ОСВІТА

КІРОВОГРАДСЬКА ГІМНАЗІЯ ім.Т.Г.ШЕВЧЕНКА. БАГАТО ГАЛАСУ. А ЧИ ДАРЕМНО?

Кіровоградська гімназія ім.Т.Г.Шевченка (Фото О.Коломинова) Ольга ПИЛИПЕНКО, Vechirka.uafor.net
20.04.2004, 15:47

Кіровоградська гімназія імені Т.Г.Шевченка — знову в епіцентрі уваги. З п'ятого квітня, через два тижні після закінчення офіційних канікул, школярів ледь не відправили на додаткові (на невизначений термін), про що був готовий і відповідний наказ директора гімназії. Не треба пояснювати, який хаос внесло б це у навчальний процес, тим паче, зовсім скоро — пора екзаменів, у тому числі й випускних.

Лише втручання представників батьківської громади дозволило зняти гостроту питання і пересунути термін "тимчасової заборони функціонування гімназії" (згідно з постановою, винесеною головним державним санітарним лікарем Кіровоградської міської санепідемстанції Іваном Касьяненком) надалі. Але всього лише надалі. Проблема не знята і зараз.

Причини її виникнення кожна із сторін (міська СЕС, директор гімназії) пояснює свої: одна — що знайдені порушення державних санітарних правил та норм, які регулюють навчально-виховний процес в освітніх закладах. І в цьому немає ніякого політичного чи будь-якого іншого підтексту, керівник же гімназії вважає дії міської СЕС черговим наїздом, оскільки в останні кілька місяців його навчальний заклад просто лихоманить від різних перевірок. Сумно, що малоприємні розбірки вихлюпнулись далеко за межі області і Кіровоград знову повертає собі славу міста, де в черговий раз почалась невеличка домашня війна, в яку втягуються не тільки батьки, а й діти. Що аморально — з якого боку не глянь...

Минулого тижня керівництво Кіровоградської міської санепідемстанції зібрало журналістів, аби пояснити свою позицію в цій історії. У прес-конференції взяли участь головний лікар Іван Касьяненко, його заступник Віктор Заброда, завідувач відділенням гігієни дітей та підлітків Тамара Третяк, інші спеціалісти міської СЕС.

Без ніяких інтерпретацій і оцінок надаємо можливість читачам "Вечірки" почути про суть справи з перших уст. Говорить головний державний санітарний лікар Кіровограда Іван КАСЬЯНЕНКО:

— До нас у міську санепідемстанцію надходить багато звернень від батьків, чиї діти навчаються у школах чи перебувають у дошкільних навчальних закладах. Вони стосуються різних проблем і не реагувати на них ми не можемо. Не маємо права.

Нерідко звернення анонімні (зрозуміло, мабуть, чому). Їх ми теж не ігноруємо. Коли формуємо план роботи відділення гігієни дітей та підлітків, беремо до уваги і ці повідомлення. Як правило, майже завжди нарікання батьків підтверджуються.

Так було і у випадку з Кіровоградською гімназією імені Т.Г.Шевченка. Телефонували батьки і скаржились, що діти сидять за партами, які не відповідають зростовим показникам. У молодших класах школярики не дістають ніжками до підлоги (а так не повинно бути, бо шкільні меблі підбираються згідно із зростом і віком, а не на виріст), старшокласники ж, навпаки, нерідко сидять, піднявши коліна ледь не на рівень грудей. Меблі для них занизькі.

Тому дев'ятого березня фахівцями відділення гігієни дітей та підлітків у гімназії було проведено відповідну перевірку. Факти підтвердилися. Практично в усіх класах, де постійно навчаються діти (не предметних кабінетах), є порушення відповідності шкільних парт зростовим показникам учнів.

Враховуючи таку ситуацію, 10 березня 2004 року директору гімназії Віктору Громовому було надано припис за № 857/02, де ми поставили вимогу привести все у відповідність. Тобто поміняти парти місцями: малечі — менші, старшокласникам — більші. На виконання припису директору надали 20 днів — до 31 березня включно. Цей період якраз співпав із шкільними канікулами, тому все можна було зробити, не порушуючи навчального процесу.

На приписі, до речі, Віктор Громовий поставив свій підпис.

31 березня наші фахівці прийшли на повторну перевірку (це обов'язкова норма, коли ми встановлюємо порушення і надаємо термін для його усунення). З'ясувалося, що адміністрація гімназії припис міської СЕС не виконала і тільки в цей день (коли відпущений час закінчився) директор гімназії направив на нашу адресу листа, у якому зазначив, що не може виконати припис, бо ... в бюджеті нинішнього року ... на закупівлю меблів не передбачено жодної копійки. Та ми цього й не вимагали! Санепідемстанція не ставила вимогу закупити нові парти. Потрібно було перетасувати ті, що в гімназії є.

Директор повідомив також, що направив листа міському управлінню освіти з проханням виділити кошти(?). Але знову ж таки — тільки 31 березня. А чому раніше цього зроблено не було? Три тижні часу відводилось, щоб вирішити проблему. Поміняти парти місцями можна було максимум за два дні, дійти від гімназії до управління освіти — за десять хвилин. До речі, в управлінні про наш припис нічого не знали. Керівник гімназії про нього не повідомив.

Оскільки припис був проігнорований (а ми в ньому попередили, що в разі невиконання рекомендацій фахівців санепідемстанції будемо вживати заходів, передбачених законодавством), 1 квітня 2004 року за моїм підписом було винесено постанову за №34д про тимчасову заборону функціонування Кіровоградської гімназії імені Т.Г.Шевченка до забезпечення учнів меблями, відповідно до зросту.

Ще раз уточнюю, постанова була винесена першого квітня, а припинення навчання планувалося з п'ятого квітня. За три дні, що лишались, проблему можна було вирішити. Хоча б частково. У постанові, до речі, зазначалося, що в разі незгоди з винесеним рішенням керівник навчального закладу може оскаржити його в обласній санепідемстанції чи у суді.

Цього зроблено не було. Натомість Віктор Громовий 2 квітня видав наказ про тимчасове припинення занять у гімназії з 5 квітня 2004 року на невизначений термін. То що ставилось на перше місце — інтереси учнів чи власні амбіції керівника?

У п'ятницю, 2 квітня, у міську санепідемстанцію прийшли представники батьківської громади, які почали обурюватись, чому закривають гімназію. Мій заступник Віктор Павлович Заброда, Тамара Олександрівна Третяк і я розмовляли з ними майже дві години. Показали вимоги державних санітарних правил і норм, розповіли, якими мають бути парти для різного віку дітей і як це важливо для їхнього здоров'я. Показали припис, який надали директору ще 10 березня. Батьки про нього нічого не знали. Вони думали, що все сталося в один день. Сьогодні прийшли, перевірили, прийняли постанову і закрили школу.

Переконаний: після цієї розмови відвідувачі зрозуміли, що не все в гімназії зроблено для того, аби створити відповідні умови для учнів. Така ось деталь. У присутності батьків я телефонував Віктору Володимировичу, ще раз запросив його до нас, щоб розібратися у ситуації і не доводити справу до крайнощів. Він відповів: "Я не можу. Я дуже зайнятий. Мені ніколи. Мені не до вас".

Але десь через півгодини, коли батьки пішли від нас і, мабуть, зайшли до нього, зателефонував сам. Повідомив, що приїде.

Почав розповідати багато і про все, але я йому сказав: мене те інше не цікавить. Давайте будемо говорити конкретно про парти. Він пояснив, що це парти, куплені батьками, їх власність і він не має права переставляти їх по школі туди-сюди.

Однак наша позиція була непохитною -санепідемслужба так це питання не залишить. Воно стосується здоров'я дітей. Що будете робити?

Тоді Віктор Громовий на зворотному боці листа, якого нам приніс, написав: "На доповнення до акта... від 31.03.2004 року дирекція гімназії імені Т.Г.Шевченка зобов'язується впродовж двох тижнів організувати зварювальні роботи з тим, щоб привести у відповідність зі зростом дітей висоту парт — у класних кімнатах, в яких постійно перебувають одні й ті ж самі діти" (чому зварювальні роботи? Тому, що парти в гімназії особливої конструкції, на металевих підставках — не такі, як в інших школах, де можна відрегулювати їх висоту механічним способом).

Оце якраз те, чого добивались фахівці міської СЕС, починаючи з 10 березня. Треба було доводити справу до конфлікту, а навчальний заклад до грані закриття?

На підставі зобов'язання, взятого директором гімназії, постанова про тимчасову заборону її функціонування призупинена до 20 квітня. Гімназія працює. Учні навчаються у звичному режимі.

Напередодні 20 квітня буде перевірено, як керівник дотримав свого слова. Сподіваємось, що більше підстав для непорозумінь не буде.

Зараз аналогічні перевірки (відповідність парт зростовим показникам учнів) тривають в інших міських школах — №№15, 16, 18, 33, "Мрії". Вони продовжаться й надалі. Можливо, всі навчальні заклади санепідемслужба перевірити не зможе (у відділенні гігієни дітей та підлітків — троє фахівців і в них, крім цього завдання, є інші), але кожен заклад одержить припис до початку навчального року привести все у відповідність. Якщо цього зроблено не буде, акт про готовність школи до початку занять представник СЕС не підпише.

Чому так принципово поставлено питання зростового співвідношення учнів і шкільних парт? Чим передбачена подібна обов'язковість і до яких наслідків може призвести ігнорування у цьому питанні вимог та рекомендацій фахівців? Пояснює завідувач відділенням гігієни дітей та підлітків Тамара ТРЕТЯК:

— Перш за все в Україні існують Державні санітарні правила і норми по устаткуванню, утриманню загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу. Розділ восьмий правил передбачає, що меблі (парти) добираються для дітей відповідно до їх зросту. Для цього в школі необхідно мати шість розмірів таких парт. У кожному класі, зважаючи на різний зріст дітей, парти теж мають бути різні — двох-трьох розмірів.

Відповідно до згаданих розмірів шкільні парти повинні бути промарковані — різними кольорами у вигляді кола чи прямої лінії. Це дасть змогу класному керівникові згідно з "Листком здоров'я" кожного школяра і його зростом, правильно розсадити учнів у класі.

До чого може призвести, якщо дитина сидить за партою, яка не відповідає її зростові? У першу чергу — до порушення постави. За даними поглибленого огляду школярів, які міська санепідемстанція щорічно аналізує, кількість дітей з порушенням постави у Кіровограді щорічно збільшується. У 2002 році їх було 133 на тисячу, у 2003 — уже 135.

До чого можуть призвести порушення постави? У подальшому — до сколіозу. Кількість таких дітей у місті теж зростає: у 2002 році — було 25 на тисячу, у 2003 — стало вже 30.

Ця хвороба, яку діти здобувають нерідко з вини дорослих, небезпечна тим, що призводить до функціональних змін у роботі багатьох внутрішніх органів: серцево-судинної системи, шлунка, підшлункової залози, нервової системи. Крім того, сутула дитина — це просто негарно. Такі діти дуже часто комплексують, і до проблем фізіологічних нерідко додаються й психологічні.

А ми, як і будь-яке суспільство, хочемо бачити дітей здоровими і відповідаємо за їхнє здоров'я.

Тому фахівці відділення продовжуватимуть перевірки (вони внесені у річний план роботи), а узагальнені матеріали цих перевірок будуть передані до обласної санепідемстанції та міського управління освіти.

Від автора: Хотілося б, щоб задіяні в цій історії керівники — при посадах і повноваженнях, незалежно від того, підігрують вони комусь чи поза грою, не забували, що за їхніми діями спостерігають діти і на вчинках дорослих вчаться самі. Цей урок, може, ще важливіший, ніж будь-який шкільний...

Архів "ВГ-Освіта"

 19.05.06, 10:02 Кіровоградському педуніверситету потрібне нове приміщення
 10.11.05, 19:20 Лише на позитивних емоціях. Спеціальна загальноосвітня школа №1
 12.09.05, 15:40 Учителі вчителів
 30.08.05, 20:19 Готуємося до школи. Перший раз у перший клас
 11.03.05, 15:38 Велика дружна родина. Кіровоградська "Спеціальна загальноосвітня школа-дитячий садок для дітей із вадами слуху"
 05.02.05, 07:14 Педагоги і просвітяни: люди, що роблять спільну справу
 28.01.05, 16:32 Кіровоградська гімназія ім.Шевченка. Платна безплатна освіта
 28.01.05, 16:30 Кіровоградська гімназія ім.Шевченка. "Хочемо вірити, що хвиля оновлення змиє весь бруд і непотріб"
 28.01.05, 16:26 ГРОНУ — на варті порядності, професіоналізму і закону
 03.09.04, 14:11 Навчальний заклад — як домівка (Олександрійська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа-інтернат для дітей-сиріт і дітей...)
 03.09.04, 14:09 У селі Покотиловому Новоархангельського району Кіровоградщини відбудована сільська школа
 09.08.04, 13:09 Санітарний стан кіровоградських шкіл задовільний?
 12.05.04, 14:03 ЗАЯВА Кіровоградської обласної державної адміністрації (у зв'язку із ситуацією, що склалася навколо діяльності Кіровоградської міської гімназії імені Т.Г.Шевченка...)
 22.04.04, 15:23 Василь Сухомлинський і Кіровоградці
 20.04.04, 15:47 Кіровоградська гімназія ім.Т.Г.Шевченка. Багато галасу. А чи даремно?
 29.03.04, 13:47 "Міській раді слід звернути увагу на стан освіти в кіровограді"
 18.03.04, 20:04 Кіровоградська гімназія №5. Прокуратура порушила кримінальну справу
 18.03.04, 19:03 Вчителі української гімназії голодували і протестували
 06.02.04, 19:01 Названо кращих учителів Кіровограда
 20.11.03, 20:08 Освітянський місток: Кіровоград — Павлиш
 19.11.03, 12:51 Молодість — це стан душі, а студентство — покликання
 07.10.03, 00:21 Свято першого 40-річчя. Кіровоградська ЗОШ №34
 02.10.03, 20:33 Обдаровані діти зможуть поїхати в США
 27.09.03, 20:14 Замість лекцій — шукали квартири
 22.09.03, 16:07 Конкурс на кращий твір студентської та учнівської молоді "Люблю я ніжно місто над Інгулом"
 12.09.03, 07:42 У кіровоградські школи та дитсадки завезено 14 тонн картоплі
 09.09.03, 12:49 Начальника управління освіти і науки Кіровоградщини про підготовку освітніх закладів до нового навчального року
 01.09.03, 11:24 І фермер, і викладач. Віталій Лубинець
 28.08.03, 17:01 Лариса Костенко: "Навчальний рік розпочинаємо без боргів"
 14.08.03, 19:43 Напередодні 1 вересня. Не старі, а мудрі
 11.08.03, 20:39 Кіровоградські навчальні заклади готуються до нового навчального року
 18.07.03, 21:22 За перемогу — грамота міністерства та комп'ютер від "Кіровоградобленего"
 18.07.03, 13:01 Маленький Оксфорд, або Філософія успіху
 11.07.03, 17:39 Університет надії. Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна"
 26.06.03, 15:32 Освітянська профспілка Кіровограда подала в суд
 20.06.03, 17:41 Медалі — це лише моральний стимул
 19.06.03, 10:19 Приватна освіта. Хай тобі фортунить, "Фортуно"
 09.06.03, 12:29 Літо-2003. Де і як відпочиватимуть кіровоградські школярі
 03.06.03, 12:15 Підсумкова державна атестація — відповідальний рубіж у навчанні
 30.05.03, 15:36 Після профтехучилища — хоч до Канади
 29.05.03, 12:11 Перші випускники кіровоградської філії Київського університету туризму, економіки і права
 20.05.03, 12:21 Кіровоградський інститут комерції. Перспективи розвитку
 16.05.03, 22:53 Валерій Радул — новий ректор КДПУ
 15.04.03, 11:56 Було наче вчора (Ганна Павлівна Клюй)
 12.04.03, 13:12 Якщо родина — неблагополучна
 29.03.03, 21:39 Бюджет-2003. Допекло
 26.03.03, 16:58 Скільки учнів у Кіровограді
 11.03.03, 17:02 Учні спеціальної школи розпочали навчання в новому приміщенні
 21.02.03, 16:00 У школах Кіровограда — карантин
 21.02.03, 15:58 Відбулося розширене засідання колегії управління освіти та науки Кіровоградської ОДА
 19.02.03, 15:42 Шлях до гастриту пролягає крізь дитинство
 19.02.03, 13:16 Слідами наших виступів. Кошти на ремонт школи — після затвердження бюджету міста
 13.02.03, 17:32 "Різдвяний Ангел" відвідує кіровоградські школи
 11.02.03, 11:39 Столична університетська освіта... в Кіровограді
 02.02.03, 05:18 Кіровоградська допоміжна школа №1 змінить адресу
 21.01.03, 23:48 Учитель року (Кіровоград)
 03.01.03, 10:36 Хто ж навчить нас любити Україну?
 24.12.02, 13:05 Освітня галузь потребує підтримки
 16.12.02, 14:41 Уже десять років школа тріщить по швах. То чи дочекається вона капремонту в наступному році?
 13.12.02, 16:10 Будемо платити чи ні?
 13.12.02, 00:12 Учні молодших класів Кіровограда пішли на канікули
 24.11.02, 09:10 Громадянська освіта в кіровоградських школах
 21.11.02, 20:38 Перша десятка - в десятку
 14.11.02, 21:31 У кіровоградській ЗОШ №26 знову новосілля
 12.11.02, 15:20 Великий гріх - у старця торбу забирати. Освітяни Кіровограда обговорюють проблеми галузі з народним депутатом А.Антоньєвою
 29.10.02, 10:51 Якщо депутати підтримають програму „школярик", то дітей у Кіровограді безплатно підвозитимуть до школи
 28.10.02, 12:51 Школа-інститут на Новомиколаївці
 06.10.02, 14:02 Легше любити увесь світ, ніж одну дитину
 06.10.02, 12:50 Одна з багатьох, але така - єдина
 06.10.02, 12:46 Шлях до дітей - знання
 03.10.02, 15:19 Влада вітає вчителів
 20.09.02, 17:58 Учитель - вічний учень
 09.09.02, 14:44 Невже наші діти не заслуговують склянки молока?
 09.09.02, 14:39 Матимемо своїх дипломованих менеджерів туризму
 03.09.02, 12:39 Влада обіцяє школам легше життя
 26.08.02, 11:01 Кіровоградські заклади освіти не готові до нового навчального року
 24.08.02, 09:23 У кіровоградській ЗОШ №17 навчилися виготовляти кришки для люків
 16.08.02, 21:22 Cкільки „коштуєш", школярику, або 150 гривень за підручники
 16.08.02, 20:16 Каждый пятый выпускник высшей школы в Японии не может устроиться на работу
 13.08.02, 15:47 Дайте школам затишок! До першого дзвінка - лише три тижні
 21.07.02, 15:00 Ремонт покрівель кіровоградських шкіл у розпалі
 05.07.02, 14:16 Скільки коштують знання?
 27.06.02, 14:10 До побачення, школо! Життя кличе далі!
 27.06.02, 14:00 Кількість випускників у Кіровограді
 27.06.02, 11:36 Виплата відпускних освітянам - під контролем
 19.06.02, 11:07 "Той, хто хоче обрати собі спеціальність і вчитися, таку можливість має"
 07.06.02, 05:27 Без недовіри - до телефону довіри
 31.05.02, 11:17 Чи отримають освітяни відпускні?
 28.05.02, 12:33 Освіта Кіровоградської області. Цифри і факти
 26.05.02, 14:03 На Кіровоградщині для батьків нинішніх випускників запроваджено телефон довіри
 03.02.02, 16:42 Вчитель року-2001. Є вища роль: вона проста, як хліб

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Кировоградська обл.
Кожній школі — міліціонера!
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!