СУСПІЛЬСТВО

НА КЕРІВНИХ ПОСАДАХ В УКРАЇНІ — ПЕРЕВАЖНО ЧОЛОВІКИ. ЖІНОК НЕРІДКО ЗУПИНЯЮТЬ У КАР'ЄРНОМУ ЗРОСТАННІ
vechirka.uafor.net
22.12.2003, 13:14

В Україні жінки складають більшу частину населення — 54 відсотки (у Кіровоградській області — 54,7%), але, незважаючи на таке позитивне для себе співвідношення і на те, що, за статистикою, українські жінки значно освіченіші, соціально активніші і працездатніші від чоловіків, вони фактично усунуті від керівництва державою і регіонами. В Україні немає жодної жінки-міністра чи голови обласної державної адміністрації. Серед вищих посадових осіб держави — теж лише чоловіки. В області ситуація аналогічна. Немає жодної жінки — заступника голови облдержадміністрації, керівника райдержадміністрації чи міської ради, лише два управління ОДА очолюють жінки. Станом на початок нинішнього року, порівняно з минулим, кількість жінок в органах виконавчої влади зменшилась на два відсотки. Серед державних службовців тільки третина їх є керівниками. Маючи однаковий із чоловіками рівень професіоналізму (а то й вищий), жінки зупиняються в кар'єрному рості частіше на рівні виконавців або, в кращому випадку, стають заступниками.

Цю статистику навела начальник обласного управління у справах сім'ї та молоді Ельза Лещенко, виступаючи нещодавно на семінарі для державних службовців, де якраз і йшлося про впровадження гендерних підходів у державну політику на національному та регіональному рівнях. Семінар відбувся 17-19 листопада у Києві в рамках виконання програми співробітництва України з Радою Європи та Європейською Комісією, а його організаторами стали управління з питань рівності Генеральної дирекції прав людини Ради Європи та Державний комітет України у справах сім'ї та молоді.

До речі, хотілося б зауважити, що в кіровоградських міській раді та міськвиконкомі ситуація у цьому плані значно краща. Серед заступників міського голови три жінки — Олена Осауленко, Віра Сухопарова, Наталія Чебаник, апарат міської ради очолює Наталія Михайленко, серед керівників управлінь і відділів міськвиконкому теж немало жінок.

Верховна Рада, як відомо, ще в 1999 році схвалила Декларацію про загальні засади державної політики України стосовно сім'ї та жінок і Концепцію державної сімейної політики. Вони спрямовані на підвищення ролі жінки в українському суспільстві. Цікавими з цього погляду є результати опитування, які періодично проводить серед своїх слухачів Кіровоградський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій. Як визнає переважна більшість опитаних, вихованням і навчанням дітей сьогодні в основному займається мати, вона ж приймає і основні рішення в сім'ї. Тобто на сімейному рівні, як першооснові інституту держави, керує жінка, але управлінські рішення майже завжди приймають чоловіки. Чи не парадокси це нашого життя?

Таку ситуацію навряд чи можна вважати нормальною. Приємно, що зрозуміли це і на вищому державному рівні, хоча й не без тиску різноманітних міжнародних інституцій. Президент видав указ "Про підвищення соціального статусу жінок в Україні", а Кабінет Міністрів прийняв Національний план дій щодо поліпшення становища жінок та сприяння впровадженню гендерної рівності у суспільстві на 2001-2005 роки.

Згідно з цим планом, зокрема, передбачається забезпечити до 2015 року гендерне співвідношення (на рівні не менше 30х70) у Верховній та місцевих радах, серед вищих державних службовців. Стосовно кількості жінок-депутатів, то Кіровоградщина, можна сказати, Національний план дій виконала уже зараз. 48 відсотків депутатського корпусу області (усього до 438 місцевих рад різних рівнів обрано 8145 депутатів) складають жінки. Але це в загальному по регіону. У Кіровоградській міській раді у відсотковому співвідношенні їх значно менше. У Верховній Раді теж поки що переважна більшість чоловіків.

Така ситуація — не просто бажання представників сильної статі захопити владу. Треба, щоб достойно оцінило великий потенціал жінки і саме суспільство. Приклад інших країн, тієї ж Швеції, де серед керівників найвищого рівня — багато жінок, свідчить, що це тільки на користь державі. Чоловік-керівник, приймаючи найважливіші рішення, керується виключно розумом, жінка додає до цього ще й серце.

