МУЗИКА

"ЗОРЯНИ". ІЗ МАР'ЇВКИ В ЄВРОПУ, або ПІСНЯ НЕ ВЕРТАЄТЬСЯ ДОДОМУ?
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
12.12.2003, 16:26

Академічний театр пісні, музики і танцю Кіровоградської обласної філармонії "Зоряни" повернувся з гастролей по Голландії. Фестивальні закордонні поїздки, участь у міжнародних конкурсах, перемоги -усе це було, і не раз. Щоразу були й гарні враження, спогади, подарунки. Але отак ось поїхати в чужу країну заробляти гроші — це вперше.

Можна сказати, що успіх "Зорян" — і глядацький, і фінансовий — з'явився не на порожньому місці. Саме цей колектив першим в області отримав звання академічного, тут зосереджені значні мистецькі сили (музичний керівник Дмитро Притула, балетмейстер Римма Литвинова), солістка "Зорян" — народна артистка України Антоніна Червінська. "Зорян" леліє і підтримує директор філармонії Микола Кравченко, який у даному випадку взяв на себе й продюсерські функції — саме він вів переговори із західними імпресаріо.

І переговори ці були непростими, адже українські колективи, маючи високий рівень виконавської майстерності, невідомі в Європі, отож, не можуть чогось вимагати, а західні імпресаріо, знаючи про матеріальне становище наших артистів, часом пропонують просто принизливі умови. "Зорянам" вдалося цього уникнути. Вони жили в чудових умовах, виступали в престижних залах, ціна за квитки на їхні концерти сягала 32 євро, що вище середньої. Європейці оцінили наших "Зорян" — зали майже завжди були повні, концерти проходили з успіхом, відгуки і знавців, і глядачів — найкращі. Під час цих гастролей "Зорян" поставили фактично в один ряд із колективами, знаними у світовому мистецтві, — Бухарестська опера, Московський та Київський балети, виконавці іспанських танців фламенко. Вони представляли не лише себе, а й Україну, її народне мистецтво.

Цю поїздку можна назвати успішною і у плані народної дипломатії, адже в Європі, і в Голландії зокрема, багато хто нас досі вважає частиною Росії.

За 12 днів "Зоряни" заробили десять тисяч гривень. Наче й небагато, як зауважили журналісти під час засідання Кіровоградського прес-клубу освітньої програми реформ, але щоб зібрати таку суму в Україні, їм довелося б працювати три місяці. Дещо поліпшили своє матеріальне становище й артисти, щоб уявити, яке воно, варто сказати, що за концерт народна артистка одержує 27(!) гривень.

Таке приниження вітчизняної культури та повальна бездуховність нинішнього інформаційного простору призводять до дуже сумних наслідків, із проявами яких "Зоряни" зустрілися відразу після приїзду з Європи. У рамках акції "Майстри мистецтв — трудівникам села", яка триває в області, вони мали дати концерт у селі Мар'ївці Компаніївського району. У холодному, нетопленому клубі трохи молоді зібралося на дискотеку, їх зовсім не приваблювала перспектива слухати "Зорян", отож, під час концерту вони сміялися, виходили із залу. Серед глядачів не було ні голови села, ні сільської інтелігенції.

Як це контрастувало із голландськими залами, ошатними, затишними, де вже поява на сцені Антоніни Червінської супроводжувалась оплесками (це при тому, що люди абсолютно не знають української мови). Адже в тих залах звучала і із затамуванням подиху сприймалась пісня, народжена у таких ось Мар'ївках, з наших українських голосів, з наших щирих і стражденних душ. То хіба ж ця пісня вже не потрібна на цій землі?

Зрозуміло, узагальнювати цей випадок не можна, бо у тому ж Компаніївському ра-йоні, у селі Першотравенці, концерт "Зорян" відбувся з великим успіхом, але відсутність належної державної турботи про розвиток культури нації, наші внутрішні лінь і байдужість, жахлива викривленість інформаційного та музичного просторів загрожують пустелею, і не лише духовною, а й матеріальною. І бідність тут не може бути єдиним виправданням, — колись у бідних селах люди вечорами співали на вулицях, тепер — мовчать...

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет