КОСМОС

Екіпаж корабля "Атлантис" STS-106 (праворуч — Юрій Маленченко)
ЮРІЙ МАЛЕНЧЕНКО — ТОЙ, ХТО ЗАГУБИВ У КОСМОСІ МОЛОТКА, А В АМЕРИЦІ ЗНАЙШОВ ДРУЖИНУ
Оксана Верстюк, vechirka.uafor.net
14.11.2003, 17:22

У ніч з 28 на 29 жовтня цього року в Казахстані приземлився міжнародний космічний екіпаж на чолі з командиром, російським космонавтом Юрієм Маленченком та американцем Едвардом Лу на борту.
Для льотчика-космонавта, полковника авіації, героя Росії і нашого земляка — вихідця з Кіровоградщини — Юрія Маленченка це був уже третій космічний політ. Тепер же батьки, родичі і знайомі, все село Павлівка, що у Світловодському районі, чекатимуть з нетерпінням свого героя в гості, на рідну землю, до тих, хто вивів у світ широкий, на тернисту зоряну стежину.
Пишається Павлівка своїм земляком-космонавтом, шанує і поважає його батьків Ніну Іванівну та Івана Карповича Маленченків. Зараз, у невеличкій привітній оселі, що затишно розташувалась у самому центрі села, мабуть, не замовкає телефон, не зачиняються двері — несуть люди свої вітання, побажання добра і здоров'я.
А напередодні вдалого приземлення космічних мандрівників наш кореспондент побувала у Павлівці, зустрілася з Ніною Іванівною та Іваном Карповичем.
Тепер вони вже пенсіонери. Але ще недавно Ніна Іванівна вчителювала в місцевій школі, а Іван Карпович очолював міцне сільськогосподарське підприємство, що славилось добрими врожаями, працелюбними і щедрими душею трударями-колгоспниками.

* * *

За нинішніми мірками, Павлівка — велике приміське село. Багато його жителів раніше трудились у місті, але господарство від цього не страждало — робочих рук вистачало. І, як водиться, простий люд прагнув вивести своїх дітей у люди, вивчити, щоб життя мали заможне.

Не була винятком і родина Маленченків, тим більше, що освіта, знання тут завжди цінувались, а для обох синів, Сергія та Юрія, книга була основним путівником у житті.

— І досі односельці згадують: коли не йдеш увечері повз хату Маленченків, в освітленому вікні завжди бачиш Юркову маківку, — розповідає Ніна Іванівна. — Вчився добре, був здібний та охочий до наук. Це його в житті і вивело аж до космічних орбіт.

...Юрко народився у славетному 61-му році у Світловодську. Тоді у всіх на вустах було одне: вперше людина полетіла в космос. Це прорив у науці, людській свідомості, революція буття. Не були винятком і молоді Ніна та Іван, коли свого молодшого називали Юрієм.

Потім батьки переїхали у Павлівку, де і провів своє дитинство наш герой.

— Чи думали ви, що син стане космонавтом? — запитую у матері.

— Звичайно, ні, — розповідає Ніна Іванівна. — Але небом марив завжди. Мабуть, через мою впертість спочатку вступив до Харківського інституту радіоелектроніки, філія якого тоді існувала у Світловодську. Поряд учився старший Сергій. Тому я була спокійна за хлопців.

Згодом, як грім серед ясного неба, Сергій приніс звістку: Юра пройшов медкомісію в льотному училищі. Так, він такий, наш Юрко, якщо надумає, його не зупиниш, свого доб'ється завжди.

Потім було Харківське вище військове училище імені Грицевця, Космічна Академія імені Жуковського.

* * *

Невдовзі після закінчення Академії здійснив Юрій Маленченко свій перший космічний політ. Це було 1994 року. А в червні 1995 космонавта зустрічало все село. Та хіба тільки село: приїхали гості з усіх усюд— вітали, раділи, шанували свого героя-земляка.

— Чому ж тепер таке затишшя? Вже втретє наш земляк полетів у космос, але ніхто ніде не згадає, що він — син України, степової Кіровоградщини...

Старт космічного корабля "Союз ТМА-2"

— Це питання не до мене, — трохи зніяковіла Ніна Іванівна.

Людині тонкої душевної організації, вчителю та інтелігенту у найвищому розумінні, їй було незрозуміло, чому на Батьківщині ім'я сина забуто. Тому що він громадянин Росії? Але чи мало українців по світах розкидано?

— Коли Юрій удруге полетів у космос, наші мас-медіа зовсім обійшли цей факт увагою. Здається, тільки по одному телеканалу новину повідомили. Навіть те, чи вийшов корабель на орбіту — адже це дуже важливо — ніхто так і не спромігся повідомити. А для нас, батьків, це чи не найголовніше. Образившись, навіть написала на телебачення.

* * *

Чи знають на Кіровоградщині, хто такий Юрій Маленченко? Знають — як російського космонавта, одруженого з американською громадянкою. Незвичайне космічне весілля (він там — у космосі, вона— на землі) викликало до пілота загальний інтерес, підігрітий зарубіжними та російськими мас-медіа.

Хто вони, наречені? Звідки родом? Що то за країна — Україна? Ставили запитання та шукали відповідей журналісти, штурмували батьківську хату. А кореспондент "Комсомолки", взагалі пішки до села добирався.

Наші теж до сенсації були охочі. "Факти" написали. Але чомусь їм було абсолютно байдуже, яка область (Кіровоградська чи Харківська) і яке місто (Світловодськ чи Світлогорськ) — мала батьківщина героя.

Катерина Дмитрієва, молода дружина, родом із Санкт-Петербурга. Там і досі живе її рідня. А батьки ще маленькою вивезли її в Сполучені Штати. З Юрієм познайомилась у Х'юстоні. А жити планують у Москві.

... Як і водиться в наших краях, просив Юрій благословення у батьків. І вони хоч і заочно, але були присутні на шлюбній церемонії: їм провели спеціальний телефонний зв'язок, щоб мама й тато не були відірвані від такої значної події. Тож і тепер можуть спокійно поспілкуватися з невісткою, своїми сватами. А ті мріють побувати в Україні. Може, для них це екзотика?

А те, що вміють наші люди радо вітати гостей, то це — факт. Тому і є такою гостинною оселя Маленченків.

— Любимо, коли злітаються до нас уже дорослі онуки, — з теплотою в голосі продовжує Ніна Іванівна. — Та й хлопці повиростали чудові — шанують батьків, дідуся з бабусею. Приїдуть, допоможуть по господарству. Цього року дружно копали картоплю. Сини Сергія у нас частіше бувають. А ось Діма — Юрин синок — той гість особливий. До речі, він курсант третього курсу Академії ФСБ, але не цурається свого селянського роду. В науці у батька пішов — до книжок охочий, знає кілька іноземних мов.

Та й для самого Юрія Івановича — космонавта зі стажем — наука завжди на першому місці. Батько Іван Карпович хвалиться:

Юрій Маленченко з батьками

— До першого польоту Юра готувався років два. Та й зараз триста екзаменів треба скласти, і на жодному не можна "трійку" отримати. Все на відмінно. А то ж така важка наука.

Юрій Маленченко міг стати першим українським космонавтом. Але не став. Чому?

— Леоніда Каденюка Юрій знає добре, — розповідає Іван Карпович. — Навіть деякий час підготовку проходили разом. Тоді, у 1994 році, Леонід ішов за програмою польоту на космічному кораблі "Буран". Юрій — за російською програмою польотів. Хоча йому також пропонували від України летіти. Та трохи запізно надійшла пропозиція, мав через півтора місяця вже стартувати — не відмовлятися ж. Ось так і вийшло, що став Леонід Каденюк першим українським космонавтом, а Юрій підкорює космічні висоти як росіянин.

Але як би там не було, син нашої степової Кіровоградщини виборов славу і для всієї України. І про малу батьківщину не забуває. В одному з польотів саме для Кіровограда робив із космосу геофізичну зйомку. Може, колись результатами його роботи і ми, кіровоградці, скористаємось...

— Але ж не буває так, що все лише добре складається. Були якісь прикрощі, неприємності?

— Звичайно, космос не любить жартів чи непрофесіоналізму, — продовжує батько. — Був такий випадок, коли мало не відірвався від страхувальних агрегатів, працюючи у відкритому космосі. Тепер навіть страшно подумати, але ризик уже закладено в основу цієї професії. А то ще загубив там же, у відкритому космосі, якийсь спеціальний молоток. Так що ви думаєте, вирахували із зарплати 2 долари 42 центи. Це те, що ми, батьки, знаємо, але дечого і нам знати не варто. Тому і радіємо, що живий і неушкоджений щоразу повертається на Землю.

Коли екіпаж зустрічали на підмосковному аеродромі після другого польоту, Ніна Іванівна крізь усі заслони та кордони прорвалася, вибігла назустріч синові, припала до грудей. Але навіть керівник польоту на таку мамину "зухвалість" сказав просто: "Мама — це святе".

Так і зараз, мама вже давно підготувалась до зустрічі із сином. Мабуть, ночами не спала напередодні його приземлення. Але все добре закінчилось, батьки спокійні і чекають свого сина до рідної хати.

Та є непорушне правило: після польоту кожен космонавт повинен пройти кількаденне медичне обстеження, щоб не було ніяких непередбачуваних сюрпризів. А потім буде спеціальна реабілітаційна програма, відпочинок у санаторії...

(Використані фото космічної Агенції NASA та з родинного архіву).

Читайте також: Космонавт Юрій Маленченко. Біографія

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная