СУСПІЛЬСТВО

ЯКЩО СТУДЕНТ-ПРИЗОВНИК НЕ ЙДЕ ДО ВІЙСЬККОМАТУ САМ, ЗА НИМ МОЖУТЬ ПРИЇХАТИ ПРЯМО НА ЛЕКЦІЮ З МІЛІЦІОНЕРОМ І НАРУЧНИКАМИ
Ольга Пилипенко, vechirka.uafor.net
05.02.2004, 18:26

Осінній призов давно закінчився. Новобранці потроху звикають до нелегкого солдатського життя, з надією чекаючи листів від дівчат і посилок від мам. А військкомати уже беруть на примітку тих юнаків, які мають піти до українського війська весною. Запас претендентів у цьому плані в місті є — близько 14 тисяч чоловік. За словами військового комісара Кіровоградського об'єднаного міського військового комісаріату Миколи Тищенка, Кіровоград — єдине місто в Україні, яке має такий великий призовний ресурс. Тому й не дивно, що поставлене восени завдання — направити на службу в армію 282 жителів обласного центру та Кіровоградського району, за який об'єднаний військкомат теж відповідає, міська призовна комісія, котру очолює керуюча справами міськвиконкому Віра Сухопарова, не тільки виконала, а й перевиконала на 40 відсотків. Правда, перевиконання це вимушене — за рахунок міста покривали нестачу новобранців у районах.

Кожної осені та весни через міську призовну комісію проходить у середньому близько п'яти тисяч чоловік. Чому так багато, якщо насправді до армії беруть значно менше? А для того, щоб була змога відібрати дійсно кращих, здоровіших, освіченіших. Таких, які потрібні українській армії, котра стоїть на порозі глобального реформування.

У процесі відбору, на жаль, випливають проблеми, що змушують комісію відсіювати призовників десятками. Про них та завдання, поставлені перед Кіровоградським військкоматом, військовий комісар міста Микола Тищенко розповів на прес-конференції у міськвиконкомі. Торкнувся і багатьох інших питань, що цікавили журналістів.

ХВОРИХ ПРИЗОВНИКІВ З КОЖНИМ РОКОМ БІЛЬШАЄ

Чому ж усе-таки така велика кількість новобранців відсіюється під час призову? Причини різні — від соціальних до кримінальних.

Одна з основних — поганий стан здоров'я. Близько 10 відсотків юнаків призовного віку по Кіровоградському району та більше 20 відсотків по місту мають серйозні захворювання, часто хронічні. Їх до армії не беруть, комісія надає хлопцям відстрочку на півроку, а то й рік для необхідного лікування.

У переліку найхарактерніших захворювань — проблеми шлункового тракту (28 відсотків), остеохондроз (20 відсотків), серцево-судинні хвороби (19 відсотків), хвороби очей (17 відсотків). Останній показник особливо тривожить військкомат та призовну комісію. Навіть поверховий аналіз свідчить, що з кожним роком відсоток призовників з очними захворюваннями зростає. Як правило, це наслідок перенесеної черепно-мозкової травми. Підступність її у тому, що, одержана навіть у дуже юному віці, вона досить довго може не давати про себе знати, але з роками, коли організм дитини росте, навантаження на нього збільшується, травма нагадає про себе. У даному випадку — зниженням зору чи більш серйозною проблемою з очима. Тому юнаки, у медичній карточці яких зафіксовано факт черепно-мозкової травми, від призову теж звільняються.

Проблеми зі здоров'ям не тільки фізичні, а й психічні: півтори тисячі жителів міста і району призовного віку стоять на обліку в обласній психіатричній лікарні. Їх до армії, звісно, не беруть. Але буває й таке: приходить на комісію хлопець, приносить документи, що лікується, мовляв, від психічних розладів, а потім виявляється — він на обліку не стоїть. Що це за документи і чому вони у нього на руках, доводиться з'ясовувати.

У ПРЕЗИДЕНТСЬКИЙ ПОЛК — ВИСОКІ ТА СТРУНКІ. І БЕЗ ТАТУЮВАНЬ

Зростає криміналізація молоді. За минулий рік 181 юнака допризовного віку притягнуто до кримінальної відповідальності, 288 — перебувають під слідством. Ці хлопці для армії втрачені. Їх не мають права призвати до будь-якого роду військ.

Ситуація із втягуванням молодих у бандитські угруповання просто лякає. Мабуть, саме тому з кожним роком збільшується кількість звернень від батьків, які просять забрати сина до армії. Таким чином вони намагаються вберегти його від поганих компаній, де основна розвага — горілка і наркотики. За 2003 рік на облік в обласному наркологічному диспансері поставлено 589 зовсім молодих людей, котрі зловживають спиртним чи є наркоманами. В армії таких не ждуть. Військкомат, за словами Миколи Тищенка, просто тримає їх на контролі. Вони можуть бути призвані на службу тільки у разі особливого стану.

Звертаються до керівника військового комісаріату не тільки батьки. Більшає прохань призвати до армії і від самих юнаків. В основному від тих, хто закінчує вищі навчальні заклади і планує надалі працювати в міліції, пожежній службі, податковій інспекції, державних охоронних структурах. Осіб, які не служили в армії, туди не беруть.

Зростає кількість звернень (як від самих хлопців, так і від їхніх батьків), — направити сина на службу у Президентський полк. Зрозуміло, чому. Умови проходження служби в ньому найкращі. Та й престижно, крім усього. Однак будь-кого туди не візьмуть, є певні вимоги. Обличчя у юнака має бути абсолютно чистим. На пальцях, ліктях і спині (чому саме там?) — ніяких татуювань. Зріст — не менше 180 сантиметрів.

Армійська служба, до речі, є визначальною при влаштуванні на роботу не тільки в міліцію чи податкову службу. Все частіше Миколі Тищенку телефонують з добре відомих у місті підприємств ("Червоної зірки", "Гідросили", "Кіровоградолії", хлібозаводів) і просять направляти до них хлопців, які вже відслужили. Небезпідставно вважаючи, що ті, хто пройшов армію, серйозніші, відповідальніші, а саме такі для роботи в нинішніх умовах потрібні. Тому міський військкомат, як жартує його керівник, виконує ще й функції працевлаштування.

СТУДЕНТАМ НАДАЄТЬСЯ ВІДСТРОЧКА ВІД СЛУЖБИ

А тепер про не дуже приємне. Про погане здоров'я, схильність до криміналу і наркотиків частини майбутніх новобранців уже йшлося. Однак хвилює міський комісаріат не тільки це. Його тривожить, що допризовна підготовка в багатьох школах Кіровограда — на дуже низькому рівні. А подекуди взагалі відсутня. Як мінімум, у місті не вистачає п'ятьох викладачів цього предмета. Їх заміни іншими вчителями, котрі зовсім не компетентні у військовій справі, не виправдовують себе. Отож і виходить, що завтрашні солдати не знають елементарних речей. Коли їх під час призовної комісії запитують, у яких військах вони хотіли б служити (а такий вибір пропонується кожному), хлопці уявлення не мають, які ж війська взагалі є в українській армії. Не знають, чому одна з вулиць Кіровограда носить ім'я Терешкової і хто вона така. Доходить до смішного — не можуть відповісти, яке місто є столицею України.

Тут уже не сміятись, а плакати треба.

Проблемними для військкомату є не тільки деякі школи міста, а й навчальні заклади вищого рівня, особливо ті, що працюють на комерційній основі. Нерідко керівники таких закладів, за словами Миколи Тищенка, просто приховують своїх призовників. Не треба пояснювати чому: кожен студент — це джерело грошей для інституту чи училища. Але ж Закону "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" ніхто не відміняв, і, ховаючи юнака від призову, керівники роблять йому ведмежу послугу. Якщо студент не з'являється до військкомату сам, приїжджають за ним (прямо на лекцію чи семінар). Але вже з міліціонером і наручниками.

— Я відповідально заявляю і прошу вас передати це через засоби масової інформації, які ви представляєте, — звернувся до журналістів міський військовий комісар. — Усі студенти, незалежно від того, в якого рівня акредитації навчальному закладі вони вчаться (училище, технікум чи, тим паче, внз), мають право на відстрочку від служби до закінчення навчання. Якщо ми викликаємо юнаків на комісію, то не для того, щоб постригти — і в армію (чого вони, мабуть, бояться), а повідомляємо кожному: "Маєш відстрочку, іди навчайся". З тими ж, хто злісно ухиляється від призову, розмова інша.

Така відстрочка для студентів, що дає змогу їм не переривати навчання — справді благо. А от перед військкоматом тепер складне завдання — кого набирати весною. Уже зараз зрозуміло, що контингент майбутніх новобранців за освітнім рівнем буде набагато гірший, ніж раніше: в основному з дев'ятикласною освітою, багато з них не вчаться і не працюють, соціально неблагополучні. Таке армійське поповнення тривожить. Трагедії останніх років, винуватцями яких стали українські військові, засвідчили, що неуцтво в армії — страшна річ. Коли зброя в руках у недалеких людей, із засобу захисту вона перетворюється на джерело смерті, в тому числі для мирних громадян.

Звісно, що йтимуть до армії і випускники внз, технікумів та училищ, які завершують навчання. А щоб не забули про свій військовий обов'язок, разом із дипломом їм вручають і повістки. У двох навчальних закладах представники військкомату такий експеримент уже провели. Нічого, спрацювало. Ховатися тепер не буде підстав.

ХОТІЛИ Ж ЗРОБИТИ ЯК КРАЩЕ...

Ще кілька років тому, за рішенням Міністерства оборони, при виборі місця служби призовника діяв територіальний принцип, тобто, де живу — там і служу. Але кількість негативних проявів в армії, пов'язаних саме з цим, показала, що рішення було помилковим. У Кіровограді, зокрема, втричі збільшилась кількість виявлених фактів вживання солдатами алкогольних напоїв (приходять батьки чи друзі і приносять пляшку). У 2,5 раза зросла кількість випадків вживання наркотичних речовин (без "добрих" людей теж не обходилось). Але найнебезпечніше — у п'ять разів збільшилась кількість крадіжок майна (в основному запчастин), які передавались потім знайомим для перепродажу. А це вже питання бойової готовності техніки.

Тому територіальний принцип служби, який мав і позитивні моменти, відмінено. Наші хлопці будуть служити поза межами області, а призовники з інших регіонів — у нас.

Виняток зроблено тільки для військової частини МНС. Набрані до неї з Кіровограда новобранці тут, у місті, і служитимуть.

УКРАЇНСЬКІ ОФІЦЕРИ В ІРАКУ ТЕЖ НЕ ВИТРИМУЮТЬ

Торкнувся Микола Тищенко і багатьох інших моментів, пов'язаних зі службою в українській армії. Про них — епізодично. Якщо читачів котрийсь особливо зацікавить, обіцяємо повернутись до нього і розповісти детальніше.

Про контрактну службу. Влаштуватись на неї чоловіки можуть тільки після проходження строкової служби в армії, на жінок ця вимога не поширюється. Вік — від 19 до 30 років. Жінок, які мають дитину до семи років, на службу не беруть, після семи — потрібна згода рідних. Заробітна плата — 370-540 гривень, залежно від займаної посади і військового звання. Набір жінок, у зв'язку зі скороченням армії, тимчасово призупинено. Зараз у військових частинах Кіровограда на контрактній основі служить 288 чоловік, 63 із них — жінки. Ще більше ста заяв від них чекають розгляду.

Про участь українських військових у миротворчих місіях. Таких місій п'ять — Сьєрра Ліона, Ліван, Югославія, Ірак, Ліберія. Є невеликий контингент у Грузії. Загальна кількість військових у таких формуваннях була 1830 чоловік, після рішення Верховної Ради про направлення наших військових у Ліберію стане 2300. Кіровоградців серед них немає, але, можливо, будуть. 17 січня Микола Тищенко запросив на розмову 86 кіровоградців, які вже брали участь у миротворчих місіях у попередні роки. 38 із них написали рапорти про направлення їх до Іраку. Там має відбутись ротація контрактного складу українського контингенту. Жоден контрактник не виявив бажання залишитись ще на один термін. Офіцери під ротацію не підпадають. Вони перебуватимуть в Іраку і наступні шість місяців. Заробітна плата контрактника — 800-1200 доларів (спочатку було 600). За час перебування українців у цій державі десять військових поранено, четверо загинуло. Один — в результаті аварії, другий — внаслідок небезпечного поводження зі зброєю. Двоє офіцерів покінчили життя самогубством. Не витримали психологічної напруги.

Про навчання у військових вузах. Незважаючи на скорочення армії, грамотні спеціалісти потрібні їй завжди. Випускникам внз гарантовано місце роботи. Переваг перед цивільними навчальними закладами багато, одна з найголовніших — випускникам надається два дипломи: військового і цивільного спеціаліста. Заробітна плата лейтенанта, який приходить на службу після навчального закладу — 900 гривень (у сухопутних військах), 1300 (у Військово-Морських силах), 1500 гривень (у військовослужбовців правоохоронних органів). Крім бажання навчатися, для вступу потрібні знання. Навчання — безплатне, утримання курсантів — за рахунок держави.

Про альтернативну (невійськову) службу. З часу її запровадження у 1999 році службу пройшли 63 призовники міста. Право на неї мають члени релігійних конфесій, офіційно зареєстрованих у Кіровограді, статутом яких заборонена участь у військових формуваннях. Названих конфесій у місті дев'ять. Призовники проходять службу, як правило, в лікарнях, інших закладах соціального захисту населення. Їх можуть направити і туди, де в них є потреба. Минулої осені на альтернативну (невійськову) службу призвано троє кіровоградців. Вони працюють на одній із кафедр Державної льотної академії України. Термін служби — два роки і три місяці.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!