Стоп, реклама!

РУЙНУЮЧИ РЕКЛАМНІ СТЕРЕОТИПИ – ДО ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

Оксана ВЕРСТЮК, Vechirka.uafor.net
12.08.2005, 12:31

До простих арифметичних дій вдалися члени дитячої екологічної громадської організації «Флора», впроваджуючи у життя проект «Стоп, реклама! Обережно, діти». Вони просто пройшли центральною вулицею Кіровограда і нарахували 57 рекламних щитів із 70 встановлених, на яких рекламуються спиртні та тютюнові вироби: красиві, щасливі молоді люди смакують сигарети, мужні чоловіки у теплій компанії, весело спілкуючись, споживають алкогольні напої. Більшість із таких носіїв зовнішньої реклами розташована неподалік від шкіл, місць відпочинку молоді.

Подібна картина спостерігається не лише в Кіровограді. Аналогічна ситуація в усіх містах України. Це, зрозуміло, викликає стурбованість громадськості, адже подібна лібералізація моральних вимог, що останніми роками нав’язується суспільству, призводить не лише до терпимості стосовно шкідливих звичок, але і нав’язує моду на них.

Тепер з метою руйнування подібного стереотипу, що насаджується нашій молоді, ДЕГО „Флора” протягом червня-липня і впроваджувала в нашому місті вищезазначений проект.

Була створена і нині веде активну роботу ініціативна група, до якої увійшли місцеві медики-педіатри, представники місцевих органів влади, зокрема відділу сім’ї та молоді міської ради, центру соціальних служб для молоді міста, кіровоградські організації Спілки жінок України, благодійного об’єднання єврейських жінок „Ор Хава”, Міжнародної жіночої коаліції.

Як зруйнувати стереотипи щодо вживання алкоголю та тютюну? Яку роль мають відігравати у цьому процесі засоби масової інформації? Ці питання ставили перед собою учасники круглого столу „Вплив засобів масової інформації та реклами на процес формування позитивного ставлення молоді до здорового способу життя”. Думки домінували різні. Від повної заборони зовнішньої реклами тютюну та алкогольних напоїв, яку висловив директор міського центру соціальних служб для молоді Олег Краснокутський, до хоча б реалізації можливості залучення коштів від такої реклами для різного роду соціальних проектів.

— Ми розуміємо, що одним махом змінити ситуацію на краще неможливо, — говорить керівник проекту та організації „Флора” Людмила Шестакова. – Та не сидіти ж, склавши руки. Тому, проводячи антирекламну акцію, ми зібрали більше двох тисяч підписів під вимогою до органів місцевого самоврядування заборонити рекламу алкоголю та тютюнових виробів біля навчальних закладів та місць відпочинку молоді. Ми навіть не очікували, що кіровоградці нас так активно підтримають. Наші волонтери збирали підписи і в центрі міста, і на ринках, словом, там, де найбільша концентрація людей. У нас навіть просили підписні листи, щоб опитати думку своїх сусідів, друзів, провести аналогічний збір підписів у віддалених мікрорайонах міста. До цього ми були переконані, що наші люди байдужі. Аж ні.

Тому зараз наша ініціативна група розробляє конкретні пропозиції, які будуть покладені в основу звернення, адресованого нашому міському голові Миколі Чигріну та місцевим народним обранцям. Ми пропонуємо збір від реклами в бюджетному документі міста виділити окремим рядком і хоча б 50 відсотків від тих надходжень спрямовувати на соціальну рекламу, яку розташовувати поряд із „тютюновою чи алкогольною” як противагу.

До речі, кіровоградські „флористи” взяли активну участь у підсумковій конференції по впровадженню аналогічних проектів з даної проблеми, яка відбувалася у Києві. Спілкувались, радились із представниками інших громадських організацій, прагнули здобути позитивний досвід. Але його бракує.

Бідкались щодо ситуації, яка склалася в їхніх містах, представники Єнакієвого, Харкова, міст Західної України. Тому звернулись до перших осіб держави з вимогою зосередити увагу державних органів влади на зазначених проблемах, виробити дієвий механізм соціального замовлення на переваги здорового способу життя, залучити широку громадськість до вироблення та впровадження в життя довгострокових соціальних проектів.

Радує, що з відповіддю державні мужі не забарилися. Реакція віце-прем’єра з гуманітарних питань Миколи Томенка вилилась у розпорядження про підготовку законопроекту про рекламу тютюну та алкоголю в ЗМІ та на носіях зовнішньої реклами. Тож чи буде почуто голос народу? І щоб він був упевненішим, у найближчому майбутньому хочуть провести в Україні широкі громадські обговорення з даної тематики.

А от прикладом реалізації подібних ініціатив на місцевому рівні може стати конкурс „Придумай рекламу здорового способу життя”, ініційований тими ж таки членами ДЕГО “Флора”.

Розповідає координатор проекту Інга Дудник:

— Усі наші починання доводять, що молодь не байдужа до того, яка реклама розміщується як у місцевих ЗМІ, так і на вулицях міста. Випускники нашої школи волонтерів – студенти педагогічного університету та учні 7-11 класів кіровоградських шкіл, а це більше сотні учасників, провели конкурс реклами здорового способу життя. Це були малюнки, творчі роботи, які згодом хочемо використати як матеріал для зовнішньої соціальної реклами.

Особливу подяку хочемо висловити начальнику відділу сім’ї та молоді Людмилі Дорохіній, яка доклала чимало зусиль для організації подібного заходу.

Треба якнайшвидше змінювати таку ситуацію, коли 90 відсотків опитаних нами респондентів віком від 20-ти до 25-ти років заявили, що хоч раз до свого 14-ліття пробували палити або вживати різні алкогольні напої. А коли запитали, яким засобам масової інформації найбільше довіряють і звідки черпають відомості, то більшість опитаних зазначила, що бачили рекламу по TV, чули по радіо, читали в газеті. На другому місці була інформація від друзів. І лише 0,6 відсотка опитаних брали в руки різного роду додаткову літературу, книги, підручники тощо. А ще дуже популярний серед сучасної молоді Інтернет. Яку інформацію може звідти черпати підростаюче покоління, одному богу відомо.

Прикро, що наші місцеві газети не гребують розміщенням “тютюнової” чи “алкогольної” реклами на своїх шпальтах. Так одна відома молодіжна газета аж надто смакувала рекламою пива. Або інша поважна, доволі тиражована газета, рекламує цигарки. Перший приклад взагалі вважаю за недопустимий, а в другому – могли б поряд розмістити хоча б поради щодо здорового способу життя. Так ні, соціальна реклама – безкоштовна. Та й зацікавленістю щодо її розробки наші рекламісти не страждають. Не ведеться апробація соціальної реклами, те, як вона впливатиме на світогляд молоді. Не вивчаються фокус-групи, тобто ті прошарки населення, на які реклама розраховується. Словом, прогалин достатньо.

А в цей час виробники алкогольних та тютюнових виробів свій вплив на населення ставлять на професійну основу. Суспільство поволі стає заручником надприбутків тютюнових та алкогольних компаній.

***

Що ж, чудово, що суспільство поволі, але починає протидіяти всьому тому, що йому нав’язують чи пропонують. У якій би це формі не проявлялося: від розуміння конкретним індивідуумом справжніх цінностей і до громадського супротиву тому, що мав би, не сперечаючись, проковтнути народ .

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная