НАУКА

ТЕ, ЩО ДИКТУЄ СОНЦЕ. Залмен ФІЛЕР

Професор Залмен Філер Світлана ОРЕЛ, vechirka.uafor.net
24.02.2004, 16:04

Професора Філера широка громадськість на Кіровоградщині знає як автора багатьох заміток у місцевій пресі про сонячну активність, які він ілюструє схожими один на одного графіками. Математик за фахом, він не перестає доводити, що безліч явищ у нашому житті, навіть такі значимі, як погода, врожай, політичні зміни, прямо залежать від кількості плям на Сонці, їх розташування та магнітної полярності. Але в його передбаченнях мало сенсаційності, смажених фактів, тому публіка, яка ходить на прийом до провидиць Віки чи Маші, реклами яких на сторінках кіровоградських газет зустрічаються незрівнянно частіше, ніж матеріали професора Філера, не вишиковується у чергу біля кафедри Кіровоградського державного педагогічного університету, де він працює. Його матеріали швидше носять характер наукових досліджень, примушують мислити й аналізувати, а до цього у нас, як відомо, охочих небагато, особливо серед тих, кого до цього зобов'язує посада, отож і доводиться Залмену Юхимовичу стукати у всі двері, щоб довести очевидні для нього, науково обґрунтовані факти, які, на його переконання, можуть вплинути на життя суспільства, але на які ніхто не зважає... Волею долі чи випадку йому довелося взяти на себе роль своєрідної Кассандри. У деяких кабінетах його вже почули, в деяких — і досі ні. Але не будемо забігати наперед.

БІБЛІЙНА ІСТИНА МАЄ НАУКОВЕ ПОЯСНЕННЯ

Власне, наукові зацікавлення Залмена Філера дуже широкі — він одночасно кандидат фізико-математичних і доктор технічних наук. Один з учнів славнозвісного Михайла Кравчука, він займається прикладною теорією коливань і диференціальними рівняннями, є фахівцем із динаміки вібраційних машин у взаємодії з електродвигунами та технологічними навантаженнями.

А при чому ж тут плями на Сонці?

У кінці сімдесятих, коли в його житті сталися сумні події — померли батьки, і душу обсіли невеселі роздуми про пошук істини та смисл життя, до рук випадково (?) потрапила стаття про вченого Олександра Чижевського. Його ім'я (не плутати з Дмитром Івановичем) і нині не досить добре відоме широкій громадськості. А тоді на ще не професора, але вже кандидата фізико-математичних наук, який десять років очолював кафедру вищої математики Донецького політехнічного інституту, книга "Земне відлуння сонячних бур" справила велике враження. Це вже пізніше Залмен Юхимович дізнався, що книга ця, написана ще перед війною, вперше побачила світ у Парижі (видання французькою мовою) у 1938 році, а в тодішньому Радянському Союзі потрапила до читача вже після смерті автора.

Вперше сонячні плями помітив у 1610 році Галілей. Його тлумачення цього явища недалекі від пізніших висновків учених. Регулярні спостереження за циклічністю плям ведуться з 1749 року. Олександр Чижевський у своїй книзі подає графіки сонячної активності саме з цього часу. Уважно їх проаналізувавши, Залмен Філер помітив вражаючу залежність: піки графіків практично завжди припадають на часи суспільних потрясінь — війн, революцій, кардинальних змін. Дивлячись на ці графіки, можна було зробити висновок: історія людства ділиться на мир і війну. Вони наповнювали біблійний вислів про те, що є час розкидати каміння і час його збирати, набагато конкретнішим, науково обґрунтованим змістом.

Усвідомивши цю закономірність, Залмен Юхимович почав шукати відповідь на сакраментальне для науковця запитання: чому? У книзі Чижевського було тільки сказано: у час піків сонячної активності спостерігаються масові психози. Але у списку літератури до книги згадувалась праця цього ж автора "Фізичні фактори історичного процесу", видана ще у 1924 році в одному з провінційних видавництв Росії.

Хтозна, чи вдалося б нинішньому науковцеві розшукати таке раритетне видання, але Залмену Юхимовичу допоміг тодішній міжбібліотечний абонемент, який доставив не саму книгу, а її фотокопію спраглому знань читачеві. Дуже коротко зміст тієї брошури висловлений у її підзаголовку: "Вплив космічних факторів на поведінку організованих людських мас і перебіг історичного процесу на основі архівних даних з V століття до Різдва Христового до наших днів".

Ще в 1918 році Олександр Чижевський захистив дисертацію на цю тему. Але Залмен Філер не в 70-х, коли зацікавився доробком ученого, а значно пізніше дізнався, що в 1928-му році сам Сталін заборонив публікації на цю тему. Чижевський працював тоді в системі Наркомздраву, яким керував Семашко. Через нього "головний науковець" тодішньої радянської імперії і дав вказівку припинити подібні публікації. У 1939-му перший всесвітній конгрес із космічної біології висунув Олександра Чижевського на Нобелівську премію (на той час у Франції вже вийшла його основна книга "Земне відлуння сонячних бур"), але вчений ...відмовився від такої честі. Насправді ж його скромність пояснювалась просто: він таки був патріотом СРСР і не хотів виїжджати з країни, але, зрозуміло, не хотів і в табори. Та останні його не минули — наприкінці 41-го видатного вченого арештували і засудили до восьми років виправних таборів і стількох же років поразки у правах. У Челябінських і Карагандинських таборах він знаходив можливість займатися науковою роботою, і коли після звільнення отримав право жити тільки в Караганді і зумів влаштуватися на півставки позаштатного лаборанта аналізу крові у місцевий медінститут, мав уже готову працю — "Динаміка крові". Опублікувати її зміг лише в 1958, повернувшись у Москву. Тоді ж побачила світ ще одна його книга "Аероіонофікація". Ці роботи пов'язані з попередніми його дослідженнями: яким чином Сонце впливає на людину? Через магнітні поля та іони повітря. А магнітні поля не можуть не позначатися на стані крові, адже вона містить залізо.

Наступного року виповнюється 40 років з дня смерті Олександра Чижевського. Залмен Філер має намір видати в Кіровограді його працю "Фізичні фактори історичного процесу" з коментарями українською мовою.

Архів "ВГ-Наука"

 15.02.05, 14:02 До 150-річчя від дня смерті видатного математика Карла Гаусса
 04.06.04, 14:27 Два грудні та два жовтні у ХХ столітті
 18.03.04, 14:12 Китайський Робокоп на варті порядку
 24.02.04, 16:26 Хто відмовляється від 50 мільйонів?
 24.02.04, 16:04 Те, що диктує Сонце. Залмен Філер
 19.02.04, 21:00 Кінець зими — весни початок. Якою буде погода у Кіровограді найближчі дні та місяці
 19.02.04, 16:47 Білоруські вчені створили новий препарат для лікування серцево-судин-них захворювань

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!