СУСПІЛЬСТВО

БОРЮЧИСЬ ПРОТИ ПРИРОДИ, МИ БОРЕМОСЯ ПРОТИ СЕБЕ
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
13.06.2003, 16:39

На порозі третього тисячоліття людство опинилося перед проблемою власного виживання. Абсолютна більшість землян уже сьогодні не мають доступу до чистої питної води, безпечних продуктів. Очевидно, це лише перший, найпомітніший результат зневажливого ставлення людини до природи. "Світ надто великий, — казав свого часу Махатма Ганді, — щоб задовольнити потреби кожної людини, але надто малий, щоб задовольнити людську ненаситність". Можна й додати: недалекоглядність, безвідповідальність, байдужість.

1. БРУДНА ВОДА, СМІТТЯ, ПЕСТИЦИДИ...

На останньому засіданні прес-клубу ринкових реформ, на який були запрошені заступник начальника Державного управління екології та природних ресурсів Кіровоградської області Іван Неживенко, начальник відділу водних ресурсів цього ж управління Олександр Гончаров та представник товариства "Зелений світ" Віктор Погрібний, констатувалося, що основні напрямки збереження навколишнього середовища для всього людства приблизно однакові — чиста вода, повітря, зниження хімізації, підтримка біорізноманіття.

Щодо води, то, очевидно, в Кіровограді рано чи пізно доведеться переходити на використання підземних джерел. Адже у минулому році тільки під час транспортування водоводом "Дніпро-Кіровоград" втрачено 20 мільйонів кубів води, або майже четверту частину спожитого. А Кіровоградський водоканал є одним із ста найбільших забруднювачів природи у масштабах держави. І хоча проекти альтернативного водопостачання ще не проходили експертизи, Міністерство екології помітно посилило до них увагу.

Йшлося також про екологічну освіту населення, виховання бережливого ставлення до природи. Важко заперечити, але про це ми говоримо з року в рік, з десятиліття в десятиліття, а хоч трохи відчутного ефекту немає. Чому? Чи не пора задуматися над тими механізмами та мотивами, які провокують відповідне ставлення до навколишнього, над тим, як їх усунути?

2. "Я РІЧЕЧКУ В ГОРОДІ ЦЮ ПІД КЛЕНОМ, ЯК МАМУ Й ТАТА, І ЯК МЕД ЛЮБЛЮ"

Основна форма роботи екологічного клубу "Юкка", що діє при Кіровоградській загальноосвітній школі №33, — екологічна стежина. Школа знаходиться на березі річечки Масляниківки (притоки Сугоклеї). Колись вона була повноводою і широкою (близько трьох метрів), зараз залишився невеликий струмок у високих берегах. Річка мала багато джерел, але паралельно до неї свого часу розбудували міські вулиці, не дотримавшись норми віддаленості будівель від води. Зрозуміло, берегові схили тепер розорано, люди буквально роздягають річку. А джерела, які несподівано з'являлись то у когось в городі, то в погребі, навколишні мешканці активно забивають, зацементовують, закладають камінням. От і зміліла Масляниківка... Юкківці (юкка — рідкісна рослина, яка затримує пісок, занесена до Червоної книги, її поодинокі екземпляри зустрічаються на Черкащині) як можуть, розкопують джерела (на знімку), але, зрозуміло, відновити повноводість ріки їм не під силу. Яким потрібним було втручання екологічної служби при розбудові цих вулиць!

Невід'ємна частина походу по екологічній стежині — збирання сміття на берегах. Ну хіба захопиш таким заняттям дітлахів? А керівникові клубу, учительці біології Дарині Таран, вдається це робити, бо вона на конкретних прикладах уміє показати, як страждають від сміття рослини, все живе. Отож, збирання сміття із такої банальної, рутинної і нецікавої роботи перетворюється майже на казкове дійство звільнення живого.

До речі, від простого сміття можна мати неабияку користь. Наприклад, дрібний металевий брухт слід закопати у якійсь із точок периметру крони яблуні на глибину не менше 80 см і через кілька років ви матимете надзвичайно смачні, насичені іонами заліза (що й дуже корисно) яблука. Ось що таке природа! Якщо мати її за союзника, а не за ворога, вона щедро віддячує людині. Діти це розуміють і тягнуться до неї душею. Члени клубу — майже всі середні і старші школярі 33-ї школи. До цієї роботи вони залучать і батьків. Разом розвішують по вулиці оголошення з проханням не нищити первоцвіти, будувати годівнички для птахів, не випалювати сухостій, нищити амброзію, восени не палити листя. Якось одна шестикласниця, почепивши одне з таких оголошень на огорожі сусідського двору, через вікно побачила, що дядько зірвав її листочок і ним же підпалив купу осіннього листя. Розпачу дитини не було меж. Але Дарина Гнатівна порадила:

— А ти не чіпляй листівку на огорожі, а віддай йому в руки.

Дівчинка так і зробила. Дядько прочитав, пішов до хати, узяв відро води і загасив вогнище. У членів "Юкки", супроти людської байдужості, споживацького ставлення до природи, є одна зброя — вперто робити свою справу.

Так, як вони відроджують метелика поліксену. Він з'явиться тоді, коли квітуватиме кірказон, рослина, що рані-ше буяла по берегах та луках, а тепер зустрічається набагато рідше. Діти посадили кірказон на березі Масляниківки, але затяті городники винищили його. Садитимуть ще і ще, аж поки навколо їхньої школи не запурхають лимонно-рожеві метелики.

Якщо вже говорити про городи і сади, то найкращий засіб проти каліфорнійської щитівки, тлі, багатьох інших шкідників — симпатичний і дуже корисний жучок — сонечко. А з'являється він там, де ростуть нектароносні рослини — кріп, висадки моркви, цибулі. Операції "Сонечко", "Мурашка", "Джміль" — окремі частини програми "Біощит", яка діє в екологічному клубі. Тут розроблено й проект утилізації наших звалищ: сміття слід зсипати у великі металеві бункери, заварити їх, створити умови для самозгорання всередині бункерів, а поряд розмістити теплиці, де б росли квіти і дозрівали ранні овочі. Гроші на бункери і теплиці, на думку юкківців, знайти нескладно: сконцентрувати на одному рахунку штрафи від незаконного спилювання дерев, паління листя, сухостою, завдавання іншої шкоди природі.

* * *

Щоб вижити, зберегти себе і природу (бо, борючись із нею, ми боремося проти себе), нам слід відчути себе її частинкою, а не споживачем її багатств. Нам слід стати такими ж раціональними і водночас душевно вразливими, такими ж цілеспрямованими, але й добросердними, як діти, що пізнають красу і гармонію. Скажімо, як юкківці, що затримують, скільки їхніх дитячих сил, пісок байдужості і нищення природи.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная