СПОРТИВНА ГІМНАСТИКА

СЕНС ТРЕНЕРСЬКОЇ ДОЛІ

Фото Олександра КОЛОМИНОВА Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
14.03.2005, 15:04

Одним із трьох відділень кіровоградської школи олімпійського резерву є жіноче відділення спортивної гімнастики. Очолює його старший тренер, заслужений тренер України зі спортивної гімнастики Світлана Куценко. Її розповідь про тренерів та вихованців відділення, його історію, своє спортивне життя ми й пропонуємо до уваги наших читачів.

— Ви тривалий час працювали на базі підготовки спортсменів збірної України зі спортивної гімнастики. Там ви тренували кіровоградок?

— Нещодавно я повернулася із дев'ятирічного відрядження в місто Київ, де працювала на олімпійській базі в Кончі-Заспі. Тренувала наших кіровоградських спортсменок, що входили до збірної України. Пройшла з ними три етапи підготовки до Олімпійських ігор в Атланті, Сіднеї та Афінах. В Атланті у складі національної збірної України виступали дві представниці міста Кіровограда — Світлана Зелепукіна (тренери — Олександра Сіренко та Ніла Тимофеєва) та Оля Тесленко, яка потрапила у фінал і у вправі на колоді була п'ятою. У Сіднеї виступало теж двоє кіровоградок — Ольга Тесленко і Тетяна Ярош. Виступили вдало, а Тетяна повторила на колоді Олине досягнення на попередній Олімпіаді. Готувалися ми і до Олімпіади в Афінах. На той час Оля вже пішла з великого спорту, вийшла заміж за гімнаста із Запоріжжя Романа Зозулю (члена збірної команди України) і зараз виховує синочка Олексія. Я працювала з Тетяною Ярош та Інною Тесленко. Покладала великі надії на Інну як на молодшу за віком спортсменку. Дівчата були готові боротися за перемогу. Та через їхню деяку психологічну і фізичну неготовність до виступу на олімпійському рівні вони не змогли конкурувати з іншими претендентками до збірної України.

— Зараз ви обіймаєте посаду старшого тренера відділення. Та шлях до цього був, напевно, довгим. Тож вам є що розповісти про минуле кіровоградської жіночої гімнастики.

— Займатися нею я почала ще в Хабаровську, де жила з батьками до дванадцяти років. У Кіровограді моя шкільна вчителька фізкультури Тамара Хомінська відвела мене до тренерів Михайла й Тамари Гасманів. Так я потрапила до відділення спортивної гімнастики міста, що розміщувалося у Палаці піонерів на вулиці Леніна. Пізніше нас перевели у спортзал товариства "Авангард", що на вулиці Тимирязєва. Там, крім гімнастики, займалися й ігровими видами спорту. Тому нам доводилося перед тренуваннями і після них розгортати і згортати гімнастичний килим, монтувати й демонтувати спортивне обладнання, яке важило не один і не десять кілограмів. З нами працювали, крім Гасманів, такі досвідчені тренери, як Едуард Нечай, Юзеф Толчинський, Любов Яковська, Ніла Тимофеєва, Валентина Ернст, Людмила Басенко. З часом я сама почала працювати там тренером, паралельно навчаючись в інституті (на той час зал уже повністю перепрофілювали під гімнастичний), набрала свої перші групи. 1975-го року почав функціонувати наш теперішній Палац спорту. У ньому поруч із легкоатлетичним манежем був, і зараз є, малий гімнастичний зал, куди нас і перевели з "Авангарду". Перейшли туди всім колективом дітей і дорослих. Тоді працювали Гасмани, Любов Яковська, Олександра Солоха, Ніла Тимофеєва, хореограф Євгенія Ящук, Тетяна Радченко. Між нами точилася справжня азартна спортивна боротьба. Кожен намагався підготувати своїх вихованців якнайкраще. Невдовзі приєднався Едуард Нечай, який деякий час мешкав на Півночі. Ми почали показувати щороку все кращі результати, наші спортсмени вийшли на доволі високий рівень підготовки. Зокрема вихованка школи Олеся Дудник (тренери — Євгенія Ящук та Едуард Нечай) стала чемпіонкою Європи у вправах на колоді, а 1989 року у складі збірної команди СРСР стала чемпіонкою світу в командній першості, чемпіонкою світу у вправах на колоді і бронзовим призером у опорному стрибку. Завдяки цьому легкоатлетичний манеж переобладнали під великий гімнастичний зал. Тож ми отримали чудову можливість відточувати спортивну майстерність. У школі відбувалося дуже багато всеукраїнських та всесоюзних змагань. Кіровоград став неофіційною гімнастичною столицею України, сюди із задоволенням їхали і спортсмени, і їхні тренери. Насамперед тому, що у нас чудовий зал, поруч із яким знаходяться готелі, де жили гості. Для них же організовували повноцінне харчування, культурні програми. Окрім змагань, у нас проходили також збори спортсменів. Усе це давало можливість нам — і тренерам, і спортсменам — учитися в найкращих і показувати хороші результати.

З часом, у період економічних потрясінь, переважна більшість тренерів виїхала за кордон, але виросла нова плеяда молодих.

— Для них уже ви є тим взірцем, яким були для вас ваші вчителі?

— Сподіваюся. Їм варто віддати належне за те, що у важкий час не полишили улюбленої справи. Було нелегко. Школу не опалювали. Доводилося тренуватися в куртках і спортивних костюмах. Але вони витримали іспит на вірність гімнастиці. Зараз маємо набагато кращі умови для роботи. У залах тепло, спортсмени працюють у купальниках і футболках, на вікнах нові штори, зали добре освітлюються. Дещо гірше зі спортивним обладнанням. Хоча Держкомспорт обіцяв виділити його, але надали лише півкомплекта спортивних снарядів. Катастрофічно не вистачає матів, а тим, що маємо, уже стільки ж років, скільки школі. Потрібні чохли на них. Завдяки їм ми змогли б користуватися старими матами ще років із десять.

Нещодавно у нас побувала олімпійська чемпіонка Лілія Підкопаєва. Вона бувала тут і раніше, має чудові спогади про Кіровограда і наш зал. І цього разу із захопленням говорила, який він гарний, чистий, теплий.

— Хто сьогодні працює у вашому колективі і кого тренуєте безпосередньо ви?

— Зараз треную студенток до Української універсіади. Якщо вистачить сил та енергії, спробуємо пробитися на Всесвітню універсіаду в Туреччині.

Наш колектив тренерів поділений на три мікробригади. Першу очолює Світлана Скрипчук. Під її орудою працюють Олена Мащенко й Наталя Галинська. До бригади Світлани Бадюлі входять Наталя Кришня й Наталя Побир — водночас і тренер, і спортсменка, і студент-ка. Її діти на цьогорічному чемпіонаті міста продемонстрували високі результати. Третя бригада — суто молодіжна: Інна Мерещенко, Руслана Хоменко, Ольга Гусак, Оксана Корінь. Очолює цей колектив Інна Мерещенко. З нами також працює досвідчений Михайло Гасман, який займається організаційними питаннями, підставляючи чоловіче плече нашому жіночому колективу. Усі тренери — колишні спортсмени, майстри спорту, що виросли у нашій школі. Серед них триває здорова конкуренція. Тож від неї виграють насамперед діти, яких у відділенні близько двохсот п'ятдесяти.

— Основний ваш контингент — діти. Як вам вдається зацікавити їх викладатися на тренуваннях? Адже значно простіше теревенити з подружками, попиваючи рекламовані води-пиво.

— Сюди приводять дітей ще зовсім маленькими. Вони так хочуть чогось навчитися, за звичайну похвалу готові тренуватися і тренуватися. Хочуть бути найкращими, бо мають наочні приклади успішних виступів наших спортсменів на всеукраїнських, європейських, світових стартах та Олімпійських іграх. Щоб підтримати в них це бажання, необхідно влаштовувати змагання: це надає їм додаткового стимулу й заохочує до вдосконалення. Нещодавно ми провели чемпіонат міста. За змаганнями спостерігали батьки, для яких виступи їхніх дітей стали найкращими подарунками. Абсолютна чемпіонка міста Наталя Рощина отримала кубок і медаль, а призери змагання отримали медалі та привезені Лілією Підкопаєвою журнали "Золота Ліля" з її автографом.

Заняття гімнастикою зміцнюють молодь фізично, сприяють розумовому розвиткові, спорт дає можливість побачити свою країну, світ. Але щоб досягти якнайвищих результатів, потрібно тренуватися на олімпійській базі в Кончі-Заспі (а на це треба чимало грошей). Адже тільки там спортсмен і його тренер можуть набиратися необхідного досвіду якнайвищого рівня. Нині покладаємо велику надію на Валю Голенкову, Іру Коваленко, Тетяну Сидорук, Наталю Гаврилович, Анастасію Лункан, Анастасію Зосименко, Олександру Всесвятську, Юлію Щур, Олю Токарчук та деяких інших спортсменок. Зараз дехто з них на змаганнях на першість Кубка Київського Палацу спорту. Готуємося до юнацьких та молодіжних ігор. Працюємо для дітей і заради них. У цьому й полягає сенс нашої тренерської долі.

Архив "ВГ-Летние виды спорта"

 14.06.06, 11:06 Кіровоградський іподром
 30.05.06, 10:36 Пожежно-прикладний спорт. Напередодні Кубка України
 06.04.06, 20:40 Спортивне товариство "Україна"
 12.09.05, 16:32 Музей спортивної слави Кіровоградщини
 02.09.05, 12:37 Скелелазіння. У піднебесній — чемпіон із Кіровограда!
 30.08.05, 19:38 Авіаспорт. Народжені літати
 08.08.05, 11:04 Водно-моторні види. Кіровоград — місто водне
 02.04.05, 16:53 Плавання. Кіровоградські дельфіни
 24.03.05, 16:49 Кіровоград бейсбольний
 22.03.05, 14:40 Спортивна гімнастика. Сильні тілом і духом
 14.03.05, 15:04 Спортивна гімнастика. Сенс тренерської долі
 06.07.04, 07:14 Олімпійський вогонь відвідав Київ
 19.03.04, 12:44 В Афіни поїдуть вісім кіровоградських олімпійців
 12.02.04, 11:04 Донецьк вже має меморіальну дошку на честь світового рекордсмена Сергія Бубки
 02.02.04, 17:25 Легка атлетика. Відбувся Кубок України та юнацька першість в закритих приміщеннях
 29.01.04, 19:54 В Ираке создается новый Национальный олимпийский комитет
 17.11.03, 10:02 Кіровоградська спортивна хроніка за минулі вихідні
 14.10.03, 12:34 Теннис. Евгений Кафельников играл договорные матчи?
 28.09.03, 00:36 Художественная гимнастика. ЧМ-2003. Анна Бессонова — вторая в многоборье
 23.09.03, 09:18 Сільська спартакіада Кіровоградщини на оновленому стадіоні
 19.09.03, 16:02 Велоспорт. Олександр Симоненко: "Свої спортивні перемоги присвячую пам'яті батька"
 19.09.03, 14:59 Веселі старти у дворі
 09.09.03, 14:01 Теннис. Телезрители США проигнорировали финалы US Open
 03.09.03, 12:36 6-7 та 19-21 вересня відбудуться ігри серед команд ФСК та галузей АПК Кіровоградщини
 11.07.03, 16:10 Бокс. Виталий Кличко считает, что от боя с Льюисом зависит вся его карьера
 11.07.03, 08:34 Пожежно-прикладний спорт. Кіровоградські спортсмени-пожежники — найкращі
 26.06.03, 20:11 Більярд. Тут піраміди не створюють, тут їх — розбивають...
 23.06.03, 13:16 Бокс. Не смотря на поражение, Виталий Кличко ощущает себя победителем
 17.06.03, 12:06 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 13.06.03, 09:13 Бокс. Виталий Кличко изучит манеру боя Льюиса... по художественному фильму
 05.03.03, 11:43 Бокс. Виталия Кличко обяжут встретиться с Холлифилдом
 26.02.03, 13:12 Теннис. Андрей Чесноков скрывал доходы?
 24.02.03, 23:49 Футзал. ЧЕ-2003. Финал. Италия переиграла Украину
 22.02.03, 23:04 Футзал. ЧЕ-2003. Полуфиналы
 21.02.03, 00:11 Футзал. ЧЕ-2003. Третий игровой день: завершен групповой турнир
