МУЗИКА

"Я ДУЖЕ-ДУЖЕ ВАС ЛЮБЛЮ!". НАТАЛЯ БIOPPO
Віолетта у "Травіаті" — улюблена роль Наталі Бioppo Світлана Орел, vechirka.uafor.net
10.02.2004, 16:28

Наталя писала цi слова у кожному листі чи листівці, що надсилала із Словенії у Кіровоград. Очевидно, батьки були для неї найріднішими i найдорожчими людьми. "Я дуже-дуже вас люблю!.." — кілька разів повторила вона, востаннє телефонуючи до Кіровограда перед своєю такою несподіваною i вражаючою paптoвістю і нелогічністю смертю.

У цi дні у Маріборській oпepi відбудеться поминальна імпреза, на яку збереться багато людей, бо у цьому невеликому містечку дуже любили i люблять приму своєї опери, талановиту співачку, що стала гордістю Словенії, яку знали i шанували любителі музики мало не вciєї Європи, — Наталю Бioppo, українку Наталю Кравцову, що рік тому пішла із життя на злеті свого таланту i творчості.

ТАТО ПЛАЧЕ ВІД РОЗЧУЛЕННЯ, МАМА СВАРИТЬСЯ...

Наталочка народилася в Луцьку. Там у музично-драматичному театрі імені Шевченка зустрілися i побралися її батьки — учень Мар'яненка, нині народний артист України, Іван Кравцов та Лідія Давидова, батько якої був нащадком збіднілого асірійського князя, дуже красива i вольова жінка, яка, маючи відповідну освіту, небезпідставно мріяла про артистичну кар'єру. Лідія Йосипівна мало не до останнього перед пологами дня не покидала театральної сцени. В юності вона хотіла бути співачкою, але коли зрозуміла, що їй належить інше амплуа, всю силу своєї мpiї вклала у донечку. А та з раннього дитинства не раз виявляла, що має чудовий слух i неабиякі вокальні дані.

Коли дівчинці було два роки, сім'я переїхала у Кіровоград. Батьки — молоді актори — не мали якихось значних матеріальних статків, але зробили все, щоб донька мала власне фортепіано, що на той час було не так просто. Вчилася Наталя у середній школі № 6, а музику осягала у школі педагогічної практики, яка тоді існувала при Кіровоградському музичному училищі.

Десь у той час, коли Наталя була школяркою, батьки усвідомили, що їхні надії немарні, а мрії цілком можуть збутися, бо викладачі дівчинки звернули увагу на її непересічні здібності. Можливо, посприяла цьому i майже анекдотична історія зі шкільною географією. Чомусь Наталя не любила цей предмет, хоча загалом вчилася непогано. Отож, викладач географії Борис Аронович змушений був поставити їй "трійку". Через кілька днів після цього відбувся шкільний концерт, де Наталя брала участь. Старенький учитель, почувши її спів, виправив оцінку, заявивши: "Я не можу допустити, щоб дівчина з таким голосом мала за чверть "три"!"

Здібності здібностями, але Лідія Йосипівна, яка, можна сказати, цілком присвятила себе вихованню дочки, чітко розуміла, що без щоденної наполегливої праці результату не досягнеш. Мати постійно контролювала заняття доньки, навіть улітку, коли колектив виїжджав на гастролі, Наталочку брали із собою i вона щодня мусила займатися музикою. З дитинства дівчинка звикла до репетицій, вистав, тихенько, мов мишка, сидячи десь на гальорці.

Одного разу, коли мама поїхала на виступ, а тато залишився вдома з дітьми сам, на прохання дружини, він мав перевірити, як донька виконала завдання на завтрашній урок музики. Наталочка сіла за фортепіано i зіграла кілька п'єс — гарно, майстерно, артистично. У тата аж сльози виступили від розчулення. Мама приїхала пізно i відразу ж запитала, чи перевірено урок. "Боже, як вона чудово грає", — ділився враженням Іван Васильович. "Усе ясно!" — відрізала Лідія Йосипівна, розбудила доньку i примусила-таки зіграти задане на урок, а не п'єси, вивчені раніше.

З Кіровоградського музичного училища, де Наталя розпочала своє сходження до вокальних вершин, викладачка Ніна Піскунова-Акопова запросила її в училище імені Глієра. За рік на якомусь конкурсі чи концерті талановиту студентку помітила народна артистка СРСР Єлизавета Чавдар i рекомендувала їй вступати до консерваторії у свій клас. У всі роки навчання Єлизавета Іванівна була для Наталі Кравцової не тільки викладачкою, а й добрим товаришем, другою матір'ю.

На третьому курсі Наталя вийшла заміж. Батьки на той час були на гастролях i без ентузіазму зустріли повідомлення про цей намір. Вони не мали нічого проти її обранця, але вважали, що непогано було б спершу закінчити консерваторію... Женя, інженер за освітою, син високопоставленого чиновника, без сумніву, любив молоду дружину, але не зовсім розумів i поділяв її прагнення співати. I навіть попри її значні успіхи — на Всеукраїнському конкурсі вокалістів імені Лисенка Наталя завоювала перше місце — волів би, щоб дружина мала не таку клопітну i яскраву професію...

Після закінчення консерваторії молоду співачку зарахували до стажерської групи Київського театру опери i балету. Вона відразу ж заявила про себе — не раз заміняла на сцені провідних солісток, зокрема Євгенію Мірошниченко. Але її прагнення до розвитку, якомога активнішої участі у спектаклях не поділяв директор опери Дмитро Гнатюк. I Наталя перейшла в Дитячий музичний театр.

Одного разу солісти цього театру, у тому числі i Наталя Воробйова (прізвище за чоловіком), брали участь у якомусь концерті, що відбувався у тодішній Югославії. Там її почув директор Маріборського театру i запропонував місце солістки. Наталя згодилась без вагань.

ШЛЯХ ДО НАТАЛІ БІОРРО

Мабуть, сказати, що це рішення далося їй дуже легко, не можна. Адже ще існував, тоді здавалося, всемогутній Радянський Союз, де залишалися її батьки, чоловік, маленький син. Залишалася її домівка, її Україна. Але бажання співати, прагнення до самореалізації виявилося сильнішим.

Досить швидко вона завоювала глядача. Mapiбop — невеличке місто, де 130-140 тисяч населення, тут діє оперний театр на 800 місць, який на жодній виставі не буває порожнім. "Травіата", "Богема", "Трубадур", участь у багатьох концертах... Коли Наталя завоювала репутацію i авторитет, а, отже, й отримала певні матеріальні можливості, кликала до себе чоловіка, але його батьки спочатку не радили їхати, а потім... Поступово сім'я розпалась. Пізніше Наталя забрала до себе сина, він i зараз живе у Mapiбopi.

Сімейний затишок заміняла напружена робота. У грудні 1991-го вона писала батькам: "Сьогодні спектакль із живим записом на телебаченні ("Травіата"). 6-7 січня їду в Італію з концертами. В лютому "Травіата" у Римі. У березні — Японія, співаю Мімі і Мюзетту в "Богемі" Пуччині. В Австрії концерти. Потім їду у Відень на прослуховування — отримала запрошення". Трохи пізніше: "На концерті в Римі був Шарль Азнавур i його менеджер Левон Саян. Я їм співала аудицію. Левон також працював з Mapio дель Монако, зараз — від Паваротті, Лайзи Мінеллі, Франка Синатра. Обоє аплодували i кричали "Браво!". Чи буде щось із того — побачимо. За останні два місяці я побувала в багатьох містах Німеччини, Італії, зараз їду в Іспанію. Шарль Азнавур дав мені свою адресу в Парижі, можливо, й до нього загляну..."

У Хорватії мав відбутися її концерт з Паваротті, але там почалися заворушення i знаменитий співак відмовився їхати у небезпечну країну. Наталю Біорро (таке сценічне ім'я вона обрала) не раз запрошували працювати в Любляну, але вона залишалася вірною Mapiбopy, де у неї було багато друзів, де любили її i який полюбила й вона. Виступала також у опері сусіднього австрійського містечка Ґрац, публіка якого її дуже шанувала.

Мала відкриту і щиру душу, допомагала багатьом людям, не рахуючись при цьому ні з якими матеріальними витратами. Дуже любила батьків, отож, намагалася якомога більше показати їм -возила на Адріатику, у Відень. Біля її слави i грошей роїлося багато чоловіків, але жодного з них вона не обрала, хоча за нею присилав літак якийсь канадський мільйонер, а керівник італійської мафії хотів одружити її зі своїм сином. Вона тільки сміялася. Але, мабуть, відчувала i глибоко переживала власну самотність, бо, зустрівши нерозуміння з боку людей, яким довіряла, раптово померла від інфаркту. За кілька днів до своєї сотої "Травіати"...

* * *

На її могилі у Mapiбopi — квіти i свічки. Таке фото i листа нещодавно прислала батькам Наталі одна з її словенських шанувальниць. Українці часто кажуть про себе: нашого цвіту по всьому світу. Наталя ж Біорро була не просто квіткою — пишною трояндою, що могла б i хотіла квітнути на рідній землі, і яка зів'яла так рано, лишивши батькам вічну печаль, а Україні — свій талант, зафіксований у записах, який нам ще треба відкрити.

На знімку: Віолетта у "Травіаті" — улюблена роль Наталі Бioppo.

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!