Тому Державний Комітет України у справах сім'ї та молоді спільно з громадською організацією "Школа Рівних Можливостей" за підтримки Посольства Канади в Україні та Канадсько-українського гендерного фонду здійснює зараз широкомасштабний проект "Гендерну освіту — регіонам України", який передбачає проведення в областях навчальних семінарів серед різних категорій населення. Як зазначають організатори проекту, це тільки початок широкої інформаційно-просвітницької кампанії, яка має на меті не лише зміну свідомості суспільства, а й утвердження в ньому справді рівних можливостей чоловіка і жінки.

На Кіровоградщині подібних семінарів відбулося уже два: 28 листопада — для державних службовців та представників громадських організацій, четвертого грудня — для викладачів вищих навчальних закладів області, оскільки планується в подальшому вивчати у вузах гендерну теорію та проблеми гендерної рівності хоча б на рівні факультативу. Представляючи проект, його керівник — заступник начальника управління сімейної політики Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Лариса Колос, зазначила, що основним завданням для успішної розбудови громадського суспільства й утвердження в ньому гендерної рівності особистостей є широке поширення інформації та знань з цього питання, зокрема у віддалених місцевостях. Тому результатом регіональних семінарів стануть підготовлені групи експертів-пропагандистів та активістів-волонтерів, що активно впроваджуватимуть гендерні перетворення в кожній області.

Ельза Лещенко, яка розповіла про ситуацію в цьому плані на Кіровоградщині, вважає, що невикористання жіночого ресурсу при здійсненні управлінських функцій призводить до прямих економічних і особливо духовних втрат. Тому нагальним сьогодні є прийняття Закону України про забезпечення рівних можливостей чоловіків і жінок, а також вироблення реальних механізмів утвердження гендерної рівності. Одним із них має стати інститут радників з гендерних питань. У нашій області така робота вже ведеться. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 15 жовтня цього року обов'язки щодо забезпечення рівності прав жінок і чоловіків покладено на заступника голови ОДА з гуманітарних питань Анатолія Перевозника. Управління у справах сім'ї та молоді, очолюване Ельзою Лещенко, ініціює питання про запровадження подібних радників з гендерних питань і в райдержадміністраціях та міськвиконкомах.

Цікаво буде знову повернутись до результатів соціологічних опитувань, які проводить серед своїх слухачів-держслужбовців та керівників державних підприємств, установ, організацій кіровоградський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації цих працівників.

82 відсотки опитаних держслужбовців вважають, що проблема гендерної нерівності існує, однак тільки 40 відсотків із них погоджуються, що ситуацію треба змінити. Третина вважає, що представництво жінок на всіх щаблях влади достатнє. Решта -або не мають думки з цього питання, або їм все одно.

Проведення гендерної освіти серед слухачів центру та окремо вивчення ними питання "Гендер у кар'єрі" дає можливість констатувати, що, по-перше, державні службовці недостатньо обізнані з міжнародним і вітчизняним законодавством з гендерної проблематики, із самою гендерною теорією. По-друге, вони самі не готові поліпшити ситуацію щодо гендерної рівності, зокрема більшість жінок вважає, що краще, коли їх керівником буде чоловік. По-третє, головними сферами дискримінації жінки в Україні є працевлаштування та просування по службі. Діє принцип приналежності до статі, а не оцінки ділових якостей. По-четверте, основними перепонами у кар'єрному зростанні жінки є: традиційні стереотипи суспільства щодо соціальної ролі жінки як матері, виховательки та домогосподарки, подвійна зайнятість жінки — поєднання сімейних обов'язків та професійних функцій, ненормований робочий день керівника.

Про це йшлося, зокрема, і під час проведення круглого столу, що відбувся у центрі перепідготовки кадрів 22 серпня. Участь у ньому взяли представники різних громадських організацій, партій, депутати Верховної та місцевих рад. Якщо жінок мало на вищих щаблях влади, зазначалося на засіданні, то не тому, що немає достойних. Це вина суспільства, його гендерного дилетантства.

Жінка має право реалізувати себе як фахівець так само, як і чоловік. Їй треба сприяти у кар'єрному зростанні, а не штучно перешкоджати, як це нерідко робиться зараз. Тоді й стане можливою ота гендерна рівність, задля досягнення якої Кабінетом Міністрів України розроблено навіть національний план дій.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная