МЕДИЦИНА

КІРОВОГРАДСЬКІ ПРОБЛЕМИ: З ТОЧКИ ЗОРУ ДЕПУТАТІВ. ЗАХВОРІВ — ПЛАТИ. НЕ МОЖЕШ ПЛАТИТИ — ВИБАЧ
Оксана Верстюк, vechirka.uafor.net
03.12.2002, 14:25

КОРОТКИЙ ЕКСКУРС У МИНУЛЕ

Ті, кому нині за тридцять і старші наші співгромадяни, пам'ятають час загальнодоступної безкоштовної медицини. Це здавалось таким непорушним, і навіть у страшному сні не могло наснитись, що прийде час, коли за все треба буде платити.

Хоча вже й тоді широко побутували різного роду подяки, знайомства з потрібними людьми у білих халатах.

РЕАЛЬНІСТЬ БЕЗ ПРИКРАС

Незважаючи на задеклароване Конституцією України право кожного на безкоштовну медичну допомогу, реалії бюджетних нестатків поставили усіх нас перед фактом: хто не платить, той не лікується.

І медицина, і хворі вирішують цю проблему по-різному. Ті, що нездужають, відривають останні копійки, залазять у борги, йдуть з простягнутою рукою до спонсорів і т.д., і т.п. Система охорони здоров'я до нових умов адаптувалася швидко: список безкоштовних послуг різко скоротився. До лікаря ще можна звернутись за так, але на ліки маєте витрачати вже свої кровні, купувати шприци, платити за аналізи та інші обстеження.

Про це вже з десяток років говорять: охорона здоров'я перетворилася, фактично, на платну, залишаючись безкоштовною на папері.

Повна абсурдність цієї ситуації примусила Кабінет Міністрів у 1996 році прийняти постанову „Про затвердження переліку платних послуг, які надаються державними закладами охорони здоров'я". Але ця спроба узаконити комерціалізацію медичних закладів завершилась постановою Конституційного суду, в якій згаданий урядовий документ було визнано таким, що суперечить статті 49-й Конституції України. Перелік платних послуг скасували, але проблема залишилася.

ЩО ПЕРЕВАЖИТЬ?

У багатих і розвинених країнах система охорони здоров'я передбачає як державну, так і комерційну форми. Лікувальні заклади, які функціонують лише завдяки приватному капіталу, не є чимось незвичним, що викликало б протести і невдоволення. Бо поряд функціонують інші лікарні, де не цікавляться станом вашого гаманця і нададуть кваліфіковану медичну допомогу.

Наші ж, типові міські лікарні і поліклініки, до останнього цвяха побудовані на державні кошти, або, як модно нині висловлюватись, на кошти платників податків, де працюють лікарі і медсестри, які свого часу отримували безплатну державну освіту, як ніхто інший зацікавлені повністю перейти на комерційні засади, оскільки рівень забезпеченості апаратурою, медикаментами, оплати праці медиків такий низький, що ставить під загрозу саме існування „безплатних" медичних закладів.

Панацеєю зараз вважається страхова медицина. Адже саме вона дала б можливість залучити необхідні кошти. А враховуючи, що галузь нині фінансується ледь наполовину, то страхові платежі мали б стати неабиякою підмогою.

Та не треба забувати, що страхові збори стануть ще одним податком, який сплачуватимуть як роботодавці, так і ті, хто працює. За непрацюючих - дітей, пенсіонерів та інвалідів - мали б сплачувати місцеві бюджети, Пенсійний та інші фонди со-ціального страхування.

Наскільки це крок майбутнього, покаже час. Але паростки нових взаємовідносин між лікарнею і пацієнтом уже є, як то лікарняні каси. За досвідом далеко ходити не треба - він у Кіровоградській районній лікарні. Але у місті експеримент не прижився.

ЯК МІСЬКА МЕДИЦИНА ВИЖИВАЄ НИНІ?

Про це ми запитуємо голову постійної депутатської комісії з питань охорони здоров'я Сергія ХІЛЬЧЕНКА:

- Зараз відбувається процес формування міського бюджету на 2003 рік. На потреби охорони здоров'я планується закласти лише 19,2 мільйона гривень, - говорить Сергій Васильович. - Це при тому, що за всіма нормативами з урахуванням заробітної плати медикам потрібно 31 мільйон гривень. А ще ж з 1 січня передбачається підвищення зарплати медперсоналу на 25 відсотків. Зовсім не враховуються потреби по обслуговуванню пільгових категорій населення. Навіть зараз, до кінця року, потрібно додатково скоригувати бюджет медичної галузі на півтора мільйона гривень. Але як сутужно нині з грошима, відомо. Та будемо відстоювати кожну гривню.

Бюджет цього року буде значно кращий, ніж минулого. Зараз ретельно вивчаємо кожну цифру. Але пригнічує те, що наше міське управління охорони здоров'я не змогло ефективно розподілити кошти по галузі.

До розмови приєднується секретар міської ради Микола ЦУКАНОВ:

- Управління охорони здоров'я не зуміло правильно визначити річний бюджет галузі, а тепер доводиться коригувати його наприкінці року.

Наскільки сьогодні об'єктивна інформація про кількість людей, що лікуються на стаціонарі, кількість ліжкомісць та ефективність їх використання, рівноцінність навантаження на всі лікарні і поліклініки - не відомо. А в підсумку - неможливість ефективно розподілити бюджетні кошти на ці заклади. Постійна депутатська комісія з питань охорони здоров'я намагається з'ясувати, яких коштів реально потребує кожен медичний підрозділ міста на наступний рік. Ми не говоримо про утримання приміщень. Йдеться про медикаментозне обслуговування, харчування хворих тощо.

Сергій ХІЛЬЧЕНКО:

- У місті підвищилась народжуваність. Порівняно з минулим роком - удвічі. Але діти не отримують нормального повноцінного харчування. Треба обов'язково віднайти кошти в бюджеті для нормальної роботи молочних кухонь. Для цього у нас є всі можливості.

Микола ЦУКАНОВ:

- Треба менше спрямовувати коштів на утримання чиновницького апарату в цілому. Слід відмовитись від нерентабельних комунальних підприємств, для яких міський бюджет став своєрідним донором. Постійно говоримо, що треба знайти кошти в бюджеті, а самі віддаємо в оренду приміщення за зниженими цінами.

Сергій ХІЛЬЧЕНКО:

- Я здивувався, коли дізнався, що комерційні структури за оренду платять 4,5 гривні за квадратний метр, а моє комунальне підприємство „Ліки Кіровоградщини", як соціально значимий об'єкт, платить 10 гривень.

Микола ЦУКАНОВ:

- А може, варто сказати так: „Ми знижуємо цьому підприємству орендну плату, а воно повинне обслуговувати за безкоштовними рецептами дітей до року". Оце і буде новий, економічний підхід.

ХОЧА Б ОДНУ ПІЛЬГОВУ АПТЕКУ...

Микола ГАМАЛЬЧУК, депутат міської ради, завідуючий терапевтичною службою міської поліклініки №1:

-Хронічне недофінансування галузі особливо зачіпає соціально незахищені верстви населення. Зрозуміло, такі пацієнти не можуть отримати медичну допомогу за необхідними лікувальними стандартами безкоштовно, як того вимагає закон. Особливо це відчувають онкологічні хворі. Вони безкоштовно отримують ліки, що містять наркотичні речовини, лише у випадку інтоксикації організму. Але ж вони мали б отримувати безкоштовно всі медичні препарати, особливо, коли паралельно розвиваються інші хвороби.

Порушуються також права пацієнтів, хворих на бронхіальну астму, ревматоїдний артрит, ревматизм, нецукровий діабет. При цих захворюваннях використовуються досить дорогі медичні препарати.

Вихід слід шукати у створенні аптеки для пільгових категорій. Така аптека "Здоров'я" у нас існувала, але її роботу було припинено. Причина - дефіцит коштів. Зараз працюємо над цим питанням, адже такої аптеки немає лише в нашій області. Коли ж вона запрацює, сказати не можу, але для її відкриття робиться багато. Перш за все, треба закласти кошти у бюджет на її утримання.

Якщо говорити про оснащення нашої галузі, зокрема медичного об'єднання, куди входить 1-а міська лікарня, наша поліклініка, 2-а поліклініка, поліклініка селища Нового, то, звичайно, ніякої критики воно не витримує. Апаратура застаріла, провести повне діагностичне обстеження, а тим паче повноцінне лікування, - досить проблематично. Особливо застаріле у нас фізіотерапевтичне, рентгенобладнання, фіброгастроскоп, у поліклініці №1 не проводиться пегашметрія (визначення кислотності шлунка). Ми користуємось фракційним методом з допомогою зонда, який уже ніде, крім країн СНД, не використовується.

А поки що в повсякденній медичній практиці викручуємось, як можемо. Особливо соціально незахищені верстви населення отримують допомогу на лікування з коштів, що резервуються на невідкладну медичну допомогу. Головний лікар нашого об'єднання Валерій Скороход завжди йде назустріч в особливо скрутних випадках. Але це ж - не вихід. Адже перед хворобою всі рівні.

„Я - СІМЕЙНИЙ ЛІКАР"

Тетяна БАЛУГЛАНОВА, депутат міської ради, перший сімейний лікар на Лелеківці:

- Ми з усіх сил намагаємось не допустити, щоб наші пацієнти страждали через недофінансування медичної галузі. Щоб людина тихо вмирала, не в змозі отримати медичну допомогу - у моїй практиці такого не було. Але... Все ж таки у нас велика смертність. І це тому, що багато хто не може нормально пролікуватись, отримати хоча б ліки першої необхідності.

Поліклініки завалені скаргами пацієнтів на неможливість придбати найнеобхідніші медпрепарати. Особливо це ветерани, інваліди, соціально незахищені громадяни. Ми не виписуємо пільгових рецептів, бо немає такої аптеки, де їх можна було б отоварити. Раніше такою була аптека „Здоров'я".

Видано Указ Президента про впровадження сімейної медицини. У нашій поліклініці №2 відкрито дві ставки сімейного лікаря. Одним із них, на Лелеківці, буду я. Роботу плануємо розпочати з початку нового року. А зараз потрібно відкрити амбулаторію на Лелеківці. Адже це міська околиця, де живе багато пенсіонерів, але і молоді вистачає. І при цьому не кожен зможе за дванадцять кілометрів добиратись до лікарні.

Своїми силами обладнали кабінет сімейного лікаря, тепер треба в амбулаторію підвести газове опалення. А у нас немає коштів навіть на поліграфічну продукцію: журнали обліку, паспорти сімейного лікаря і медичної сестри, бланки рецептів тощо.

Тому у мене, як у лікаря і як у депутата, постає питання: куди йдуть кошти, вилучені за рекламу тютюнових, алкогольних виробів. Чому б їх не спрямувати на медичні проблеми?

* * *

...Ось такі вони, реалії дня. Якщо коштів катастрофічно не вистачає або вони у місцевих бюджетах закладаються в такій обмеженій кількості, то про якийсь розвиток медицини і говорити не варто. На жаль!

Бо рубаємо гілку, на якій сидимо. Адже розвиток комерційної медицини розпочнеться лише за умов загального розвитку економіки і поліпшення життєвого рівня населення, коли люди безболісно зможуть покривати витрати на лікування. Це буде в далекій перспективі. А поки... Комунальні заклади охорони здоров'я жебракують. І 93 відсотки наших співвітчизників самі купують собі ліки, 64 відсотки - приносять на стаціонари лікарень свою постільну білизну, 83 відсотки - мають свої продукти харчування. З числа осіб, яким було призначене медичне обстеження, 91 відсоток відмовилися від нього через надто високу вартість послуг, не пролікувались у стаціонарі 90 відсотків постійних пацієнтів, а 95 відсотків із них не скористалися медичними процедурами.

Дійсно, статистика - річ невблаганна.

P.S. Статистичні дані та характеристика загальнонаціонального стану галузі охорони здоров'я доведені журналістам Українською освітньою програмою реформ на Всеукраїнському семінарі з питань репродуктивного здоров'я населення.

Архів "ВГ-Медицина"

 06.07.06, 17:15 Викликати швидку для кіровоградської медицини
 26.05.06, 14:33 Реабілітаційний центр і дитяча лікарня залишаються у власності Кіровограда
 16.05.06, 14:12 Медичні стандарти — основа якісних медпослуг
 12.09.05, 15:46 Медицину чекають серйозні реформи
 30.08.05, 20:17 Медицина. Скорочення зачепить технічних працівників
 11.03.05, 14:15 Кіровоградська дитяча поліклініка №2 знов у приймах
 10.02.05, 19:27 Ще не епідемія. Вірус порога ще не переступив
 25.01.05, 13:13 Куди переїде дитяча поліклініка та що відбувається у медичному центрі "Добруджа"?
 24.01.05, 15:51 Любов Пивоварчук: "Завдяки програмі розвитку галузі охорони здоров'я вдалося зняти соціальну напругу в Кіровограді"
 17.09.04, 13:43 18 вересня — День фармацевтичного працівника. Найголовніше — здоров'я народу
 21.06.04, 14:39 Григорій Кузьмович: "Люди, котрі лікують, повинні бути здоровими..."
 21.06.04, 14:15 Памперси: зручно, але шкідливо
 20.05.04, 09:42 Здорове харчування. Треба знати, де купувати і як зберігати
 26.04.04, 15:33 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Чорнобильська осінь кіровоградських медиків
 19.04.04, 16:38 По той бік свідомості. Частина друга
 15.04.04, 17:08 По той бік свідомості. Частина перша
 18.03.04, 19:34 Нове обладнання — третій кіровоградській лікарні
 24.02.04, 13:24 Наша сім'я — команда. Наталя Яринич-Бучинська
 20.02.04, 16:03 Криміналу в медицині чимало. Це засвідчила прокурорська перевірка
 19.02.04, 16:47 Білоруські вчені створили новий препарат для лікування серцево-судин-них захворювань
 13.02.04, 14:14 Тепер Кіровоград має новітнє обладнання
 06.02.04, 18:35 Щоб поліпшити медичне обслуговування, треба не лише гроші, а й голова
 26.12.03, 17:10 Епідемії грипу в Кіровограді немає
 13.12.03, 22:19 Шлях новий, крок перший
 04.11.03, 17:31 На Кіровоградщині буде свій фонд медичного страхування
 30.10.03, 19:58 Лекарства в Украине могут подорожать
 28.10.03, 15:13 Начальника управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА В.Бондаренко про роботу галузі за 9 місяців 2003 р.
 22.10.03, 17:29 Сімейний лікар: усе нове — добре забуте старе
 16.10.03, 19:40 Розпочалася робота по відновленню кіровоградської лікарняної каси
 16.10.03, 16:21 На Миколаївщині ніде народити дитину
 13.10.03, 16:01 У Кіровограді — лікарняна каса, у Києві — обов'язкове медичне страхування
 28.09.03, 18:10 Есть ли вода на Марсе, или Кировоградская городская больница живет в марсианских условиях
 27.09.03, 08:02 Проблеми з водопостачанням у Кіровограді збільшують захворюваність на дизентерію
 09.09.03, 11:43 Аптека не відпускає ліки пільговикам
 05.09.03, 14:44 У Кіровограді з'являться дві новенькі карети швидкої
 01.09.03, 15:27 Випавши з дев'ятого поверху — залишився живим
 01.09.03, 15:22 Україною крокує СНІД... не минаючи Кіровоградщини
 19.08.03, 16:08 Баклажани — для товстунів бажані
 23.06.03, 15:35 Бог у поміч тобі, лікарю! Родинa Єсаулових
 20.06.03, 15:28 "На лікування — моєму лікарю". Гроші на операцію в Києві дільничному терапевту Раїсі Щербині збирали усім миром
 18.06.03, 11:03 Яку водичку п'ємо?
 15.06.03, 15:21 15 червня — День медичного працівника. Лікар — це той, кому Бог доручив рятувати людей
 03.06.03, 11:19 Добрі руки, святе серце
 02.06.03, 13:01 Хто буде сороковим?
 08.05.03, 16:30 Семінар-нарада лікарів, відповідальних за медичне обслуговування ветеранів війни
 08.05.03, 16:12 Лікарі назвали його Васятком, а мама — Костею
 08.05.03, 15:56 Економічні аспекти медичного обслуговування ветеранів війни на Кіровоградщині
 30.04.03, 00:19 Після Каховки — на карантин
 10.04.03, 16:42 У зоні ризику — більшість українців!
 09.04.03, 11:42 Контактні та віражні дітки шукають спонсорів і меценатів
 08.04.03, 18:43 Туберкульоз може протікати під маскою грипу
 18.03.03, 14:32 Пошта „Вечірки". Лікує доброта
 06.03.03, 10:02 Олексій Чалий. Найвище моє звання — лікар
 04.03.03, 17:40 Завершується ремонт та реконструкція кіровоградського обласного протитуберкульозного центру
 28.02.03, 17:14 В Кіровоградській ОДА відбулося засідання колегії управління охорони здоров'я
 28.02.03, 00:04 Кіровоград в облозі грипу
 21.02.03, 16:00 У школах Кіровограда — карантин
 20.02.03, 22:50 Про грип, бюджет і поліклініку без світла
 19.02.03, 15:42 Шлях до гастриту пролягає крізь дитинство
 17.02.03, 16:48 Обережно: грип. Ще не епідемія, але...
 12.02.03, 12:24 Кіровоградські інваліди війни безкоштовно отримуватимуть ліки
 10.02.03, 12:43 Кіровоградщина на чверть збільшено видатки на медицину
 07.02.03, 17:36 Обережно, грип! "Гонконг" наступає на Україну
 05.02.03, 11:20 Дієта для мозку
 30.01.03, 13:55 Пияцтво - прокляття слов'ян?
 29.01.03, 13:09 Белорусские медики разделяют обеспокоенность Церкви проблемой абортов
 27.01.03, 19:37 Алкоголізм - проблема суспільна
 15.01.03, 20:11 Квіти життя не цвістимуть без турботи й уваги
 15.01.03, 20:07 Щоб діабетики не залишалися сам на сам зі своїми бідами
 15.01.03, 20:05 Не вважатися хворою нацією...
 23.12.02, 13:58 Пільгові медикаменти у Кіровограді: поки що для інвалідів війни
 11.12.02, 12:03 У Кіровограді буде аптека для пільговиків
 04.12.02, 04:19 Модно бути здоровим
 03.12.02, 14:25 Кіровоградські проблеми: з точки зору депутатів. Захворів - плати. Не можеш платити - вибач
 27.11.02, 12:50 Аптека живої природи. Кукурудза звичайна
 26.11.02, 16:09 Аптека живої природи. Горобина чорноплідна (аронія)
 22.11.02, 13:51 Де і яким чином можна працевлаштуватися випускникам Кіровоградського медичного коледжу?
 18.11.02, 21:39 Аптека живої природи. Соняшник однорічний
 11.11.02, 14:25 Підсумок грибних жнив: 170 жертв
 08.11.02, 17:22 Народні засоби підвищення імунітету
 28.10.02, 12:36 Якщо ви - жінка, то ви в зоні ризику
 24.09.02, 15:44 Зоря калинового мосту. Микола Шевчук
 23.09.02, 17:33 Комп'ютерний томограф тепер є і в Кіровограді
 22.09.02, 11:29 Аптека живої природи. Буряк звичайний
 20.09.02, 17:49 Три апарати штучної нирки від німців з Меммінгема - кіровоградській обласній лікарні
 03.09.02, 13:56 Аптека живої природи (слива, морква, груша)
 30.08.02, 18:50 Розрізавши пацієнта, хірург виїхав у справах
 30.08.02, 18:48 Права пацієнтів
 14.08.02, 11:18 Cингапурский инженер патентует новый материал для зубных пломб из "оборонки"
 13.08.02, 13:58 Епідемія СНІДу: перший досвід боротьби
 13.08.02, 13:43 Тепер і мешканці села матимуть свого сімейного лікаря
 12.08.02, 23:47 Ліків від туберкульозу вистачить до кінця року
 12.08.02, 12:48 Відсутність води може призвести до епідемії хвороби боткіна
 20.07.02, 15:01 Зустріч через 35 літ
 18.06.02, 12:20 Микола Ткач: "Скільки людського горя щодня стікається до нашої лікарні..."
 25.04.02, 18:43 Рівненські гроші на медицину
 21.04.02, 15:29 Де гроші на медицину?
 29.03.02, 16:56 Кіровоградська міська стоматполіклініка відсвяткувала новосілля
 20.03.02, 14:24 Количество ВИЧ-инфицированных на Украине
 02.12.01, 17:40 Разом з Червоним хрестом - проти туберкульозу і СНІДу
 27.11.01, 15:01 У першій лікарні Кіровограда - новий діагностичний апарат
 27.11.01, 09:32 Який сценарій загибелі людства небезпечніший?

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!