МОДЕЛЮВАННЯ

ЛІТАКИ ДРУЖБИ

Роботи із колекції Ігоря ШАТОХІНА Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
10.02.2005, 19:55

В Україні триває рік Польщі. За цей час у нас побувало чимало тамтешніх художніх колективів, політиків, бізнесменів та представників польської громадськості. На черзі — проведення виставки авіамоделей кіровоградця Ігоря Шатохіна, який 25 лютого презентуватиме свої роботи в Києві, представляючи в Україні Польщу. З огляду на те, що автор робіт — кіровоградець, а також такого дивного факту — громадянин України представляє в ній культуру Польщі — й відбулася розмова нашого кореспондента з Ігорем Шатохіним.

— Виставка робіт громадянина України репрезентуватиме польську культуру. Із чим це пов'язано?

— Я маю велику колекцію паперових моделей бойових літаків. Уся вона виготовлена на польській основі (журнали, креслення, викрійки, папір). Виходить, що я презентую їхній продукт. А колекція моя, між іншим, найбільша в Європі та США.

— Розкажіть докладніше про неї.

— До неї входять копії бойових літаків, зроблені за кресленнями, ідентичними до тих, за якими виготовляли й виготовляють справжні літаки. У моделях усе, що треба, крутиться, відкривається, рухається. Вони зроблені у масштабі 1:33 і мають розмір від 20 сантиметрів до метра сімдесяти сантиметрів. Усі моделі — складові циклу, що присвячений історії розвитку авіації за сто років.

— Хто був ініціатором цього неординарного заходу?

— Так склалося, що я маю багато друзів у посольствах Франції, Італії, Чехії, Німеччини, Польщі. У зв'язку з роком Польщі в Україні запропонував полякам провести виставку. Вони з радістю підтримали цю ідею. Тобто автором проведення виставки можна назвати мене.

Ігор ШАТОХІН (ліворуч) з однією зі своїх моделей літака

— Ця акція відбудеться наприкінці року Польщі в Україні. Чи не матиме вона свого продовження вже в Польщі як складова культурної програми року України в Польщі?

— У тому й полягає масштабність проекту, що після його завершення у нас він переміститься в Польщу, де вже заплановано реалізувати його у Варшаві та Кракові. Але там я виставлятиму ще і свої картинки та чеканки (Ігор Шатохін — професійний художник-чеканщик. — Авт.). Крім цього, є ще й далекосяжніші плани. Із поляками вже є домовленість про подальше перебазування виставки в Чехію, де я представлятиму, звісно ж, себе та польську продукцію. Але і це ще не все. 2006-го року ми відзначатимемо сторіччя євроавіації. У Ле-Бурже має відбутися грандіозний авіасалон із цього приводу, на якому, можливо, буде представлено і мої роботи. Про це невдовзі вестимуться переговори з французькою стороною. Моя колекція займатиме там щонайменше триста квадратних метрів, що й не дивно, бо займаюся паперовим моделюванням двадцять років. Ще планую зробити сорок-п'ятдесят моделей, які треба встигнути виготовити за півтора року — до відкриття авіасалону в Ле-Бурже.

— Які саме моделі входять у цикл робіт "Історія розвитку авіації за сто років"?

— Я вибрав шість основних авіадержав світу і виготовляю моделі найвідоміших машин, котрі лишили слід в історії авіації, внесли щось нове, експериментальне. За планом у мене повинно бути 150-160 машин. Зараз їх близько 120. Багато робіт ще не до кінця завершені. Я їх також виставляю. Людям цікаво дивитися не лише на готові моделі, а й на процес їхнього збирання.

— Хотілося б узнати, що передувало сьогоднішній грандіозності як колекції, так і планів стосовно неї?

— Займаюся авіамоделюванням із шести років. Із папером працюю — двадцять. До того виготовляв моделі із пластику. Їх свого часу у мене було близько шестисот, в Україні ніхто більше стільки не мав. Та за один день продав усю колекцію. Причина полягала в тому, що якось випадково натрапив на журнал із кресленнями, викрійками, технічним описом, схемою збирання одного з літаків. Це був польський журнал. Поляки ще з 1959 року почали наповнювати ринок цією продукцією. Спочатку цим займалася фірма "Малий моделяж". Сьогодні їх уже кілька. Вони пропонують не лише моделі літаків, а й танків, кораблів, панцерних потягів, архітектурних споруд тощо... Спочатку виготовив одну модель, другу, а потім робота з папером захопила мене настільки, що зовсім відмовився від пластику. Одну модель збираю за місяць, іншу за півроку: подеколи не вистачає якихось креслень. Клею моделі клеєм ПВА, потім покриваю їх лаком, папір стає жорсткішим, захищеним від пилу і вологи та імітує метал.

Одна із перших виставок, що дала мені та моїм друзям поштовх до подальшого серйозного виходу на вищий рівень, відбулася в бібліотеці імені Д.Чижевського. Тоді вона ще носила ім'я Н.Крупської. місцеве радіо з цього приводу видало такий афоризм: "Раніше були черги до леніна, а тепер — до Крупської". На виставку йшли цілими сім'ями, класами, школами. Ми, її організатори й учасники, самі не очікували на такий ажіотаж. Черга тягнулася ледь не до зупинки (поруч із теперішньою будівлею УБОЗу). Потім ми стали відомими і в інших містах України, Москві, за кордоном.

Свого часу, у 1989 році, я був ініціатором виникнення в місті клубу авіамоделістів. Його члени обмінювалися досвідом, авіамоделями, купували-продавали їх, організовували виставки. Перша клубна виставка відбулася в БК "Авіатор", де авіамоделісти збиралися щонеділі. За п'ятнадцять хвилин до її відкриття двері під натиском відвідувачів не витримали — їх просто знесли. Присутні керівники міста й області від культури наочно переконалися в тому, чи цікавою для людей справою ми займаємося. Переконалися, що цікавою, і дали добро усім нашим ініціативам.

Експонати виставки у Москві

Минув час. Життя змінилося. Багато хто із членів клубу виїхав із міста, тож сьогодні клуб уже не є одним із активних творчих осередків, хоча свою роль виконав — згуртував творчих людей, дав їм можливість реалізувати себе.

— Повернемося до виставок в Україні і Польщі. В Україні ти представляєш інтереси польської сторони. Який матимеш статус за кордоном?

— Зараз із групою однодумців ми створюємо Фонд підтримки митців. Готуємо для цього необхідні документи. Якщо встигнемо їх зібрати й оформити, то, можливо, вже на київській виставці я представлятиму цей фонд. А в Польщі цей статус буде визначальним для мене.

Ідея утворення Фонду виникла з тієї причини, що на сьогодні плодами праці багатьох наших митців користуються спритні ділки, які закуповують за безцінь витвори мистецтва, а на Заході перепродують їх у десятки-сотні разів дорожче. Ми маємо намір створити для наших митців такі умови, щоб вони могли самостійно виставлятися, виїздити за кордон, мати можливість безпосередньо контактувати з потенційними покупцями їхніх робіт.

— Кого очікують побачити організатори виставки на її відкритті в Києві?

— Мають бути представники, звісно ж, польської сторони, наших міністерств — оборони, закордонних справ, культури. З усіх посольств, акредитованих в Україні, будуть, щонайменше, аташе з культури. Очікуємо також і на Президента України Віктора Ющенка, який, як правонаступник попереднього Президента України Леоніда Кучми, уповноважений опікуватися заходами, що пов'язані з роком Польщі в Україні. І, звичайно ж, чекаємо на киян та гостей столиці. Мені особисто хотілося б, щоб на відкритті експозиції були присутні кіровоградські журналісти із телебачення, газет, радіо. Виставка має відкритися 25 лютого. Однак її відкриття можуть перенести на початок березня, якщо на той час у Польщі будуть снігопади й ожеледиця. Це пов'язано з тим, що до Києва польські фірми везтимуть свою літературу з моделювання власним автотранспортом. Остаточний термін відкриття експозиції буде відомо десь усередині лютого.

— Тобто виставка матиме й рекламний характер?

— Так. Поляки не хочуть пропустити нагоди налагодити свій бізнес в Україні. Адже якби вони привезли лише журнали, але не було виставки, мало хто зацікавився би схемами та кресленнями. Мої моделі унаочнюють закладені в журналах можливості. На виставці буде присутнім і польський торговий консул, який сприятиме налагодженню контактів між представниками бізнесу Польщі й України. Кіровоградці теж мали б зацікавитися польською продукцією. Журнал коштує від двох доларів, а пластикова модель — від десяти до тридцяти. Пластик — це дихлоретан, нітрофарби, ацетон, розчинники. Ці речовини шкодять здоров'ю. Папір же — цілком безпечний матеріал. Потрібні лише пензлик, клей ПВА та ножиці. Крім того, це ще й набагато дешевший матеріал.

Після виставки в Києві поляки планують здійснити в березні її експонування в інших містах України. Це має бути рекламна акція польської продукції, під час якої відкриватимуться торгові осередки польських виробників.

P.S. Звернення до автора робіт майбутньої виставки на ти зовсім не означає неповагу до нього. Він — прихильник традиційного на Кавказі звертання на ти до людей будь-якого віку і рангу.

P.P.S. Ігор Шатохін, для якого його хобі — авіамоделювання — стало другим життям, за фахом художник-чеканщик, магістр мистецтв (ООН і ЮНЕСКО). Його досягнення на цій ниві не менш разючі. Про них ми розповімо в одному з найближчих номерів газети.

Архів "ВГ-Досуг (Захоплення)"

 10.02.05, 19:55 Моделювання. Літаки дружби
 01.02.05, 13:32 Захоплення, що стали життям. Альпінізм
 02.07.04, 15:49 Здоров'я. Соки — увесь рік
 09.04.04, 15:06 Філокартія. Українська історія на поштовій картці. Великодні вітання
 27.01.04, 16:11 Рецепти. Пиріжки з бринзою
 22.09.03, 18:57 Компоти
 26.08.03, 15:18 Кулінарні технології. Усім відомо, що засолені овочі значно корисніші, ніж консервовані
 09.07.03, 15:23 Допоможіть вашому волоссю бути красивим
 08.07.03, 13:09 До вашого столу. Кабачки
 07.07.03, 20:37 Краса і здоров'я
 16.08.02, 19:44 Ну ти й овоч. Частина 2
 16.08.02, 19:34 Ну ти й овоч. Частина 1

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!