ОСВІТА

УЧИТЕЛІ ВЧИТЕЛІВ

Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
12.09.2005, 15:40

Першого вересня у школах міста розпочався новий навчальний рік. На урочистих лінійках учні та вчителі знову зустрілися, щоби протягом навчального року пізнавати нове і вдосконалюватися. Цей день святковий і для працівників Центру методичної та соціально-психологічної служби (ЦМСПС) управління освіти Кіровоградської міської ради, які є учителями учителів, усіляко допомагаючи їм опановувати і провадити складну педагогічну працю.

Про діяльність ЦМСПС нам розповідають його директор Марцеліна ПАХОЛІВЕЦЬКА та заступник директора Наталя ЧЕРЕДНІЧЕНКО.

М.П.: — Наш Центр створено 2001 року на основі методичного кабінету, який має два відділи — методичний і соціально-психологічний.

Професія вчителя доволі специфічна. Він повинен протягом усього свого професійного життя вчитися, удосконалюватися. Тому й існує післядипломна педагогічна освіта: курси підвищення кваліфікації, самоосвіта й методична робота з учителем як у школі, так і поза нею. Цю методичну роботу в Кіровограді організовує і проводить Центр. Для педагогів розроблено три моделі підвищення фахової майстерності: для вчителів-початківців, із середнім рівнем підготовки й досвідчених учителів. Форми роботи із трьома групами педагогів — різні, але усі вони інтерактивні, із психологічним супроводом.

Н.Ч.: — Інтерактивні форми роботи мають ту особливість, що при проведенні з учителями методичних заходів (семінари, тренінги, методооб’єднання тощо) усі педагоги беруть у них активну участь. Якщо людина лише прослуховує інформацію, то запам’ятовує п’ять відсотків від почутого. Коли вона споглядає щось, то у пам’яті лишається тридцять відсотків від побаченого. А якщо бере безпосередню участь у заході, то ефективність роботи педагога від цього набагато зростає — в активній пам’яті людини лишається дев’яносто відсотків від сприйнятої, опрацьованої інформації. Інтерактивні форми роботи підвищують ефективність наших методичних заходів. Завдяки цьому підвищується й ефективність роботи педагогів.

М.П.: — Кожен такий захід, якої б із трьох моделей він не стосувався, з якими б учителями ми не працювали, розпочинається з інтерактивної гри. Починаючи заняття, педагоги отримують завдання висловити власне розуміння проблеми, над якою працюватимуть. Завершуються заняття анкетуванням. Це стимулює самостійну творчу ініціативу, сприяє виробленню у педагогів уміння і бажання висловлювати власні думки і пропозиції.

Наш Центр надзвичайно великої уваги надає проведенню серпневих і січневих педагогічних конференцій. На серпневих здійснюємо аналіз зробленого за попередній період і визначаємо завдання на новий. Після цього вчитель відвідує секційні засідання і вже чітко знає, як провести перший урок, які вимоги до навчання й виховання школярів існуватимуть протягом навчального року, якими підручниками слід користуватися, як оцінювати знання учнів, як заповнювати журнал. Особливість цьогорічної конференції в тому, що ми спрямовували вчителя на роботу зі здійснення модернізації основної школи. Завдяки тому, що початкова ланка вже здійснила цей перехід і на семінарах-практикумах учителів початкової школи напрацьовано чимало методичних рекомендацій щодо модернізації навчання, плануємо залучити їхній досвід у роботу педагогів-предметників.

Наше завдання — допомогти вчителеві відчути себе особистістю, знайти себе, виробити власні підходи до дітей. Задля цього у нас працюють досвідчені методисти з кожного предмета. Усі вони прийшли зі шкіл. Це колишні заступники директорів з навчально-виховної роботи, вчителі вищої категорії, вчителі, що брали участь у конкурсах “Учитель року”, працювали творчо і нестандартно. Тому можуть дати не лише конкретні знання, але й показати, як це робити.

ЦМСПС видає чимало методичних рекомендацій, посібників для педагогів, адміністрації шкіл. Це конспекти уроків, посібники “Слово методиста”, “Методичний вісник”, “Атестація педпрацівників як засіб розвитку їх творчості” та інші. Усі вони потрапляють до шкіл, де педагоги й адміністрація використовують їх у щоденній педагогічній роботі.

Н.Ч.: — Учительська професія передбачає володіння новітніми знаннями й технологіями. Саме тому ми надаємо великої уваги оволодінню вчителями інформаційними технологіями. Для того, щоб комп’ютер у школах не був лише засобом навчання на уроках інформатики, а застосовувався на всіх уроках, проводимо з учителями тренінги, на яких вони оволодівають навичками роботи з комп’ютером, вчаться застосовувати його в навчально-виховному процесі. Протягом минулого навчального року за програмою “Інтел — навчання для майбутнього” комп’ютерні технології опановувало дві творчих групи. Окремо було сформовано групу директорів шкіл, яких ми навчали використовувати інформаційні технології у процесі управління навчальним закладом. Під час навчання демонстрували власний досвід — створений банк даних обдарованих дітей міста (378 учнів) та перспективне планування щодо атестації педагогічних працівників до 2010 року. У Центрі створено також банк даних літератури з різних питань. Це значно полегшує вчителеві пошук необхідних першоджерел, економить його час.

Інший напрямок використання інформаційних технологій — участь як учителів, так і учнів у міжнародних освітніх програмах. Під нашим керівництвом вони (разом із учасниками із 35 країн) працюють у програмі “Міжнародний проект для підлітків” — безкоштовно дистанційно навчаються. Завдяки тому, що Центр має вихід в Інтернет, усі охочі учні й учителі мають можливість це робити у нас. Існує кілька міжнародних проектів, у які ми залучаємо і навчальні заклади загалом. Активно беруться до цієї справи, зокрема, ліцей №25, школа №8. Уся названа вище діяльність здійснюється під керівництвом методистів Центру. Завдяки Інтернетові можна значно спростити документообіг між школами. Частина шкіл уже здійснює їхнє розсилання й отримання електронною поштою.

М.П.: — Значної уваги ми надаємо роботі з молодими учителями. Кожного року організовуємо по два місячники такої роботи — у вересні-жовтні та березні. Протягом року для них організовуємо семінари-практикуми, школу молодого вчителя, екскурсії, відкриті уроки вчителів-методистів, різноманітні диспути та неформальні зустрічі із досвідченими педагогами. Обов’язково залучаємо до цих заходів тих, хто працює перший рік, щоб вони відчули турботу, акліматизувалися, звикли до своєї нової ролі — вчителя. Надалі з молодим учителем продовжуємо працювати в методоб’єднаннях і школі професійної адаптації. Працюємо також із молодими керівниками шкіл, для яких проводимо консультації, семінари-практикуми, засідання творчих груп. Також працівники Центру вивчають ефективність роботи шкільних колективів у цілому. Роблять висновки про результативність їхньої роботи й проводять консультації для всього колективу, на яких разом із учителями доходять спільної думки щодо тих заходів, які треба застосовувати для поліпшення процесу навчання й виховання. Наші методисти вивчають і узагальнюють досвід кращих учителів міста. Це дає змогу будь-якому педагогові не винаходити власний велосипед, а застосовувати наявні напрацювання своїх колег. Хоча, звичайно, ніхто й не думає обмежувати ініціативу і творчі прагнення будь-кого з учителів.

Н.Ч.: — ЦМСПС щороку організовує міський етап Усеукраїнського конкурсу “Учитель року”. Щорічно проводимо його у п’яти номінаціях, які постійно змінюються. Минулого року вчителі змагалися у таких — українська мова і література, фізика, музика, фізкультура, історія. Усі переможці міського етапу гідно виступили і на обласному. А вчитель Ольга Ґудзь стала переможцем Усеукраїнського конкурсу. Серед лауреатів торішнього всеукраїнського конкурсу “Класний керівник-2004” — вихователі школи-інтернату й дитячого будинку “Барвінок” Лариса Сергієва й Тетяна Гребенко. Ці перемоги підтверджують високий рівень кіровоградських педагогів. Задля досягнення таких результатів наші методисти проводять із конкурсантами колосальну роботу під час підготовки до конкурсів.

М.П.: — Щоб інтегрувати учителів у світовий освітній процес, сприяємо участі педагогів у багатьох міжнародних програмах. Таких, як українсько-американська премія “За досягнення у викладанні”, “Партнери в освіті”, “Громадянська освіта”, IEARN (Міжнародна ресурсно-освітня мережа). Розробили заходи із виконання програми розвитку освіти Кіровограда на 1999-2010 роки, реалізації державної програми розвитку української мови на 2004-2010 роки, виконання програми “Обдарована дитина”. Здійснюючи останню з названих програм, організовуємо спортивні змагання, науково-практичні конференції, конкурси, міський етап Усеукраїнського конкурсу “Я — громадянин”, тиждень бібліотек, міський чемпіонат інтелектуальних ігор, місячник української писемності, міський етап міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, акцію “Живи, книго”, фестиваль “Кіровоградські зірочки”, міський етап конкурсу “Колосок”, місячники морально-правового виховання, конкурс епістолярних творів, фестиваль “Степові джерела”, міський етап Усеукраїнського конкурсу “Ідея соборності України”, виставки юних зоологів-тваринників та багато інших заходів. Провести їх непросто. Тому методисти багато зусиль докладають до якісного їх проведення.

Н.Ч.: — Минулого навчального року у 15 міських олімпіадах брало участь півтори тисячі школярів. 378 призерів стали учасниками регіональних і обласних олімпіад, де перемогли 112 школярів, які були учасниками всеукраїнських олімпіад. П’ятеро кіровоградців досягли вершини і там.

М.П.: — Друга складова діяльності ЦМСПС — соціально-психологічна робота. У школах і дошкільних навчальних закладах з’являються психологи. А у школах працюють, окрім них, ще й соціальні педагоги й заступники директорів із виховної роботи. Із цими працівниками методисти Центру проводять також відповідну роботу. Адже треба навчити, як залучити учня до усвідомленого навчання, як відвернути його від згубних і небажаних вчинків, як проводити співбесіди з учнями та їхніми батьками, як налагодити продуктивну співпрацю між учителем і учнем, між самими учителями.

Н.Ч.: — Виховна робота — невід’ємна частина процесу, в який залучається дитина у школі. Це поле діяльності заступників директорів із виховної роботи, класних керівників, педагогів-організаторів, соціальних педагогів, психологів, керівників гуртків позашкільних закладів. Із усіма цими фахівцями працюють наші методисти. Під час місячників морально-правового виховання основною метою заходів є профілактика негативних проявів у поведінці дітей. Проводимо консультації, круглі столи, брейн-ринги. Навчаємо вчителів формувати у дітей навички здорового способу життя, залучати їх до занять у гуртках. При навчальних закладах міста функціонують 17 центрів позашкільної освіти. Працюють міський Будинок дитячо-юнацької творчості і міська станція юних техніків, де діють гуртки як естетичного спрямування, так і наукового, технічного, правового, психологічного. Заняття в гуртках — безкоштовні. Ними охоплено майже сімдесят відсотків школярів, які здобувають додаткову освіту і отримають після опанування певного курсу сертифікат, який підтверджує наявність допрофесійної підготовки, необхідної для вступу до училища, технікуму, ВНЗ.

М.П.: — Головне завдання сьогоднішнього дня для усіх освітян — опанувати новий зміст навчання, пов’язаний з модернізацією школи. Ми повинні навчити учителів: як учити, чому учити. Визначаємо методичне, кадрове, інформаційне забезпечення цього процесу. Сьогодні вчитель повинен забезпечити кожній дитині можливість розвивати свої здібності, свій потенціал. А для цього необхідно розробляти індивідуальні програми для кожного учня. Та сьогодні не всі вчителі здатні на це, зокрема і через відносно невисоку зарплату. Але до цього ми вже йдемо. І якщо обдарованих учнів у класі двоє-троє, то вчитель уже зобов’язаний працювати з ними за індивідуальними програмами. Тому ми вчимо вчителів їх складати.

Весь комплекс методичної роботи лягає на колектив ЦМСПС, який одержимий роботою. Працюємо часто і у вихідні, і у свята, незважаючи на платню, яка ще менша від учительської. Результат нашої роботи — у призових місцях кіровоградських учнів та учителів на олімпіадах і конкурсах, у відзначенні Центру в Усеукраїнському конкурсі методичних кабінетів за новітні підходи, впроваджені у роботу з педагогами. Хочу відмітити таких працівників, як заступник директора ЦМСПС Наталя Чередніченко, методисти Тетяна Іщенко, Тетяна Тернопольська, Людмила Баранцева, Оксана Шепшикіта й інші.

Хотілося б, щоб на нашу роботу частіше звертали увагу й допомагали із поповненням матеріально-технічної бази Центру. Зокрема, нам украй бракує великого за розмірами ксерокса для копіювання педагогам міста необхідним їм матеріалів. Це посприяло б спільній справі усіх освітян.

Архів "ВГ-Освіта"

 19.05.06, 10:02 Кіровоградському педуніверситету потрібне нове приміщення
 10.11.05, 19:20 Лише на позитивних емоціях. Спеціальна загальноосвітня школа №1
 12.09.05, 15:40 Учителі вчителів
 30.08.05, 20:19 Готуємося до школи. Перший раз у перший клас
 11.03.05, 15:38 Велика дружна родина. Кіровоградська "Спеціальна загальноосвітня школа-дитячий садок для дітей із вадами слуху"
 05.02.05, 07:14 Педагоги і просвітяни: люди, що роблять спільну справу
 28.01.05, 16:32 Кіровоградська гімназія ім.Шевченка. Платна безплатна освіта
 28.01.05, 16:30 Кіровоградська гімназія ім.Шевченка. "Хочемо вірити, що хвиля оновлення змиє весь бруд і непотріб"
 28.01.05, 16:26 ГРОНУ — на варті порядності, професіоналізму і закону
 03.09.04, 14:11 Навчальний заклад — як домівка (Олександрійська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа-інтернат для дітей-сиріт і дітей...)
 03.09.04, 14:09 У селі Покотиловому Новоархангельського району Кіровоградщини відбудована сільська школа
 09.08.04, 13:09 Санітарний стан кіровоградських шкіл задовільний?
 12.05.04, 14:03 ЗАЯВА Кіровоградської обласної державної адміністрації (у зв'язку із ситуацією, що склалася навколо діяльності Кіровоградської міської гімназії імені Т.Г.Шевченка...)
 22.04.04, 15:23 Василь Сухомлинський і Кіровоградці
 20.04.04, 15:47 Кіровоградська гімназія ім.Т.Г.Шевченка. Багато галасу. А чи даремно?
 29.03.04, 13:47 "Міській раді слід звернути увагу на стан освіти в кіровограді"
 18.03.04, 20:04 Кіровоградська гімназія №5. Прокуратура порушила кримінальну справу
 18.03.04, 19:03 Вчителі української гімназії голодували і протестували
 06.02.04, 19:01 Названо кращих учителів Кіровограда
 20.11.03, 20:08 Освітянський місток: Кіровоград — Павлиш
 19.11.03, 12:51 Молодість — це стан душі, а студентство — покликання
 07.10.03, 00:21 Свято першого 40-річчя. Кіровоградська ЗОШ №34
 02.10.03, 20:33 Обдаровані діти зможуть поїхати в США
 27.09.03, 20:14 Замість лекцій — шукали квартири
 22.09.03, 16:07 Конкурс на кращий твір студентської та учнівської молоді "Люблю я ніжно місто над Інгулом"
 12.09.03, 07:42 У кіровоградські школи та дитсадки завезено 14 тонн картоплі
 09.09.03, 12:49 Начальника управління освіти і науки Кіровоградщини про підготовку освітніх закладів до нового навчального року
 01.09.03, 11:24 І фермер, і викладач. Віталій Лубинець
 28.08.03, 17:01 Лариса Костенко: "Навчальний рік розпочинаємо без боргів"
 14.08.03, 19:43 Напередодні 1 вересня. Не старі, а мудрі
 11.08.03, 20:39 Кіровоградські навчальні заклади готуються до нового навчального року
 18.07.03, 21:22 За перемогу — грамота міністерства та комп'ютер від "Кіровоградобленего"
 18.07.03, 13:01 Маленький Оксфорд, або Філософія успіху
 11.07.03, 17:39 Університет надії. Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна"
 26.06.03, 15:32 Освітянська профспілка Кіровограда подала в суд
 20.06.03, 17:41 Медалі — це лише моральний стимул
 19.06.03, 10:19 Приватна освіта. Хай тобі фортунить, "Фортуно"
 09.06.03, 12:29 Літо-2003. Де і як відпочиватимуть кіровоградські школярі
 03.06.03, 12:15 Підсумкова державна атестація — відповідальний рубіж у навчанні
 30.05.03, 15:36 Після профтехучилища — хоч до Канади
 29.05.03, 12:11 Перші випускники кіровоградської філії Київського університету туризму, економіки і права
 20.05.03, 12:21 Кіровоградський інститут комерції. Перспективи розвитку
 16.05.03, 22:53 Валерій Радул — новий ректор КДПУ
 15.04.03, 11:56 Було наче вчора (Ганна Павлівна Клюй)
 12.04.03, 13:12 Якщо родина — неблагополучна
 29.03.03, 21:39 Бюджет-2003. Допекло
 26.03.03, 16:58 Скільки учнів у Кіровограді
 11.03.03, 17:02 Учні спеціальної школи розпочали навчання в новому приміщенні
 21.02.03, 16:00 У школах Кіровограда — карантин
 21.02.03, 15:58 Відбулося розширене засідання колегії управління освіти та науки Кіровоградської ОДА
 19.02.03, 15:42 Шлях до гастриту пролягає крізь дитинство
 19.02.03, 13:16 Слідами наших виступів. Кошти на ремонт школи — після затвердження бюджету міста
 13.02.03, 17:32 "Різдвяний Ангел" відвідує кіровоградські школи
 11.02.03, 11:39 Столична університетська освіта... в Кіровограді
 02.02.03, 05:18 Кіровоградська допоміжна школа №1 змінить адресу
 21.01.03, 23:48 Учитель року (Кіровоград)
 03.01.03, 10:36 Хто ж навчить нас любити Україну?
 24.12.02, 13:05 Освітня галузь потребує підтримки
 16.12.02, 14:41 Уже десять років школа тріщить по швах. То чи дочекається вона капремонту в наступному році?
 13.12.02, 16:10 Будемо платити чи ні?
 13.12.02, 00:12 Учні молодших класів Кіровограда пішли на канікули
 24.11.02, 09:10 Громадянська освіта в кіровоградських школах
 21.11.02, 20:38 Перша десятка - в десятку
 14.11.02, 21:31 У кіровоградській ЗОШ №26 знову новосілля
 12.11.02, 15:20 Великий гріх - у старця торбу забирати. Освітяни Кіровограда обговорюють проблеми галузі з народним депутатом А.Антоньєвою
 29.10.02, 10:51 Якщо депутати підтримають програму „школярик", то дітей у Кіровограді безплатно підвозитимуть до школи
 28.10.02, 12:51 Школа-інститут на Новомиколаївці
 06.10.02, 14:02 Легше любити увесь світ, ніж одну дитину
 06.10.02, 12:50 Одна з багатьох, але така - єдина
 06.10.02, 12:46 Шлях до дітей - знання
 03.10.02, 15:19 Влада вітає вчителів
 20.09.02, 17:58 Учитель - вічний учень
 09.09.02, 14:44 Невже наші діти не заслуговують склянки молока?
 09.09.02, 14:39 Матимемо своїх дипломованих менеджерів туризму
 03.09.02, 12:39 Влада обіцяє школам легше життя
 26.08.02, 11:01 Кіровоградські заклади освіти не готові до нового навчального року
 24.08.02, 09:23 У кіровоградській ЗОШ №17 навчилися виготовляти кришки для люків
 16.08.02, 21:22 Cкільки „коштуєш", школярику, або 150 гривень за підручники
 16.08.02, 20:16 Каждый пятый выпускник высшей школы в Японии не может устроиться на работу
 13.08.02, 15:47 Дайте школам затишок! До першого дзвінка - лише три тижні
 21.07.02, 15:00 Ремонт покрівель кіровоградських шкіл у розпалі
 05.07.02, 14:16 Скільки коштують знання?
 27.06.02, 14:10 До побачення, школо! Життя кличе далі!
 27.06.02, 14:00 Кількість випускників у Кіровограді
 27.06.02, 11:36 Виплата відпускних освітянам - під контролем
 19.06.02, 11:07 "Той, хто хоче обрати собі спеціальність і вчитися, таку можливість має"
 07.06.02, 05:27 Без недовіри - до телефону довіри
 31.05.02, 11:17 Чи отримають освітяни відпускні?
 28.05.02, 12:33 Освіта Кіровоградської області. Цифри і факти
 26.05.02, 14:03 На Кіровоградщині для батьків нинішніх випускників запроваджено телефон довіри
 03.02.02, 16:42 Вчитель року-2001. Є вища роль: вона проста, як хліб

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Кировоградська обл.
Кожній школі — міліціонера!
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!