ІСТОРІЯ до ХХ ст.

ГЕРАЛЬДИЧНИЙ ВІНОК СТЕПОВОЇ УКРАЇНИ
Юрій Савчук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, кандидат історичних наук, vechirka.uafor.net
21.07.2002, 14:08

Кожну книгу, на мій погляд, можна оцінювати щонайменше за трьома ознаками: змістом, редакторською культурою та поліграфічною якістю. Ознайомившись із виданням "Символіка Кіровоградщини. Альбом-каталог" (видавництво "Мавік", 2002) під загальною редакцією В.Кривенка та К.Шляхового, з особливою приємністю мушу відзначити найвищий рівень здобутків в усіх трьох "номінаціях".

Навіть побіжний огляд .альбому-каталогу винагороджує зацікавленого читача глибоким задоволенням. Відразу впадає в око дбайливо, ретельно та зі смаком виплекане загальне оформлення видання. Його органічно доповнюють якісний друк, насичені кольори, що веселкою розсипаються сторінками альбому-каталогу. Та все ж головною принадою і, висловлюючись образно, "козирною картою" є кольорові малюнки гербів. Мимоволі у пам'яті зринає відоме гасло: "Мистецтво оцінюється якістю", яким керувалися під час затвердження гербів в австрійській герольдії кінця XIX ст. Воно видається притаманним і діяльності Геральдичної комісії при Кіровоградській обласній раді. Тож не випадково геральдика завжди вважалася не лише наукою, а й мистецтвом.

Втім, герби міст Кіровоградщини, представлені у книзі, не тільки милують досконалістю графічного виконання, а й, перш за все, захоплюють та ваблять нездоланною силою таїни символічного коду історії краю. Гортаючи сторінки цілком модерної за стилем, зовнішнім оформленням та поліграфією книги, торкаєшся сивої давнини, старовинних декорацій історичного лицедійства. Старовинні дати появи гербів, наведені у текстах довідкових статей, зачаровують поважністю свого віку та, немов східці століть, ведуть до осель минулих поколінь краян, розповідають про їхнє життя, єднають з ними нерозривними узами рідної землі. З висоти XXI віку видаються архаїчними, і тим коштовнішими перлинами, геральдичні пам'ятки XVIII і навіть XIX ст. Старовинні відзнаки Власівки, Олександрії, Бобринця, промовляючи про глибокі історичні традиції краю, репрезентують геральдичну еліту молодої Кіровоградщини.

Та особливо приємно відзначити, що "старовинним родовитим знакам" у символічній виразності не поступаються новостворені герби. Ґрунтовне опрацювання історії, географії, господарства населених пунктів, рідкісне геральдичне чуття та мистецький хист дозволили авторам віднайти і втілити у знаковій системі неповторні риси сучасних територіально-адміністративних одиниць. Справжніми геральдичними шедеврами є самобутні герби Кіровоградської області, Знам'янського, Олександрівського, Ульяновського районів, селищ Новгородки, Петрового, села Бірки.

Неперервність геральдичного літопису Кіровоградщини, об'єктивне та повне, без купюр, його висвітлення бачиться ще одним достоїнством книги і знахідкою упорядників. За цих умов ми спостерігаємо справжнє, а не викривлене віддзеркалення багатьох історичних процесів. Підкреслено шанобливе ставлення до історії, старовинної і зовсім недавньої, немовби застерігає від багатьох помилок ще пам'ятного минулого.

Окремо слід сказати й про високу редакційну культуру видання. Вдалим та надзвичайно зручним для читача є спосіб представлення геральдичного матеріалу у формі альбому-каталогу. Він природно поєднує старовинні традиції середньовічних гербовників з властивим їм відтворенням кольорового малюнку, опису герба та енциклопедичний характер подання інформації. Стислі, разом з тим надзвичайно інформативні, змістовні тексти оповідають про найголовніші віхи в історії кожного населеного пункту та їх відображення у сучасній символіці. Слушним .бачиться і зазначення у кожному випадку дати затвердження того чи іншого герба. Загалом ці відомості у сукупності з офіційними регламентуючими документами значно актуалізують геральдичну справу, перетворюють її на сучасний і важливий інструмент регіональної політики, передовсім у ділянці утвердження місцевого самоврядування.

На жаль, століття бездержавного життя негативно позначилися на збереженні національних святинь та культурних цінностей, неперервності історичних традицій українського народу. Надбання багатовікової культури, в тому числі геральдичної, здобутки багатьох поколінь виявилися розпорошеними і призабутими. Як науковець, свідомий того, що створення рецензованого альбому-каталогу стало можливим лише за умови проведення чималої за обсягом науково-пошукової роботи, налагодження контактів, співпраці, а також координації своїх дій з державними, науковими, музейними, архівними, бібліотечними та громадськими установами України і зарубіжжя. Підтвердженням цьому слугує і персональний склад Геральдичної комісії, до якої увійшли директори краєзнавчих музеїв, архівні працівники, діячі культури Кіровоградщини, і активна співпраця з Комісією державних нагород та геральдики Адміністрації Президента України, відділом спеціальних історичних дисциплін Інституту історії України НАНУ, Українським геральдичним товариством та багатьма іншими.

У своєму короткому відгуку хотів би зупинитися на ще одній важливій тезі. Багаторічна, в основі своїй непоказна і рутинна архівна праця, творчі муки за письмовим столом, а останніми роками й фінансова скрута - це тільки частка того, що зветься науково-літературною роботою. На завершальному етапі вона має бути оприлюднена, стати суспільним надбанням. Багатьом відомо, що одна справа - дослідити тему, написати книгу, інша - опублікувати її. У зв'язку з цим хотів би відзначити внесок у великої суспільної ваги справу - видання наукової, історичної, краєзнавчої літератури - видавництва "Мавік".

Підсумовуючи вищесказане, наважуся стверджувати, що альбом-каталог "Символіка Кіровоградщини" переконливо свідчить: залучення історичних реліквій до наукового обігу та громадсько-культурного життя, повернення, вперше за багато століть, геральдичних святинь у сучасне культурологічне поле нації відроджує, зміцнює та забезпечує єдність державотворчої традиції, могутнім арсеналом культури утверджує Україну як рівноправного партнера у колі європейських країн з віковими культурними традиціями регіонів, виявляє її щире зацікавлення та опіку духовними скарбами українського світу в цілому.

Певен, висловлені вище характеристики не перебільшені. Адже об'єктивним показником поцінування книги є попит. Книга, як відомо, розійшлася миттєво, і вже сьогодні постало питання про перевидання.

Завершити хотів би словами відомого французького байкаря Лафонтена: "Ми, люди, схожі на життєдайний дощ, кожний з нас є однією з його крапель. Крапля одна, яка б завелика вона не була, не здатна запліднити поле, але яка б вона не мала - вона цьому сприяє". Тож дозвольте подякувати членам Геральдичної комісії при обласній раді, упорядникам та видавцям, усім, хто причетний своєю працею до появи прекрасного альбому-каталогу, і побажати, щоб Кіровоградщина й надалі ряснилася життєдайними щедрими росами геральдичних талантів. Пам'ятаймо, що тільки воєдино і спільною працею зможемо запліднити нашу багату землю, принести благо своєму народові!

Архів "ВГ-Історія (до ХХ століття)"

 18.11.05, 14:37 Німе тисячоліття заговорило
 24.06.05, 14:55 Родовід. Лицарського чину чоловік
 17.06.05, 14:10 Родовід. Чи досить жінці п'яти років, щоб її полюбили?
 27.05.05, 13:23 Родовід. Світ князів Глинських
 31.08.04, 13:31 Кіровограду — 250. Кіровоградська Одеса
 30.08.04, 14:23 Зустрічі цивілізацій. Північне Причорномор'є
 16.08.04, 15:51 Археологічні знахідки. А тепер — човен
 02.07.04, 13:09 Сенсаційне відкриття. Візок Бронзового віку
 08.04.04, 17:04 Перейменування Кіровограда. Відповідаємо Юрію Матівосу: "Єлисавета — наша свята!"
 08.04.04, 17:03 Українське козацтво Буго-Гардівська Паланка за історичну правду!
 08.04.04, 16:14 Мамай. Чотири битви
 24.02.04, 10:28 Сергій Шевченко, доцент КДПУ, краєзнавець: "Час працює на краще вивчення історії" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
 09.02.04, 18:34 Звеличені вигадками. Ворскала. Тетянин день
 23.12.03, 15:35 Дещо з історії про податки
 28.10.03, 17:37 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ТРЕТЯ. ФОРТЕЦЯ СВ.ЄЛИСАВЕТИ. Частина 3
 22.09.03, 16:46 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ТРЕТЯ. ФОРТЕЦЯ СВ.ЄЛИСАВЕТИ. Частина 2
 17.09.03, 11:58 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ТРЕТЯ. ФОРТЕЦЯ СВ.ЄЛИСАВЕТИ. Частина 1
 09.09.03, 14:26 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ДРУГА. Слава Кущівського куреня. Частина 2
 02.09.03, 14:19 Бувальщини "діда Лук'яна". Київський Лук'янівський тюремний замок
 02.09.03, 14:05 До 135-річчя "Просвіти". Та, що знала
 01.09.03, 16:45 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ДРУГА. Слава Кущівського куреня. Частина 1
 01.09.03, 16:25 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ПЕРША. Неказкова країна Лебедія. Частина 2
 19.08.03, 16:49 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. ГЛАВА ПЕРША. Неказкова країна Лебедія. Частина 1
 12.08.03, 20:23 До 250-річчя Кіровограда. А показати є що! І одеситам, і навіть парижанам
 08.08.03, 18:02 До 250-річчя Кіровограда. МІСТО НАД СИВИМ ІНГУЛОМ. Історико-публіцистичний нарис. СЛОВО ВІД АВТОРА
 23.06.03, 14:20 Олександр Назаренко. Українські зорі над євразійським хутором...
 29.12.02, 16:18 Звідки ж ця краса?
 16.12.02, 13:47 Перлина нашої історії
 07.12.02, 04:25 7 грудня - День місцевого самоврядування. Від Віча до Кіровоградської міської ради
 27.11.02, 13:32 Кіровограду - 250. Щедроти міських благодійників. Хто прийме від них естафету? Частина 2
 26.11.02, 09:17 Кіровограду - 250. Щедроти міських благодійників. Хто прийме від них естафету? Частина 1
 12.11.02, 16:02 Географічний центр України. "Добро і велич воєдино сплелися в імені твоїм"
 09.11.02, 11:37 9 листопада - День української писемності. Преподобний Нестор-літописець
 04.11.02, 16:54 Кіровограду - 250. Перший цукровар України
 16.10.02, 15:08 Кіровограду - 250. Коріння добра родини Журавських
 15.10.02, 11:40 У глибину віків. Де народився Гомер?
 14.10.02, 13:24 У глибину віків. Куди веде "тропа Трояна"
 08.10.02, 12:36 „Перший український діяч у Єлисаветграді..."
 16.09.02, 15:39 Він дбав про бідняків (Савелій Остроухов)
 16.09.02, 15:27 У глибину віків. Відкриття Вікентія Хвойки
 09.09.02, 14:31 Кіровограду - 250. Добротворці з родини макеєвих
 30.08.02, 18:16 У глибину віків. Трояни. Помилка Генріха Шлімана
 26.08.02, 16:34 У глибину віків. Фенікс воскресає вдома
 16.08.02, 17:25 Кіровограду - 250. Новокозачин - козацька слобода
 13.08.02, 13:12 Кіровограду - 250. Так народжувалося світло
 04.08.02, 17:18 Кіровограду - 250. Історія без вигадок і казок
 21.07.02, 14:08 Геральдичний вінок степової України
 05.07.02, 12:47 Де та Умань і що нам від того, що вона є?
 25.02.02, 19:23 Від "Ілюзіону" - до класичного танцю
 03.02.02, 13:56 Озирнися і побачиш вічність
 31.12.01, 16:48 Новорічна символіка
 17.11.01, 14:33 Із записника архіваріуса. Автографи коронованих осіб
 17.11.01, 14:29 За розпорядженням генерала Кутузова

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!