МЕДИЦИНА

КВІТИ ЖИТТЯ НЕ ЦВІСТИМУТЬ БЕЗ ТУРБОТИ Й УВАГИ
Юрій Лісниченко, vechirka.uafor.net
15.01.2003, 20:11

Донедавна гасло "Усе найкраще дітям!" сприймалося як аксіома. Щоправда, не всім оте найкраще перепадало, але те, що вони були вдягнені, нагодовані, навчені - доконаний факт. А ще здорові (настільки, наскільки наділила природа та опікувались дорослі).
В останні роки стан здоров'я наших дітей значно погіршився: зросла кількість хронічних захворювань, знижуються показники фізичного розвитку, зростає кількість дітей з порушенням психіки та поведінки. Багато немовлят мають вроджені аномалії або травми. За даними харківських учених, відхилення у стані психічного здоров'я мають 70-90 відсотків дітей (ці відхилення переважно непомітні, але спроможні, якщо не здійснювати їх корекції, у майбутньому призвести до важких психічних патологій, алкоголізму, наркоманії, асоціальної поведінки). Серед випускників загальноосвітніх шкіл здоровими є лише 8-10 відсотків юнацтва.
Про причини катастрофічного стану здоров'я дітей, їх психічний стан, про заходи, які б унеможливили його погіршення, а також про роботу дитячого відділення обласної психіатричної лікарні розповідає його завідуюча Неллі МАРЦУНОВА.

- Що, на вашу думку, обумовило погіршення стану здоров'я дітей у нашій країні?

- Сьогодні людина перебуває під постійним тиском несприятливих обставин: відсутня впевненість у завтрашньому дні, значно погіршився матеріальний стан більшості сімей, змінилися стосунки між людьми, змінився на гірше стан довкілля. Усе це - неповний перелік причин, що призвели до погіршення здоров'я усіх людей. Діти ж - найбільш вразлива частина суспільства. Тому й захворюваність серед них така висока.

- Якими є причини порушення діяльності дитячої психіки?

- Здоров'я дитини пов'язане зі здоров'ям її батьків. До захворювання можуть призвести токсикози при вагітності, хвороби майбутньої матері, як інфекційні, так і хронічні (ліки можуть шкідливо впливати на плід). Нікотин - одна з причин смерті новонароджених, діти курців частіше хворіють на бронхіт і пневмонію. Неправильний перебіг пологів, травми при них можуть призвести до розвитку церебрального паралічу або раннього недоумства. Хвороба дитини на першому році життя, черепно-мозкові травми, гострі запальні захворювання призводять до послаблення нервової системи і розвитку різноманітних психічних порушень. У старшому віці до психічних зривів призводять гострі та хронічні психотравми - переляк, емоційні навантаження, перевтома. Великої шкоди нервовій системі дитини завдають сімейні конфлікти, неприйняття дитячим колективом, відчуття своєї вторинності серед більш забезпечених однокласників, постійні перенавантаження, пов'язані з бажанням батьків усебічно розвивати дитину.

- Як визначити - дитина психічно здорова чи ні?

- Головні його прояви можливі вже в перші роки життя - повільне збільшення ваги, раннє пробудження, каверзування, плутання дня і ночі, часте зригування. У подальшому - підвищена знервованість, запальність, поганий сон, швидка втомлюваність, часті головні болі, затинання, відмова від їжі.

Останнім часом зростає кількість соціально-педагогічно запущених дітей, які не відвідують школу. Вони часто потрапляють у компанії, де вживають алкоголь, наркотики, що призводить до зниження їхнього інтелекту. Зростає кількість дітей з різними видами порушення поведінки, яку можливо відкоригувати за допомогою психолога. Багато також дітей з різними видами емоційних порушень, зокрема депресією. Вчасне їх виявлення, лікування зменшить ризик хронічних захворювань і кількість подальшої інвалідизації. Це важливо ще й тому, що за останні десять років кількість дітей-інвалідів (і через психічні захворювання також) зросла у три з половиною рази.

- Чи можна пов'язати погану успішність дитини у школі із психічними розладами?

- Однією з причин поганої успішності може бути незрілість вольової поведінки та особистості дитини - інфантилізм. Поведінка у цьому випадку більше дитинна, ніж повинна бути в певному віці. Часто такі діти і за зростом, і за фізичним розвитком відстають від своїх ровесників. Їм швидко набридають одноманітні заняття, вони починають пустувати, позіхати, штурхати сусіда по парті. Бажано таких дітей зацікавити навчанням, створювати умови, за яких би заняття чергувались із грою, привчати їх до відповідальності за довірену справу. Але здебільшого лише педагогічними методами допомогти дитині не вдається, необхідна допомога лікаря - дитячого психолога.

Недисциплінованість, зайва активність на уроці ще вчора уважного, відповідального учня - ознака виснаження, втомлюваності дитини. Покарання ж іще більше її невротизує і погіршує загальний стан. Причиною відставання у навчанні може бути підвищена знервованість - неврастенія, яка виникає під впливом ситуації, що постійно травмує психіку. В її основі - психічне виснаження, до якого можуть призвести тривалі переживання.

- А чи не впливає на психічний стан учня загальний стан його здоров'я?

Психічний стан дитини віддзеркалює її загальний фізичний стан. Хвороби знесилюють організм. Хронічні ж захворювання призводять до порушення тонусу судин, які живлять мозок, а це викликає кисневе голодування. Звідси - тимчасова недостатність інтелектуальних функцій: пам'яті, уваги, працездатності. Такий стан заважає школяреві засвоювати програму. У цьому випадку допомогти може дитячий психіатр, котрий призначить дитині комплекс заспокійливої, тонізуючої, загально-зміцнюючої терапії, порадить організувати відповідний станові здоров'я режим. За цих умов при виконанні завдань необхідно чергувати важкі з більш легкими, не можна виконувати завдання увечері.

- На що потрібно звертати увагу батькам при виборі школи для своєї дитини?

- Батькам хочеться, щоб їхнє дитя вчилося у школі з поглибленим вивченням багатьох предметів. Але не варто поспішати приймати хибні рішення. Потрібно зважити на здібності дитини, стан її здоров'я, порадившись із психологом, учителем, лікарем. Не слід перенавантажувати учня завданнями, які він не спроможний виконати. Варто зосередити увагу на зміцненні його здоров'я, зробити так, щоб дитина йшла до школи з бажанням і добрим настроєм.

Якщо ж дитина відстає у своєму розвитку або страждає на психічне захворювання, раджу її батькам не наполягати на навчанні за програмою масової школи. Адже психіка розвивається під час адекватного навчання, а при навчанні за надто складною програмою її розвиток уповільнюється. У спеціалізованій школі така дитина краще вчитиметься, розвиватиметься, що потім допоможе їй краще адаптуватися в суспільстві.

- Розкажіть, будь ласка, про роботу дитячого відділення психіатричної лікарні.

- У нашому відділенні ми приймаємо дітей з усієї області віком від чотирьох до п'ятнадцяти років. Переважно (60-70 відсотків від усіх дітей) це сироти та вихованці дитячих будинків і шкіл-інтернатів. Сьогодні нам доводиться докладати значних зусиль при лікуванні пацієнтів: ні харчування, ні матеріальне забезпечення повною мірою не відповідають нашим потребам. Не маємо ми необхідних для занять дітей канцелярського приладдя, комп'ютера, відеомагнітофона. Однак є люди, що відгукуються на наші прохання про підтримку. Уже неодноразово ми звертались до Новенської селищної ради та її голови Олега Литвиненка. І отримували матеріальну допомогу . Вдячні ми також підприємцям селища, парафіянам місцевої церкви, іншим небайдужим людям, які допомагають поліпшувати умови життя дітей-пацієнтів нашого відділення. Але всі проблеми вирішити поки що не вдається. Зокрема, нам бракує необхідних медикаментів. Ми звертаємося до всіх із проханням допомогти нашим дітям, посприяти із придбанням усього необхідного для них.

Архів "ВГ-Медицина"

 06.07.06, 17:15 Викликати швидку для кіровоградської медицини
 26.05.06, 14:33 Реабілітаційний центр і дитяча лікарня залишаються у власності Кіровограда
 16.05.06, 14:12 Медичні стандарти — основа якісних медпослуг
 12.09.05, 15:46 Медицину чекають серйозні реформи
 30.08.05, 20:17 Медицина. Скорочення зачепить технічних працівників
 11.03.05, 14:15 Кіровоградська дитяча поліклініка №2 знов у приймах
 10.02.05, 19:27 Ще не епідемія. Вірус порога ще не переступив
 25.01.05, 13:13 Куди переїде дитяча поліклініка та що відбувається у медичному центрі "Добруджа"?
 24.01.05, 15:51 Любов Пивоварчук: "Завдяки програмі розвитку галузі охорони здоров'я вдалося зняти соціальну напругу в Кіровограді"
 17.09.04, 13:43 18 вересня — День фармацевтичного працівника. Найголовніше — здоров'я народу
 21.06.04, 14:39 Григорій Кузьмович: "Люди, котрі лікують, повинні бути здоровими..."
 21.06.04, 14:15 Памперси: зручно, але шкідливо
 20.05.04, 09:42 Здорове харчування. Треба знати, де купувати і як зберігати
 26.04.04, 15:33 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Чорнобильська осінь кіровоградських медиків
 19.04.04, 16:38 По той бік свідомості. Частина друга
 15.04.04, 17:08 По той бік свідомості. Частина перша
 18.03.04, 19:34 Нове обладнання — третій кіровоградській лікарні
 24.02.04, 13:24 Наша сім'я — команда. Наталя Яринич-Бучинська
 20.02.04, 16:03 Криміналу в медицині чимало. Це засвідчила прокурорська перевірка
 19.02.04, 16:47 Білоруські вчені створили новий препарат для лікування серцево-судин-них захворювань
 13.02.04, 14:14 Тепер Кіровоград має новітнє обладнання
 06.02.04, 18:35 Щоб поліпшити медичне обслуговування, треба не лише гроші, а й голова
 26.12.03, 17:10 Епідемії грипу в Кіровограді немає
 13.12.03, 22:19 Шлях новий, крок перший
 04.11.03, 17:31 На Кіровоградщині буде свій фонд медичного страхування
 30.10.03, 19:58 Лекарства в Украине могут подорожать
 28.10.03, 15:13 Начальника управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА В.Бондаренко про роботу галузі за 9 місяців 2003 р.
 22.10.03, 17:29 Сімейний лікар: усе нове — добре забуте старе
 16.10.03, 19:40 Розпочалася робота по відновленню кіровоградської лікарняної каси
 16.10.03, 16:21 На Миколаївщині ніде народити дитину
 13.10.03, 16:01 У Кіровограді — лікарняна каса, у Києві — обов'язкове медичне страхування
 28.09.03, 18:10 Есть ли вода на Марсе, или Кировоградская городская больница живет в марсианских условиях
 27.09.03, 08:02 Проблеми з водопостачанням у Кіровограді збільшують захворюваність на дизентерію
 09.09.03, 11:43 Аптека не відпускає ліки пільговикам
 05.09.03, 14:44 У Кіровограді з'являться дві новенькі карети швидкої
 01.09.03, 15:27 Випавши з дев'ятого поверху — залишився живим
 01.09.03, 15:22 Україною крокує СНІД... не минаючи Кіровоградщини
 19.08.03, 16:08 Баклажани — для товстунів бажані
 23.06.03, 15:35 Бог у поміч тобі, лікарю! Родинa Єсаулових
 20.06.03, 15:28 "На лікування — моєму лікарю". Гроші на операцію в Києві дільничному терапевту Раїсі Щербині збирали усім миром
 18.06.03, 11:03 Яку водичку п'ємо?
 15.06.03, 15:21 15 червня — День медичного працівника. Лікар — це той, кому Бог доручив рятувати людей
 03.06.03, 11:19 Добрі руки, святе серце
 02.06.03, 13:01 Хто буде сороковим?
 08.05.03, 16:30 Семінар-нарада лікарів, відповідальних за медичне обслуговування ветеранів війни
 08.05.03, 16:12 Лікарі назвали його Васятком, а мама — Костею
 08.05.03, 15:56 Економічні аспекти медичного обслуговування ветеранів війни на Кіровоградщині
 30.04.03, 00:19 Після Каховки — на карантин
 10.04.03, 16:42 У зоні ризику — більшість українців!
 09.04.03, 11:42 Контактні та віражні дітки шукають спонсорів і меценатів
 08.04.03, 18:43 Туберкульоз може протікати під маскою грипу
 18.03.03, 14:32 Пошта „Вечірки". Лікує доброта
 06.03.03, 10:02 Олексій Чалий. Найвище моє звання — лікар
 04.03.03, 17:40 Завершується ремонт та реконструкція кіровоградського обласного протитуберкульозного центру
 28.02.03, 17:14 В Кіровоградській ОДА відбулося засідання колегії управління охорони здоров'я
 28.02.03, 00:04 Кіровоград в облозі грипу
 21.02.03, 16:00 У школах Кіровограда — карантин
 20.02.03, 22:50 Про грип, бюджет і поліклініку без світла
 19.02.03, 15:42 Шлях до гастриту пролягає крізь дитинство
 17.02.03, 16:48 Обережно: грип. Ще не епідемія, але...
 12.02.03, 12:24 Кіровоградські інваліди війни безкоштовно отримуватимуть ліки
 10.02.03, 12:43 Кіровоградщина на чверть збільшено видатки на медицину
 07.02.03, 17:36 Обережно, грип! "Гонконг" наступає на Україну
 05.02.03, 11:20 Дієта для мозку
 30.01.03, 13:55 Пияцтво - прокляття слов'ян?
 29.01.03, 13:09 Белорусские медики разделяют обеспокоенность Церкви проблемой абортов
 27.01.03, 19:37 Алкоголізм - проблема суспільна
 15.01.03, 20:11 Квіти життя не цвістимуть без турботи й уваги
 15.01.03, 20:07 Щоб діабетики не залишалися сам на сам зі своїми бідами
 15.01.03, 20:05 Не вважатися хворою нацією...
 23.12.02, 13:58 Пільгові медикаменти у Кіровограді: поки що для інвалідів війни
 11.12.02, 12:03 У Кіровограді буде аптека для пільговиків
 04.12.02, 04:19 Модно бути здоровим
 03.12.02, 14:25 Кіровоградські проблеми: з точки зору депутатів. Захворів - плати. Не можеш платити - вибач
 27.11.02, 12:50 Аптека живої природи. Кукурудза звичайна
 26.11.02, 16:09 Аптека живої природи. Горобина чорноплідна (аронія)
 22.11.02, 13:51 Де і яким чином можна працевлаштуватися випускникам Кіровоградського медичного коледжу?
 18.11.02, 21:39 Аптека живої природи. Соняшник однорічний
 11.11.02, 14:25 Підсумок грибних жнив: 170 жертв
 08.11.02, 17:22 Народні засоби підвищення імунітету
 28.10.02, 12:36 Якщо ви - жінка, то ви в зоні ризику
 24.09.02, 15:44 Зоря калинового мосту. Микола Шевчук
 23.09.02, 17:33 Комп'ютерний томограф тепер є і в Кіровограді
 22.09.02, 11:29 Аптека живої природи. Буряк звичайний
 20.09.02, 17:49 Три апарати штучної нирки від німців з Меммінгема - кіровоградській обласній лікарні
 03.09.02, 13:56 Аптека живої природи (слива, морква, груша)
 30.08.02, 18:50 Розрізавши пацієнта, хірург виїхав у справах
 30.08.02, 18:48 Права пацієнтів
 14.08.02, 11:18 Cингапурский инженер патентует новый материал для зубных пломб из "оборонки"
 13.08.02, 13:58 Епідемія СНІДу: перший досвід боротьби
 13.08.02, 13:43 Тепер і мешканці села матимуть свого сімейного лікаря
 12.08.02, 23:47 Ліків від туберкульозу вистачить до кінця року
 12.08.02, 12:48 Відсутність води може призвести до епідемії хвороби боткіна
 20.07.02, 15:01 Зустріч через 35 літ
 18.06.02, 12:20 Микола Ткач: "Скільки людського горя щодня стікається до нашої лікарні..."
 25.04.02, 18:43 Рівненські гроші на медицину
 21.04.02, 15:29 Де гроші на медицину?
 29.03.02, 16:56 Кіровоградська міська стоматполіклініка відсвяткувала новосілля
 20.03.02, 14:24 Количество ВИЧ-инфицированных на Украине
 02.12.01, 17:40 Разом з Червоним хрестом - проти туберкульозу і СНІДу
 27.11.01, 15:01 У першій лікарні Кіровограда - новий діагностичний апарат
 27.11.01, 09:32 Який сценарій загибелі людства небезпечніший?

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!