СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ

ГУРТОЖИТОК: РАЙ У КУРЕНІ, ЧИ ГЕТТО ДЛЯ СОЦІАЛЬНИХ АУТСАЙДЕРІВ?..
Олексій Воронцов, vechirka.uafor.net
04.02.2003, 20:47

"Як і належить звичайному гуртожитку, будинок студентів-хіміків уже давно був заселений людьми, які мають до хімії досить опосередковане відношення. Саме ця частина його мешканців, з року в рік збільшуючись, утворила в рожевому будиночку щось середнє між житлотовариством та феодальним містечком. На будинок просто махнули рукою. Він став вважатися диким і зник з усіх планів Московського управління нерухомого майна... Його ніби й не було. А разом з тим він існував, і в ньому мешкали люди".(Ілля Ільф, Євген Петров. Гл. XVI "Гуртожиток імені монаха Бертольда Шварца" з роману "Дванадцять стільців").

Що не кажи, а людина наша здавна звикла до спартанського стилю життя. Куди б її не закинула доля — у повоєнну землянку, міську комуналку, сільську мазанку, армійську казарму чи, в найгіршому випадку, у табірний барак — завжди і скрізь вона намагалася залишатися собою, не розлучаючись із мрією про кращу перспективу. А в очікуванні змін на краще здійснювала спроби на відведеному їй персональному метражу створити мінімум затишку та комфорту. І на цьому шляху — від колиски до останнього притулку — домовини, — в діапазоні між власним котеджем та орендою чужого помешкання, майже всім, хто потрапив у категорію "ліміти", рік-другий, а бува, й кілька десятиріч, довелося провести в гуртожитках — студентському, робітничому, сімейному. Спочатку проживання тут бачилось як тимчасове. Але занепад масового будівництва та неможливість без кредитування придбати житло за власні кошти на вторинному ринку нерухомості поховали у мешканців останні надії та ілюзії вибратися в окрему квартиру.

Архітектурною різноманітністю наші будинки спільного проживання не відрізняються. Такі ж п'яти— та дев'ятиповерхівки, як і їх панельно-цегляні брати загального житлового фонду міста. А знадвору відрізнити від решти їх можна хіба що за трьома специфічними ознаками. Тут рідше передбачені проектами балкони і лоджії, частіше у кватирках вікон можна побачити "холодильники" або й просто — авоськи, виставлені всьому подвір'ю на оглядини.

Як театр починається з вішалки, так гуртожиток починається із прохідної, де, за встановленими правилами, повинен знаходитися якщо не комендант, то черговий по гуртожитку. Однак у деяких гуртожитках процедура контролю за входом-виходом послаблена через фінансові проблеми, тому рівень збереження спільного й особистого майна його мешканців ще нижчий, ніж у під'їздах звичайних будинків, де немає кодового замка. Атмосфера прохідного двору звичайно не сприяє затишку в ньому, а рівень правопорушень та й злочинності вищий, ніж у загальному житловому фонді міста. Свіжий приклад: в одному з міських гуртожитків, де, між іншим, немає постійного чергування на вході, під час святкування Нового року було вбито людину... Звичайно, будь-які узагальнення неточні — можна і в окремому котеджі залишатися хамом і, навпаки, бути привітним, завжди готовим подати руку допомоги сусідові по комуналці. Проте слід враховувати й об'єктивний фактор: спільні кухні та санітарні вузли не можуть не призводити до перманентних конфліктів, тим більше, що не скрізь в гуртожитках існує більш-менш сучасна блочна система розташування. Як співається в одній із пісень Володимира Висоцького: "Все жили вровень — скромно так: система коридорная, на 38 комнаток — всего одна уборная".

Чим живе нині гуртожиток, які спільні проблеми в його мешканців? З'ясувалося, що в нашому місті немає жодної організації, яка б опікувалася виключно їхніми інтересами. Лише в міському управлінні статистики з люб'язної подачі її завідуючої Лариси Бенько та її заступниці Надії Карпенко я дізнався, що всього в обласному центрі нараховується 99 гуртожитків, у яких минулого року мешкало 4332 родини. Нагадаємо, що, за попередніми даними Всеукраїнського перепису, всього в Кіровограді проживає 261,6 тисячі осіб (разом з тими 8,6 тисячі, що мешкають у селищі Новому). Представник управління міськвиконкому з питань житлово-комунального господарства Тетяна Васильєва повідомила, що із цієї сотні об'єктів нерухомості до комунальної власності міста належить лише один гуртожиток, що розташований по провулку Щербаківському за номером 22-а, решта гуртожитків перебувають на балансі різних відомств та підприємств.

Ми зосередимося в даній публікації лише на тих гуртожитках, які раніше вважалися робітничими.

Житлові будинки, малосімейки, що раніше мали відомче підпорядкування, в основному вже передані в муніципальну власність та під опіку КРЕПів. Подібна зміна "даху" зовсім не означає, що всі проблеми об'єктів з новою міською підпорядкованістю вирішені, однак їх мешканці, після оформлення відповідної процедури приватизації, стають повноправними власниками житла і можуть ним розпоряджатися на свій розсуд. У звичайних гуртожитках подібної перспективи немає. Хіба що їх власники наважаться повторити досвід керівництва заводу ім.В.К.Таратути, яке вирішило переобладнати п'ятиповерховий гуртожиток блочного типу на 360 місць на житловий будинок для 82 сімей. Можна назвати ще два-три такі приклади, але цей почин, мабуть, навряд чи набуде поширення.

Очевидно, для вирішення квартирного питання недостатньо зусиль місцевої влади, потрібна державна комплексна житлова програма із залученням різних джерел фінансування у тому числі й за рахунок іпотечного кредитування. А поки що відомчі гуртожитки, які здебільшого планувалися як тимчасове житло для одинаків, а згодом стихійно перетворилися на "общаги" для сімейних, готуються до переходу під дах муніципальної влади. Що з цього процесу вийде — покажуть найближчі три роки.

Тим часом мешканці 99 кіровоградських гуртожитків продовжують у ньому своє нехитре життя-буття. І хоч кажуть, що з милим рай і в курені, головне, мабуть, щоб ці "курені" не перетворилися на гетто для соціальних аутсайдерів і залишали б нашим землякам хоч якусь надію на краще майбутнє.

P.S. Звичайно, в цій статті ми торкнулися лише вершини айсберга гуртожиткових проблем. Найактуальнішу з них — борги мешканців за квартплату, електрику, комунальні послуги та неможливість за таких обставин створити тут більш-менш комфортні умови — ми висвітлимо в наступних наших публікаціях. Тим паче, редакційний портфель "Вечірки" весь час поповнюється матеріалами з аналогічної та суміжної тематики. Пропонуємо і вам, наші читачі, не залишатися осторонь та запрошуємо до обговорення гострих соціальних проблем усіх зацікавлених осіб — мешканців гуртожитків, їх комендантів, керівників підприємств, на чиєму балансі знаходяться ці будівлі, фахівців комунальних служб, депутатів та представників органів місцевого самоврядування.

Архів "ВГ-Суспільство (різне)"

 24.05.06, 15:16 Екологія. Озеленимо наше місто
 22.05.06, 09:15 Аби деклароване стало реальністю
 29.11.05, 11:11 Цікавинки рідного міста. Кам’яні звірі
 10.11.05, 19:14 Місце дитини — у сім’ї
 13.09.05, 19:05 Цікавинки рідного міста. Не на макітри той тин...
 12.08.05, 12:31 Стоп, реклама! Руйнуючи рекламні стереотипи – до здорового способу життя
 12.08.05, 12:28 Антитероризм. Нова громадська організація покликана боротися з тероризмом
 12.08.05, 12:27 Дитинство на “дні”
 03.04.05, 18:51 Що ми їмо і п'ємо, краще не знати...
 21.02.05, 15:01 "Молодь Кіровоградщини проти надзвичайних ситуацій!"
 01.02.05, 14:27 Наш сучасник. Систему підготовки кадрів слід відроджувати в нових умовах. Сергій Вишницький
 28.01.05, 16:41 За рівні можливості для всіх. Якщо взятися за справу разом
 14.12.04, 14:40 Паління у нетверезому стані — найпоширеніша причина виникнення пожеж
 24.11.04, 16:31 Гриби отримали нові жертви
 09.08.04, 14:39 Екологія. "Лагуна" — конкурент "Мерседеса"
 03.08.04, 15:35 Екологія. Щоб Інгул не став гнилим
 09.07.04, 13:16 IV Всеукраїнський збір-змагання "Школа безпеки". "Орлята вчаться літати..."
 29.06.04, 13:41 Фостерні сім'ї: західний досвід чи українське майбутнє?
 16.04.04, 14:15 Жанна Говенко — королева Кіровоградщини-2004
 09.04.04, 14:17 Кіровоградська область: невесела статистика. Нас із кожним днем стає все менше...
 09.02.04, 17:47 Людмила Дорохіна: "Щоб молодь не стала втраченим поколінням..."
 05.02.04, 18:26 Якщо студент-призовник не йде до військкомату сам, за ним можуть приїхати прямо на лекцію з міліціонером і наручниками
 28.01.04, 14:17 В Украине насчитывается 3,8 млн. пользователей Интернета
 26.12.03, 08:16 Екологія. Чиста Україна — чиста земля
 22.12.03, 13:14 На керівних посадах в Україні — переважно чоловіки. Жінок нерідко зупиняють у кар'єрному зростанні
 19.11.03, 13:44 Екологія. В Україні закінчується питна вода?
 19.11.03, 13:41 Чоловіки люблять дівчат в окулярах, але якщо ті не в штанах
 17.11.03, 16:43 Нелегко це — мирити людей. Національній службі посередництва і примирення — п'ять років
 14.11.03, 17:22 Юрій Маленченко — той, хто загубив у космосі молотка, а в Америці знайшов дружину
 14.11.03, 15:57 Космонавт Юрій Маленченко. Біографія
 28.10.03, 17:10 Моделі. Дефіле! Ще раз дефіле!
 03.10.03, 16:13 Загадкові краєвиди Онуфріївщини
 09.09.03, 13:10 Небезпечних об'єктів на Кіровоградщині — вистачає...
 21.08.03, 14:15 Міграція. Кіровоград. Хто куди?
 21.08.03, 13:19 Екологія. Інгул під мікроскопом
 21.08.03, 13:14 "Я навіть і не сподівався, що виграю путівки на море". Розіграні призи серед передплатників "Вечірки"
 20.08.03, 14:05 Екологія. Тече річка невеличка. Інгул
 20.08.03, 12:52 Екологія. Гарячий телефон в державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області
 20.08.03, 09:16 Амброзія — біда для всіх: і для природи, і для людей
 19.08.03, 17:31 В оксамитовий сезон у подорож? Немає нічого простішого, бо "Супутник" працює без канікул
 11.08.03, 21:14 Творити добро — почесний обов'язок
 19.07.03, 02:06 Ліван — країна кедрів
 18.07.03, 20:08 Краще оплачувати роботу, ніж безробіття
 16.07.03, 10:44 За кордон без проблем
 15.07.03, 16:01 "Заберете у мене дитину — руки на себе накладу"
 14.07.03, 14:45 Голодні діти — абсолютна реальність
 10.07.03, 18:43 Природа і ми не забудемо його... Михайло Ножнов
 09.07.03, 14:18 Державна служба: пільги і привілеї приваблюють, висока відповідальність — ні
 08.07.03, 05:19 Дощі підуть у вересні
 07.07.03, 15:56 Сколько в Украине пользователей Интернета?
 07.07.03, 07:04 Чи насправді у морі корисно купатися? Так!
 30.06.03, 12:15 Якщо для когось літній табір став тюрмою
 29.06.03, 20:14 На Кіровоградщині молодь — це кожен п'ятий
 24.06.03, 14:03 Где отдыхают украинцы в 2003 году?
 20.06.03, 08:32 Дорогу до сина забула...
 18.06.03, 09:31 Чия ти, річко?
 13.06.03, 16:39 Борючись проти природи, ми боремося проти себе
 09.06.03, 12:31 Кіровограду — порядок? Пляжі: місце небезпеки?
 06.06.03, 00:04 6 червня — День журналіста. Бліц-опитування
 02.06.03, 12:48 У чому ходять наші діти? Невже це шкідливо для здоров'я?
 30.05.03, 15:52 1 червня — День захисту дітей. Дах гаража як життєвий причал...
 30.05.03, 15:41 План заходів до Дня захисту дітей 1 червня 2003 року по м.Кіровограду
 26.05.03, 01:12 Наш земляк — космонавт Росії Юрій Маленченко
 25.05.03, 08:14 25 травня — День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Пріоритет спільної справи
 06.05.03, 14:16 Ігри дорослих людей. Дай мільйон
 30.04.03, 13:31 Чиї ви, діти, будете?..
 25.04.03, 14:41 Іринко, бажаємо перемоги!
 25.04.03, 14:36 Господині на замітку. До столу на Великдень
 23.04.03, 10:27 Соціальний захист населення на Кіровоградщині
 22.04.03, 11:30 Інваліди. Вони повинні повірити в себе
 18.04.03, 14:01 Цифри кричать. Нас уже й не 48 мільйонів
 16.04.03, 11:49 Люба і Віталій Ковальчуки: "Ми разом народжували сина!"
 14.04.03, 12:37 "Січ" — сила, істина, честь
 11.04.03, 14:38 Екологія. Склади отрутохімікатів на Кіровоградщині: до кислотних дощів недалеко!
 10.04.03, 19:35 Давайте дружити домами! — пропонує кіровоградцям керівник "Будинку меблів"
 07.04.03, 13:12 Соціальні проблеми легше вирішувати громадою
 06.04.03, 11:02 Рік Росії в Україні триває
 06.04.03, 08:16 6 квітня — День геолога. Золото. Не інків
 28.03.03, 16:07 Її призначення на землі — творити красу
 24.03.03, 15:15 Є така професія. Вуличний соціальний працівник
 23.03.03, 10:19 23 березня — Всесвітній метеорологічний день. А переді мною — увесь світ. Надія Бакуменко
 18.03.03, 15:11 Лариса Познякова: "Руський рух" — за співпрацю
 11.03.03, 11:58 Є і така думка: гуртожиток училища. Де учні?
 08.03.03, 02:28 "Якщо ти — жінка, то не дозволиш cобі мати поганий вигляд"
 04.03.03, 19:14 2003-й рік для "Укрпошти" — "Рік діалогу з клієнтом"
 03.03.03, 16:18 Безквартирні об'єднуються
 28.02.03, 17:38 Фестивалі. "Краса. Мода. Стиль"
 20.02.03, 22:17 Стихія. Готуємося до підтоплення
 19.02.03, 13:12 Екологія. Ми маємо право знати
 13.02.03, 14:13 Виродження нації починається... з наркотичного зілля
 13.02.03, 13:28 Соціальний стан Кіровоградської області за 2002 р.
 12.02.03, 11:06 Російська община — це зовсім не „Руський блок"
 04.02.03, 20:47 Середовище існування. Гуртожиток: рай у курені, чи гетто для соціальних аутсайдерів?..
 04.01.03, 07:18 Наші за кордоном. "Аsta la vista", Ростиславе!
 23.01.03, 08:03 Шлюби. Не зійшлися характерами?
 23.01.03, 07:57 Діти війни вимагають соціальних гарантій
 03.01.03, 21:11 Природа. Михайло Ножнов. Не любитель, а знавець
 29.12.02, 16:09 Рекордсменка, активістка і просто красуня!
 24.12.02, 12:52 Як Наталя НЕ стала "Останнім героєм"
 17.12.02, 14:41 Америка - велика країна емігрантів
 17.12.02, 14:26 Світлана Негода: "Канада - це тотальне дотримання законів і соціальний захист"
 11.12.02, 12:41 Екологія. Сміття не має ні імені, ні прізвища
 11.12.02, 12:01 Кіровоград. Рідне місто... Я люблю і ненавиджу тебе!
 10.12.02, 13:17 У прицілі. Зброя: за і проти
 10.12.02, 11:24 Чотирнадцять кіровоградських родин поповнили у листопаді список новоселів
 10.12.02, 11:12 Екологія. П'ємо те, що вилили?
 04.12.02, 12:12 Наші за кордоном. Відпочинь за кордоном, або Що для одних рай, то іншим - робота
 03.12.02, 08:17 До Міжнародного дня інвалідів. "Милосердя - це поклик душі"
 20.11.02, 12:15 Щоб ви так жили. Мобільні телефони - розкіш чи засіб спілкування?
 19.11.02, 14:27 Поспішіть оформити закордонний паспорт
 11.11.02, 14:40 Міський репортаж. Громадяни теплотрасс
 06.11.02, 12:14 Світ добра. „безплатно віддам у добрі руки котиків та собачок!"
 05.11.02, 19:47 Наші за кордоном. "No parle italiano", або Італійські бомжі працювати за такі гроші відмовляються
 03.11.02, 14:28 3 листопада - День працівників соціальної сфери. Необхідно поширювати співробітництво
 03.11.02, 00:07 Розпочата рr-кампанія
 02.11.02, 21:38 300 безробітних отримали роботу
 02.11.02, 02:31 Нова технологія не завжди допомагає...
 29.10.02, 14:25 Наші за кордоном. Як тобі, Миколо, в обіймах дядька Сема?
 28.10.02, 09:17 Наші за кордоном. В Італії яблука їдять ножичком...
 18.10.02, 00:02 Екологія. "Чиста Україна - чиста земля"
 07.10.02, 16:25 Соціальний захист. Автомобілі будуть у грудні, "дитячі" гроші - значно раніше
 04.10.02, 01:02 Соціальний захист. У будинках-інтернатах проблем стало менше
 13.09.02, 20:18 Пікантна тема у переддень свята
 26.08.02, 14:11 Сімейний альбом. Тільки на себе покладаючись...
 26.08.02, 08:52 Довкілля. "Зелені" рейди триватимуть і надалі...
 20.08.02, 17:19 Новосілля. Під марші духового оркестру
 14.08.02, 11:18 Демографія. Народжуваність зростає, але й смертність теж
 13.08.02, 14:03 Молодь. З Пластом у майбутнє
 13.08.02, 13:53 Дах над головою. Проблеми у житловому секторі міста потребують вирішення, а людська свідомість - змін
 24.07.02, 04:27 Нас стало більше
 24.07.02, 04:26 130 малюків - без молока!
 22.07.02, 15:50 Відпочинь! Відкрийте й ви для себе новий світ
 21.07.02, 16:15 Ловися, рибко! Жіночі роздуми про чоловічу справу
 21.07.02, 11:25 Кіровоград. Жителі вулиці Гоголя категорично проти вирубування дерев
 21.07.02, 08:13 Хочемо надати можливість кіровоградцям дістатися до Криму за 60 хвилин
 12.07.02, 14:04 Довкілля. Щоб зберегти річки Кіровограда
 12.07.02, 10:42 Застереження. Хижак з білими крильцями
 12.07.02, 08:27 Літо. Купайтеся, але будьте обережні!
 05.07.02, 14:30 Чи доступне літо нашим дітям?
 27.06.02, 13:44 День молоді для всіх, хто молодий душею
 26.06.02, 23:52 Стихія. Усе, що робиться, - на краще
 26.06.02, 22:03 Ринок праці. Замовте - навчимо!
 25.06.02, 17:03 Полюби свого перукаря
 19.06.02, 13:27 Літо. Моя кримська мрія!
 19.06.02, 09:17 Засмагати - це не завжди корисно
 18.06.02, 05:27 Літо. Чим доїхати у Крим?
 07.06.02, 10:13 Хто королева?
 05.06.02, 22:44 Долі з присмаком полину, або За правом доброти
 27.05.02, 16:47 Чи розпочнеться у Кіровограді купальний сезон?
 20.05.02, 11:38 Екологія. Чутки та правда про те, що хвилює всіх
 19.05.02, 16:24 Повысим градусность моря!
 17.05.02, 05:43 Екологія. Що криється за страшним словом радіація?
 12.05.02, 06:18 Сім'я. На кращий козацький куліш
 26.04.02, 12:41 Як нас "люблять" поляки
 23.04.02, 15:19 Жора, Клара, гоша і всі, всі, всі...
 23.04.02, 10:56 Найвища українка живе в Чернiговi
 12.04.02, 01:12 Oб'єднана Європа - мати чи мачуха?
 29.03.02, 19:16 Кіровоград виправдовує славу міста красунь
 19.03.02, 12:46 Экология. Марафон природоохранных мероприятий
 19.02.02, 12:15 Вогні нічного міста. Як воно, бути DJєм?
 15.02.02, 14:18 Люби мене, як я тебе!
 14.02.02, 18:46 День Валентина - свято закоханих
 03.02.02, 16:30 Добробут. Будинок, про який можна мріяти і в якому хочеться жити
 15.01.02, 10:42 Мова. "О бедном соседе замолвим же слово"?
 03.02.02, 16:04 Юрій Омельяненко: "Кожен, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її"
 02.12.01, 18:21 Юридична консультація. Чи правомірні дії керівника?
 02.12.01, 17:45 Громадські роботи: бути чи не бути?
 02.12.01, 17:43 У Новомиргороді діє свій "Універсал"
 19.11.01, 12:13 А ви пробували обійтися без пошти?.. Отож!
 19.11.01, 11:20 Cім'я. Чи зрозуміють води Йордану українську мову
 19.11.01, 10:58 КВК. "Нова дівчина - добре прикрашена стара дівчина"

"ВГ" №4
(21.01.2005)
















Украинския баннерная