НАУКА

ХТО ВІДМОВЛЯЄТЬСЯ ВІД 50 МІЛЬЙОНІВ?

Світлана ОРЕЛ, vechirka.uafor.net
24.02.2004, 16:26

Залмен Філер, керівник Кіровоградського відділення Української академії оригінальних ідей, прогнозує на 2004-й рік середній урожай, зумовлений більшою, ніж у цьому році, кількістю опадів. Він міг би бути й вагомішим, аби не такий низький рівень технічної оснащеності сільського господарства. Ми зараз знаходимося на спаді піку сонячної активності, отож соціальних потрясінь не очікується.

Зрозумівши закономірність циклічності сонячної активності (один період становить 22 роки — час, за який з'являється нове покоління, він розділений одинадцятирічним піком, під час кожного з яких змінюється магнітна полярність плям, до того ж спостерігається й локальна циклічність: бувають максимуми і мінімуми щоденні і щомісячні), Залмен Філер вирішив, де тільки можна, пропагувати ці знання. На початку 80-х у пресу його не пускали, ввічливо відповідаючи, що неперевірених(?) даних не публікують. У 1986-му році в газеті "Правда" тривала дискусія про періодизацію історії, присвячена 70-річчю Жовтневої революції, пан професор надіслав свою версію, що спиралася на теорію сонячної активності. Але матеріал не опублікували.

На кожній науково-практичній конференції, де тільки бував, просив 10-20 хвилин для додаткового повідомлення на цю тему, демонстрував графіки, слайди. Хтось дозволяв, а хтось і ні — тоді ще в країні все визначали партія і уряд, а не якесь Сонце.

Прорив стався у вересні 1989-го. Тоді вдалося досить ґрунтовно виступити на науково-практичній конференції в Тернополі, і якраз у той час "Комсомольська правда" вперше надрукувала його статтю, написану як відгук ще на новорічне інтерв'ю Андрія Вознесенського у цій газеті. І хоч матеріал був оприлюднений під рубрикою "Гіпотези? Шарлатанство?", але це був перший і важливий крок. Після того з'явилося багато публікацій у всеукраїнській і місцевій пресі.

Здавалося б, керівники різних рівнів і галузей мали б плавом пливти до науковця, щоб використати його дані для прийняття ефективніших рішень. Але... ніхто не звертався. І тоді Залмен Юхимович почав писати листи. Спочатку — Горбачову (доводив, що пролиття крові в Тбілісі можна було б уникнути, аби влада не поспішала і просто зачекала кілька днів), пізніше — Єльцину, Кравчуку, Кучмі, у Міністерство сільського господарства. Іноді навіть одержував відповіді, але вони, як правило, були просто відписками.

Вперше йому подзвонили з Міністерства надзвичайних ситуацій десь після Скнилівської трагедії. До цього вчений уже листувався з народним депутатом, геофізиком Юрієм Саламатіним, увагу якого привернула стаття Залмена Філера в газеті "День", де він обґрунтовував вплив Сонця на причини Чорнобильської трагедії. Тепер МНС час від часу просить Залмена Юхимовича зробити прогноз. Правда, все це не поставлено на якусь стабільну і системну основу.

До речі, з допомогою даних про сонячну активність (всесвітня служба НАСА щоденно надає інформацію про кількість плям на Сонці і груп плям — так зване число Вольфа) можна практично безпомилково визначати погоду. І минулорічний неврожай Залмен Філер спрогнозував ще восени минулого року. Він зі своїм учнем Євгеном Білецьким підготував відповідну брошуру. Нею зацікавився один крупний землевласник і навіть дещо заплатив науковцям за прогноз. Обласній владі Залмен Юхимович пропонує ці прогнози безплатно, більше того — просить видати його дані брошуркою і розіслати по 10-20 штук у кожен район. Він переконаний — врахування його прогнозу дозволить збільшити врожайність у середньому на один центнер з гектара. В області, скажімо, тільки озимих 500 тисяч гектарів, отож можна додатково одержати 50 тисяч тонн зерна. Якщо тонна в середньому коштуватиме тисячу гривень — можна зекономити 50 мільйонів гривень! А якщо вибрати ті культури, яким сприятиме погода, то можна отримати ще більший прибуток!

Заступник голови облдержадміністрації Юрій Литвин не поспішає посприяти у виданні цієї брошури, і не відповідає науковцеві, який регулярно телефонує в його приймальню, чи видадуть її чи ні. Мабуть, Сонце йому ще не підказало відповіді...

Архів "ВГ-Наука"

 15.02.05, 14:02 До 150-річчя від дня смерті видатного математика Карла Гаусса
 04.06.04, 14:27 Два грудні та два жовтні у ХХ столітті
 18.03.04, 14:12 Китайський Робокоп на варті порядку
 24.02.04, 16:26 Хто відмовляється від 50 мільйонів?
 24.02.04, 16:04 Те, що диктує Сонце. Залмен Філер
 19.02.04, 21:00 Кінець зими — весни початок. Якою буде погода у Кіровограді найближчі дні та місяці
 19.02.04, 16:47 Білоруські вчені створили новий препарат для лікування серцево-судин-них захворювань

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!