МУЗИКА

КОНЦЕРТ ДЛЯ МОБІЛКИ З ОРКЕСТРОМ, або ЯК ЗНОВУ НЕ ЗАГУБИТИ ВІВАЛЬДІ
Олександр Воронін, vechirka.uafor.net
19.05.2003, 15:21

Вокальні шлягери, інструментальні хіти... Як це не дивно, але подібний естрадний сленг можна поширити і на класичну музику. Рифи професійної кон'юнктури у мистецькому середовищі нездатні потопити корабель з класичним, перевіреним часом, репертуаром, а тим більше — зруйнувати гармонію дивних звуків. Саме на популярній музичній класиці вирішено зробити акцент на нинішньому — вже шостому з часу заснування — фестивалі з кіровоградською пропискою — "Травневі музичні зустрічі". Розпочнеться фестиваль у вівторок, 20 травня, і триватиме до 1 червня. До оргкомітету по проведенню цього мистецького свята входить і художній керівник обласної державної філармонії та одного з його творчих колективів — оркестру класичної та сучасної музики "Єлисавет" Віталій НЕГРЕБЕЦЬКИЙ. Сьогодні він — наш співрозмовник.

— Віталію Володимировичу, реалії життя мимоволі змушують нас розпочати із сумного: первісна програма фестивалю суттєво скоротилася, і буквально за тиждень до його початку кіровоградські меломани були приголомшені звісткою: до нас не приїдуть ні Одеський симфонічний оркестр, ні "Київська камерата", ані "Ренесанс". Дехто цей музичний секвестр пов'язує з містичними чинниками, мовляв, не запросили на VI "Травневі зустрічі" керівника "Київських солістів" Богодара Которовича, і ось тобі — на...

— Усе значно прозаїчніше. Цього року вперше свою підтримку в проведенні фестивалю обіцяло надати Міністерство культури і мистецтв України, але майже в останню мить через ряд обставин потрібних 20 тисяч гривень воно так і не виділило. Тому офіційне відкриття фестивалю перенесено з 13 на 20-те травня. Отже, у вівторок любителі музики матимуть змогу насолодитися концертом Національного оркестру народних інструментів під керівництвом Віктора Гуцала та солістки Національної опери, народної артистки України (нашої землячки) Лідії Забілястої. Звичайно, відбудуться і в філармонії, і в деяких райцентрах області заплановані у рамках фестивалю виступи кіровоградських професійних колективів: оркестру класичної та сучасної музики "Єлисавет" і муніципального камерного хору під диригуванням Юрія Любовича. А першого червня до нас приїздить Львівський "International new symphony orhestra" (диригент — Гунгард Маттес). Галичани виконають увертюру до "Чарівної Мелюзини" Ф.Мендельсона-Бертольді, концертну симфонію В.Моцарта для скрипки і альта з оркестром і знамениту п'яту симфонію Л.Бетховена. Отже, навіть у скороченому форматі, фестиваль все ж таки робить наголос на популярній класиці.

— Чому саме виник подібний задум?

— Ідея популяризації класики визрівала у нас давно. Не секрет, що серйозна академічна музика зі складною поліфонією, віртуозними ритмічними візерунками, експериментальними прийомами доступна сприйняттю лише підготовленого слухача. Тому, коли у форматі одного з попередніх фестивалів значився сучасний музичний авангард, повною мірою його зуміли оцінити лише професійні музиканти, педагоги й учні музичного училища та шкіл міста, а також ті слухачі, яких змалку батьки долучали до слухання класичного репертуару.

— І без соціологічних досліджень неважко дійти висновку, що таких — не більше 20 відсотків серед слухацької аудиторії. Перевернуту піраміду мистецьких смаків і уподобань наочно можна спостерігати і біля стін вашої філармонії. Перед концертом естрадного гастролера (часто-густо з досить сумнівним репертуаром), незважаючи на дорогі квитки — аншлаг, перед філармонією — юрба іномарок. Коли ж виконують класику, а вартість квитка не перевищує десяти гривень — у залі небагата творча інтелігенція, бюджетники...

— Власне, розширити аудиторію серйозної музики і повинен VI фестиваль "Травневих зустрічей". Хочу, щоб мене правильно зрозуміли. Я сам полюбляю джаз, британський арт-рок, американський блюз і маю непогану фонотеку сучасної естради, але мистецтво за своєю природою глибоко ієрархічне. Є вічні, перевірені часом, цінності. І щоб долучити до них більшу кількість слухачів, на перших порах людям слід пропонувати популярні композиції, а з часом слухач сам забажає чогось складнішого.

— До речі, правильність ваших слів підтверджує і досвід Москви, Санкт-Петербурга, Києва, Донецька, Львова, Одеси. Спочатку серед так званих нових росіян та українців вважалося за новий вибрик моди — "вийти у світ" — у філармонію, театр, картинну галерею, але згодом, поступово, це стало й потребою душі. Варто, мабуть, цю моду поширити і на Кіровоград.

— Щоб не замикатися на своїй аудиторії, музиканти державних і муніципальних колективів останнім часом включають у свій репертуар обробки сучасних естрадних хітів, здійснюють спільні концерти із зірками естради, виконують класичні твори з незвичним оранжуванням, тощо. Іноді трапляються досить вдалі проекти, а часом виходить звичайна профанація класики... Ми ж у себе в "Єлисаветі", після суттєвого кадрового омолодження колективу, вирішили піти іншим шляхом, який досить вдало співпав з цьогорічною концепцією фестивалю, зробили акцент на виконанні популярної класики. Зокрема підготували програмну музично-поетичну композицію "Пори року" Антоніо Вівальді і з нею, у рамках фестивалю, вже виступили перед слухачами Долинської, а наступного тижня представимо її на суд любителів музики Компаніївки, Малої Виски та Добровеличківки. 22-го ж травня, у четвер, відбудеться концерт "Єлисавету" і в стінах обласної філармонії.

Готуючи цю програму, ми хотіли, з одного боку, віддати належне пам'яті геніального композитора, якому, до речі, в ці дні виповнилося 325 років, а з іншого — ознайомити наших земляків з найбільш відомим його опусом. Між іншим, усі чотири частини музичних сезонів Вівальді (Весна — Літо — Осінь — Зима) в Кіровограді ще не виконувалися ніколи. Вівальді був новатором і увійшов в історію музичної культури як творець жанру інструментального концерту та засновник оркестрової програмної музики. І оскільки 12 концертів для скрипки ("Пори року" — лише перші чотири з них) мають підзаголовок — "Досвід гармонії та винахідництва", ми самі в дусі Вівальді вирішили вдатися до своєрідного експерименту. Не порушуючи цілісності музичної тканини твору і не руйнуючи класичну культуру його виконання, ми доповнили мелодії геніального італійця тим культурно-мистецьким контекстом, на тлі якого народжувалися його безсмертні партитури. Тобто, на концерті будуть демонструватися відеорепродукції творів художників епохи Відродження, Реформації та Нового Часу, звучатимуть поетичні рядки, що співзвучні добі створення музики.

— Досі в музеях, бібліотеках на мистецьких акціях, вернісажах, виставках мені не раз доводилося спостерігати, як музиканти створювали відповідний настрій для інших Муз — літератури, історії, живопису, скульптури. У вашому ж проекті тепер останні створюють необхідний творчий антураж для музики. Впевнений, що ваша ідея набуде поширення у мистецькому середовищі.

— Розраховуємо на це, як і на нашого, перевіреного вже п'ятьма попередніми фестивалями, слухача. А тим, хто ще не був на концертах класичної музики, хочу нагадати, що класика у живому виконанні сприймається зовсім інакше, ніж, скажімо, із динаміків телевізора чи радіоприймача.

P.S. Мало хто знає той факт, що майже на два століття ім'я Антоніо Вівальді було напівзабуте, і лише у 20-х роках ХХ століття, завдяки італійському музикознавцю А.Джентілі, що віднайшов унікальну колекцію манускриптів з партитурами маестро, його твори знову зазвучали у концертних залах, а на сьогодні Вівальді — один з найпопулярніших композиторів.

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!