СУСПІЛЬСТВО

ЧИЇ ВИ, ДІТИ, БУДЕТЕ?..
Олег Шверненко, vechirka.uafor.net
30.04.2003, 13:31

Навіть не заради сльозинки дитини, котра однісінька вартує більше, ніж увесь брехливий дорослий світ, а хоча б заради власної совісті у переддень Великодня — родинного, наповненого позитивною енергією свята — ми всі мали б зізнатися, що у нашій Хаті нам на сором живе багато голодних дітей, хворих дітей, сумних дітей, самотніх дітей, нічиїх дітей. Вони світять очима з усіх кутків, питають: "Чи ж довго ви, дорослі, вдаватимете, ніби нас немає?" Зурочені ми, якщо не бачимо цього. Зважаючи на дату, саме час кожному батькові й кожній матері йти до церкви й просити у Бога розуму, просити серця... Між іншим, якщо котромусь читачеві ці слова видаються надто пафосними чи ця мораль надто прописною — даруйте, але в інший спосіб, боюся, я не наближу вас до жахливого факту: Україна має найбільше в Європі безпритульних, "циганських" дітей.

У кожного з них своя історія, проте їхні історії схожі в одному — якогось дня всі ці діти залишились наодинці з вулицею, причому в тій ситуації це було меншим нещастям, ніж мешкання під одним дахом (люком) з батьками чи іншими родичами. Бо життя поряд з деградованими, хворими, безвідповідальними й агресивними людьми — щоденна тортура. Вулиця ж, принаймні, заселена не лише одними фізичними й моральними каліками. А пристойно вбрані люди, лискучі машини, великі вітрини вселяють надію на краще.

ХТО-ХТО В ЦІМ ПІДВАЛІ ЖИВЕ?

Старший оперуповноважений кримінальної міліції у справах неповнолітніх Кіровського РВВС майор Ольга Берегуленко роками має справу з маленькими людьми, чиї долі зазнали великих катастроф уже на порозі життя. Вживлені в її серце почуття тривоги й відповідальності за цих самотніх мореплавців морозяними зимовими вечорами і дощової осінньої пори — повсякчас нагадують їй про тих, хто саме тепер тулиться в якомусь підвалі до гарячої труби, тих, з ким вона зустрічалася сьогодні, вчора, призначила побачення за тиждень. Це нелегко — знатися з юними мешканцями підвалів і теплотрас. Тут у рожевих окулярах не походиш. Один із таких добрих знайомців Ольги Яківни — хлопчик 11-12 років — мешкає десь на "нижніх поверхах" Ковалівки, поблизу ринку "Босфор". Жінка картається тим, що досі не змогла йому нічим допомогти. Його стиль життя характеризує як унікальний. Хлопчик тримається осторонь своїх побратимів. Він не бруднуля, не підбирає недопалків, не п'є алкоголю, як середньостатистичний малолітній волоцюжка. Оперуповноважений каже, що в ньому відчувається добра порода, це доводять "правильні риси обличчя, білосніжні зуби, завжди чисті руки". Хлопчик не пам'ятає імені, котре йому дали при народженні, зате вміє читати й писати.

О.Берегуленко навіть знає його щоденний і, до речі, незмінний раціон: півторалітрова пляшка молока і декілька булочок. Цей малий самотина пам'ятає про себе небагато. Лише припускає, що народився і жив з мамою десь під Одесою. Мама, каже, гірко пила і не годувала його (так починаються майже всі дитячі поневіряння), через що хлопчик, котрому на той час виповнилося років шість, одного дня сів у поїзд і подався світ за очі. Жив у притулках Києва, Запоріжжя, ще десь. Звідусіль утікав. У Кіровограді опинився після того, як залізнична міліція зняла з поїзда, перепинивши по дорозі в Крим. У перерві між мандрівками випало трохи повчитися у школі, через те й "грамотний" тепер. До речі, цікаво — цей Гаврош справді не пам'ятає ні матері, ні дороги додому чи боїться, що його повернуть туди, де було нестерпно погано, і змушений вдавати забудькуватого?

НЕ ХОЧУ ДО МАМИ...

...Принаймні, ці діти, про яких я зараз розповім, додому повертатися не хочуть. Днями на ринку "Престиж" виявили трьох малолітніх мешканців Смоліного. Два хлопчики і дівчинка втекли від батьків і, здається, нічого не втратили: вдома їх просто не помічали. Через горілку і безробіття (де тут причина, де наслідок — нехай з'ясовують соціологи) їхні рідні (чомусь це слово намагається вискочити з рядка) забули не лише про обов'язок, але й про милосердя. Іншими словами, вони здичавіли, як дичавіють, опинившись на самому соціальному дні, тисячі людей навколо нас. Недаремно цих трьох діток, між іншим, із двох різних сімей, співробітники міліції у справах неповнолітніх вирішили відразу направити до обласної лікарні — вони мало скидалися на щасливих і здорових дітей. Дівчинку поклали на обстеження, а хлопчиків направили у шкірвендиспансер через те, що виявили у них тамтешню хворобу — коросту. У кращому випадку на цих дітей далі чекає притулок, школа-інтернат і, якщо порядне, то дуже скромне життя. Частіше ж маленькі пілігрими, подорослішавши, знову опиняються на вулиці. Як не сумно, а слід визнати, що лінія їхньої долі викривилася ще у відправній точці, життя успішних людей зазвичай складається інакше. Навіть не питаю, хто в цьому винен...

Цих двох дівчаток примітили на Новомиколаївці, у районі ринку. Природна річ — вони побиралися чи, мабуть, краще сказати, просили їсти. Одній — дванадцять років, другій — ... два, рідні сестри. Приїхали, як потім з'ясувалося, зі Знам'янки. Втекли від мами і її співмешканця. Всього у мами дітей — четверо. Всі — голодні. Мама — це вже дійсно звучить нав'язливо — п'є без міри. Співробітники вже згадуваної служби у справах неповнолітніх спробували влаштувати дітей у притулок, аж тут з'явилась мама і, посилаючись на свої цілком законні (нібито) права, забрала дітей до Знам'янки, до горілки, до голодного столу, до гарячого ложа. Не дивно, що вже за якихось два дні обоє дівчаток — ручка в ручці — з'явились в обласному центрі. Їсти ж треба.

Додам ще два слова, аби ненормальність ситуації, в якій опинились ці діти, стала абсолютно очевидною. Коли жінки на базарі (котрі, як відомо, знають абсолютно все і завжди готові дати цінну пораду і старому й малому) доводили старшій дівчинці, що в інтернаті жити безпечніше, ніж з її мамою, бо та, мовляв, допившись до ручки, може якось і продати її за пляшку будь-кому, то вона, дванадцятирічна, вже розуміла, про що йдеться.

...А в селищі Новому одна (та чи справді вона така одна?) п'ятнадцятирічна дівчина з багатодітної родини вже давно не має жодних ілюзій щодо фізичної природи стосунків між чоловіком і жінкою. Втім, тут треба висловитись правдивіше: одна п'ятнадцятирічна дівчина із селища Нового продає своє тіло на автотрасі (добре, як кажуть, відомій своїми послугами трасі Нове — Кіровоград), бо прогодуватися в інший спосіб не може. А її одинадцятирічний брат жебракує, перебивається, чим Бог пошле. Божевільність цієї сімейної ситуації полягає в тому, що мати підлітків здорова і при своєму глузді. Вона живе із другим чоловіком і навіть варить удома борщ, але лише для його — чотирьох — дітей. Принаймні, такий вигляд це має зовні. Про стороннє, знову ж таки, око жінка перетворилася в чужій хаті на рабиню, а своїх дітей занедбала. Про чоловіка — мова окрема. Свою першу дружину, до речі, він позбавив материнських прав у судовому порядку. З другою жінкою і її дітьми виходить, він учинив інакше — перебрав на себе повноваження судді і вчинив самосуд. Питання ось у чому: як жінка погодилась із таким вердиктом, чому їй забракло духу постояти за свою кровинку, заявити: "Ваша честь, мої голодні дітки із таким вироком не згодні!"?

Я мешкаю на Черемушках, у районі 9-ї та 13-ї шкіл. Майже кожного дня, як і всі, викидаю сміття. Простую собі з пакетом заасфальтованим майданчиком до баків за цегляною огорожею... Донедавна я навіть гадки не мав, що під тим асфальтом... Так, так ... під тим асфальтом у люках облаштувало собі домівку аж шестеро дітей. Віком від десяти до дванадцяти років. Цю інформацію я дістав у міліції. Якось виходив уночі, агукав туди, під кришку люка: ані звука у відповідь. Якби не професійна необхідність озиратися навколо частіше і дивитися під ноги пильніше, то, мабуть, і тих малих "мишенят" я б не помітив, як не помічає їх більшість заклопотаних своїми справами людей. Або щораз проходив би повз них, вдаючи, ніби не помічаю, як це роблять державні мужі, котрі формують бюджети, фінансують притулки, приймальники-розподільники, інтернати, благодійні кухні(?). Але ж "мишенята" виростуть і стануть дорослими мешканцями "нижніх поверхів". І тут, державний муже, ти вже нікуди не дінешся, змушений будеш витрачатися на "пастки" і "капкани": на кийки для міліції, на ґрати для в'язниць. Здається, притулки обійшлися б дешевше.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная