МЕДИЦИНА

МЕДИЧНІ СТАНДАРТИ — ОСНОВА ЯКІСНИХ МЕДПОСЛУГ

Vechirka.uafor.net
16.05.2006, 14:12

В одному з попередніх випусків „Вечірньої газети” заступник головного лікаря з медичної частини Кіровоградської обласної психіатричної лікарні (КОПЛ) Олег Никифоров окреслив стан справ у нашій медичній галузі, яка потребує нагального реформування, адже деякі захворювання переходять у стадію епідемії — серцево-судинні, онкологічні, психічні, туберкульоз, наркоманія, алкоголізм, СНІД, різноманітні патології у дітей і підлітків. У нижче поданому інтерв’ю Олег НИКИФОРОВ розповідає про те, як слід змінити на краще нашу медицину.

— Яким чином урядовці і медики реалізовуватимуть програму Міністерства охорони здоров’я “Національний план дій в інтересах здоров’я України”?

— Кожна галузь системи охорони здоров’я вже має перспективний план дій на десять років. Для їхньої реалізації необхідно збільшити питому вагу валового національного продукту, спрямованого на медицину. Хоча за останні три-чотири роки обсяг фінансування галузі зріс утричі. Якщо такі темпи збережуться й надалі, то це буде дуже добре. Однак отримати кошти — ще не все. Слід раціонально їх використовувати. Зараз вісімдесят відсотків усіх видатків на охорону здоров’я припадають на спеціалізовані медустанови, котрі надають допомогу при захворюваннях у запущених стадіях, при найважчих і найскладніших випадках. Але цю допомогу отримують лише 10-15 відсотків населення. Ефективно ж лікувати хворобу можна лише на початковій стадії, коли будь-який патологічний процес можна легко усунути. Тож гроші слід спрямувати насамперед туди, де виявляють недугу на ранніх стадіях, тобто на первинну медичну допомогу. Тоді й видатки меншими будуть, й інвалідизація населення також. Первинною ж ланкою медицини є дільничний або сімейний лікарі. Сімейний лікар проходить підготовку із восьми-десяти спеціальностей, він може виявляти у пацієнтів різні захворювання і у випадку необхідності спрямовувати їх до представників другого рівня медичної допомоги — вузьких спеціалістів. Та для ефективної роботи сімейного лікаря його треба забезпечити необхідною медичною апаратурою, приміщенням, транспортом, телефонним зв’язком, допоміжним медперсоналом і, звичайно ж, гідно оплачувати його працю. І платити більше, якщо лікар не допускає у своїх пацієнтів розвитку хвороб (запущених туберкульозу, раку, серцево-судинних та інших захворювань), виявляє їх на ранніх стадіях і оперативно лікує або ж спрямовує до фахівців певного профілю. Унаслідок цього зберігає здоров’я пацієнт, а також значно менше витрачається бюджетних грошей. Але так мало б бути. На сьогодні ж через низьку заробітну плату медиків та погані умови праці в Україні не вистачає 15-20 тисяч сімейних лікарів і 20 тисяч лікарів, які б надавали допомогу в селах.

— Отже, нас врятує, насамперед, достатнє фінансування медичної галузі та раціональне використання цих коштів. Однак важливу роль за будь-яких обставин відіграє людський чинник. Якими повинні бути стосунки між лікарем і пацієнтом, аби хворий був задоволений роботою системи охорони здоров’я?

— За приклад необхідно взяти ту систему, яка існує у розвинених західних країнах і яку планує запровадити наш уряд.

Зараз кожен громадянин України закріплений за певними первинними поліклініками. Кожен має свого дільничного лікаря. Якщо той досвідчений фахівець — значить людині пощастило. Якщо ж ні... Тобто люди позбавлені вибору. За системи ж стосунків між лікарем і пацієнтом, до якої ми прагнемо і яка є європейським стандартом, пацієнт сам вибирає собі лікаря. Стосунки пацієнта й лікаря змінюються докорінно. Пацієнт зі страховим полісом (до якого входять особисті внески людини, відрахування її роботодавця та частка державних грошей) іде до того лікаря, якому довіряє.

За нинішньої системи медики вважають за необхідне приховувати від хворих із так званих гуманних мотивів інформацію про стан їхнього здоров’я. Тобто пацієнт позбавлений права вирішувати свою власну долю. Змушений безоглядно довіряти лікареві, який часто не інформує його ні про перебіг лікування, ні про можливі ускладнення, які можуть виникнути при тому чи іншому методові лікування. За нової системи лікар зобов’язаний надавати хворому інформацію про стан його здоров’я, про можливі ускладнення, можливі методи лікування. Зобов’язаний показати пацієнтові на його прохання історію хвороби, надати всю інформацію щодо його стану. Пацієнт має можливість проконсультуватися з іншим лікарем. Маючи всю інформацію щодо свого лікування, висновок медустанови, де лікувався, може переконатися в тому, чи ефективним воно було.

У сучасній медицині існують стандарти діагностики, лікування, реабілітації. Вони апробовані дослідними інститутами, науковими колективами, перевірені багато разів перед їхнім застосуванням. У нас хоча й починають упроваджувати медичні критерії, але ще кожен лікар по-своєму уявляє, як треба лікувати, посилається не на жорсткі регламентації щодо цього за науково розробленими стандартами, а послуговується суб’єктивними, невмотивованими уявленнями про перевагу того чи іншого підходу до лікування даного захворювання, посиланнями на авторитети, часто давно вже неактуальні, власну інтуїцію. Кожен же стандарт є результатом доведеної необхідності й ефективності методів діагностики й лікування. Роль суб’єктивного фактора у цьому випадкові зводиться до мінімуму. Контролюють дотримання стандартів у страховій медицині страховики. У випадку виявлення відхилень від стандартів при лікуванні хворого, внаслідок чого тому було завдано шкоди, винний лікар сплачує пацієнтові велику суму компенсації і може бути позбавлений ліцензії на право провадження лікарської діяльності... Наші ж теперішні критерії — недосконалі. Щоби працювати за стандартами, лікар повинен мати комп’ютер. Адже стандарти — це томи і томи діагностики, лікувальних методів, сумісності ліків. І коли вони ляжуть на лікарський стіл, то треба буде весь день витратити, щоб вирішити якесь одне питання. На комп’ютері ж усе це виконати просто: ймовірний діагноз — симптоматика — методи лікування й можливі ускладнення — сумісність/несумісність ліків — лабораторні досліди, які потрібно провести. Усе швидко вирішується й документується. На цьому ґрунтується так звана доказова медицина. Будь-яка дія лікаря повинна бути обґрунтована наукою, а не випливати з його суб’єктивних уявлень.

Ті чи інші дії лікаря, його професійність у нас оцінює комісія у складі інших лікарів. Але це одна корпорація. При новій медицині, до якої ми прагнемо, а особливо при страховій (яку можна упроваджувати лише за умов високого матеріального забезпечення громадян, інакше вона не функціонуватиме, лише дискредитує себе) роботу лікаря контролюють професіонали-страховики з медичною і юридичною освітою. Вони зацікавлені виявити недоліки в діях лікаря, якщо завдано шкоди здоров’ю пацієнта — їхнього клієнта. Інакше страховій компанії доведеться сплачувати компенсацію постраждалому. За таких умов поганий лікар не зможе працювати, він збанкрутує. Він випадає із системи. Лишаються професіонали. Тому лікарі у цивілізованому світі мають високий соціальний статус. Але вони — лише інструмент у руках пацієнтів, які самі вирішують, у кого їм лікуватися і що робити зі своїм здоров’ям. А медик зобов’язаний допомогти їм. У нас же лікар — мало шанована професія. При цьому пацієнт повністю залежить від нього, є прохачем та ще й турбується, як би той не образився на щось і це не відбилося на його ставленні до пацієнта. Тому й існують часті випадки самодурства медпрацівників без будь-яких негативних наслідків для них.

— І як же нашій медицині перейти на шлях цивілізованої, відповідальної системи охорони здоров’я?

— У нас існує чотирирівнева система наданна медичної допомоги: первинна допомога (сімейні, дільничні лікарі); вузькі спеціалісти районних поліклінік, до яких спрямовує лікар первинної ланки хворих із ускладненнями і консультується з ними; спеціалізовані обласні медзаклади, де лікують складні випадки захворювань; наукові інститути та клініки. Для того, щоб уся ця система працювала, необхідно 40-50 відсотків усіх витрат на охорону здоров’я спрямовувати на первинну ланку медицини, забезпечуючи усім необхідним сімейних і дільничних лікарів. Зараз же часто під рукою у них один фонендоскоп і більш нічого. А повинен бути повний, стандартний перелік обладнання, щоб лікар міг працювати на сучасному рівні, за тими ж стандартами, що діють на всіх інших рівнях системи надання медичної допомоги. І, звичайно ж, лікар повинен мати високу заробітну плату.

— Ми вже були очевидцями того, що зі збільшенням фінансування ситуація на краще не змінювалася...

— А йдеться ж не лише про збільшення фінансування, а й про ефективне використання коштів. Наприклад, завдяки скороченню ліжок у спеціалізованих медзакладах (у КОПЛ, наприклад, протягом місяця на одне ліжко припадає дві-три тисячі державних грошей) і спрямуванню вивільнених коштів на розвиток і зміцнення первинної медичної ланки. Це тривалий процес, не одномоментна акція. Для того, щоб перемістити акцент уваги на первинний рівень медичної допомоги, треба підготувати кадри, інструментарій, створити для фахівців необхідні побутові умови. На це треба і часу, і грошей. Слід пояснити населенню, що за зміни відбуваються у медицині. Та цей шлях необхідно пройти. Треба змінювати стереотипи щодо медицини і у населення, і у медиків, які повинні зрозуміти суть нової медичної системи і сприйняти її як необхідну, якщо ми хочемо жити у цивілізованому світі.

— Тривалий час точаться дискусії стосовно задекларованої у Конституції безкоштовної медицини. Як ви оцінюєте цей постулат?

— Згідно із Конституцією, усі громадяни України повинні бути забезпеченими безплатною медичною допомогою у повному обсязі. Але це лицемірна декларація, котра на практиці недосяжна навіть у найбагатшій країні. Тому зараз уряд країни планує визначити гарантований державою обсяг безплатної медичної допомоги. Йдеться про допомогу людям, що мають низький рівень доходів, екстрену допомогу, які надаватимуться безкоштовно в повному обсязі. Вартість же і обсяг медпослуг в інших випадках повинні визначатися залежно від матеріальної можливості заплатити за них, а також обсягу медичного страхування. Але це можливо лише за умов упровадження страхової медицини. А нам ще на шляху до неї доведеться багато попрацювати. Це дуже копітка щоденна робота. Перестрибнути через кілька етапів реформування системи охорони здоров’я не можна. Бо тоді доведеться докладати задля цього ще більших зусиль.

Архів "ВГ-Медицина"

 06.07.06, 17:15 Викликати швидку для кіровоградської медицини
 26.05.06, 14:33 Реабілітаційний центр і дитяча лікарня залишаються у власності Кіровограда
 16.05.06, 14:12 Медичні стандарти — основа якісних медпослуг
 12.09.05, 15:46 Медицину чекають серйозні реформи
 30.08.05, 20:17 Медицина. Скорочення зачепить технічних працівників
 11.03.05, 14:15 Кіровоградська дитяча поліклініка №2 знов у приймах
 10.02.05, 19:27 Ще не епідемія. Вірус порога ще не переступив
 25.01.05, 13:13 Куди переїде дитяча поліклініка та що відбувається у медичному центрі "Добруджа"?
 24.01.05, 15:51 Любов Пивоварчук: "Завдяки програмі розвитку галузі охорони здоров'я вдалося зняти соціальну напругу в Кіровограді"
 17.09.04, 13:43 18 вересня — День фармацевтичного працівника. Найголовніше — здоров'я народу
 21.06.04, 14:39 Григорій Кузьмович: "Люди, котрі лікують, повинні бути здоровими..."
 21.06.04, 14:15 Памперси: зручно, але шкідливо
 20.05.04, 09:42 Здорове харчування. Треба знати, де купувати і як зберігати
 26.04.04, 15:33 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Чорнобильська осінь кіровоградських медиків
 19.04.04, 16:38 По той бік свідомості. Частина друга
 15.04.04, 17:08 По той бік свідомості. Частина перша
 18.03.04, 19:34 Нове обладнання — третій кіровоградській лікарні
 24.02.04, 13:24 Наша сім'я — команда. Наталя Яринич-Бучинська
 20.02.04, 16:03 Криміналу в медицині чимало. Це засвідчила прокурорська перевірка
 19.02.04, 16:47 Білоруські вчені створили новий препарат для лікування серцево-судин-них захворювань
 13.02.04, 14:14 Тепер Кіровоград має новітнє обладнання
 06.02.04, 18:35 Щоб поліпшити медичне обслуговування, треба не лише гроші, а й голова
 26.12.03, 17:10 Епідемії грипу в Кіровограді немає
 13.12.03, 22:19 Шлях новий, крок перший
 04.11.03, 17:31 На Кіровоградщині буде свій фонд медичного страхування
 30.10.03, 19:58 Лекарства в Украине могут подорожать
 28.10.03, 15:13 Начальника управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА В.Бондаренко про роботу галузі за 9 місяців 2003 р.
 22.10.03, 17:29 Сімейний лікар: усе нове — добре забуте старе
 16.10.03, 19:40 Розпочалася робота по відновленню кіровоградської лікарняної каси
 16.10.03, 16:21 На Миколаївщині ніде народити дитину
 13.10.03, 16:01 У Кіровограді — лікарняна каса, у Києві — обов'язкове медичне страхування
 28.09.03, 18:10 Есть ли вода на Марсе, или Кировоградская городская больница живет в марсианских условиях
 27.09.03, 08:02 Проблеми з водопостачанням у Кіровограді збільшують захворюваність на дизентерію
 09.09.03, 11:43 Аптека не відпускає ліки пільговикам
 05.09.03, 14:44 У Кіровограді з'являться дві новенькі карети швидкої
 01.09.03, 15:27 Випавши з дев'ятого поверху — залишився живим
 01.09.03, 15:22 Україною крокує СНІД... не минаючи Кіровоградщини
 19.08.03, 16:08 Баклажани — для товстунів бажані
 23.06.03, 15:35 Бог у поміч тобі, лікарю! Родинa Єсаулових
 20.06.03, 15:28 "На лікування — моєму лікарю". Гроші на операцію в Києві дільничному терапевту Раїсі Щербині збирали усім миром
 18.06.03, 11:03 Яку водичку п'ємо?
 15.06.03, 15:21 15 червня — День медичного працівника. Лікар — це той, кому Бог доручив рятувати людей
 03.06.03, 11:19 Добрі руки, святе серце
 02.06.03, 13:01 Хто буде сороковим?
 08.05.03, 16:30 Семінар-нарада лікарів, відповідальних за медичне обслуговування ветеранів війни
 08.05.03, 16:12 Лікарі назвали його Васятком, а мама — Костею
 08.05.03, 15:56 Економічні аспекти медичного обслуговування ветеранів війни на Кіровоградщині
 30.04.03, 00:19 Після Каховки — на карантин
 10.04.03, 16:42 У зоні ризику — більшість українців!
 09.04.03, 11:42 Контактні та віражні дітки шукають спонсорів і меценатів
 08.04.03, 18:43 Туберкульоз може протікати під маскою грипу
 18.03.03, 14:32 Пошта „Вечірки". Лікує доброта
 06.03.03, 10:02 Олексій Чалий. Найвище моє звання — лікар
 04.03.03, 17:40 Завершується ремонт та реконструкція кіровоградського обласного протитуберкульозного центру
 28.02.03, 17:14 В Кіровоградській ОДА відбулося засідання колегії управління охорони здоров'я
 28.02.03, 00:04 Кіровоград в облозі грипу
 21.02.03, 16:00 У школах Кіровограда — карантин
 20.02.03, 22:50 Про грип, бюджет і поліклініку без світла
 19.02.03, 15:42 Шлях до гастриту пролягає крізь дитинство
 17.02.03, 16:48 Обережно: грип. Ще не епідемія, але...
 12.02.03, 12:24 Кіровоградські інваліди війни безкоштовно отримуватимуть ліки
 10.02.03, 12:43 Кіровоградщина на чверть збільшено видатки на медицину
 07.02.03, 17:36 Обережно, грип! "Гонконг" наступає на Україну
 05.02.03, 11:20 Дієта для мозку
 30.01.03, 13:55 Пияцтво - прокляття слов'ян?
 29.01.03, 13:09 Белорусские медики разделяют обеспокоенность Церкви проблемой абортов
 27.01.03, 19:37 Алкоголізм - проблема суспільна
 15.01.03, 20:11 Квіти життя не цвістимуть без турботи й уваги
 15.01.03, 20:07 Щоб діабетики не залишалися сам на сам зі своїми бідами
 15.01.03, 20:05 Не вважатися хворою нацією...
 23.12.02, 13:58 Пільгові медикаменти у Кіровограді: поки що для інвалідів війни
 11.12.02, 12:03 У Кіровограді буде аптека для пільговиків
 04.12.02, 04:19 Модно бути здоровим
 03.12.02, 14:25 Кіровоградські проблеми: з точки зору депутатів. Захворів - плати. Не можеш платити - вибач
 27.11.02, 12:50 Аптека живої природи. Кукурудза звичайна
 26.11.02, 16:09 Аптека живої природи. Горобина чорноплідна (аронія)
 22.11.02, 13:51 Де і яким чином можна працевлаштуватися випускникам Кіровоградського медичного коледжу?
 18.11.02, 21:39 Аптека живої природи. Соняшник однорічний
 11.11.02, 14:25 Підсумок грибних жнив: 170 жертв
 08.11.02, 17:22 Народні засоби підвищення імунітету
 28.10.02, 12:36 Якщо ви - жінка, то ви в зоні ризику
 24.09.02, 15:44 Зоря калинового мосту. Микола Шевчук
 23.09.02, 17:33 Комп'ютерний томограф тепер є і в Кіровограді
 22.09.02, 11:29 Аптека живої природи. Буряк звичайний
 20.09.02, 17:49 Три апарати штучної нирки від німців з Меммінгема - кіровоградській обласній лікарні
 03.09.02, 13:56 Аптека живої природи (слива, морква, груша)
 30.08.02, 18:50 Розрізавши пацієнта, хірург виїхав у справах
 30.08.02, 18:48 Права пацієнтів
 14.08.02, 11:18 Cингапурский инженер патентует новый материал для зубных пломб из "оборонки"
 13.08.02, 13:58 Епідемія СНІДу: перший досвід боротьби
 13.08.02, 13:43 Тепер і мешканці села матимуть свого сімейного лікаря
 12.08.02, 23:47 Ліків від туберкульозу вистачить до кінця року
 12.08.02, 12:48 Відсутність води може призвести до епідемії хвороби боткіна
 20.07.02, 15:01 Зустріч через 35 літ
 18.06.02, 12:20 Микола Ткач: "Скільки людського горя щодня стікається до нашої лікарні..."
 25.04.02, 18:43 Рівненські гроші на медицину
 21.04.02, 15:29 Де гроші на медицину?
 29.03.02, 16:56 Кіровоградська міська стоматполіклініка відсвяткувала новосілля
 20.03.02, 14:24 Количество ВИЧ-инфицированных на Украине
 02.12.01, 17:40 Разом з Червоним хрестом - проти туберкульозу і СНІДу
 27.11.01, 15:01 У першій лікарні Кіровограда - новий діагностичний апарат
 27.11.01, 09:32 Який сценарій загибелі людства небезпечніший?

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!