ФЕСТИВАЛІ

"ЧЕРВОНА РУТА — 2005"

Олександр Сікорський (фото О.Коломинова) Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Vechirka.uafor.net
12.10.2004, 12:44

Шостого листопада в Кіровограді у БК "Авіатор" проводитиметься відбірковий обласний тур Всеукраїнського фестивалю сучасної української пісні та популярної музики "Червона рута", фінал якого відбудеться у травні 2005 року в Києві. До прослуховування запрошуються виконавці з усієї області. Заявки на участь у відбірковому турі приймають до двадцятого жовтня в Обласному центрі народної творчості (вул.Гоголя, 66, телефон — 22-46-23). Оцінюватимуть учасників відбіркового туру члени компетентного журі, в яке входять представники дирекції фестивалю та місцеві фахівці. Братиме участь у цьому й причетний до підготовки і проведення майже всіх фестивалів "Червона рута" кіровоградець Олександр Сікорський, з яким ми зустрілися, щоб поговорити про фестиваль та про стан сучасної української популярної пісні.

— Пане Олександре, ви обізнаний з підготовкою і проведенням фіналів "Червоної рути", знаєте й про історію виникнення цього фестивалю, і про перебіг кожного з них. Розкажіть нам про це.

— Від часу проведення першого фестивалю "Червона рута" в Чернівцях минуло п'ятнадцять років. 1989 року в СРСР тривала горбачовська перебудова. Компартія розуміла, що не в змозі стримати повені національного відродження, зокрема й виникнення нової української музичної культури. Через це ЦК ЛКСМУ приєднався до ініціативи теперішньої "Просвіти" (тоді ТУМ імені Т.Г.Шевченка), Народного Руху України, україно-канадської фірми "Кобза" провести в Чернівцях фестиваль, організатори якого поставили за мету вивести сучасну укра-їнську музику на світовий рівень, вкладаючи в новітні музичні форми український зміст.

Учасниками заходу були відомі тепер "Воплі Відоплясова", сестри Тельнюк, Андрій Миколайчук, Ірина Білик, Олександр Тищенко з гуртом "Зимовий сад", Андрій Панчишин, Тризубий Стас, Віктор Морозов разом із театром-студією "Не журись", Віка Врадій, Василь Жданкін (одержав Гран-прі фестивалю), "Брати Гадюкіни", "Кому вниз", світловодець Володимир Давидов. До першої "Червоної рути" відбіркового туру не проводили, тому виступити могли всі охочі. Були виконавці і з-за кордону: Люба Білаш (Канада), Дарка та Славко (США), співаки із Франції, Австралії, Аргентини. Очолювали дирекцію нашого першого фесту Тарас Мельник (директор), Анатолій Калениченко (художній керівник), Ірина Сікорська (керівник служби зв'язку із закордонними українцями). Головою журі був відомий композитор Мирослав Скорик, членами журі — співак Тарас Петриненко, поет та видавець Іван Малкович та інші. Перша "Червона рута" відома ще й тим, що на ній уперше на той час було піднято жовто-блакитний прапор та виконано гімн "Ще не вмерла Україна...". На цьому фестивалі я виконував обов'язки помічника керівника служби зв'язків із закордонними українцями.

На другому фестивалі в Запоріжжі 1991 року мої обов'язки лишилися тими ж. Захід закінчився у переддень оголошення ГКЧП надзвичайного стану. Нашими гостями тоді були відомі дисиденти й правозахисники В'ячеслав Чорновіл, Левко Лук'яненко та Микола Поровський. Існує така легенда, що коли стався путч, то Чорновіл звернувся до дирекції з такими словами: "І в таборах можна вижити. Не хвилюйтеся, якщо комуністи посадять нас у табори, я навчу вас, як там вижити". На цьому фестивалі стали відомими "Плач Єремії", "Скрябін", "Табула Раса", "Жаба в дирижаблі". Брав участь у фестивалі й дівочий кіровоградський гурт "Елема", який здобув приз за жіночу чарівність.

Третій фестиваль відбувся 1993 року в Донецьку, куди я поїхав як представник ЗМІ. Статтю про побачене й почуте мною та моєю сестрою Іриною Сікорською було надруковано в газеті "Народне слово". Тогорічним відкриттям стали такі учасники: Руслана, "Брати блюзу" (Гран-прі), Ірина Шинкарук, Віктор Павлік, "Вій", Олександр Пономарьов.

1995 року "Червона рута" відбувалася в Криму — два тижні у Севастополі й тиждень у Сімферополі. Українські виконавці сподобалися місцевій публіці. Про це свідчить концерт на площі Нахімова в Севастополі, де зібралося п'ятдесят тисяч глядачів. У Криму мали успіх "Океан Ельзи", кіровоградська "Аква-віта", світловодець Віталій Осауленко, що виконував пісні, приперчені чорним гумором, Ані Лорак, Марина Одольська, команда "Вхід у змінному взутті", EL Кравчук, Наталка Могилевська. Там я працював у дирекції фестивалю разом із теперішнім його директором Мирославом Мельником (тоді він був заступником директора): співпрацював з місцевими та іншими ЗМІ, наклеював афіші, здійснював опитування глядачів. Підготував спільно з Іриною Сікорською статтю про фестиваль для газети "Час/Тайм".

П'ята "Червона рута" відбулася 1997 року в Харкові. Це єдиний фестиваль, на фінальній частині якого я не зміг бути присутнім. Тоді стали відомими "Тартак", "ТНМК".

Наступний фест 1999 року приймав Дніпропетровськ. Для кіровоградців він цінний тим, що в ньому взяв участь дует "Друзі" (частина музикантів із рок-гурту "Весняний галас"). Кращими того року були Росава, рок-команда "Друга ріка". На цьому й двох наступних фестивалях у Києві я був присутнім як представник ЗМІ.

Сьома "Червона рута" подарувала кіровоградцям третє місце в номінації "Акустична музика" — гуртові "Весняний галас", а на останньому фестивалі він увійшов у десятку найкращих рок-команд України. Лідер гурту — Валентин Поворозник.

— У чому полягає завдання відбіркового туру фестивалю "Червона рута"?

— Відбіркові тури почали проводити з часу підготовки до другого фестивалю. Він дає змогу відібрати перспективних виконавців. Потім їх на два місяці дирекція запрошує до Києва в "Школу майстерності". Там їм підбирають репертуар, навчають сценічного мовлення, руху, у школі вокалу ставлять голос, ознайомлюють із автентичним фольклором. З переможцями обласних турів співпрацює студія звукозапису "Комора", на якій вони записують свій репертуар, із яким і виходять у фінал.

— Ви згадували про рок-гурт "Весняний галас". Чи існує він зараз? І чи є ще цікаві виконавці української сучасної пісні в нашому місті?

— Зараз хлопці з "Весняного галасу" записали на київській студії альбом, куди увійшли 10 нових композицій та чотири попередніх. Їх запрошують на виступи в нічні клуби Дніпропетровська, Львова, Києва. Є у нас дуже цікавий рок-виконавець Олександр Кир'янов, який пише і музику, і слова своїх пісень. Він був лідером талановитої команди "36,6". Чому був? Треба якось жити, заробляти гроші. А виконавці української сучасної пісні в Кіровограді не в фаворі.

— Чому останні тури "Червоних рут" (з майбутньою) проводять в одному місті — Києві?

— Дирекція фестивалю, яка працює під егідою Міністерства культури, давно вже планує провести його в Одесі. Але на це немає грошей, а спонсори сьогодні не поспішають підтримувати виконавців української пісні, вважаючи українську мову некомерційною. Взагалі-то, якщо довго про це торочити, то можна в це й повірити. Але ми маємо купу протилежних прикладів. Тож в один казан навалено політичні, стереотипні, обмежені погляди й світосприйняття, й усім цим варивом вигодовують українського споживача й глядача.

Останніми роками склалася така ситуація, що українська сучасна пісня й музика стали рідкісними гостями на телеекранах і в ефірі FМ-станцій. Вони не можуть туди пробитися. Наприклад, той же "Весняний галас", записавши у Києві компакт-диск, пропонував його київським і кіровоградським FМ-станціям. Йому відмовили, сказавши, що це — неформат. А що ж таке формат? Виходячи з того, що звучить на хвилях ефемок, формат — це блатна та російськомовна пісні. Із українських виконавців крутять лише найбільш роз-кручених (і то — дуже рідко), російських же -усіх підряд. А як же наше законодавство, що вимагає транслювання не менше п'ятдесяти відсотків україномовного продукту в ефірі радіостанцій? Закон є, немає державного контролю за його дотриманням. От і виходить, що яскраві таланти на "Червоній руті" спалахують, а дійти до глядача і слухача вони можуть, лише повторивши "крок до зірок" Ірини Білик.

— Чи правда те, що фестиваль "Таврійські ігри" певним чином скористався здобутками "Червоної рути"?

— "Таврійські ігри" виникли як альтернатива "Червоній руті". Раніше на "Червоній руті" виступали як нові виконавці, так і вже відомі. У зв'язку з великими фінансовими видатками від концерту колишніх лауреатів вирішили відмовитися. Бо головне завдання фестивалю завжди полягало в пошуку нових талантів. Ідею виступів розкручених музикантів підхопили "Таврійські ігри", доповнивши їх зарубіжними зірками. Вони перетягли до себе частину дирекції "Червоної рути", зокрема Олександра Богуцького — ведучого фестивалів 1993 та 1995 років, зібрали тусовку з лауреатів "Червоної рути", скориставшись із праці її організаторів. Тобто "Червона рута" знаходила молоді таланти, а потім вони виблискували на "Таврійських іграх". Добрим було те, що через широку зацікавленість ЗМІ цим фестивалем співаки засвічувалися перед мільйонними аудиторіями. Але з часом вищеописаний зв'язок перервався. "Таврійські ігри" з певних бізнесових інтересів тепер лауреатів "Червоної рути" до себе не запрошують. Вони перетворились на чисто бізнесовий проект. На велику сцену фестивалю виходять лише мегазірки. З часом дирекція "Таврійських ігор" зрозуміла, що втратила свою провідну функцію — пошук і засвічення молодих талантів. Тому 2003 року там поставили малу сцену, на якій удень мали змогу виступати маловідомі молоді виконавці. Та хто вдень ходить на концерти?

— Що, на вашу думку, потрібно зробити, аби виконавці української пісні не почувалися вдома приймаками?

— По-перше: добиватися дотримання законодавства щодо не менш ніж п'ятдесятивідсоткової присутності українських сучасних пісень на радіо та телебаченні.

По-друге: застосовувати законодавство про авторські права. Українські виконавці страждають від піратства, їм невигідно за таких умов записувати й тиражувати свої твори.

По-третє: внаслідок сучасної державної політики українська мова стала некомерційною. Якщо ми говоримо про підтримку нашого товаровиробника, то цей принцип повинен бути застосований і щодо українських пісень.

Крім цього, наведу такий приклад: у США існує Спілка американських виконавців. Вона отримує певний відсоток від гастролей будь-яких неамериканських колег. Цей досвід варто запозичити і нам, тоді російські виконавці не лише набиватимуть кишені грошима українських глядачів, а й підтримуватимуть братню українську естраду.

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!