РОДИНА

ФОСТЕРНІ СІМ'Ї: ЗАХІДНИЙ ДОСВІД ЧИ УКРАЇНСЬКЕ МАЙБУТНЄ?

Оксана ВЕРСТЮК, Vechirka.uafor.net
29.06.2004, 13:41

Міжнародний досвід опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, свідчить, що дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї є гуманнішими формами опіки порівняно з державними установами.

Спеціалісти стверджують, що лише родина володіє такою системою подачі соціальної інформації, яка дозволяє дитині засвоювати її з максимальною зацікавленістю, повнотою, швидкістю. Компоненти цієї системи — батьківська любов, безмежна довіра до батьків, загальний позитивний психологічний клімат сім'ї, її представництво як своєрідної моделі суспільства.

Але складна економічна ситуація в країні безпосередньо впливає на такий важливий елемент суспільства, як сім'я, її норми, цінності. Один із висновків національного звіту про стан сімей в Україні у 2002 році стверджує, що, на жаль, "сім'я і шлюб все більше втрачають свої соціальні функції". Саме сімейні проблеми, конфлікти спричиняють значну кількість негативних явищ, які і стають причиною біологічного та соціального сирітства.

А СИРІТ УСЕ БІЛЬШЕ...

Сьогодні, за офіційною статистикою, в Україні налічується 100679 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Та ця цифра лише приблизно відбиває реалії життя, оскільки безпритульні діти, діти-жебраки, діти, що перебувають у диспансерах, та інші тут не враховані. Дослідження ЮНІСЕФ, проведене у 2001 році, виявило, що, порівняно з 1995 роком, кількість біологічних та соціальних сиріт збільшилась у півтора раза.

Родичі піклуються про 62 тисячі біологічних та соціальних сиріт, інші (не всиновлені чи без опіки) через відсутність альтернативних форм піклування перебувають у державних закладах (інтернати, будинки дитини та дитячі будинки), позбавлені виховного впливу сім'ї.

ПРИЙОМНІ СІМ'Ї — НОВА МОДЕЛЬ ВИХОВАННЯ

Нині суспільство стоїть перед можливістю впровадження моделі пошуку, залучення, підтримки існуючих та підготовки потенційних прийомних сімей для вдосконалення системи соціального догляду за дітьми-сиротами. Нинішня система інтернатних закладів, на думку спеціалістів, не є оптимальною у вихованні майбутніх повноцінних громадян суспільства. Тому, мабуть, і збереглася лише на пострадянському просторі. В усьому ж світі культивується розвиток саме прийомних сімей, куди віддаються на виховання одна, дві сироти, і держава всіляко підтримує такі ініціативи як морально, так і фінансово.

У нас же подібна форма виховання поки що не набула поширення. Хоча, звичайно, є багато сімейних пар, які б не відмовились виховувати, крім своїх рідних дітей, ще й кількох прийомних. З подібними заявами вже звертаються бажаючі до відділу сім'ї та молоді міської ради. За словами начальника відділу Людмили Дорохіної, в нашому місті 38 подружніх пар хочуть виховувати прийомних дітей.

Якщо дитячі будинки сімейного типу прижилися в Кіровограді і всіляко підтримуються місцевою владою, то прийомні сім'ї — новинка. Та незабаром, повідомила Людмила Володимирівна, на сесію міської ради буде винесено програму сприяння та підтримки таких сімей у Кіровограді.

ЛЮБОВІ ТАКОЖ ТРЕБА ВЧИТИСЯ

У прийомних сім'ях може виховуватись до п'яти дітей. Але мікроклімат у сім'ях, де одна-дві дитини та багатодітних — різний. Батьки, маючи бажання виховувати кількох дітей, можуть просто не витримати такого навантаження. Як бути потім?

Тож майбутніх батьків передусім треба вчити. Подібне завдання ставить перед собою Християнський дитячий фонд, який при підтримці уряду Нідерландів реалізує в Україні програму захисту інтересів дітей, підвищення якості соціальних послуг дітям-сиротам та різним категоріям сімей.

Як експериментальна, обрана і наша Кіровоградська область. Тому саме у нас і буде розроблятись і впроваджуватись тренінгова програма з підготовки та навчання прийомних батьків та батьків дитячих будинків сімейного типу, підготовка соціальних працівників, впровадження механізмів соціальної підтримки таких сімей та підвищення рівня інформованості громадськості, заохочення громадян приймати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у свої сім'ї.

ІНТЕРНАТ НІКОЛИ НЕ СТАНЕ АЛЬТЕРНАТИВОЮ СІМ'Ї

Його можна розглядати лише як місце тимчасового перебування дитини. А в суспільстві треба формувати інше ставлення до тих людей, які хочуть взяти на виховання сиріт. У Вірменії, наприклад, вважається за честь отримати на виховання сироту: значить, тебе поважають, довіряють.

Як стверджують спеціалісти, соціалізація вихованців шкіл-інтернатів відбувається доволі складно. Ті ж побутові проблеми, коли діти навіть не вміють заварити чай. Як відчути в собі ту любов, коли тебе любили лише за службовими обов'язками, а після роботи завжди поспішали до своїх рідних дітей? Звичайно, ніхто не збирається принижувати педагогічного подвигу вчителів та вихователів інтернатних закладів, але ж, погодьтесь, до родинного тепла та сімейного затишку там ой, як далеко. Тому, мабуть, і не дивно, що 80 відсотків інтернатівців вважають себе нещасливими.

За статистикою, в Україні всиновлюють лише 30-35 відсотків дітей-сиріт. Усі інші залишаються в інтернатах. Про тих, кому знайшли прийомних батьків, говорять як про везунчиків долі.

Любов Дикуша, головний лікар обласного Будинку дитини, зауважила, що 99 відсотків сиріт мають певні фізичні недуги. А загальновідомо, що українські сім'ї не поспішають всиновлювати таких дітей. За ними їдуть з інших країн, даючи шанс стати повноправними громадянами, але вже не України.

А для тих діток, які залишаються на Батьківщині, шлях один — дитбудинок та інтернат. Такі діти, маючи за зразок модель поведінки вихователь — вихованець на повному держзабезпеченні, переносять її і на своє доросле життя.

Цей факт також на користь розвитку фостерних сімей в Україні. Але мають бути чіткий контроль та перевірка кандидатів у прийомні батьки.

Вихователі інтернатних закладів, де виховуються діти, які мають опікунів, знають, що й опікунство рідко дає позитивний результат. Дідусі та бабусі (а в основному їх призначають опікунами в разі сирітства дитини) свого часу просто не змогли достойно виховати своїх власних дітей — той був наркоманом, той — алкоголіком, а інший — з буцегарні не вилазить. Про який позитивний досвід можна говорити?

Але на даний момент альтернатива нашим інтернатам з їх напівказарменим режимом, у формі дитбудинків сімейного типу та фостерних сімей, ще малорозвинена. Більше того, в Кіровограді планується відкрити інтернат для особливо обдарованих дітей із сільської місцевості. Про це повідомив заступник голови Кіровоградської ОДА Сергій Неділько.

Так, так, держава зовсім не відмовляється від старої моделі. Більше того, повертається до такого різновиду подібних закладів, як інтернати за профілями. Колись було таких багато, особливо спортивних.

Не можу сказати, як інтернатне життя з батьками по вихідних, впливає на спортивні, наукові або інші досягнення вихованців, але те, що вони багато втрачатимуть як особистості, позбавлені добрих сімейних стосунків — однозначно.

Хоча, з іншого боку, в тих же західних країнах добре розвинена структура закритих приватних шкіл, де ставка робиться саме на виховання майбутнього професіонала.

Що краще? Ще не знаємо. Кого і як виховувати — теж. Але однозначно одне: дитина-сирота повинна відчувати турботу про себе, і не лише державну (наскільки ця держава багата), а й має право жити в сім'ї, виховуватись за принципами цієї міні-моделі суспільства, щоб потім відтворити її у власному житті.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная