ПОДІЇ. УКРАЇНА

ВИБІР І ВИБОРИ. ПЕРИПЕТІЇ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У КІРОВОГРАДІ ОЧИМА ЙОГО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО УЧАСНИКА

Ольга ПИЛИПЕНКО, Vechirka.uafor.net
07.12.2004, 14:00

У мене була велика спокуса написати цей матеріал відразу після виборів. Коли від пережитих стресів ще тремтів кожен нерв, а обурення і гнів від того, що дозволяли собі люди, які керували виборами у Кіровограді, просто-таки роздирали душу.
Але в такому випадку більше говорили б емоції. Мені ж уже не як члену дільничної виборчої комісії, а як журналістові, важливіше поглянути на те, що відбулося, з точки зору моралі і закону. Чи, точніше, все-таки закону і моралі. З точки зору логіки вчинків людей, задіяних у цьому процесі — з власної чи не власної волі, їх позиції, сили духу чи безсилля і повної ницості. Недарма заступниці голови ДВК, яка сфабрикувала протоколи засідань комісії, що нібито відбувалися і на які, якщо вірити цим протоколам, чомусь уперто не приходили представники саме опозиційних кандидатів, за що прогульників з почуттям чистої совісті і вигнали, я сказала, знайомлячись з акуратно надрукованими на комп'ютері протоколами, що ми ще повернемось до цієї розмови після виборів, але вже в моральному аспекті. Бо переді мною не просто керівник комісії, переді мною педагог, а за рівнем порядності і чесності представник цієї професії, у моєму розумінні, має бути на два порядки вищий від усіх інших. Бо це Вчитель, це людина, яка Вчить, яка значною мірою формує дитячі душі, і, щоб мати моральне право на це, у плані людських чеснот сама повинна бути бездоганно чистою.

У СПИСКУ ВИБОРЦІВ НЕ ВИЯВИЛОСЬ ЖИТЕЛІВ КІЛЬКОХ БУДИНКІВ

Але про все по порядку. Отже — виборча дільниця № 110, розташована у чотирнадцятій міській школі. Звичайний середнячок, якщо порівнювати з тими дільницями, де виборців — під три тисячі. У нас, якщо вірити списку, переданому з територіальної виборчої комісії (перед першим туром), їх 1413.

У мене відразу виникає запитання: чому у списку така кількість, а в офіційних повідомленнях територіальної виборчої комісії, двічі надрукованих у "Вечірній газеті" (додаток № 9 до постанови ТВК від 8 вересня 2004 року ("ВГ" за 10 вересня) та постанова ТВК № 47 від 13 жовтня 2004 року ("ВГ" за 15 жовтня) зазначається, що виборців на дільниці № 110 — 1231. Де взялися ще майже 200 чоловік у списку? Якщо цифра була не зовсім достовірна у першому повідомленні ТВК, чому при підготовці другої постанови, прийнятої більше ніж через місяць, її не скоригували?

Питання фактично залишилось без відповіді. Заступник голови комісії, яка перед другим туром стала головою, а тоді, на початку жовтня, коли призначена тервиборчкомом керівник ДВК відмовилась, мусила взяти на себе всю організаторську роботу по відшукуванню членів комісії та налагодженню її роботи (і в цьому треба віддати їй належне) пояснила версію ТВК так. Виявляється, у Кіровському райвиконкомі не врахували деякі будинки, от цифри й ріжуться. Що значить не врахували? Навіщо ж приймалася ще одна постанова (через місяць після першої), де якраз і йшлося про уточнення меж виборчих дільниць?

До речі, ми прийняли на засіданні ДВК рішення звернутись до тервиборчкому з проханням письмово пояснити таку розбіжність у цифрах. Відповіді, на жаль, не дочекалися.

Як показали подальші події уже в день голосування (31 жовтня), уточнялись межі дуже оригінально. Якщо у постанові ТВК від 8 вересня серед будинків на вулиці Поповича значились і будинки під №№ 17, 20, 26, то у постанові від 13 жовтня вони із переліку зникли. Не потрапили до списку і будинок № 15 на вулиці Чигиринській, будинок № 7-б (відомчий) на вулиці Поповича. Сьомого будинку по цій же вулиці та відомчого — з вулиці Енергетиків, де мешкають працівники ТЕЦ, теж у списках не було. Але масові звернення обурених жителів, які не знаходили своїх прізвищ серед виборців, допомогли райвиконкому з'ясувати, що такі будинки, виявляється, існують. Людей внесли у додатковий список.

ЯК ВАЛЕРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ СТАВ АНАТОЛІЄМ ДЕМ'ЯНОВИЧЕМ

Вони змогли проголосувати. Натомість немало виборців, які не знайшли часу чи бажання навідатись на дільницю і перевірити себе у списку (понадіявшись, що, оскільки живуть за своєю адресою давно, нікуди не виїжджали, то, за логікою, мають там бути), у день голосування з'ясували, що їх таки немає. Причому нерідко цілих родин. Як-от з будинку № 20 на вулиці Поповича (я вже говорила, що його взагалі у списку не було). Останній будинок на вулиці Поповича значився під номером тринадцять. Спочатку прийшла родина з двох чоловік, потім із трьох...

Марна річ описувати ту гаму почуттів, той потік обурення, які лунали з уст людей. Вони не хо-тіли розбиратися в нюансах. Доходило до конфліктів і навіть образ. Винуватцями в їхніх очах були не якісь там ефемерні райвиконком і тервиборчком, а конкретні члени комісії, які відмовлялися видавати виборчий бюлетень. Просто не мали права його видати громадянину, котрого немає у списку.

Тільки за тими адресами, котрі обслуговувала я (вулиця Олени Бур'янової, частково вулиця Поповича, будинок № 2 на вулиці Чигиринській) не змогли проголосувати більше десяти чоловік. І не тільки тому, що їх не було в списку. Олена Павленко несподівано стала Оленою Коваленко, молодий чоловік, який усе життя був Олегом — чомусь Сергієм, Валерій Володимирович — Анатолієм Дем'яновичем. Причому родина цього чоловіка (дружина, двоє синів) записані правильно і змогли проголосувати без проблем, а його несподівано перехрестили. Прийшовши близько дев'ятої ранку і дізнавшись про таку катавасію, він безапеляційно заявив: "Ну, я пішов у справах і прийду увечері. А ви тут вирішіть проблему". Пораду про звернення до суду чи територіальної виборчої комісії навіть не слухав. Зате увечері було що слухати від нього.

Можна зрозуміти обурення живих, яких не виявилося у списку, тоді як у нього була внесена, приміром, Ніна Карпівна, 1911 року народження, з вулиці Олени Бур'янової, котра, за свідченням сусідів, що прийшли голосувати, померла ще весною. Загалом у список виборців дільниці, як з'ясувалося уже в день голосування, було внесено дванадцять померлих. Але в цій офіційній інформації Ніна Карпівна не числилась...

РЕЗУЛЬТАТИ ВИЯВИЛИСЬ "НЕ ТАКИМИ"

Звісно, що найголовніший підсумок і роботи ДВК, і волевиявлення виборців — це справедливий, максимально об'єктивний підрахунок голосів та передача територіальній виборчій комісії відповідних документів з результатами такого підрахунку. Начувана про різні сценарії, саме на цій стадії роботи комісії я найбільше боялася провокацій. Хвала Господу, по нашій дільниці не ганяли бритоголові, не літали міліцейські кулі, а голова комісії не хапався за серце, волаючи, що йому погано. Призначений незадовго до виборів на вакантне місце 22-річний Сергій Гойдюк (певно, студент, оскільки говорив про заліки, які має здавати) фізичне здоров'я мав непогане, а от щодо морального... Зважаючи на події, що сталися далі, та безпосередню участь у них Сергія, гірко усвідомлювати, що молода людина саме так починає своє життя — відверто знехтувавши законом, переступивши через моральні і людські цінності.

Приспані доволі мирним підрахунком голосів і фразою голови: "Ну що, все чесно підрахували?", ми надто рано, як з'ясувалося, заспокоїлись і не дуже стежили за подальшим дотриманням процедур, виписаних у Законі "Про вибори Президента України". Вони передбачають, що після підрахунку голосів усім членам ДВК та спостерігачам (за їх бажанням) мають бути обов'язково видані протоколи з підсумковими результатами голосування, засвідчені печаткою та підписами голови, заступника голови, секретаря та членів виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу (пункти 3, 4 статті 79 закону).

І тут почались елементи детективу. Поки секретар комісії заповнювала екземпляри протоколів, необхідні для звітування перед ТВК, неприємно здивувавшись вимогам членів дільничної комісії, які теж побажали мати протоколи ("А що, я повинна їх писати?!"), голова ДВК всіляко уникав настирників, що самі заповнили відповідний бланк, зібравши необхідні підписи, і ходили за ним слідом: "Сергію, постав печатку, розпишись". Курсуючи то з вулиці, то на вулицю, він відмахувався: "Я зайнятий", "Мені немає коли", "Мені треба подзвонити". І все кудись дзвонив по мобільнику, ховаючись по закутках. Потім уже стало зрозуміло, куди і чому.

Результати голосування по нашій дільниці у першому турі виявились зовсім не такі, якими воліли б їх бачити ті, хто брався забезпечити перемогу провладного кандидата. Віктор Ющенко отримав 451 голос, Віктор Янукович майже вдвічі менше — 235. Такий результат, звісно, не був потрібен. Тому подальші події відбувались за заздалегідь розробленим планом, і саме тому Сергій нікому не хотів ставити печатку на підготовлених протоколах.

ВІД'ЇЗД ГОЛОВИ ДО ТВК — ЗА ГОЛЛІВУДСЬКИМ СЦЕНАРІЄМ. ЧИ, ПРАВИЛЬНІШЕ, КІРОВОГРАДСЬКИМ

Хоча стояла глуха ніч (близько першої години) і не було ніякої потреби мчати до ТВК, допоки не витримані усі процедурні норми, передбачені законом (підготовка необхідної кількості протоколів, їх нумерація, засвідчення печаткою, вивішення підсумкового протоколу у приміщенні ДВК для загального ознайомлення), голова несподівано скомандував, що треба везти бюлетені до тервиборчкому. Разом з ним мали їхати два члени комісії та представник міліції, як цього вимагає закон (пункт 1 статті 81). Запломбований мішок з виборчою документацією винесли і поставили на східцях школи в очікуванні автомашини, яка нібито мала під'їхати.

А далі все — як у стрімкому бойовику. З-за рогу (школа стоїть на перехресті вулиць Київської та Жовтневої революції) вилетіли дві іномарки, пригальмували напроти східців, з першої вискочили двоє в шкіряних куртках, на ходу перемовились з головою, що чекав їх біля металевої огорожі (вона відділяє тротуар від вулиці), потім один з бритоголових разом з ним кинулись до мішка, вихопили його з-під ніг члена комісії, стрибнули в іномарку, і обидва автомобілі рвонули з місця. До речі, з другого ніхто не виходив, хоча люди там були — певно, для підстрахування у разі непередбачених ситуацій.

Усе це — за лічені секунди. Машини зникли разом з бюлетенями і головою, а на тротуарі лишились стояти ошелешені члени виборчої комісії і працівники міліції. Здійнявся ґвалт: чому вони нічого не зробили, чому не втрутились? Адже вкрали бюлетені, зник голова, а міліціонери мовчки за цим спостерігали. На що старший із них резонно відповів: "якби голову ДВк проти його волі тягли в машину, тобто щодо нього застосовували фізичну силу, міліція мусила б реагувати. А так — усі бачили, що він сів в автомобіль сам, ніхто його не змушував, тому підстав для втручання у працівників органів внутрішніх справ не було. Якщо ж голова порушив норми закону, то це вже справа членів комісії адекватно реагувати на відповідне порушення".

До речі, цей же працівник міліції зауважив, що пропонував голові, для того, щоб відвезти бюлетені, власний легковик (він простояв до ранку біля дільниці). У ньому якраз вмістилися б п'ять чоловік: троє членів комісії, міліціонер і водій — теж працівник міліції. Тобто виборчі документи були б під подвійною охороною. Однак голова ДВК відмовився від пропозиції, сказавши, що чекає свій автомобіль. Міліціонер вважав: мова йде про машину, прикріплену з ТВК. Але "своїми" виявились інші автомобілі...

Ми негайно написали акт про порушення виборчого законодавства, де зазначили, що голова ДВК грубо порушив закон "Про вибори Президента України", зокрема, відповідні пункти статей 79 та 81. Один із примірників акта передали до тервиборчкому.

НА ЯКОМУ ПОВЕРСІ ТЕРВИБОРЧКОМ — ПЕРШОМУ ЧИ ТРЕТЬОМУ?

Як мінімум дивною виглядала у цій ситуації поведінка заступниці голови дільничної виборчої комісії. Сплеснувши руками: "Ой, нашого Сергія Леонідовича вкрали", вона цим і обмежила вияв тривоги, пішовши відпочивати у кімнату, де знаходилась частина членів ДВК.

Що, в принципі, мав би робити один із керівників комісії, якби те, що сталося, виявилося для нього повною несподіванкою і він був істинно переконаний, що голову ДВК справді вкрали? Бити в усі дзвони, терміново телефонувати в територіальну виборчу комісію, у міліцію, СБУ, прокуратуру, вимагати негайних дій від тих міліціонерів, які знаходились на дільниці. Адже це не жарт! Це НП! Зник керівник комісії разом з усіма документами, а там — результати голосування майже тисячі кіровоградських виборців.

Та й чисто по-людськи мало б заболіти серце: зовсім молодий хлопець, не зрозуміло, куди його ці, в іномарках, повезли (уже надійшла інформація про події на 92-й дільниці, про те, що на якійсь із дільниць побили чи то голову, чи заступника)... Тобто були всі підстави тривожитись. Натомість — ніяких різких рухів і мовчазна констатація того, що сталося. У вас не виникає з цього приводу певних запитань? У мене виникли, і не одне...

Весь наступний час члени комісії — представники від Віктора Ющенка — намагались зв'язатися із Сергієм Гойдюком по мобільному телефону. Вдалося це зробити приблизно через годину. Той був абсолютно спокійним, сказав, що все нормально, він — у міськвиконкомі.

— Де у міськвиконкомі?

— На третьому поверсі.

Всі, хто слухав цю розмову, майже хором закричали:

— А що ти там робиш на третьому поверсі?! Територіальна виборча комісія — на першому!!!

ОДИН КАЖЕ — ЧЕКАЙТЕ, ІНШИЙ — ІДІТЬ

Зв'язок відразу перервався, і більше на дзвінки голова не відповідав. Хоча телефонували йому з різних мобільників постійно. Після трьох годин втомленого чекання і повної невідомості зв'язалися з нашим куратором у територіальній виборчій комісії Генріхом Урищенком. Що робити? Здав голова протокол чи ні? Чекати його чи розходитись додому? (Ми ще не знали про ті події, які розгортались у самій ТВК). Генріх Іванович відповів, що поки голова ДВК не повернеться назад і не прозвітує, що протокол і документи прийняли, питань немає, комісія не повинна розходитись. Так передбачено законом, оскільки може виникнути ситуація, коли з якихось причин бюлетені доведеться перераховувати. Тому люди мають залишатися на місці.

Через півгодини терпець таки урвався. Можна зрозуміти: майже добу всі на ногах, стомлені, знервовані. Додумались зателефонувати голові не з мобільника, а з телефону на дільниці. Той відразу відгукнувся (цікаво, чому). І повідомив: "Все у нас прийняли, комісія вже закрилася, можна йти додому". А він не приїде...

Як могла закритись комісія, коли йшов прийом бюлетенів із дільниць? Вже пізніше стало зрозумілим, що означали ці слова.

Посидівши ще хвилин п'ятнадцять (один каже — чекайте, інший — ідіть), у повному сум'ятті близько шостої ранку почали розходитись...

До речі, я так і не змогла з'ясувати, які все-таки дані по нашій дільниці внесені у підсумковий протокол результатів голосування по сотому округу. Прочитавши в газеті "21-й канал" повідомлення, що мішок з виборчою документацією з дільниці №110 був знайдений близько тринадцятої години першого листопада у дворі міськвиконкому (його туди підкинули чи його там просто викинули?), звернулась до ТВК. Колишній її голова Володимир Бабій, показавши на опломбовані двері його кабінету, сказав, що всі документи і протоколи там, за зачиненими дверима. Дізнатись можна буде лише тоді, коли їх розпломбують, але вже у його заступника, бо він написав заяву на звільнення і чекає постанову ЦВК.

Не допоміг і заступник: тривав процес ходіння членів ТВК по судах, а сейф і двері залишались опломбованими. Потім — розпуск комісії, очікування у створенні нової, і я, чесно кажучи, трохи випустила з поля зору це питання, тим паче, що вистачало інших клопотів. Однак, зважаючи на підтасування голосів у другому турі, є резон повернутись до з'ясування даних, внесених у підсумковий протокол у першому.

ПОКИ НЕ БУДЕ НОВОЇ ТВК, ЗБИРАТИСЯ НЕ МОЖЕМО

Про муки членів дільничних комісій — представників від опозиційних кандидатів, яких із затятістю виганяли зі складу комісій, за ці дні сказано і написано немало. Я теж потрапила в їх число. Хоча все ж тут більше винен не Олександр Омельченко, якого представляла, а сама. У тому, що не відмовчувалась на засіданнях ДВК, а піднімала питання, які, можливо, не дуже подобались. Що відстоювала інтереси виборців, які з вини влади не змогли проголосувати. Що підписала акт про порушення виборчого законодавства, тоді як деякі члени комісії байдуже відвернулись, а деякі, хоч і погоджувались, що це кричуще неподобство (з приводу втечі голови з результатами голосування), підписати відмовились. Одні побоялись, інші просто не схотіли.

Отож моя подальша участь (а вірніше — неучасть) у роботі ДВК була заздалегідь визначена. Процес очищення комісій від неугодних відбувався за однаковим сценарієм: не ходили, мовляв, на засідання, байдикували, то ми вас і виключили. На запитання, чому ж не повідомляли про ці засідання, варіантів відповідей безліч (у вас не працював телефон, нікого не було вдома, весь час сигнал "зайнято", вас не схотіли гукнути, передали повідомлення через когось, сказали, що на роботі ви відсутні і т.д.). І це ж не про одну людину йде мова. Як тоді знаходили інших членів ДВК, котрі, якщо вірити протоколам, слухняно приходили на засідання, лишається тільки дивуватись. У них, мабуть, немає проблем ні з телефоном, ні з тими, хто "не схотів гукнути".

Ситуацію у нашій ДВК можна назвати повним абсурдом. 12 листопада члени комісії зібрались, аби одержати по 19,89 гривні добових, причому мене на це зібрання ніхто не запрошував. Я дізналась про нього абсолютно випадково, тому моя поява була повною і неприємною несподіванкою для заступниці голови (сам голова після першого туру написав заяву про звільнення).

На цьому ж зібранні підняла питання: чому не збираємось на засідання? У нас дуже багато помилок у списку виборців, є пропущені будинки. Треба звертатись до райвиконкому, щоб терміново вносили корективи. На що заступник мені відповіла: "Ви ж розумна людина, знаєте закон. Ми не можемо збиратися, поки не створена територіальна виборча комісія. Стару розпустили, нової ще немає. Створять, відразу зберемося". Я, до речі, їй зауважила, що вже створили, бо, йдучи на зібрання, зустріла голову Кіровоградського відділення Комітету виборців України Володимира Гришка, який і повідомив мені цю новину.

Ще раз акцентую вашу увагу, це було 12 листопада у п'ятницю. На вівторок домовилися зібратись на засідання, але, поспішаючи на нього, біля школи зустріла трьох колег з ДВК, котрі поверталися додому. Їм повідомили, що засідання не буде, оскільки заступник голови у райвиконкомі, а виконуюча обов'язки секретаря (попередній секретар теж пішла із комісії після першого туру) — у територіальній.

А за два дні до виборів, 19 листопада, мені зателефонували на роботу (можна знайти, виявляється) і повідомили, що територіальна виборча комісія вирішила скоротити склади дільничних комісій і я потрапила у число скорочених. Ошелешена такою новиною, заперечила жінці, яка телефонувала, що закон про вибори Президента не передбачає подібної норми і права територіальній виборчій комісії механічно скорочувати склад дільничних ніхто не давав. На що жінка відповіла: нічого не знаю, мені веліли передати.

ВАШ КАНДИДАТ НЕ ПРОЙШОВ, І ВАС — ГЕТЬ

Примчавшись на дільницю, поцікавилась, хто телефонував. Звільнена член комісії, яка працювала з виборцями, відповіла, що не вона, їй не до розмов, люди ідуть один за одним. Можливо, секретар школи?

Але яке відношення ця людина має до справ ДВК? Двері в її кабінет виявилися зачиненими.

Якраз нагодилась заступник голови. З нею і з'ясовували ситуацію. Друга версія мого виключення (про першу вже й мова не йшла, розуміючи її абсурдність), звучала так: "А ваш же кандидат не пройшов".

Так не пройшло ще двадцять кандидатів!!! Чому їхніх представників не вивели зі складу комісій?!

Ось поруч з вами Лариса Миколаївна — від Олександра Ржавського. Він не пройшов до другого туру виборів. Чому не вивели її? Ви сама від Богдана Бойка. Ваш теж не пройшов. Чому не вивели себе?

Відповідь була супероригінальною: а ми вирішили вивести вас. Ви тільки те й робите, що акти пишете.

Так от, виявляється, в чому істинна причина! (Хоча, заради справедливості, я підписала всього один акт). Простіше мати в ДВК тих, хто мовчить, хто (що б там не робилося) ні у що не втручається?

З великими труднощами вдалось витребувати витяг із постанови територіальної виборчої комісії від 16 листопада, якою мене та ще сімох членів ДВК вивели з її складу не через скорочення, не через те, що наші кандидати не пройшли, а за клопотанням самої дільничної комісії. На запитання, чому ж комісія клопотала про це, заступник голови, не моргнувши оком, відповіла: "А ви ж не ходили на засідання, от ми вас і виключили".

Я не належу до слабких людей, але в ситуаціях, коли мені в очі цинічно і відверто кажуть неправду, в перші моменти просто відбирає мову.

Ледь не кожного дня, йдучи на роботу, заходила на дільницю (живу зовсім поруч) і цікавилась: збираємось чи ні? Час же йде. Мені відповідали, що ні, а тепер виходить: я — серед прогульників. Причому такими ж вибірковими прогульниками виявились представники від Олександра Мороза, Анатолія Кінаха, Михайла Бродського, Леоніда Черновецького.

"А МЫ НЕ ЖДАЛИ ВАС, А ВЫ..."

Засідання, на які ми нібито не з'являлись, судячи з протоколів, відбулись 4 і 10 листопада, а 11-го на ще одному засіданні нас і виключили. Якщо не забули, 12 листопада, коли ми зібрались, аби одержати гроші, заступник голови (вона підписувала всі ці протоколи) переконувала мене, що ми ніяк не можемо проводити засідання, поки не затвердять новий склад ТВК. А, виявляється, проводили, і не просто проводили, а ще й вигнали нас за день за цього, про що ми ні сном, ні духом...

А як же тоді із законністю цих засідань? І куди дивилися в ТВК, коли приймали подібні рішення, якщо навіть процедурна норма не була витримана?

Пункт 5 статті 30, під який нас підводили, передбачає, що систематичне невиконання покладених на члена ДВК обов'язків (у даному випадку — невідвідування засідань комісії, хоча невідвідування і невиконання обов'язків — зовсім різні речі) має бути засвідчене не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої входить особа. У нас обмежились лише одним (від 11 листопада). Можливо, написали б подібний протокол і 12 листопада, але, як на зло, я прийшла, хоча мене й не запрошували. А так була б законна підстава сказати: бачте, знову не з'явилась.

Про те, що справа із цими протоколами шита білими нитками, зрозуміло навіть дитині. Ті члени комісії, які нібито були на засіданнях і до яких я зверталась із запитанням, коли вони проводились і чи проводились взагалі, або плуталися в датах, або відверталися чи мовчки відходили. Втішає хоча б те, що декому було соромно. Особливо емоційна розмова вийшла з одним із чоловіків. Може, він і образився, але я відверто йому сказала, що не має права чоловік, який споконвіку є сильною статтю і повинен бути таким, дозволяти, аби його "нахиляли" і використовували в чиїхось брудних іграх. Чи буде тоді повага до самого себе?

ВИГНАЛИ. ВІДНОВИЛИ. ЗНОВУ ВИГНАЛИ

У той же день, коли мені повідомили про "скорочення", крім дільничної комісії я побувала у ТВК та апеляційному суді області. У тервиборчкомі член комісії Петро Чубченко порадував, що є постанова ТВК за №4, прийнята 19 листопада вранці (якраз перед розглядом в апеляційному суді скарги довіреної особи Віктора Ющенка щодо неправомірності дій ТВК по виведенню людей зі складу комісій), якою пункт 1б постанови від 16 листопада (про виключення членів ДВК за клопотанням виборчих комісій) скасовано. Тобто люди знову поновлені у своїх правах. Але територіальна комісія, за словами Петра Чубченка, не розсилає цю постанову по виборчих дільницях, тому багато хто із виключених просто не знає про своє поновлення і не зможе взяти участь у засіданні комісії ввечері, коли рахуватимуть видані на дільницю бюлетені. Треба звертатись до апеляційного суду, щоб змусив ТВК довести постанову до відома комісій.

У суді відповіли відмовою. Мовляв, це не їхня компетенція. А якщо ТВК не надає на дільниці нею ж прийняте рішення, такі дії можна оскаржити в суді.

Однак для цього потрібен час! А його немає: увечері мають відбутися засідання комісій!

Я на таке засідання прийшла — озброєна правотою і рішучістю. Мене не випровадили, хоча заступник голови, яка, звісно ж, знала про нову постанову ТВК, попередила: якщо її завтра не буде, до роботи в комісії не допустить. На що я резонно зауважила: хіба це моя проблема? Знайшли ж можливість передати на дільниці рішення про вигнання людей, нехай тепер передають і про їх поновлення.

Суботнє засідання відбулось без несподіванок. Сюрприз чекав у неділю вранці: територіальна виборча комісія вдруге оголосила персонами нон грата кілька сотень членів ДВК, виключивши їх зі складу комісій. Ось так просто: вигнали, відновили (щоб виправдатись у суді), а значить реабілітували і знову вигнали. Порушивши при цьому, як мінімум, кілька норм закону. По-перше, за одну й ту ж провину, якщо людина була виправдана або її вина не доведена, двічі не судять. Це правило діє навіть у кримінальному законодавстві. По-друге, вносити будь-які зміни у склад комісій у день виборів закон забороняє. Останні коригування можна зробити не пізніше, ніж за один день до дня голосування. Постанова за № 6, якою достроково припинили повноваження членів ДВК, датована 21 листопада. Якщо вже тервиборчкому до зарізу хотілось таки вигнати неугодних, можна було хоча б формально витримати процедуру, прийнявши, приміром, рішення о 23.59, але 20 листопада. Так як зробили це два з половиною роки тому, коли в останні хвилини переддня виборів зняли з реєстрації кандидата на посаду міського голови Валерія Кальченка.

До речі, закон містить ще одну важливу норму, яка у процесі виключення була порушена. Пункт 16 статті 28 передбачає, що постанови, прийняті виборчою комісією, не пізніше ранку наступного дня після її засідання вивішуються на стенді офіційних матеріалів, обладнаному у приміщенні комісії, а також доводяться до відома заінтересованих осіб. Тобто, після виведення нас 11 листопада зі складу ДВК, керівництво комісії уже 12 листопада мало обов'язково про це проінформувати (чого не було зроблено ні 12-го, ні 13-го, ні в усі подальші дні). Це ж стосується і територіальної виборчої комісії, котра прийняла постанову ще 16 листопада, а мені та іншим членам ДВК сповістили про "скорочення" аж 19-го пообіді. Причому про постанову, якою вивели, повідомили, а про те, що є вже нове рішення (прийняте у цей же день вранці), котре відміняє попереднє в частині примусового виключення людей зі складу комісій — ані пари з уст.

У СУДІ НАС ВИЯВИЛОСЬ БАГАТО

Апогеєм драматичних подій стало, безумовно, 21 листопада. О 7.15, як і належить за законом, дільнична комісія розпочала свою роботу, готуючись до початку голосування. Після пережитих у п'ятницю і суботу нервових потрясінь та конфліктів, усе нібито устаткувалось, ми займались звичними справами (погасили відкріпні посвідчення, розподілили обов'язки, готували контрольні листи для вкидання у виборчі скриньки), коли раптом, приблизно о 7.45, як грім з ясного неба, пролунало повідомлення про нове рішення ТВК (його, як і в попередньому випадку, прийняли вісім членів комісії, за винятком Миколи Садового та Петра Чубченка). Зачитавши спішно привезений витяг із постанови, голова комісії (на цю посаду колишню заступницю обрали на засіданні ДВК в останній перед виборами день і я єдина, з принципових міркувань, голосувала "проти"), наказала нам залишити дільницю. Привела навіть міліціонерів, щоб вивели. До честі працівників міліції, діяли вони дуже толерантно і виважено.

Сказати, що ми були шоковані — значить нічого не сказати. Не тільки від самого рішення, а від тієї брутальності, з якою переступався закон. Значить ті, хто голосував за постанову, настільки були переконані у безкарності, що пішли навіть на це?

Далі події розвивались як у калейдоскопі. Самі члени комісій (і це мінус закону про вибори президента), виявляється, не можуть звернутися зі скаргою до суду. Потрібна скарга від спостерігача. Його на нашій дільниці від опозиційного кандидата зранку не виявилось. Намагання зв'язатись хоча б із кимось по телефону виявились марними. Всі номери, куди телефонували, в тому числі і з мобільників, або давали сигнал "зайнято", або нам відповідали, що абонент недоступний для спілкування.

Час спливав. Пройшла інформація, що представники від Віктора Ющенка мають намір опротестувати постанову в суді. Але вибивати її текст у тервиборчкомі доводиться з боєм, допоміг Микола Садовий. Об'їжджаючи дільниці, він порадив не чекати, а зібрати необхідні документи (копії з витягів усіх трьох постанов, скаргу від спостерігача, акт про порушення виборчого законодавства) і самим негайно звертатися до апеляційного суду.

У суді нас виявилось багато. Міліціонери, що чергували на першому поверсі, звично відводили людей на другий, де приймали документи, і спускались униз за черговими скаржниками. Були тут не тільки кіровоградці, а й люди із районів, а також спостерігачі від ОБСЄ (із Великобританії), які в очікуванні рішення суду методично занотовували інформацію про допущені порушення і негайно передавали її по мобільному телефону із зазначенням номерів дільниць, округів та населених пунктів.

Колега по нещастю розповіла, що у них побував американець. Почуте і побачене настільки вразило його, що він зауважив: "Тільки за невелику частину тих порушень, які допустила влада і ТВК, обмежуючи права громадян, надані Конституцією, ці люди у нас давно були б ув'язнені".

Рішення суду довелось чекати довго, нервово і чим менше часу лишалося до 20.00, тим більшою ставала напруга. На початку сьомої вечора стало відомо, що суд задовольнив скаргу, і постанову ТВК скасовано, однак на підготовку самого рішення пішло більше години. Радість від перемоги змінювалася повним відчаєм. Хвилини стрімко летіли, а прийнятої судом ухвали все не було. Навіть зараз не хочеться згадувати того дикого стресу, який тоді пережили.

Вхопивши о 19.35 довгожданне рішення, ми буквально летіли до зупинки. Але... Більше десяти хвилин — жодної маршрутки у тому напрямі, що нам потрібен. Не зупинялося й таксі, хоча вибігали ледь не на дорогу. Здавалося, що все проти нас! Але хтось-таки народився під щасливою зіркою. Або доля вирішила, що випробувань на цей день уже достатньо.

Допомагала нам не тільки доля. Уклінно дякуємо тому молодому хлопчині, водію сьомого маршруту, який, дізнавшись, що ми їдемо з рішенням суду і у нас лишаються лічені хвилини, гнав маршрутку, майже не зупиняючись.

Це справді був марафон. На зупинці біля ДЮСШ — о 19.51, на розі Жовтневої революції і провулку Училищного — о 19.57, у дверях виборчої дільниці, які міліціонери уже закривали — о 19.59. Ми нагадували того марафонця зі Стародавньої Греції, який біг кілька десятків кілометрів із радісною звісткою про перемогу і, ледь встигнувши повідомити про неї, помер прямо на місці. Мені здається, я б теж померла, але від горя і розпачу отам, біля дверей, якби спізнилися хоча б на кілька хвилин.

Можливо, для когось це видасться дивним і навіть смішним: чого було рвати душу? Чи варті ті переживання здоров'я, якого, як відомо, не купиш і не повернеш? Але для мене це була справа принципу. Брутально повелися зі мною як з громадянином, брутально повелися із законом. Хіба можна, і скільки можна миритися з цим, робити вигляд, ніби нічого не сталося?

"РІШЕННЯ СУДУ ДЛЯ МЕНЕ НЕ УКАЗ"

Однак на цьому наші випробування не закінчились. Жорстка і навіть жорстока боротьба чекала на дільниці — з головою комісії. Можу тільки уявити гаму її почуттів, коли вона побачила нашу четвірку (стільки людей вирішили добиватися правди до кінця) з піднятим над головою рішенням суду.

Але зорієнтувалася дуже швидко, заявивши, що рішення суду для неї не указ. Вона підкоряється тільки постановам ТВК. Оскільки такої постанови немає, ми мусимо покинути дільницю і не заважати комісії починати підрахунок голосів. А будемо впиратися — нас виведе міліція.

Міліціонери, які спостерігали за усім цим, з місця не зрушили.

Не маючи досвіду у подібних баталіях (тепер я добряче загартувалася), чесно скажу: у цей момент ледве не здалася. Спасибі, допоміг спостерігач від Віктора Ющенка Руслан Гайворонський. Перед цим він врятував представників ЗМІ, яких голова рішуче випроваджувала з дільниці. Коли ті почали протестувати, сказала, що поставить питання на голосування комісії. Однак після процитованого Русланом пункту 9 статті 28 закону про вибори Президента, де зазначається, що на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування мають право бути присутніми представники засобів масової інформації, причому без дозволу чи запрошення відповідної комісії, мовчки змирилась і більше до цього питання не поверталась.

Але залишити ще й нас? Це вже понад усіх сил!

Оскільки міліція не втручалася, певно, розуміючи, що рішення апеляційного суду, яким скасовано вранішню постанову тервиборчкому — указ і для ТВК, і для голови дільничної комісії, і для них самих, на нашу адресу посипалися звинувачення у затягуванні початку роботи комісії, у зриві виборчого процесу, ледь не в злісному хуліганстві. Хоча я ніяк не могла зрозуміти: у чому моя вина? У мене на руках судове рішення, яке повертає мені право, надане законом. То можна через цей документ переступити і вважати, що він — ніщо?!

Конфлікт розгорявся. Голова через кожні кілька хвилин бігала кудись телефонувати, а спостерігач від Віктора Ющенка вперто наполягав: якщо потрібне рішення територіальної виборчої комісії, що ж — будемо його чекати. Знайшли ж уранці можливість оперативно розіслати постанову по дільницях, нехай шукають таку можливість і ввечері, коли є ухвала апеляційного суду області.

Нас погрожували вигнати рішенням комісії, але я зачитала колегам ухвалу суду, статтю 22 Конституції України, де зазначається, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (а в нас таке право намагаються відібрати), статтю 60 Конституції, котра констатує, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази, а за їх виконання настає юридична відповідальність. І попередила членів ДВК, що їх руками, а вірніше голосами, керівник хоче протягти потрібне для себе рішення. Але за порушення Конституції, закону про вибори Президента, за ігнорування рішення суду доведеться відповідати. І дуже серйозно. Це кожен має усвідомити.

Якщо ж ДВК проголосує, щоб не допустити нас на засідання, хай буде так. Але, будь ласка, протокол засідання з підписами голови, секретаря, печаткою, і я завтра буду з ним у суді.

Час ішов, війна тривала, уже почали обурюватись самі члени комісії: "Та давайте голосувати, скільки можна сидіти?" Всі ж прекрасно розуміли, що ніхто ніякої постанови з ТВК не привезе. Що вони там напишуть? Вибачте, ми вас незаконно виключили?

Але перелом відбувся. Думаю, це відчули всі. У тому числі і голова. Бігаючи раз по раз дзвонити, вона повідомила, що в тервиборчкомі дозволили мені залишитись як представнику ЗМІ чи навіть спостерігачу(?). Але такий компроміс мене не влаштовував. Статус члена ДВК і, приміром, представника ЗМІ (хоча у мене й було посвідчення "Вечірки" та телекомпанії "Стимул") зовсім різний. Перший бере безпосередню участь у роботі комісії, другий просто спостерігає і не має ніякого впливу на її рішення. Та й навіщо чийсь милостивий дозвіл, якщо я маю повне право працювати в комісії.

Врешті-решт, майже через годину питання поставили на голосування. Більшість колег підтримали нас. Спасибі їм за це.

Але кому потрібна була така колотнеча? Чи мусили сторонні люди — спостерігачі, журналісти, представники міськвиконкому (їх я теж зауважила), котрі мали стежити за підрахунком голосів, слухати тривалу істеричну сварку. Тим паче, що підстав для неї абсолютно не було. Є закон, його треба виконувати. І це аксіома, яка не підлягає ніякому обговоренню.

Далі все відбувалося спокійніше і толерантніше. При підрахунку голосів несподіванок не трапилось. Більшість виборців сто десятої дільниці підтримали Віктора Ющенка (648 голосів). За Віктора Януковича проголосував 331 виборець. Ці дані зафіксовані у протоколі з печаткою і всіма підписами. Натомість тервиборчком (вірніше, вісім його членів) прозвітували до ЦВК, що по нашій дільниці Віктор Ющенко одержав 131 голос, Віктор Янукович — 848. 517 голосів, украдених у першого кандидата, додали другому.

Тепер із цією фальсифікацією має розбиратися прокуратура. Відповідні заяви туди подані.

"ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА..."

Отже з виборами ніби все зрозуміло. А тепер — про вибір. Він завжди стоїть перед кожним із нас, особливо в складних життєвих ситуаціях. І від самої людини, від її внутрішньої інтелігентності, моральної міцності, від усвідомлення нею таких понять, як правда і облуда, порядність і продажність, совість і нечестивість, залежить, який вибір вона зробить, коли така потреба постане.

У нинішній виборчій кампанії багато бруду. Наперед продуманого і спрогнозованого. Ті, хто, починаючи з верхів, планував свої підлі справи, обрав слухняним знаряддям частину із нас. Когось злякали, комусь пригрозили, ще когось елементарно купили. І вибори в Кіровограді перетворилися на суцільну ганьбу.

Справа навіть не в тому американцеві, який, округливши очі, дивився, як у нашому місті топчуть закон. Справа у нас самих. Гнеться той, хто дозволяє, аби його нахилили.

А якщо розігнути спину, якщо сказати всім "Ні", як кажемо останні десять днів. Якщо перестати бути пластиліном у чужих руках?

І згадати вічне Симоненкове: "Ти знаєш, що ти — людина? Ти знаєш про це, чи ні?.."

P.S. За кілька останніх виборчих днів, коли було не до сну і їжі, я схудла майже на два кілограми. Тому рекомендую жінкам, які дарма б'ються над зменшенням зайвої ваги, витрачаючи гроші на шейпінги і модні дієти, записатись на наступних виборах у члени дільничних виборчих комісій. Причому, обов'язково від опозиційних кандидатів.

Правда, є велика надія, що влада, яка прийде і якої ми так хочемо, будуватиме суспільство, де над усе буде закон, а не беззаконня.

Тоді доведеться йти на шейпінг.

Архів "ВГ-Події в Україні"

 29.05.06, 08:43 Чи причетний Андрій Ющенко до замаху на прокурора?
 13.04.06, 08:16 Вибори-2006. Кіровоград. Офіційних результатів і досі немає
 07.04.06, 18:39 Кіровська ТВК так і не оприлюднила результатів виборів
 06.04.06, 20:13 Макулатура замість бюлетенів
 06.04.06, 19:57 Якою буде більшість у Верховній Раді і хто стане Прем’єром?
 03.04.06, 13:07 Вибір-2006. Потрібен реєстр виборців
 03.04.06, 08:52 Вибір-2006. Голоси із СІЗО
 02.04.06, 14:55 Вибір-2006. Електоральна активність була високою
 01.04.06, 09:32 Вибір-2006. Черга стояла до закриття дільниці
 31.03.06, 08:17 Вибір-2006. На голову комісії хотіли одягти наручники
 30.03.06, 21:04 Вибір-2006. Лідери визначилися. Кіровоград знову відзначився
 01.12.05, 16:57 До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Свічкова хода в Кіровограді
 29.11.05, 18:31 Будівельники пікетували Кіровоградську ОДА
 26.11.05, 08:16 26 листопада – День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій. Біль душі: жахлива правда
 04.11.05, 13:21 Тендер на добування золота
 03.11.05, 17:16 Можливо, буде нове житло
 22.09.05, 15:02 Верховна Рада затвердила Юрія Єханурова прем’єр-міністром України
 15.09.05, 12:13 Консул Росії вручив цінні подарунки від В.Путіна кіровоградським Героям Радянського Союзу
 12.09.05, 16:04 Владний олімп. Помаранчева революція. Період другий
 08.09.05, 14:58 Президент розрубав гордіїв вузол
 11.08.05, 19:17 Двоє ще судяться, а третій – уже під арештом
 24.06.05, 16:03 Євроінтеграція. Спочатку зробимо "Європу" вдома
 24.06.05, 15:58 Через 29 депутатів-сумісників фракція УНП відмовляється голосувати
 24.06.05, 15:56 Володимир Литвин став на захист євроінтеграційного каналу "Дунай — Чорне море"
 17.06.05, 13:38 Конституція для Кіровограда — не закон?
 17.06.05, 13:36 Додалося вихідних
 14.04.05, 22:16 Змінено назви деяких зупинок в Кіровограді
 14.04.05, 22:13 Пам'ятні дошки на честь героїв
 22.03.05, 13:17 Нові російські народні казки
 22.03.05, 13:15 Нові видання. "Кіровоград: подолання кучмізму". Процес триває?
 21.03.05, 12:18 Полювання на відьом почалося
 25.02.05, 12:43 Кіровоградську облдержадміністрацію знову пікетували
 11.02.05, 12:35 Медіа-простір. Потрібні ЗМІ хороші і різні
 10.02.05, 19:40 Колегією ГПУ прийнято рішення про підвищення статусу прокуратур АРК і Донецької області
 10.02.05, 14:38 Президент України Віктор Ющенко відвідав Донецьку область, де представив нового губернатора Вадима Чупруна
 28.01.05, 17:08 Прес-клуб. "Замовчувати теми, які мають суспільний резонанс, якісні ЗМІ не мають права"
 28.01.05, 16:04 Кіровоград почав підготовку ДО 60-річчя Перемоги
 28.01.05, 15:52 Ще одна кіровоградка відзначила свій 100-річний ювілей
 28.01.05, 15:46 "Пора" спробувала вручити Євгену Кушнарьову "чорну мітку"
 21.01.05, 16:01 "Вечірка" залишається з вами!
 21.01.05, 15:34 Профспілки хочуть змінити голову
 21.01.05, 14:41 Віктор Ющенко відбуде у коротке європейське турне
 20.01.05, 07:52 Верховний Суд України виніс рішення за скаргою кандидата в президенти В.Януковича
 09.01.05, 10:14 Інавгурація новообраного Президента проходитиме відповідно до Конституції України
 22.12.04, 16:57 Монетно— банкнотний двір цілодобово друкує виборчі бюлетені
 21.12.04, 16:58 У Кіровограді перебувала Міністр України у справах сім'ї, дітей та молоді
 07.12.04, 14:00 Вибір і вибори. Перипетії виборчого процесу у Кіровограді очима його безпосереднього учасника
 03.12.04, 13:56 Помаранчева революція. Народження нації
 02.12.04, 23:14 Дії тервиборчкому по округу №100 суд визнав неправомірними. У Кіровограді мають оприлюднити справжні результати виборів
 01.12.04, 23:48 Відставка Уряду України. Верховна Рада висловила недовіру Кабінету Міністрів
 11.11.04, 08:17 Офіційні результати виборів. Перша п'ятірка
 09.11.04, 12:47 Хто провалив вибори в Кіровограді?
 08.11.04, 20:14 Перший судовий позов до тервиборчкому
 15.10.04, 16:43 В АНТК імені О.К.Антонова урочисто викотили перший зразок нового Ан-148
 17.09.04, 13:03 Привітання Кіровоградського міського голови та секретаря Кіровоградської міської ради з нагоди 250-річчя міста Кіровограда
 16.09.04, 23:12 Програма заходів щодо святкування 250-річчя з дня заснування міста Кіровограда
 14.09.04, 16:09 Підготовка до дня Кіровограда йде за планом
 03.09.04, 14:03 Кіровоград за тиждень
 16.08.04, 16:19 До 250-річчя Кіровограда. На ювілей Кіровограда відбудеться урочисте відкриття пам'ятного знака "Ангел-хранитель"
 16.08.04, 16:04 Кіровоград за тиждень
 16.08.04, 15:37 Нечистоти не пройшли
 09.08.04, 13:49 Село Первозванівка — найбільш постраждале на Кіровоградщині від стихії
 09.08.04, 13:04 Голова кіровоградського Ленінського райвиконкому наполягає на банкрутстві підприємства "Ковалівський парк"
 09.08.04, 13:00 Кіровоградська спецінспекція без начальника
 04.08.04, 13:48 Наслідки вчорашньої стихії на Кіровоградщині
 03.08.04, 12:40 Кіровоград за тиждень
 30.07.04, 10:12 У Кіровограді нові автобуси... Були
 26.07.04, 12:31 Кіровоград за тиждень
 16.07.04, 16:32 Кіровоград за тиждень
 15.07.04, 19:49 В рамках передвиборчої кампанії кандидат в Президенти України Кіровоградщину відвідав Олександр Мороз
 14.07.04, 15:30 Уряд планує збільшити обсяги відрахувань на реформування ЖКГ України
 09.07.04, 16:00 На старті виборчих перегонів. Агітація у ЗМІ в рамках закону
 09.07.04, 15:27 Кіровоград за тиждень
 08.07.04, 16:01 Функції контролю та підприємницької діяльності — несумнісні
 02.07.04, 13:45 До 250-річчя Кіровограда. Оргкомітет працює плідно й оперативно
 29.06.04, 11:52 Кіровоград за тиждень
 21.06.04, 14:00 Кіровоград за тиждень
 18.06.04, 09:17 Офіційний візит. Куба — Україна — Кіровоград
 11.06.04, 15:33 Кіровоград за тиждень
 04.06.04, 14:07 Кіровоград за тиждень
 30.04.04, 12:49 Кіровоград за тиждень
 20.04.04, 15:30 Ділимо повітря?
 16.04.04, 12:50 Кіровоград за тиждень
 09.04.04, 15:12 Конституционный Суд Украины признал неконституционным введение госмонополии на контроль алкоголя и табака
 09.04.04, 13:59 Кіровоград за тиждень
 10.03.04, 06:20 Подорож на світловодській крижині
 09.03.04, 12:07 Сьогодні 190-а річниця від дня народження великого українського поета Тараса Шевченка
 09.03.04, 10:52 Сьогодні у Кіровограді відбудеться представлення нового голови ОДА
 27.02.04, 15:11 Вулицю на честь директора "Червоної зірки"
 27.02.04, 15:05 Активізація кіровоградських туристичних маршрутів
 26.02.04, 09:27 Майор Вихор відзначив своє 90-річчя
 20.02.04, 14:17 У Кіровограді боржникам відрізають опалення
 20.02.04, 10:52 КП "Теплоенергетик" в селищі Новому забирає квартири боржників
 19.02.04, 21:53 Газифікуємо кіровоградські околиці
 19.02.04, 20:29 Тиждень відключень для кіровоградських боржників
 19.02.04, 19:12 Рвонула "двохсотка"
 19.02.04, 08:01 Президент зустрівся з головою Кіровоградської ОДА
 13.02.04, 19:11 Відбувся ініційований "Вечірньою газетою" круглий стіл "Назва столиці степового краю: проблеми перейменування"
 11.02.04, 10:26 В Киеве построят новую пятизвездочную гостиницу
 10.02.04, 12:42 Під час вчорашнього вибуху у суді Дарницького району Києва постраждало десять осіб
 04.02.04, 16:48 Почему Vlasti.net не делает хотя бы обычной гиперссылки на Vechirka.uafor.net?
 27.01.04, 13:38 Севастопольські бухти під цитрусовою атакою
 26.01.04, 12:17 Наслідки нещодавніх снігопадів на Кіровоградщині
 22.01.04, 09:17 Вкрали меморіальну дошку... зі стін кіровоградського міськвиконкому!
 20.12.03, 00:04 Житлова проблема у Кіровограді — одна з найскладніших
 18.12.03, 16:21 Голову НСПУ обрали законно
 11.12.03, 08:11 Загинула помічник прокурора Ленінського району Кіровограда
 05.12.03, 10:59 Візит тижня. Голова Верховної Ради Володимир Литвин у Кіровограді
 28.11.03, 10:15 Глибоководний судноплавний канал Дунай — Чорне море Україна матиме до дня своєї незалежності у 2004 році
 28.11.03, 08:03 Уряд значно збільшив у проекті державного бюджету на 2004 рік асигнування на підтримку вітчизняних ЗМІ та книговидавництв
 24.11.03, 16:12 Мала кільцева у Кіровограді
 20.11.03, 19:24 Гадюки в гуртожитку
 19.11.03, 22:18 У кіровоградській багатоповерхівці вибухнув газ
 17.11.03, 13:45 Выпуск слабоалкогольного мороженого запрещен
 14.11.03, 14:35 То хто переобрав Яворівського?
 13.11.03, 18:47 Зелену вулицю — кіровоградській пресі
 12.11.03, 13:12 На Черкащині оголошено місячник боротьби із заборгованістю по зарплаті
 11.11.03, 22:10 82-міліметрова міна на вулиці Короленка, артилерійський снаряд на кіровоградській автостанції №2
 09.11.03, 08:02 У Кіровограді побував Міністр внутрішніх справ
 31.10.03, 11:01 Голова Кіровоградської ОДА зустрівся з групою народних депутатів України фракції "Регіони України"
 30.10.03, 19:49 Кіровоградська обласна організація НСПУ засудила спробу київських письменників скликати з'їзд Національної спілки
 29.10.03, 19:08 Президент України звільнив зі своїх посад Святослава Піскуна, Ігоря Шумила та Володимира Безрученка
 28.10.03, 16:27 Місячник добровільної здачі зброї
 27.10.03, 12:50 Прокуратура визнала незаконним рішення сесії Сумської міськради про передачу теплових мереж у заставу комерційному банку
 27.10.03, 12:37 28 жовтня — 59-та річниця визволення України. Заходи у Кіровограді
 26.10.03, 04:16 "Золотий лев" уночі відпочиватиме
 24.10.03, 16:58 Кіровоградські автоперевізники залишаться без грамот
 23.10.03, 10:51 Президент України відвідав острів Коса Тузла
 22.10.03, 17:45 Відбулася перша зустріч генпрокурора з надзвичайним та повноважним послом США в Україні
 22.10.03, 10:11 Діти з Маріуполя потрапили в кіровоградську лікарню
 20.10.03, 16:59 Генпрокуратура порушила кримінальні справи відносно Ялтинського міського голови та начальника Управління охорони здоров'я виконкому Ялтинської міськради
 16.10.03, 13:28 Події надзвичайні та неприємні
 15.10.03, 16:15 Група народних депутатів України вирушає на Тузлу
 15.10.03, 15:08 Затримано міського голову Алушти та головного архітектора Ялти
 09.10.03, 23:03 Кіровоград готується до міського форуму
 09.10.03, 18:15 Минулорічна авіакатастрофа українського Су-27УБ: справу ще не закрито
 09.10.03, 17:31 АМКУ выиграл суд у одесского горисполкома
 02.10.03, 21:03 У галереї кіровоградського міськвиконкому з'явиться портрет Олександра Нікуліна
 02.10.03, 20:15 Встановлення Ангела-Хранителя перенесено на наступний рік
 01.10.03, 16:02 АКМУ завершив розгляд справ по ВАТ "Саратський комбінат хлібопродуктів", ВАТ "Березінський комбінат хлібопродуктів" та ДП "Синтез-Транс"
 30.09.03, 18:05 Серби зацікавилися "Червоною зіркою"
 30.09.03, 13:50 Кіровоград відвідала делегація сербської спільноти
 25.09.03, 20:26 Китайці хочуть з нами співпрацювати
 25.09.03, 20:09 У Кіровограді, можливо, з'явиться площа незалежності
 25.09.03, 14:14 Перестало битись серце депутата Кіровоградської міської ради Є.М.Чабаненко
 25.09.03, 12:39 Чабаненко Євгенія Михайлівна...
 23.09.03, 13:00 Генпрокуратура розкрила вбивство журналіста Ігоря Александрова
 19.09.03, 15:45 249-та річниця Кіровограда. План свята
 18.09.03, 21:49 Цієї п'ятниці відкривається Кіровоградське ЕКСПО-2003
 18.09.03, 21:36 "Укртелеком" переходить на новий режим обліку часу міжміських та міжнародних телефонних розмов
 18.09.03, 21:19 Вшанують кіровоградських довгожителів
 16.09.03, 21:04 Минуло три роки зі зникнення Георгія Гонгадзе
 12.09.03, 17:50 Гостей Кіровограда зустрічатиме герб міста
 12.09.03, 17:46 "Мобільних" розбійників затримано
 12.09.03, 12:36 249-та річниця Кіровограда. План заходів
 12.09.03, 00:02 13 вересня — у Кіровограді загальноміський суботник
 09.09.03, 18:01 Генпрокурор надіслав до Верховної Ради інформацію про стан законності і злочинності в Україні
 09.09.03, 13:02 20-21 вересня — День Кіровограда
 04.09.03, 20:02 Президента Украины поместят на водочные этикетки?
 22.08.03, 08:57 На Кіровоградщині перебував Віце-прем`єр-міністр України Іван Кириленко
 20.08.03, 21:48 Відхилено чергове клопотання захисників Г.Тимошенка та А.Болюри
 14.08.03, 20:01 Обіцянкам уже втомилися вірити. Колектив кіровоградського "Міськсвітла" знову збирається страйкувати
 08.08.03, 16:03 Реконструкція центру Кіровограда триває
 08.08.03, 05:18 У Кіровограді "бомбанули" магазин UMС
 05.08.03, 13:01 Вшановуючи захисників Кіровограда
 31.07.03, 22:32 "Ангел-Хранитель". Це буде дарунок Кіровограду
 27.07.03, 17:38 Сергій Полулях — у лікарні
 27.07.03, 16:59 Голова Верховного Суду України Василь Маляренко прийняв Віктора Токарєва і Миколу Швеця
 17.07.03, 22:38 Справа ЄЕСУ. Верховний Суд України розглянув касаційне подання...
 17.07.03, 16:15 Михайло Черновол — новий керівник Кіровоградської області. Відбулося представлення
 16.07.03, 19:27 Міліція опломбувала приміщення незалежної телерадіокомпанії "ТТV"... за фрагмент виступу на мітингу одного із суперників Володимира Ярошенка по виборчих перегонах?
 16.07.03, 17:01 У четвер буде офіційно представлено нового голову Кіровоградської обласної державної адміністрації
 15.07.03, 20:01 Кіровоградщина має нового голову облдержадміністрації
 07.07.03, 17:22 Здійснено попередній розгляд справи стосовно колишніх керівників корпорації ЄЕСУ Геннадія Тимошенка та Антоніни Болюри
 07.07.03, 10:17 Віктор Ющенко відвідав Кіровоград. Відбувся форум демократичних сил, ініційований "Нашою Україною"
 04.07.03, 17:06 Поставлено крапку в дискусії щодо законності арешту екс-керівників ЄЕСУ
 04.07.03, 00:18 Санепідемстанція штрафуватиме "Кіровоградобленерго"
 27.06.03, 16:08 29 червня — День молоді. На кіровоградців чекає цікава програма
 26.06.03, 21:47 З першого липня у Кіровограді вестиме прийом громадян повноважний представник ООН
 26.06.03, 21:24 Кіровоградське "Міськсвітло" страйк не припиняє
 26.06.03, 10:08 В Киеве открыто представительство Microsoft
 24.06.03, 10:38 "SUN Interbrew Ukraine" продает свой завод безалкогольных напитков и минеральной воды
 23.06.03, 14:29 Голова Кіровоградської ОДА Василь Моцний зустрівся із відповідальними працівниками облдержадміністрації
 22.06.03, 02:52 22 червня — День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні
 20.06.03, 00:16 "Україна-НАТО". Заради миру
 19.06.03, 15:10 В Новгородке перезахоронены останки 39 бойцов Советской Армии
 13.06.03, 13:42 До Росії з любов'ю
 12.06.03, 22:02 Слово — депутату. "Факты", де ви взяли такі факти?
 12.06.03, 13:03 Відбулася зустріч голови КОДА В.Моцного з народним депутатом України, лідером АПУ М.Гладієм
 11.06.03, 06:37 "Ми чекаємо не обіцянок, а грошей". Працівники кіровоградського "Міськсвітла" оголосили страйк
 11.06.03, 03:11 Кіровоградська громада — за бюджет
 10.06.03, 23:01 Відбулося засідання оргкомітету по проведенню на Кіровоградщині року В.Сухомлинського
 09.06.03, 15:58 Кировоградцы попытались заставить своих депутатов принять, наконец, городской бюджет
 05.06.03, 15:38 Ангел-хранитель стане окрасою Кіровограда
 30.05.03, 13:41 Декілька днів у Кіровограді вода буде хлоруватись
 29.05.03, 10:01 Пішов з життя Микола Волок
 20.05.03, 18:16 Кіровоград. Ангел-хранитель височітиме на площі незалежності
 16.05.03, 14:36 Відбулася зустріч голови Кіровоградської ОДА В.Моцного з Головою НБУ С.Тігіпком
 15.05.03, 21:54 Гість Кіровограда — голова Нацбанку України
 14.04.03, 00:01 У День матері в Кіровограді народились дві дівчинки
 13.05.03, 04:11 Ветерани святкували, ветеранів вшанували
 08.05.03, 15:11 Відзначення 58-ї річниці Перемоги у Кіровограді
 08.05.03, 15:09 Кіровоград готується до свята
 08.05.03, 07:36 На кіровоградській Новомиколаївці вода, нарешті, цілодобово
 08.05.03, 02:11 Ветерани ділилися з кіровоградським міським головою своїми проблемами
 07.05.03, 20:19 "Спасибі вам за життя без війни"
 29.04.03, 17:12 Прем'єр-міністр України Віктор Янукович вручив групі кіровоградських ветеранів війни документи на автомобілі "Таврія"
 29.04.03, 09:11 Роботи тривали дві доби
 27.04.03, 07:37 Свято. Христос воскрес!
 25.04.03, 15:15 Від незалежного чорнобильського розслідування — до офіційного чорнобильського суду!
 25.04.03, 12:33 Першого травня — демонстрація
 21.04.03, 08:51 У Кіровограді відбулася наукова конференція "Україна на шляху соціально-економічних перетворень в умовах глобалізації"
 19.04.03, 12:47 19 квітня — у Кіровограді суботник
 17.04.03, 01:03 Про корпус миру США на Кіровоградщині і чужу демократію
 14.04.03, 09:41 З початку року в місті Кіровограді жертвами вогню стали шість чоловік...
 10.04.03, 07:11 У травні йому було б 40...
 08.04.03, 08:31 Рік народження — 1903-й
 30.03.03, 18:47 Загроза паводка у Кіровограді минула
 28.03.03, 00:02 Стихія. Паводка, на жаль, у Кіровограді не уникнути
 27.03.03, 19:02 Бюджету немає. Наслідки. Розпочався страйк кіровоградських ліфтерів
 26.03.03, 09:41 Відлуння війни. Наразі боєприпаси вже вивезено і знешкоджено
 24.03.03, 14:58 У центрі Кіровограда з'явиться нова споруда
 21.03.03, 17:32 Небезпека повені. Кіровоград серйозно готується
 20.03.03, 11:02 "З думкою про дитину"
 19.03.03, 20:11 У приміщенні Кіровоградської ОДА відбулося нагородження державними нагородами й відзнаками
 14.03.03, 10:34 На Кіровоградщині перебував Генеральний консул Турецької Республіки Йашар Пинар
 09.03.03, 17:01 Вірші та квіти — добра пам'ять
 03.03.03, 17:48 У Києві розпочався семінар "Корупція та засоби масової інформації"
 23.02.03, 15:28 День захисника вітчизни. Подарунки вручив кіровоградський міський голова
 19.02.03, 16:17 Євроатлантичний простір наблизився до Кіровограда, але зовсім трохи
 18.02.03, 15:20 Це страшне слово — пропаганда...
 14.02.03, 17:18 Околиця Кіровограда з газом
 13.02.03, 23:51 Кіровограду — передові європейські технології
 07.02.03, 17:13 Кіровоградські тролейбуси вже тиждень на приколі
 06.02.03, 16:09 Кіровоград знову без води. Наслідком минулого відключення водоводу була велика аварія
 06.02.03, 12:51 Без спецтехніки до місць пориву водомереж у Кіровограді не проб'єшся. А її — кіт наплакав
 04.02.03, 12:36 Приміщення кіровоградської стоматполіклініки знайшло свого господаря
 03.02.03, 15:50 Свободу слова в Україні ніхто не дає, її треба відстоювати щодня
 30.01.03, 16:49 Здобув статок - допоможи ближньому
 29.01.03, 19:49 У Кіровограді знову відбудеться конкурс перевізників
 25.01.03, 00:14 Екзамен на відповідальність. А сніг - і нині там...
 17.01.03, 01:14 Основні магістралі Кіровограда були розчищені вчасно
 16.01.03, 23:31 Такий не передбачуваний січень у Кіровограді: за чотири дні - місячна норма снігу
 15.01.03, 22:19 Кіровоград готується до можливої повені
 10.01.03, 08:11 Хурделиця зупинила Кіровоградські хлібовози і ускладнила роботу медиків
 09.10.03, 10:19 59-а річниця визволення Кіровограда. Знову падав сніг...
 31.12.02, 12:14 Засяяли ялинки у всій Україні
 31.12.02, 10:57 Недовго в темряві сиділи...
 27.12.02, 14:22 Кіровоградське ВАТ "Птахокомбінат" отримало сертифікат якості європейського рівня
 25.12.02, 09:18 ЗАЯВА правління обласної організації Національної спілки журналістів України
 23.12.02, 13:17 Відкриття святкової ялинки у Кіровограді - 27 грудня
 20.12.02, 16:06 Відкритий лист первинної журналістської організації Вісника Кіровоградської міської ради "Вечірня газета"
 19.12.02, 22:10 Микола Чигрін: Приємні турботи у день святого миколая
 16.12.02, 12:17 Санта Клаус із Німеччини
 10.12.02, 11:00 Чекайте у Кіровограді на Діда Мороза і Снігуроньку!
 09.12.02, 19:10 У Кіровограді по вулицях Верхній Биківській та Пушкіна припинено рух автотранспорту
 06.12.02, 18:17 Микола Томенко вважає, що зупинити процес відстоювання свободи слова в Україні вже неможливо
 04.12.02, 20:58 Є свій "Ветеран" і в Кіровському районі м.Кіровоград
 04.12.02, 20:30 Ющенко не виключає своєї участі в березневих акціях протесту
 03.12.02, 18:22 Первый юбилей украинского Интернета
 21.11.02, 22:34 Не пройшло й року, як у Кіровограді на вулиці Харківській засипали баюру
 21.11.02, 18:01 Забуттю не підлягає
 21.11.02, 17:53 Новым Премьер-министром Украины утвержден Виктор Янукович
 12.11.02, 17:50 Уничтожение двух эскадрилий украинских тяжелых бомбардировщиков Ту-22М за деньги американского правительства
 08.11.02, 18:08 Кіровоградський міськвиконком затвердив нові розміри плати за заняття у деяких гуртках та секціях
 08.11.02, 15:18 Келих шампанського - за свій столітній ювілей
 08.11.02, 12:48 Кіровоградські тролейбуси не помолодшають, зате погарнішають
 07.11.02, 23:01 7 листопада у Кіровограді. Без образ
 04.11.02, 07:16 Люки у Кіровограді будуть на „прив'язному утриманні"
 31.10.02, 22:18 Премії, квіти, гарні слова...
 22.10.02, 22:13 Верховный суд Украины вернул без рассмотрения в апелляционный суд Киева кассационную жалобу о возбуждении уголовного дела в отношении Леонида Кучмы
 14.10.02, 16:29 "Казаку - защитнику отечества"
 03.10.02, 10:42 22 машини підвозять воду у Кіровограді
 27.09.02, 13:08 Наступного тижня у Кіровограді не буде води
 26.09.02, 20:11 Украина: если бы мятеж удался, то иначе б назывался. Взгляд из Москвы
 24.09.02, 11:19 Розпочалася комплексна інспекторська перевірка стану цивільної оборони на Кіровоградщині
 19.09.02, 09:12 Знову хтось пожартував
 17.09.02, 14:37 Так вирішив суд... („Повстань, Україно" у Кіровограді)
 16.09.02, 18:03 Навіщо здерли і забрали?
 16.09.02, 09:11 Кіровоград відзначив 248 річницю від дня заснування
 09.09.02, 16:03 Голова ОДА В.Моцний зустрівся із керівниками релігійних організацій, що діють на території Кіровоградської області
 09.09.02, 15:53 Кіровоградська міська влада хоче відновити магазини для інвалідів
 30.08.02, 19:13 У Кіровограді ремонтуються дороги
 30.08.02, 17:03 У Кіровограді справжній феєрверк буде на день міста
 30.08.02, 16:28 Всеукраїнська організація "Громадський контроль" звинувачує газету "Наша газета" у поданні спекулятивно-недостовірної інформації
 23.08.02, 20:23 Кіровоградська санепідемстанція дозволила вживати воду з крана
 23.08.02, 18:17 Святкуймо День Незалежності у Кіровограді!
 23.08.02, 04:01 По данным Генпрокуратуры Украины, Юлия Тимошенко присвоила свыше 2 млрд. долларов государственных средств
 23.08.02, 01:38 Відновлення зовнішнього освітлення вулиць Кіровограда триває
 15.08.02, 23:25 Ситуація з водою у Кіровограді критична. Де вихід?
 14.08.02, 18:01 Повністю припинено водозабезпечення Кіровограда! Звернення головного державного санітарного лікаря міста Кіровограда Івана Касьяненка
 06.08.02, 12:49 На Кіровоградщині перебував Міністр промислової політики України А.Мялиця
 02.08.02, 16:24 Підшефний корабель ВМС України "Кіровоград" відвідала делегація з Кіровоградщини
 01.08.02, 20:56 Місту - порядок. Роботи з благоустрою Кіровограда тривають
 01.08.02, 17:12 Леонид Кучма не принял отставку министра обороны
 29.07.02, 11:15 Авиакатастрофа Су-27УБ во Львове: 83 погибших, главком ВВС - в отставке, против пилотов полковников Владимира Топонаря и Юрия Егорова возбуждено уголовное дело
 23.07.02, 22:02 Вибори-2002. Чи обов'язково виконувати рішення суду? У територіальній виборчій комісії з цього приводу були різні думки...
 23.07.02, 11:57 У Кіровограді є міський голова!
 18.07.02, 22:32 Коментарі осіб, котрі брали безпосередню участь у судових засіданнях Іллічівського місцевого суду м.Одеси
 18.07.02, 22:11 У Кіровограді водою, як завжди, проблеми
 18.07.02, 16:42 Решением Ильичевского районного суда г.Одессы повторные выборы Кировоградского городского головы признаны действительными
 17.07.02, 14:57 Кіровоградщина. Нарада в ОДА щодо проблем та тенденцій у розвитку промислового комплексу регіону...
 05.07.02, 11:02 Поховавши, вшанували подвиг
 05.07.02, 09:48 Прийдіть і отримайте гроші
 02.07.02, 21:31 Нові паспорти. "Зайців" - два мільйони
 18.06.02, 03:48 Доля Кіровограда вирішуватиметься в Одесі
 16.06.02, 12:37 Напад на голову кіровоградської обласної організації Соцпартії
 13.06.02, 12:03 Кiровоградськi журналiсти звинувачують "Трудову Україну" у тиску та погрозах
 10.06.02, 12:29 Кировоград. Народ берет власть в свои руки!
 08.06.02, 03:41 Громадський прес-центр "Вибори-2002"
 07.06.02, 08:01 Як "Вечірка" День журналіста святкувала
 07.06.02, 07:02 Стовпова агітація у Кіровограді продовжується...
 06.06.02, 18:11 Вибори-2002. Передвиборчий скандал у Кіровограді триває
 28.05.02, 20:32 Вибір-2002. "Уся країна спостерігає, що буде в Кіровограді"
 28.05.02, 09:04 Кадрові зміни у львівській ОДА
 28.05.02, 08:01 Прошло заседание Сумского общества обманутых вкладчиков
 24.05.02, 15:02 Возобновляется регулярный авиарейс Харьков-Москва
 24.05.02, 14:48 Как пробиться в Крым из России?
 24.05.02, 11:13 Кіровоградщина. Затверджені обласні заходи щодо реалізації Державної програми підтримки молодіжного підприємництва на 2002-2005 рр.
 23.05.02, 10:02 Кучма извинился перед Квасьневским, но конфликт не исчерпан
 22.05.02, 13:08 Руководитель пресс-службы посольства Германии о зависимости украинских СМИ от власти
 22.05.02, 12:51 Кіровоградщина. "... для завершення паспортизації громадян до 1 липня 2002 р."
 22.05.02, 12:36 Мораторий на расширение "Русского радио" и "Медиа-маркета"
 21.05.02, 18:49 В Києві відкрився десятий міжнародний автосалон "SIA'2002"
 21.05.02, 09:38 Первое рабочее совещание Президиума ВР АРК нового созыва
 16.05.02, 23:13 Частина вулиці гоголя у Кіровограді для проїзду закрита
 14.05.02, 12:47 Кіровоградщина. Затверджено заходи щодо передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій
 14.05.02, 12:37 Кіровоградщина. Затверджено обласні заходи щодо забезпечення виконання Програми "Українське вугілля" на 2002 рік"
 03.05.02, 19:21 Знову суди...
 03.05.02, 19:19 Комісія відклала розгляд заяви Валерія Кальченка
 26.04.02, 13:48 Кіровоградському заводу АРЗ - 75!
 25.04.02, 22:03 Запорожский "Мерседес"
 25.04.02, 21:13 Громадськість стурбована зникненням спостерігача
 23.04.02, 15:04 В Киеве снова появились пикетчики из Донбасса
 23.04.02, 14:58 Подарунок ветеранам від Держказначейства
 21.04.02, 10:36 Телеканалы предполагают, а нацсовет располагает
 17.04.02, 14:38 Комітет виборців України звертається по допомогу
 12.04.02, 14:33 Жалоба Леонида Грача будет рассмотрена через неделю
 12.04.02, 02:07 Кіровоград. Вибори у режимі нон-стоп
 11.04.02, 19:32 Леонід Грач намагається узаконити перемогу
 11.04.02, 19:06 Негр-депутат. Это, кстати, на Украине
 11.04.02, 18:59 Восемь дней досчитывали голоса в Харькове
 11.04.02, 18:51 Хмельницький відстрілявся
 11.04.02, 18:47 Перевибори на Тернопільщині
 11.04.02, 18:30 15% виборців Івано-Франківської обласної не змогли проголосувати
 11.04.02, 18:18 Русскоязычный город Харьков
 11.04.02, 18:03 Політична розправа над О.Жиром - спроба "закрити" справу Гонгадзе?
 09.04.02, 12:06 На броньовичок, батінька, на броньовичок
 09.04.02, 11:38 Перевыборы мэра будут и в Мелитополе
 05.04.02, 14:41 Кіровоград - на перевибори!
 05.04.02, 14:35 Про вибори депутатів Кіровської районної ради м.Кіровограда
 05.04.02, 14:13 Частина кандидатів добиватимуться, щоб вибори по 99-му виборчому округу було визнано недійсними
 05.04.02, 13:34 Як голосував Кіровоград (за міського голову)
 05.04.02, 12:29 Они голосовали "зА еДу"?..
 05.04.02, 04:31 Вибори-2002. Кіровоград (одномандатний ВО №99)
 05.04.02, 02:14 Народні депутати від області
 05.04.02, 01:19 Вибори-2002. Кіровоград (партії)
 04.04.02, 21:29 Все на выборы, включая психбольницы!
 04.04.02, 21:15 У Львові 65 = 148
 04.04.02, 20:57 Здолбунів: голод, потім вибори
 04.04.02, 06:13 Кіровоград обрав депутатів обласної ради
 29.03.02, 19:26 Вибори-2002: Кіровоградська судова хроніка
 29.03.02, 19:15 Звернення до виборців міста Кіровограда
 29.03.02, 19:09 Дільниці Кіровограда готові до виборів
 29.03.02, 17:41 Налоговики Запорожья расследуют нарушения "Избирательного блока Юлии Тимошенко"
 29.03.02, 17:28 На Кіровоградщині з робочою поїздкою перебував Віце-прем`єр-міністр України Володимир Семиноженко
 26.03.02, 13:48 Нефтяное пятно под курортный сезон
 26.03.02, 13:43 Міліція у черкаській друкарні
 26.03.02, 13:36 Під Рівенським міськвиконком ледь не виникло наметове містечко
 22.03.02, 17:40 Крымская война компроматов
 22.03.02, 17:37 На Рівненщині продовжує зменшуватись кількість кандидатів на депутатство
 22.03.02, 16:12 Obkom просит политубежища в США
 21.03.02, 22:51 Газифіковано Пушкінський мікрорайон Кіровограда
 21.03.02, 22:21 10 кандидатів у депутати Рівненської міської ради зняли свої кандидатури
 21.03.02, 16:11 Рішення комісій по Кальченку буде відмінено?
 21.03.02, 16:03 Последний раунд открытых дебатов в Виннице
 20.03.02, 14:47 Крым будет голосовать на украинском языке
 20.03.02, 14:42 Михаил Гуцол просит политического убежища в США
 19.03.02, 18:28 Міжнародні спостерігачі на Кіровоградщині
 19.03.02, 14:03 В.Ющенко побывал на Львовщине
 19.03.02, 13:43 Иностранные наблюдатели удивлены количеством независимых СМИ на Украине
 18.03.02, 22:51 Лідер опозиції у Кіровограді
 18.03.02, 16:01 Робоча поїздка Прем`єр-міністра України А.Кінаха на Кіровоградщину
 17.03.02, 14:53 В Кировоград пришЕЛ Масленица
 15.03.02, 16:55 33 вулиці Кіровоград знову із зовнішнім світлом
 15.03.02, 16:41 Внутренняя угроза для национальной безопасности Украины
 15.03.02, 15:42 Чи справді КрАЗ відмовляється від ярославських двигунів?
 15.03.02, 15:40 Украинским дорогам - украинский автомобиль
 15.03.02, 15:37 Всем селом на выборы!
 15.03.02, 14:35 "За единую Украину!" обязуется помогать шахтерам-инвалидам... только если победит на выборах?
 15.03.02, 12:50 Боротьба за два крісла - незаконна
 15.03.02, 12:44 Кіровоград показав себе українським містом
 14.03.02, 23:31 Міжнародні спостерігачі уже в Кіровограді
 14.03.02, 21:42 Чи відбудуться вибори на Рівненщинi?
 14.03.02, 21:28 Кіровоград вже... голосує
 12.03.02, 15:25 Сколько в Крыму периодических печатных изданий?
 12.03.02, 15:17 В Харьковской ОГА создано новое управление
 11.03.02, 18:12 Леонид Грач намерен обратиться в европейский суд по правам человека
 01.03.02, 09:03 У Кіровограді відкрито міську лазню
 28.02.02, 23:52 Кандидаты в меры Кировограда: зарегистрирован второй Валерий Кальченко
 27.02.02, 15:57 Пожар на TTV
 20.02.02, 21:28 Спецназ в центре Кировограда
 19.02.02, 18:36 Майбутній парламент, у якому не буде сформовано більшості, варто буде розпустити
 19.02.02, 12:03 Починає свою роботу комітет народного контролю
 19.02.02, 11:18 КВУ протестує проти брудних інсинуацій УТН
 11.02.02, 15:27 Свобода слова. Все дозволено?
 04.02.02, 17:22 Закрыта независимая радиостанция Донецкой области
 31.01.02, 07:12 Закінчується дія старих паспортів
 30.01.02, 07:14 УБС - 3 года в интернете
 29.01.02, 14:22 Юлия Тимошенко попала в аварию
 28.01.02, 21:13 Звернення секретаря Кіровоградської міської ради. А що говорить закон?
 28.01.02, 19:32 Гетьман і козаки теж політики і кроки їх свідомі
 25.01.02, 13:12 В Олександрії "Вільне слово"?
 25.01.02, 13:09 В Кіровоградському районі думали, що затвердили герб...
 21.01.02, 15:03 С Юлии Тимошенко сняты обвинения
 21.01.02, 14:58 Совет Европы хочет лично контролировать выборы на Украине
 21.01.02, 13:55 Володимир Литвин: потенційні невдахи шукають собі виправдання заздалегідь
 21.01.02, 12:49 Побузьке в блокаді
 16.01.02, 20:37 Доллары в Казахстан не улетели
 16.01.02, 12:01 Предвыборных теледебатов на Украине, скорее всего, не будет
 16.01.02, 11:36 Чорний PR мандpує ... Україною
 16.01.02, 11:28 Итоги социсследований за прошлую неделю
 16.01.02, 11:20 Окружкомами керують представники парламентських фракцій
 15.01.02, 14:29 Арбітри призначені, гра почалась...
 15.01.02, 11:03 Жереб - хлопець симпатичний
 11.01.02, 15:37 Різдв'яниий подарунок ЦВК - окружні комісії сформовані
 10.01.02, 22:35 Вибрик дизайну?
 08.01.02, 18:39 Вже є перші цікаві моменти в попередніх підсумках перепису населення України
 06.01.02, 13:58 Екологічна катастрофа в Черкасах та події навколо неї
 04.01.02, 15:15 У податківців Кіровограда - новосілля
 04.01.02, 15:12 Першою жертвою "чорного" PR в Кіровограді стали Богдан Хмельницький та "Русский блок"
 04.01.02, 14:09 Машин має стати більше
 02.01.02, 19:33 ЦВК завершило "нарiзку" виборчих округiв
 31.12.01, 08:32 Головна ялинка Кіровограда обійшлася у 13 тисяч гривень
 28.12.01, 14:03 Є дозвіл на оренду кіровоградського водоканалу
 27.12.01, 11:32 Що буде з київським аеропортом "Бориспіль"
 24.12.01, 13:10 Президент України відвідав Кіровоград
 19.12.01, 23:51 Вибух у Києві
 18.12.01, 17:32 У Києві перебувають лідери білоруської опозиції
 14.12.01, 16:04 Остаточні висновки причин пожежі на шахті "Ведмежоярська" ДХК "Олександріявугілля" - за комісією...
 14.12.01, 15:59 Сім годин тривала пожежа на побузькому феронікелевому комбінаті
 27.11.01, 13:11 Тимошенко таки судиться із Кучмою
 27.11.01, 07:36 Пожежа на шахті "Олександріявугілля"
 23.11.01, 17:39 Комп'ютерна мережа "Укртелекома" ледь не стала жертвою вірусної атаки
 20.11.01, 08:27 У центрі Києва розлилося 12 кг ртуті
 19.11.01, 19:05 Надбавка студентам-вчителям
 15.11.01, 20:32 Посольство Німеччини в україні планує відкрити у києві будинок для безпритульних дітей
 14.10.01, 20:11 "Нова" вулиця у Києві

"ВГ" №4
(21.01.2005)

Кіровоградщина
30.04.   •  Кіровоград за тиждень
•  Сесія облради. Коли звітує голова...
•  Сесія міської ради. Переобрали голів постійних комісій, затвердили звіт про виконання бюджету за 2003 рік
•  На першотравневу демонстрацію — разом
•  Триває підготовка до ювілею Кіровограда
•  Овочів з нітратами в Кіровограді стало більше
•  Найбрудніша в Кіровограді — вулиця 40 років Перемоги

Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!