БЕЙСБОЛ

КІРОВОГРАД БЕЙСБОЛЬНИЙ

(Фото О.Коломинова) Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
24.03.2005, 16:49

Наше місто відоме багатьом завдяки своїм досягненням. Серед них чимало й спортивних. Бейсбол — це той вид спорту, який культивують у Кіровограді здавна і завдяки якому про місто знають не лише в Європі, а й у світі. Усі три збірні країни з бейсболу — національну, молодіжну та кадетську (юнаки 13-15 років) сформовано переважно із кіровоградських гравців, а головні тренери усіх збірних живуть і працюють у нашому місті.

Кореспондент "ВГ" зустрівся із старшим тренером по бейсболу СДЮШОР-2, тренером вищої категорії, майстром спорту, тренером кадетської збірної України Сергієм Лимаренком, який розповів про появу, розвиток та перспективи бейсболу в Україні та Кіровограді зокрема.

— Бейсбол — новий для нас вид спорту. З якого часу його культивують в Україні і коли ви почали займатися ним?

— Ще за часів СРСР, 1986-го року, Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) увів його до складу олімпійських видів спорту. Завдяки цьому на нього звернули увагу і в Союзі. Адже не секрет, що до олімпійських видів спортивні функціонери ставилися, а значить — і фінансували, значно краще, ніж до неолімпійських. Виникли союзна федерація, команди, чемпіонат та інші змагання. Серед гравців переважали досвідчені майстри — колишні волейболісти, гандболісти, легкоатлети, регбісти тощо, які у своїх видах спорту вже не могли демонструвати найвищих досягнень. Бейсбол дав їм друге спортивне життя. Маючи необхідні фізичні кондиції, вони швидко опановували технічні навички, адаптувалися до правил гри. Сприяло цьому й їхнє стажування у США, де деякі команди перебували по півроку.

Я вихованець Знам'янської спортивної школи. Займався метанням списа й легкою атлетикою (біг на 400-800 метрів), навчався в Київському спортивному інтернаті, а потім на факультеті фізвиховання нашого педінституту. 1989-го року нещодавній його випускник Валентин Рябухін розпочав тренувати там бейсбольну команду. Я відразу вподобав цю інтелектуальну й атлетичну гру. Набували одночасно майстерності і тренер, і ми — гравці. Тренувалися на футбольному полі. Стали справжніми фанатами бейсболу. Пройшли відбір і потрапили на чемпіонат СРСР у першій лізі. Грали в Москві у Крилатському, на полі для стрільби з лука. Поле перегородили, тому водночас відбувалися дві гри. Ми змагалися з одинадцятьма командами і навіть стали не останніми.

Майже одночасно з командою факультету фізвиховання бейсбольні команди виникли в КВЛУ ЦА (1988 року), де гравцями були кубинські й наші студенти, та в КІСМі, де грали нікарагуанці й частина українських студентів. Кубинці й нікарагуанці у себе вдома з дитинства грали в бейсбол, тому й не дивно, що ці команди виступали на високому рівні.

— Як сприйняли появу нового виду спорту кіровоградські спортивні чиновники?

— Вони поставилися до цього з належною увагою, розуміючи, що в майбутньому бейсбол може принести великі дивіденди, прославити місто. Зараз у нас — чудова база. Маємо три поля для дорослих. Основне — європейського рівня, де відбуваються навіть ігри на єврокубки. Одне з полів — тренувальне — розташоване в селищі Новому, де створено ідеальну базу для підготовки дітей молодшого і середнього віку. Там відбуваються збори збірної дитячої команди України, дитячі першості. У місті маємо кілька полів у мікрорайонах, де існують дитячі бейсбольні команди.

— Чому ви почали працювати з дітьми?

— Після повернення нашої команди з першості Союзу постало питання про необхідність дитячого тренера. На той час закінчував навчання, у спорткомітеті мені запропонували цю роботу. Я погодився. Працюючи у школі вчителем фізвиховання, набрав групу дітей у бейсбольну секцію. Тренувалися до знемоги, настільки сильно прагнули потрапити на першість України. Виступили добре, посівши друге місце в зональних змаганнях та п'яте у фіналі. Ніхто із суперників не вірив, що займаємося лише восьмий місяць. З того часу ось уже чотирнадцять років працюю з дітьми. Крім того, що я старший тренер кадетської збірної України, треную команду в селищі Новому, де живу і де є відповідна для тренувань база. Готую і зовсім маленьких, і середніх за віком, і юніорів. Відповідаю за нашу другу команду вищої ліги — "Діамант", у якій виступають юніори. А найтитулованіша наша команда — "Техуніверситет" (дев'ятиразовий чемпіон України та дев'ятиразовий володар Кубка України). Усі тренери працюють за бригадним методом. Тобто кожен відповідає за свою ділянку, але й допомагає іншим. Тренери збірних: Олег Бойко (заслужений тренер України, майстер спорту, головний тренер Національної збірної України), Юрій Бойко (тренер вищої категорії, майстер спорту, головний тренер молодіжної збірної) і я — Сергій Лимаренко (тренер вищої категорії, майстер спорту, головний тренер юнацької (кадети) збірної). З нами також працюють із резервом тренери Руслан Дикун, Сергій Хименко, Олександр Гілей, Сергій Головко, Сергій Тєгляй та Олександр Сухов.

— Скільки у бейсболі ліг? Які місця посідають у них наші команди?

— Вища ліга поділяється на дивізіони — А і В. Крім цього, є перша ліга. У них грають дорослі спортсмени та юніори (16-18 років). Кіровоград має дві команди вищої ліги — "Техуніверситет" (у минулому — "Горн") та "Діамант". У першій команді грають в основному студенти та викладачі фізвиховання техуніверситету. Друга існує на базі СДЮШОР-2. У ній грає основа юніорської збірної, а у першій команді — основа Національної. Ці дві команди практично постійно посідають призові місця в чемпіонаті України, вони є беззаперечними лідерами українського бейсболу.

Минулого року Національна збірна посіла перше місце на чемпіонаті Європи в Польщі (група В) і вийшла в групу А. Юніори в Хорватії також на чемпіонаті Європи виграли золото в групі В і теж увійшли в елітну групу А. Найменші наші бейсболісти їздили в Словакію (у складі цієї збірної теж переважно були кіровоградці) і посіли там п'яте місце. 1998-го року кадетська збірна України брала участь у чемпіонаті світу в місті Сент-Луїсі (США), де змагалися дванадцять команд. 2001 року в місті Ешлі (США) ми брали участь у регіональній світовій серії. Для того, щоб туди потрапити, виграли першість Європи (юнаки 16-18 років). В Ешлі стали шостими серед дев'яти команд.

У Кіровограді склалася цілісна система підготовки бейсболістів. Команди постійно поповнюються новими гравцями, адже ми починаємо працювати із семи-восьмирічними дітьми. Тому будь-який кіровоградський гравець — на вагу золота. Він підсилить будь-яку команду. Ми маємо свій дитячий чемпіонат Кіровограда, який за складом команд сильніший, ніж першість України. Тому ми з дітьми протягом десяти років не програли жодної першості — ні серед маленьких, ні середніх, ні старших. У нас велика конкуренція між командами. Діти різних районів міста грають між собою і таким чином відточують майстерність. Тому, коли збірна Кіровограда виступає на першості України, то гідних суперників там не має. Український рівень бейсболу для нас доволі слабкий. Кіровоградцям необхідно виїздити на європейські першості, лише там ми можемо боротися із суперниками високого рівня.

— Ви згадали про чемпіонат Кіровограда. Як він відбувається?

— Йдеться про літл-лігу (маленьку лігу). Вона функціонує за принципом колишнього футбольного турніру "Шкіряний м'яч", який колись існував у СРСР. Тоді команди з одного мікрорайону змагалися між собою, най-кращі виборювали першість у загальнодержавному масштабі. За таким же принципом точиться боротьба і в літл-лігах. У нашій лізі грають кілька команд із селища Нового й міста. Невдовзі утворимо ще й суто міську лігу. На початку року збірна команда літл-ліги Кіровограда (юнаки 13-14 років) перемогла на П'ятому міжнародному зимовому бейсбольному турнірі "Кубок Дзіялдово-2005" (Польща). Команда виступала там як переможець серед літл-ліг України. Її основу склали вихованці Центру дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ) "Центр-Юність" Новенської селищної ради (директор — Віктор Савицький). Участь у турнірі стала можливою завдяки підтримці голови Новенської селищної ради Олега Литвиненка та меценатів, а підготовкою команди займалися тренери-викладачі ЦДЮТ "Центр-Юність" та тренерський штаб СДЮШОР-2 на чолі з директором Віталієм Винокуром. Кіровоградська команда — збірна команд літл-ліги — п'ять разів поспіль перемагає в першості літл-ліг України. Престижний турнір, у якому вона зіграла й перемогла, став одним із етапів підготовки перед чемпіонатом Європи в місті Кутно (Польща), де визначиться команда-переможець, що виступить цього року на чемпіонаті світу в США.

— З усього видно, що Кіровоград — місто бейсбольне. А як щодо розвитку в ньому софтболу (жіночого бейсболу)?

— Років із п'ять тому тренер Артур Царенко вирішив створити у нас софтбольну команду (на той час в Україні вже був свій чемпіонат і чимало команд). Заснував її на основі гравців техуніверситету (працював там викладачем фізвиховання), тому вона так і називається — "Техуніверситет". Два роки тому він виїхав спочатку до Москви, а потім до Луганська, де тренує місцеву "Ніку" — десятиразового чемпіона України зі софтболу. Справу Артура підхопив Василь Антошко — гравець бейсбольної команди "Техуніверситет", викладач КНТУ. Він зміг зберегти потенціал команди й довести свої й попередникові зусилля до логічного кінця — минулого року "Техуніверситет" став чемпіоном, перервавши багаторічну чемпіонську ходу "Ніки".

— Кілька років тому в селищі Новому також існувала софтбольна команда. Яка нині її доля?

— Чотири роки тому я ініціював її створення. За цю справу взялися тренери Костянтин Тарасенко та Юрій Гордєєв. Команда була доволі сильною, грала у вищій лізі, брала участь у Кубку України. Серед дівчат були дуже сильні гравці. Наприклад, Марина Судак, яка у складі збірної грала на чемпіонаті світу серед юніорок у США. Але дівчата починали тренуватися з шостого-сьомого класів, перспективу потрапити до "Техуніверситету" мало хто мав. Не існувало такої розгалуженої системи підготовки спортсменів з раннього дитинства, як у бейсболі. Команда, на жаль, припинила своє існування. До того ж тренери не були спеціалістами із софтболу. А специфіка роботи із жінками — зовсім інша, ніж із чоловіками.

— Чи відбудеться з часом у бейсболі переорієнтація команд на професійну основу?

— Сьогодні наш дорослий бейсбол — напівпрофесійний. Минулого року "Техуніверсистет" уперше за багато років не став чемпіоном: частину його гравців "купили" конкуренти. Гравці хочуть отримувати нормальну платню, мати квартиру й інші матеріальні блага. А тому йдуть туди, де їх усім цим можуть забезпечити. Тобто відбувається процес професіоналізації бейсболу. І це нормально. Тому варто вже сьогодні думати усім нам у Кіровограді, як не лише вирощувати спортсменів, а й утримувати їх у наших командах. Якщо це питання вирішимо — кіровоградський бейсбол і надалі лідируватиме не лише в Україні, а й у Європі. А звідти вже й до світової слави недалеко.

Архив "ВГ-Летние виды спорта"

 14.06.06, 11:06 Кіровоградський іподром
 30.05.06, 10:36 Пожежно-прикладний спорт. Напередодні Кубка України
 06.04.06, 20:40 Спортивне товариство "Україна"
 12.09.05, 16:32 Музей спортивної слави Кіровоградщини
 02.09.05, 12:37 Скелелазіння. У піднебесній — чемпіон із Кіровограда!
 30.08.05, 19:38 Авіаспорт. Народжені літати
 08.08.05, 11:04 Водно-моторні види. Кіровоград — місто водне
 02.04.05, 16:53 Плавання. Кіровоградські дельфіни
 24.03.05, 16:49 Кіровоград бейсбольний
 22.03.05, 14:40 Спортивна гімнастика. Сильні тілом і духом
 14.03.05, 15:04 Спортивна гімнастика. Сенс тренерської долі
 06.07.04, 07:14 Олімпійський вогонь відвідав Київ
 19.03.04, 12:44 В Афіни поїдуть вісім кіровоградських олімпійців
 12.02.04, 11:04 Донецьк вже має меморіальну дошку на честь світового рекордсмена Сергія Бубки
 02.02.04, 17:25 Легка атлетика. Відбувся Кубок України та юнацька першість в закритих приміщеннях
 29.01.04, 19:54 В Ираке создается новый Национальный олимпийский комитет
 17.11.03, 10:02 Кіровоградська спортивна хроніка за минулі вихідні
 14.10.03, 12:34 Теннис. Евгений Кафельников играл договорные матчи?
 28.09.03, 00:36 Художественная гимнастика. ЧМ-2003. Анна Бессонова — вторая в многоборье
 23.09.03, 09:18 Сільська спартакіада Кіровоградщини на оновленому стадіоні
 19.09.03, 16:02 Велоспорт. Олександр Симоненко: "Свої спортивні перемоги присвячую пам'яті батька"
 19.09.03, 14:59 Веселі старти у дворі
 09.09.03, 14:01 Теннис. Телезрители США проигнорировали финалы US Open
 03.09.03, 12:36 6-7 та 19-21 вересня відбудуться ігри серед команд ФСК та галузей АПК Кіровоградщини
 11.07.03, 16:10 Бокс. Виталий Кличко считает, что от боя с Льюисом зависит вся его карьера
 11.07.03, 08:34 Пожежно-прикладний спорт. Кіровоградські спортсмени-пожежники — найкращі
 26.06.03, 20:11 Більярд. Тут піраміди не створюють, тут їх — розбивають...
 23.06.03, 13:16 Бокс. Не смотря на поражение, Виталий Кличко ощущает себя победителем
 17.06.03, 12:06 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 13.06.03, 09:13 Бокс. Виталий Кличко изучит манеру боя Льюиса... по художественному фильму
 05.03.03, 11:43 Бокс. Виталия Кличко обяжут встретиться с Холлифилдом
 26.02.03, 13:12 Теннис. Андрей Чесноков скрывал доходы?
 24.02.03, 23:49 Футзал. ЧЕ-2003. Финал. Италия переиграла Украину
 22.02.03, 23:04 Футзал. ЧЕ-2003. Полуфиналы
 21.02.03, 00:11 Футзал. ЧЕ-2003. Третий игровой день: завершен групповой турнир
 18.02.03, 23:46 Футзал. ЧЕ-2003. Второй игровой день. Украина в полуфинале, суперматч Сергея Коридзе
 17.02.03, 23:19 Футзал. ЧЕ-2003. Первый игровой день. Украина начинает с победы
 07.02.03, 17:52 Теннис. Мартина Хингис завершила карьеру
 04.02.03, 14:36 Теннис. Линдсей Дэвенпорт: У Хингис плохо с головой
 27.01.03, 13:17 Теннис. Андре Агасси возглавил рейтинг АТP
 17.01.03, 10:39 Шахи/Шашки. Щоб війна - лише на шахівницях
 23.12.02, 12:16 Анатолій Матвієнко: Обрання Януковича президентом НОК свідчить - "донецькі" всерйоз і надовго обживають київські пагорби
 10.12.02, 13:06 Відроджений кіровоградський "Спартак" святкує роковини
 04.12.02, 22:29 Бокс. Кировоградский "Спартак" - и в боксе мастак
 04.12.02, 13:23 Теннис. Организаторы Australian Open удивлены молчанием Сампраса
 02.12.02, 19:27 Теннис. В сборной Франции грядет чистка кадров
 14.11.02, 20:15 Художественная гимнастика. Международная федерация гимнастики признала нарушения во время допинг-контроля Алины Кабаевой и Ирины Чащиной
 12.11.02, 13:09 Легкая атлетика. ЧМ-2007 примет Осака
 11.11.02, 15:44 Теннис. Сестры Уильямс будут бойкотировать Индиан-Уэллс и впредь
 29.10.02, 22:01 Підсумки відкритого чемпіонату України з легкоатлетичного кросу. Кіровоград
 28.10.02, 13:21 Теннис. Рейтинг AТР Tour Champions Race
 19.10.02, 17:28 Відбулося чергове засідання президії Федерації легкої атлетики Кіровоградської області
 17.10.02, 21:26 Шахматы. В седьмой партии Крамник сыграл с компьютером вничью
 07.10.02, 14:08 Тяжелая атлетика. Три медали Юлии Довгань на юниорском первенстве Европы
 06.10.02, 14:17 Теннис. Кубок Кремля (жен.): Магдалена Малеева вырывает победу. Выступление российских теннисисток
 12.09.02, 20:10 Бокс. Тайсон готується вийти на ринг 7 грудня
 05.09.02, 18:47 Теніс. Антидопінгові заходи у професійному тенісі
 28.08.02, 13:40 Теннис. Организаторы US Open выдали пропуска даже сторожевым псам
 09.07.02, 23:18 IV Всеукраїнська спартакіада товариства "Спартак"
 06.07.02, 22:07 Тріатлон. Чемпіонат Європи-2002
 24.05.02, 15:11 Теніс. Щасти тобі, Іринко!
 22.05.02, 18:03 Итоги 3-ей спартакиады "Укртелеком" (Кировоградская область)
 13.05.02, 12:09 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 28.04.02, 21:20 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на перекладине
 28.04.02, 21:16 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на коне
 28.04.02, 21:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на брусьях
 28.04.02, 20:14 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на кольцах
 28.04.02, 19:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на опорном прыжке
 28.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на вольных
 27.04.02, 20:08 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Дан Потра выиграл многоборье
 27.04.02, 06:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Румыния выиграла в команде, Россия - вторая, Украина - ...
 24.04.02, 18:02 Важка Атлетика. Українка Наталя Скакун стала чемпіонкою Європи
 21.04.02, 21:42 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Алена Кваша спасает честь Украины, побеждая на вольных
 21.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Личное первенство. Бревно
 21.04.02, 17:05 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Очередное золото Светланы Хоркиной
 21.04.02, 16:27 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Наталья Зиганшина - лучшая на прыжке
 20.04.02, 18:37 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Светлана Хоркина вновь чемпионка в абсолюте. Алена Кваша стала третье
 19.04.02, 18:04 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): провал Украины в командном первенстве
 18.03.02, 11:59 Художественная гимнастика. Украинские художницы лучше всех
 18.03.02, 11:42 Теннис. Лейтон Хьюитт победил в Индиан-Уэллсе. Рейтинг АТР
 17.03.02, 05:27 Теннис. Новая звездочка - Даниэла Хантухова
 27.01.02, 13:39 Теннис. Дженнифер Каприати и Томас Юханссон - победители Australian Open-2002
 26.01.02, 06:12 Теннис. Australian Open. Матчи 12-го дня
 25.01.02, 12:36 Теннис. Анна Курникова и Мартинa Хингис выиграли в паре Australian Open. Марат Сафин вышел в финал
 25.01.02, 10:52 Теннис. Australian Open. Матчи 11-го дня
 24.01.02, 18:02 Теннис. Близятся финалы Australian Open
 24.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 10-го дня
 23.01.02, 17:22 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Руслан Пономарев - чемпион мира
 23.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 9-го дня
 22.01.02, 19:43 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Победит Руслан Пономарев
 22.01.02, 09:38 Теннис. Australian Open. Матчи 8-го дня
 21.01.02, 17:57 Теннис. Сампрас вылетел уже в 1/8 финала
 21.01.02, 08:14 Теннис. Australian Open. Матчи 7-го дня
 20.01.02, 17:39 Теннис. Australian Open. Матчи 6-го дня
 20.01.02, 15:11 Шахматы. Совсем скоро Украина впервые получит шахматную корону
 20.01.02, 14:07 Теннис. Australian Open. Матчи 5-го дня
 18.01.02, 17:52 Теннис. Мартина Хингис огорчила Германию
 18.01.02, 14:01 Теннис. Australian Open. Матчи 4-го дня
 17.01.02, 19:22 Теннис. Рене Шуттлер выбил Карлоса Мойю
 17.01.02, 11:24 Теннис. Australian Open. Матчи 3-го дня
 16.01.02, 19:36 Теннис. Новых Граф и Беккеров в Германии пока нет
 16.01.02, 11:08 Теннис. Australian Open. Все матчи вторника
 15.01.02, 15:31 Теннис. Australian Open. Первый круг: Россия - Германия - 1:1
 20.12.01, 23:03 Художня гімнастика. Аліна Кабаєва таки вживала заборонені препарати
 11.12.01, 16:26 Відродження Кіровоградського "Спартака"
 26.11.01, 09:01 Легка атлетика. Названі кращі легкоатлети 2001 року
 20.11.01, 14:27 Американський футбол. Перший хет-трик Ренді Мосса
 20.11.01, 14:24 Художня гімнастика. Кабаєва все ще під підозрою
 19.11.01, 22:10 Легка атлетика. Жана Пінтусевич - претендентка на звання кращої легкоатлетки цього року
 08.11.01, 12:14 Легка атлетика. Ігоря Фурманова призначено керівником делегації на чемпіонат Європи
 08.11.01, 10:22 Легка атлетика. Чемпіонат дістав високу оцінку (чемпіонат України з кросу)
 12.10.00, 07:03 Спортивная гимнастика. Ольга Тесленко: "Я хотела стать заслуженной..."

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Чи потрібно українському Спартаку змінювати стару символіку?
Зробити все зовсім нове
Нову, але з елементами старої символіки
Переробити лише кольори
Ні в якому разіУкраинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!