СУСПІЛЬСТВО

Світлана НЕГОДА: "КАНАДА — ЦЕ ТОТАЛЬНЕ ДОТРИМАННЯ ЗАКОНІВ І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ"
Оксана Верстюк, vechirka.uafor.net
17.12.2002, 14:26

Урядова делегація, в яку входили народні депутати України, працівники Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров'я, комітетів Верховної Ради, представники обласних державних адміністрацій, а саме заступники голів, що опікуються гуманітарними питаннями, в рамках проекту "Законодавча та міжнародна співпраця" відвідала Канаду. Канадський інститут закордонної служби, Центр міжнародного навчання розробили декілька навчальних модулів. Один із них - "Законодавча підтримка громадського здоров'я в країні". У складі делегації перебувала і заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації Світлана НЕГОДА. Поїздка у далеку Канаду - для когось землю омріяну, для інших - плацдарм для виживання, але для кожного українця - країну, де діє наша потужна діаспора. І ми добре знаємо про них, а вони добре знають про нас.

- Приймали нас добре, опікувались нами, - розповіла Світлана Дмитрівна. - Наша українська гостинність прижилась на канадській землі. Скрізь, де ми були, а саме в Торонто, Оттаві, в місті Вінніпезі провінції Манітоба, нас радо вітали.

Мета, з якою ми відправились у далеку подорож, - стажування, ознайомлення з правовою основою, вивчення канадського досвіду і законодавчо-нормативної бази з питань ефективної державної політики та первинної профілактики тютюнопаління, наркоманії, інших згубних звичок суспільства, а також вивчення канадської системи управління, захисту прав пацієнтів у системі охорони здоров'я Канади та якісного харчування.

Провінція Манітоба розташована на Півночі Канади. За чисельністю населення приблизно така, як наша область, але територія у п'ять разів більша. Тут кожен п'ятий - українець. Наша діаспора - дуже могутня, і головне, що люди дуже згуртовані. Вони не цураються своїх коренів, мови. І хоча деякі з них - це вже друге, третє покоління канадських українців, але всі вони, а тепер і їхні діти, пройшли у свій час і відвідують тепер суботні школи при церквах, де вивчають рідну мову, звичаї тощо.

Тут живуть переважно вихідці із Західної України. Вони добре знають Львів, Чернівці, Київ - як столицю, а от про Кіровоград ніхто не чув, як не прикро. Хоча я, як представниця Кіровоградщини, багато що розповіла про наш степовий край, географічний центр України.

Наші українські спеціалісти вже мали можливість ознайомитись із розвитком канадської освіти, формуванням кадастру земель, інших напрямків розвитку і становлення держави. Наша ж делегація не лише відвідала їхній парламент, була присутня під час його роботи, а й мала зустрічі з канадськими урядовцями, високими державними посадовцями на федеральному рівні, а також провінційному - це на зразок нашої обласної державної адміністрації.

Ефективність поїздки була досить високою. Ми побачили, що саме краще у них, досить досконально ознайомилися із системами охорони здоров'я, контролю за якістю продуктів харчування, дізналися про рівень доступності медичних послуг для населення.

Безперечно, діагностика у Канаді на дуже високому рівні, але доступ до лікаря - кращий у нас. Там немає дільничних лікарів, є сімейні, але сімейний лікар хворого вдома не відвідує, треба йти до нього на прийом. Самі відвідини лікаря - безкоштовні, але черги такі, що треба чекати три місяці. Планову операцію чекають близько півроку.

- А як же екстрені випадки, невідкладна допомога?

- Карета швидкої допомоги доставить хворого у шпиталь, де безкоштовно нададуть першу медичну допомогу, після операції протримають на лікарняному ліжку днів зо три, а потім - додому, лікуватись за власний кошт.

У Канаді досить високий рівень медсестринської допомоги, і професія ця користується великою повагою. Отримати професію лікаря досить складно, важко отримати ліцензію на лікарську практику. Також відчувається і певний дефіцит кадрів медичних сестер. У Канаді гроші, перш за все, вкладають у профілактику захворюваності, здоровий спосіб життя.

У нас же є позитивний приклад профоглядів, особливо для жінок, там же ніхто не буде тягти вас за руку.

Я впевнена в тому, що всі учасники делегації будуть задіяні у підготовці пропозицій до законопроектів. Попередньо намічено обговорення стану справ у вітчизняній медицині. Розуміємо, що треба зберегти наші соціальні надбання. Тим більше, що і канадські науковці, громадськість, визнають цей факт.

- Ваша делегація також вивчила ринок продуктів харчування, контроль за якістю і безпеку споживання продуктів харчування...

- За продуктами харчування, їх виробленням і споживанням у Канаді - тотальний контроль. Відслідковується весь ланцюжок від вироблення до споживання.

Але при цьому у них дуже багато генетично модифікованих продуктів. Ми це зауважили, але канадці обходять цю тему.

Та і традиції харчування у них трохи інші, ніж у нас. Вони вживають більше бутербродів. Там сухий клімат, у приміщеннях постійно працюють кондиціонери і організм швидко зневоднюється. Наприкінці листопада, коли ми там перебували, температура сягала 21 градуса морозу. І при цьому температура в приміщеннях не перевищувала +18 градусів Цельсія. Канадці дуже економлять газ та й до холодів, мабуть, звичніші, ніж ми.

- Ваші загальні враження від розвитку канадського суспільства.

- Соціальний захист можна порівняти з тим, що ми мали за соціалістичних часів. Загалом у суспільстві - тотальне дотримання законів. Законами відрегульовані всі сфери життя.

Досить потужний прошарок населення - середній клас. Живуть у кредит. За все треба платити: за навчання, за будинок тощо. Наприклад, щоб вчитися у навчальному закладі, треба брати кредит, потім, опанувавши професію, віддавати.

Або потрібен будинок: 25 відсотків сплачуєш відразу, а потім береш кредит і виплачуєш.

З одного боку це краще, і ми повинні дати людині можливість вибирати. І перші такі надбання є. Як то кредитування на придбання квартир. Багато молодих сімей таким чином зможуть вирішити житлову проблему.

Потім інший приклад. Відвідали ми старечий будинок. У них вони всі приватні, і перебування там обходиться старикам недешево.

Якщо говорити про податки, то зауважу, що вони там досить високі. П'ятдесят відсотків сукупного доходу сім'ї йде саме на податки.

Є шкільний податок - іде на утримання шкіл. Є страховка на лікування, але страхується мінімум - термінове лікування. Все інше, включаючи діагностику, - додаткова страховка. Лікарі також платять за себе в Асоціацію лікарів - щось на зразок профспілки, для захисту від судових інстанцій.

Можна говорити багато, але висновок один: сліпо копіювати їхній спосіб життя не варто. Все, що побачили - відпрацюємо, передамо фа-хівцям, все, що можна впровадити вже зараз на місцях - зробимо. До речі, у них досить позитивний досвід, скажемо так, законотворчості в кожній окремій провінції. Є загальні закони, стандарти, але на місцях можуть бути новації, вдосконалення.

- Що найбільше запам'яталось?

- Чекала, що потраплю в рай. Але цього не сталося. Їхній рай, достаток, високий розвиток суспільства - передусім важка праця. Але збереглась і наша українська гостинність, особливо в сім'ях діаспори.

Були на телевежі в Торонто - скляний купол і безмежний краєвид десь кілометрів на сімдесят.

А Ніагарський водоспад! Враження не передати.

Або фонтан біля Будинку парламенту. Уявіть: поєднання води і вогню. Дуже гарно.

- Що Вас неприємно вразило?

- Холодно дуже. А ще продукти харчування - наші набагато смачніші.

- Спасибі Вам, Світлано Дмитрівно, за цікаву розповідь. Правду сказав великий поет: "І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь..." Тож, будемо сподіватись, що найкраще з канадського досвіду скоро стане і нашою реальністю.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная