23 Теннис. Организаторы Australian Open удивлены молчанием Сампраса
 02.12.02, 19:27 Теннис. В сборной Франции грядет чистка кадров
 14.11.02, 20:15 Художественная гимнастика. Международная федерация гимнастики признала нарушения во время допинг-контроля Алины Кабаевой и Ирины Чащиной
 12.11.02, 13:09 Легкая атлетика. ЧМ-2007 примет Осака
 11.11.02, 15:44 Теннис. Сестры Уильямс будут бойкотировать Индиан-Уэллс и впредь
 29.10.02, 22:01 Підсумки відкритого чемпіонату України з легкоатлетичного кросу. Кіровоград
 28.10.02, 13:21 Теннис. Рейтинг AТР Tour Champions Race
 19.10.02, 17:28 Відбулося чергове засідання президії Федерації легкої атлетики Кіровоградської області
 17.10.02, 21:26 Шахматы. В седьмой партии Крамник сыграл с компьютером вничью
 07.10.02, 14:08 Тяжелая атлетика. Три медали Юлии Довгань на юниорском первенстве Европы
 06.10.02, 14:17 Теннис. Кубок Кремля (жен.): Магдалена Малеева вырывает победу. Выступление российских теннисисток
 12.09.02, 20:10 Бокс. Тайсон готується вийти на ринг 7 грудня
 05.09.02, 18:47 Теніс. Антидопінгові заходи у професійному тенісі
 28.08.02, 13:40 Теннис. Организаторы US Open выдали пропуска даже сторожевым псам
 09.07.02, 23:18 IV Всеукраїнська спартакіада товариства "Спартак"
 06.07.02, 22:07 Тріатлон. Чемпіонат Європи-2002
 24.05.02, 15:11 Теніс. Щасти тобі, Іринко!
 22.05.02, 18:03 Итоги 3-ей спартакиады "Укртелеком" (Кировоградская область)
 13.05.02, 12:09 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 28.04.02, 21:20 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на перекладине
 28.04.02, 21:16 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на коне
 28.04.02, 21:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на брусьях
 28.04.02, 20:14 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на кольцах
 28.04.02, 19:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на опорном прыжке
 28.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на вольных
 27.04.02, 20:08 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Дан Потра выиграл многоборье
 27.04.02, 06:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Румыния выиграла в команде, Россия - вторая, Украина - ...
 24.04.02, 18:02 Важка Атлетика. Українка Наталя Скакун стала чемпіонкою Європи
 21.04.02, 21:42 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Алена Кваша спасает честь Украины, побеждая на вольных
 21.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Личное первенство. Бревно
 21.04.02, 17:05 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Очередное золото Светланы Хоркиной
 21.04.02, 16:27 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Наталья Зиганшина - лучшая на прыжке
 20.04.02, 18:37 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Светлана Хоркина вновь чемпионка в абсолюте. Алена Кваша стала третье
 19.04.02, 18:04 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): провал Украины в командном первенстве
 18.03.02, 11:59 Художественная гимнастика. Украинские художницы лучше всех
 18.03.02, 11:42 Теннис. Лейтон Хьюитт победил в Индиан-Уэллсе. Рейтинг АТР
 17.03.02, 05:27 Теннис. Новая звездочка - Даниэла Хантухова
 27.01.02, 13:39 Теннис. Дженнифер Каприати и Томас Юханссон - победители Australian Open-2002
 26.01.02, 06:12 Теннис. Australian Open. Матчи 12-го дня
 25.01.02, 12:36 Теннис. Анна Курникова и Мартинa Хингис выиграли в паре Australian Open. Марат Сафин вышел в финал
 25.01.02, 10:52 Теннис. Australian Open. Матчи 11-го дня
 24.01.02, 18:02 Теннис. Близятся финалы Australian Open
 24.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 10-го дня
 23.01.02, 17:22 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Руслан Пономарев - чемпион мира
 23.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 9-го дня
 22.01.02, 19:43 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Победит Руслан Пономарев
 22.01.02, 09:38 Теннис. Australian Open. Матчи 8-го дня
 21.01.02, 17:57 Теннис. Сампрас вылетел уже в 1/8 финала
 21.01.02, 08:14 Теннис. Australian Open. Матчи 7-го дня
 20.01.02, 17:39 Теннис. Australian Open. Матчи 6-го дня
 20.01.02, 15:11 Шахматы. Совсем скоро Украина впервые получит шахматную корону
 20.01.02, 14:07 Теннис. Australian Open. Матчи 5-го дня
 18.01.02, 17:52 Теннис. Мартина Хингис огорчила Германию
 18.01.02, 14:01 Теннис. Australian Open. Матчи 4-го дня
 17.01.02, 19:22 Теннис. Рене Шуттлер выбил Карлоса Мойю
 17.01.02, 11:24 Теннис. Australian Open. Матчи 3-го дня
 16.01.02, 19:36 Теннис. Новых Граф и Беккеров в Германии пока нет
 16.01.02, 11:08 Теннис. Australian Open. Все матчи вторника
 15.01.02, 15:31 Теннис. Australian Open. Первый круг: Россия - Германия - 1:1
 20.12.01, 23:03 Художня гімнастика. Аліна Кабаєва таки вживала заборонені препарати
 11.12.01, 16:26 Відродження Кіровоградського "Спартака"
 26.11.01, 09:01 Легка атлетика. Названі кращі легкоатлети 2001 року
 20.11.01, 14:27 Американський футбол. Перший хет-трик Ренді Мосса
 20.11.01, 14:24 Художня гімнастика. Кабаєва все ще під підозрою
 19.11.01, 22:10 Легка атлетика. Жана Пінтусевич - претендентка на звання кращої легкоатлетки цього року
 08.11.01, 12:14 Легка атлетика. Ігоря Фурманова призначено керівником делегації на чемпіонат Європи
 08.11.01, 10:22 Легка атлетика. Чемпіонат дістав високу оцінку (чемпіонат України з кросу)
 12.10.00, 07:03 Спортивная гимнастика. Ольга Тесленко: "Я хотела стать заслуженной..."

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Чи потрібно українському Спартаку змінювати стару символіку?
Зробити все зовсім нове
Нову, але з елементами старої символіки
Переробити лише кольори
Ні в якому разіУкраинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!