 18.02.03, 23:46 Футзал. ЧЕ-2003. Второй игровой день. Украина в полуфинале, суперматч Сергея Коридзе
 17.02.03, 23:19 Футзал. ЧЕ-2003. Первый игровой день. Украина начинает с победы
 07.02.03, 17:52 Теннис. Мартина Хингис завершила карьеру
 04.02.03, 14:36 Теннис. Линдсей Дэвенпорт: У Хингис плохо с головой
 27.01.03, 13:17 Теннис. Андре Агасси возглавил рейтинг АТP
 17.01.03, 10:39 Шахи/Шашки. Щоб війна - лише на шахівницях
 23.12.02, 12:16 Анатолій Матвієнко: Обрання Януковича президентом НОК свідчить - "донецькі" всерйоз і надовго обживають київські пагорби
 10.12.02, 13:06 Відроджений кіровоградський "Спартак" святкує роковини
 04.12.02, 22:29 Бокс. Кировоградский "Спартак" - и в боксе мастак
 04.12.02, 13:23 Теннис. Организаторы Australian Open удивлены молчанием Сампраса
 02.12.02, 19:27 Теннис. В сборной Франции грядет чистка кадров
 14.11.02, 20:15 Художественная гимнастика. Международная федерация гимнастики признала нарушения во время допинг-контроля Алины Кабаевой и Ирины Чащиной
 12.11.02, 13:09 Легкая атлетика. ЧМ-2007 примет Осака
 11.11.02, 15:44 Теннис. Сестры Уильямс будут бойкотировать Индиан-Уэллс и впредь
 29.10.02, 22:01 Підсумки відкритого чемпіонату України з легкоатлетичного кросу. Кіровоград
 28.10.02, 13:21 Теннис. Рейтинг AТР Tour Champions Race
 19.10.02, 17:28 Відбулося чергове засідання президії Федерації легкої атлетики Кіровоградської області
 17.10.02, 21:26 Шахматы. В седьмой партии Крамник сыграл с компьютером вничью
 07.10.02, 14:08 Тяжелая атлетика. Три медали Юлии Довгань на юниорском первенстве Европы
 06.10.02, 14:17 Теннис. Кубок Кремля (жен.): Магдалена Малеева вырывает победу. Выступление российских теннисисток
 12.09.02, 20:10 Бокс. Тайсон готується вийти на ринг 7 грудня
 05.09.02, 18:47 Теніс. Антидопінгові заходи у професійному тенісі
 28.08.02, 13:40 Теннис. Организаторы US Open выдали пропуска даже сторожевым псам
 09.07.02, 23:18 IV Всеукраїнська спартакіада товариства "Спартак"
 06.07.02, 22:07 Тріатлон. Чемпіонат Європи-2002
 24.05.02, 15:11 Теніс. Щасти тобі, Іринко!
 22.05.02, 18:03 Итоги 3-ей спартакиады "Укртелеком" (Кировоградская область)
 13.05.02, 12:09 Теннис. Рейтинг WTA (top20)
 28.04.02, 21:20 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на перекладине
 28.04.02, 21:16 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на коне
 28.04.02, 21:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на брусьях
 28.04.02, 20:14 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на кольцах
 28.04.02, 19:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на опорном прыжке
 28.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Финал на вольных
 27.04.02, 20:08 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Дан Потра выиграл многоборье
 27.04.02, 06:12 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (мужчины). Румыния выиграла в команде, Россия - вторая, Украина - ...
 24.04.02, 18:02 Важка Атлетика. Українка Наталя Скакун стала чемпіонкою Європи
 21.04.02, 21:42 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Алена Кваша спасает честь Украины, побеждая на вольных
 21.04.02, 18:01 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины). Личное первенство. Бревно
 21.04.02, 17:05 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Очередное золото Светланы Хоркиной
 21.04.02, 16:27 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Наталья Зиганшина - лучшая на прыжке
 20.04.02, 18:37 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): Светлана Хоркина вновь чемпионка в абсолюте. Алена Кваша стала третье
 19.04.02, 18:04 Спортивная гимнастика. ЧЕ-2002 (женщины): провал Украины в командном первенстве
 18.03.02, 11:59 Художественная гимнастика. Украинские художницы лучше всех
 18.03.02, 11:42 Теннис. Лейтон Хьюитт победил в Индиан-Уэллсе. Рейтинг АТР
 17.03.02, 05:27 Теннис. Новая звездочка - Даниэла Хантухова
 27.01.02, 13:39 Теннис. Дженнифер Каприати и Томас Юханссон - победители Australian Open-2002
 26.01.02, 06:12 Теннис. Australian Open. Матчи 12-го дня
 25.01.02, 12:36 Теннис. Анна Курникова и Мартинa Хингис выиграли в паре Australian Open. Марат Сафин вышел в финал
 25.01.02, 10:52 Теннис. Australian Open. Матчи 11-го дня
 24.01.02, 18:02 Теннис. Близятся финалы Australian Open
 24.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 10-го дня
 23.01.02, 17:22 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Руслан Пономарев - чемпион мира
 23.01.02, 08:46 Теннис. Australian Open. Матчи 9-го дня
 22.01.02, 19:43 Шахматы. Финал чемпионата мира по версии FIDE. Победит Руслан Пономарев
 22.01.02, 09:38 Теннис. Australian Open. Матчи 8-го дня
 21.01.02, 17:57 Теннис. Сампрас вылетел уже в 1/8 финала
 21.01.02, 08:14 Теннис. Australian Open. Матчи 7-го дня
 20.01.02, 17:39 Теннис. Australian Open. Матчи 6-го дня
 20.01.02, 15:11 Шахматы. Совсем скоро Украина впервые получит шахматную корону
 20.01.02, 14:07 Теннис. Australian Open. Матчи 5-го дня
 18.01.02, 17:52 Теннис. Мартина Хингис огорчила Германию
 18.01.02, 14:01 Теннис. Australian Open. Матчи 4-го дня
 17.01.02, 19:22 Теннис. Рене Шуттлер выбил Карлоса Мойю
 17.01.02, 11:24 Теннис. Australian Open. Матчи 3-го дня
 16.01.02, 19:36 Теннис. Новых Граф и Беккеров в Германии пока нет
 16.01.02, 11:08 Теннис. Australian Open. Все матчи вторника
 15.01.02, 15:31 Теннис. Australian Open. Первый круг: Россия - Германия - 1:1
 20.12.01, 23:03 Художня гімнастика. Аліна Кабаєва таки вживала заборонені препарати
 11.12.01, 16:26 Відродження Кіровоградського "Спартака"
 26.11.01, 09:01 Легка атлетика. Названі кращі легкоатлети 2001 року
 20.11.01, 14:27 Американський футбол. Перший хет-трик Ренді Мосса
 20.11.01, 14:24 Художня гімнастика. Кабаєва все ще під підозрою
 19.11.01, 22:10 Легка атлетика. Жана Пінтусевич - претендентка на звання кращої легкоатлетки цього року
 08.11.01, 12:14 Легка атлетика. Ігоря Фурманова призначено керівником делегації на чемпіонат Європи
 08.11.01, 10:22 Легка атлетика. Чемпіонат дістав високу оцінку (чемпіонат України з кросу)
 12.10.00, 07:03 Спортивная гимнастика. Ольга Тесленко: "Я хотела стать заслуженной..."

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Чи потрібно українському Спартаку змінювати стару символіку?
Зробити все зовсім нове
Нову, але з елементами старої символіки
Переробити лише кольори
Ні в якому разіУкраинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!