6 квітня — ДЕНЬ ГЕОЛОГА

ЗОЛОТО. НЕ ІНКІВ
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
06.04.2003, 08:16

Коли кажуть, що люди гинуть за метал, то, очевидно, мають на увазі, у першу чергу, золото. З давніх давен, звідколи людина навчилася його оцінювати, воно було предметом протистоянь, конфліктів, війн. Хто володів золотом, той володів владою і впливом. Сьогодні, звичайно, світ змінився. На перший план вийшли суперточні технології, нові засоби зв'язку, електроніка, інтелектуальний ресурс, уміння і можливості завойовувати світові ринки Та все коштує грошей, а що таке гроші без золота — папір. Отож, золото не стало зайвим, хіба що перетворилося з єдиної переваги на одну з кількох.

Пам'ятаєте бум навколо скарбу Полуботка? Багато хто тоді вірив, що те міфічне золото, якби воно справді існувало, дало б нам можливість значно швидше стати на ноги, уникнути багатьох злиднів. Але Україна має набагато більше золота, ніж міг для неї припасти будь-який гетьман. Видобуток 25 тонн цього металу на рік дозволяє зараховувати країну до числа основних продуцентів золота у світі. Головний геолог Кіровоградської геологорозвідувальної експедиції-37 Микола Кир'янов переконаний, що для України це цілком реально.

1. ПО-СУСІДСЬКИ З УРАНОМ?

Майже сорок років тому на північно-східній околиці Кіровограда відкрито крупні залежі уранових руд. Звідтоді тут і базується ГРЕ-37. Родовище було настільки велике, а перспективи розвитку атомної енергетики настільки привабливі, що його розвідали за рекордно короткий строк — два роки. Запаси затвердила Державна комісія по запасах корисних копалин тоді ще, зрозуміло, СРСР, і поблизу Кіровограда з'явився Інгульський рудник. Через шість років за 80 кілометрів від обласного центру було відкрито ще одне родовище, яке розвідувала ГРЕ-47 (нині ліквідована). Вони стали основною сировинною базою тодішньої атомної енергетики. Урану було видобуто стільки, що це дозволило Україні вийти на шосте місце у світі по виробництву електроенергії.

Але на цьому урановий потенціал Кіровоградщини не вичерпався -— у 98-му здано в експлуатацію найкрупніше в Європі родовище Новокостянтинівське, яке нині законсервоване. І все ж, у кінці 80-их, коли почалася конверсія, "Кіровгеологія" надіслала своїм структурним підрозділам, до яких належить і ГРЕ-37, розпорядження переорієнтовувати потужності на пошук родовищ інших корисних копалин.

Настав період переосмислення геологічної інформації. Спеціалісти звернули увагу на флангові частини уранових родовищ — при оконтуренні в свердловинах виявляли окремі ділянки, які характеризувались зовсім іншими процесами, ніж рудоутворення урану. Аналізи підтвердили наявність золота.

На Українському кристалічному щиті виявлено п'ять золотих родовищ. Два з них — на території Кіровоградської області: Юр'ївське і Клинцівське. Юр'ївське відкрили геологи ГРЕ-37, Клинцівське — Черкаської ГРЕ. Наші геологи знайшли золото у Балці Широкій (Дніпропетровська область). Існують також Майське (Одеська) та Сергіївське (Дніпропетровська) родовища. В Україні більш-менш відоме хіба що Мужіївське (Закарпатська область), запаси якого були захищені в ДКЗ ще у 1989 році, і де зараз працює рудник.

Постанова Кабміну, підписана тодішнім прем'єром Юхимом Зв'ягільським у грудні 1993 "Про форсовану роботу по розвідці родовищ золота в Україні", дала значний поштовх золоторозвідці. Постанова визначала обсяг бурових і гірничих робіт, фінансування. На кожному родовищі працювали по три-чотири бурові станки, тривало розбурювання рудних тіл. На Балці Широкій встигли пройти 120 метрів шахтного ствола, хоча планували 450. На Клинцівському гірничу розвідку верхніх горизонтів здійснили з допомогою 45-метрового шурфу. На Юр'ївському тільки завершили комплекс інженерно-геологічних і гідрогеологічних досліджень для визначення місця шахтного ствола. Бурова розвідка йшла паралельно, але родовища були розбурені тільки за рідкою мережею.

За три роки інтенсивних робіт освоїли близько 20 мільйонів гривень, це дозволило здійснити тільки третину розвідувальних робіт. Їхня стадійність (що є обов'язковою умовою кваліфікації родовища по категорії запасів корисних копалин, а не лише прогнозних чи перспективних ресурсів) дійшла до складання техніко-економічних міркувань.

Слід зазначити, що гірнича розвідка — найдорожча частина робіт у всьому комплексі від виявлення корисної копалини до промислового видобутку. Але.../p>

2. "НІЩО НЕ ОБХОДИТЬСЯ НАМ ТАК ДЕШЕВО, ЯК ГЕОЛОГІЯ, І НІЩО НЕ ДАЄ ТАКИХ ПРИБУТКІВ, ЯК ГЕОЛОГІЯ"

Такий напис прикрашає головний офіс державної геологічної служби Франції. І можна не сумніватись, що вона дотримується цього розумного постулату. А ми?>

У 1996 році була організована державна закрита акціонерна компанія "Укрзолото". Ідея її створення належала академіку Віктору Трефілову, який пропонував випустити акції, продати частину з них за кордон і таким чином отримати гроші на будівництво рудників. Посередником у цій справі виступила американська фірма "Ашурст", яка спеціалізується на посередницьких міждержавних операціях геологічного профілю. Канадська фірма "Кілбурн" здійснила аудиторську перевірку геологічної інформації. Її висновки були оптимістичними: бортовий склад золота перевищує кондиційні 0,8, слід довести до логічного завершення розвідку і будувати рудники. Тим більше, що й з переробкою проблем не виникало: Клинцівське і Юр'ївське родовища прикріпили до Жовтоводського (Дніпропетровська область) гірничо-збагачувального комбінату, який мав вільні потужності.

Але акції так і не випустили. Натомість восени 1997 "Укрзолото" ліквідували і створили нове державне закрите акціонерне товариство "Укрполіметали". Бюджетне фінансування припинилось, родовища довелося законсервувати. Так триває уже майже шість років. Незважаючи на те, що родовища поки що кваліфікуються за категоріями прогнозних і перспективних ресурсів (тільки на Клинцівському визначено запас промислової розвідки), як стверджує Микола Кир'янов, вони відбулися і припиняти роботи не було і немає жодної видимої підстави. Більше того, золотий вміст геологи виявили від поверхні до 500 метрів, промислові перехрещення зустрічаються навіть на глибині 1000 метрів. Але найголовніше (це підтвердили і в обласному територіальному відділенні "Геоінформ"), у межах рудних полів трапляються дуже перспективні рудопрояви, які при відповідних оцінках запросто можуть перейти в розряд родовищ. Геологи вважають, що тільки на Українському кристалічному щиті може бути виявлено близько 20 родовищ і їхня кількість зростатиме прямо пропорційно вивченості.

Першою, як правило, розвідується найпродуктивніша частина родовища, будується перша черга рудника, аби швидше окупити капіталовкладення. Паралельно ведеться флангова розвідка, яка може тривати і 10, і 20 років. 300-400 тонн запасів золота дають підстави для створення потужної золотодобувної і золотопереробної галузі. У випадку захисту запасів хоча б тих п'яти родовищ, де вже виконана певна частина розвідувальних робіт, така галузь могла б відбутися і в Україні.

Золоторудний запас нашої держави дуже великий. Крім родовищ Українського кристалічного щита, куди входить і Кіровоградський блок, є ще Закарпатський та Донецький ареали. Приблизні перспективні прогнозні ресурси — близько п'яти тисяч тонн золота — за умови проведення відповідних робіт, дозволили б нам за 15-20 років створити стабільний золотий запас, що зробило б нашу гривню такою ж конвертованою і сильною, як, наприклад, долар (США мають найбільший у світі золотий запас). Цю силу дає або високорозвинена промисловість, міцні авторитетні позиції на світовому ринку, або золото. Перше найближчим часом нам, зрозуміло, не загрожує. А друге ми можемо здобути. Точніше, видобути. При бажанні.

Очевидно, розуміння цього і підштовхувало урядовців високого рівня цікавитися золотими родовищами. Кіровоградський рудний район чотири рази відвідував Леонід Кучма, п'ять-шість — прем'єр-міністри, не рахуючи вже віце-прем'єрів та народних депутатів. Цей процес, очевидно, стимулював і тодішній керівник області Микола Сухомлин, гірничий інженер за освітою, який добре розумів і суть справи, і її перспективність. Але бюрократична машина так і не зробила оберт, всесильний чиновницький апарат на всі найпереконливіші аргументи відповідав і відповідає незмінне: немає грошей, шукайте інвестора.

Та справа у тому, що інвестор, особливо вітчизняний, який здебільшого не задумується про стратегію, а хоче негайного прибутку, не вкладатиме гроші в родовища, які знаходяться на початковій стадії розвідки. Адже вона не дає точної відповіді про можливу фінансову віддачу і таїть у собі значні ризики: недостатньо високий вміст золота в руді, занадто складні технології переробки, ускладнені гірничо-геологічні або гідрогеологічні умови. До того ж, геологорозвідувальна галузь одна з тих, де капітал обертається дуже повільно (13-15 років тільки для повернення вкладень). Отож черги інвесторів не спостерігається...

Вони швидше можуть прийти на дрібні родовища, де можливий набагато швидший оборот грошей (видобуток сировини для виробництва будівельних матеріалів, наприклад), але у нашій області інвестори й тут не поспішають. ГРЕ-37 розробила карти корисних копалин (а їх у нас, крім золота, чимало) усіх районів Кіровоградщини і розіслала в райдержадміністрації з пропозицією шукати інвесторів і замовляти гірничу розвідку невеликих родовищ для місцевого користування. Ніхто не відгукнувся.

А тим часом, гроші, витрачені на розвідку, незмірно малі, порівняно із загальною вартістю родовища ( недарма французи написали про це біля входу до своєї геологічної служби). Особливо золота. Один грам якого на світовому ринку коштує 12 доларів. А собівартість видобутку може сягнути 6-7 доларів за грам. Ось і порахуйте наші можливі прибутки.

Отож, фінансувати крупні родовища мають галузеві Міністерства або Державний бюджет цільовими коштами. Тим більше, він уже оплатив майже третину розвідувальних робіт п'яти перспективних родовищ золота.

3. ПОМИРАТИ ЗІБРАВСЯ, А ЖИТО СІЙ

Ця мудра хліборобська приказка цілком стосується й геології. Адже мінерально-сировинна база — хліб промисловості. Як можна говорити про високі технології, не маючи, наприклад, ряду рідкоземельних металів? Їх, звичайно, можна купити в інших країн, але це обійдеться дорожче, що, зрозуміло, позначиться на собівартості майбутнього товару, відповідно й на його конкурентоздатності. До того ж, будь-яка нестабільність з боку постачальника (зміна політичних чи економічних пріоритетів, державний переворот та ін.) автоматично веде до зриву виробничого процесу у нас. Набагато вигідніше і надійніше мати своє. І ми його можемо мати. Наприклад, у Маловисківському районі виявлено родовище літію, без якого високі технології неможливі. Найбільше його використовують США, Японія. А у нас є родовище, розроблена безвідходна (!) технологія експлуатації, але навіть розвідка його так і не починалась. В Україні є родовища міді, але жодне з них не експлуатується.

Більше того, ставиться питання, чи потрібна нам взагалі геологія у тому вигляді, в якому вона існувала досі. Геологорозвідка нині фінансується через ставки відшкодування гірничорудної промисловості. Але за новим Кодексом "Про надра", який має в остаточній редакції прийняти Верховна Рада, вона фінансуватиметься з бюджету. Йдеться також про те, щоб передати розвідку місцевим бюджетам. Це може остаточно загубити галузь, яка й так уже кульгає. Сьогодні її науковий супровід дуже слабкий: не винаходяться нові технології розкриття родовищ, переробки бідних руд, відсутня нова бурова техніка. Поки що наші геологи мають високий рівень підготовки, який цінується у світі, але й цей потенціал швидко тане. Якщо 10-15 років тому у ГРЕ-37 працювало півтори тисячі людей, то нині — близько 100. Як повідомив керівник територіального відділення "Геоінформ" Павло Білий, середній вік геологів у центрі "Укргеологія" — 49 років, у Кіровоградському ГРЕ-37 — 54. Якщо так піде й далі, відкривати і розвідувати родовища буде просто нікому. І золото залишиться для нас тільки в легендах про інків...p>

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!