МУЗИКА

Оксана Білозір Оксана БІЛОЗІР: „ТАКОГО УНІКАЛЬНОГО СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА, ЯК В УКРАЇНІ, НЕМАЄ НІДЕ У СВІТІ"
Ілона Богуш, vechirka.uafor.net
06.01.2003, 15:29
 на русском

Можна довго перераховувати регалії цієї красивої талановитої жінки. Оксана Білозір - випускниця дипломатичної академії, завідувач кафедри університету культури, професор, депутат Верховної Ради від блоку Віктора Ющенка. Але в першу чергу вона „Україночка", яку знають і люблять люди у всіх куточках нашої держави. Вона представляла українську культуру у десятках країн земної кулі, знає традиції багатьох народів, але вважає, що такого унікального святкування Різдва та Великодня, як в Україні, немає в жодній країні світу. Про особливості Різдвяних свят в Україні та за кордоном ми і почали нашу розмову з Оксаною Білозір.

„МИ З ПОДРУЖКАМИ ЧАСОМ НАКОЛЯДОВУВАЛИ ПО 30-40 КАРБОВАНЦІВ"

- Пані Оксано, мені відомо, що Різдво є вашим улюбленим святом...

- Я люблю два свята - Різдво та Великдень. Вони найбільше пов'язані з традиціями нашого народу. В ці дні відчуваєш себе частиною величезного пласту української культури і духовності, звичаїв та обрядів, які з'явилися ще в дохристиянські часи і природно переплелися з християнськими обрядами. Переконана, що таких святкових ритуалів, які дісталися нам у спадок від предків, не має жодна нація. Гадаю, ми зберегли їх завдяки сильній внутрішній волі нашого народу, його культурному генетичному коду. Різдвяні святкування в Україні наповненні високою духовністю та глибиною. Є у нас гарна традиція, яку ми, на жаль, починаємо забувати, - співати колядки та щедрівки від хати до хати. Шкода, але люди забувають слова цих давніх пісень, або просто соромляться їх співати. Як на мене, Різдво є гарною нагодою згадати про ці традиції, відновити їх. Це релігійне та духовне свято, у ньому закладена висока позитивна мораль. Переконана, українці можуть об'єднатися саме навколо своєї культури, ментальних цінностей. Адже у казкову Різдвяну ніч люди радіють один одному, забувають про негаразди, прощають образи.

- З чим у вас асоціювалися Різдво та Новий Рік у дитинстві?

- В першу чергу з колядуванням, бо я полюбляла подарунки. На той час не було такого великого різноманіття новорічних дарунків, як нині. Для мене було великим святом, коли мені дарували гарну ілюстровану книжку. А якщо вона була гарно упакована, це взагалі здавалося чимось фантастичним! Цілий рік я чекала, Різдва, щоб вкотре обійти зі святковими колядками всіх своїх родичів і сусідів, а потім собі щось придбати.

- Що на той час могла купити собі дитина на "колядовані" гроші?

- Ми з подружками часом наколядовували по 30-40 карбованців. У 60-ті роки це було справжнім багатством. Купували ковзани, лижі, часто одяг та взуття.

- На Різдво та Новий рік дітлахи в першу чергу згадують своїх хрещених батьків, від яких очікують подарунків. Ваші хрещеники часом не забувають колядувати для вас?

- Старші зазвичай колядують. Але мої хрещеники ще маленькі, від двох до п'яти рочків. Тому я завжди наступного дня після Різдва, накуповую їм подарунків і влаштовую святковий об'їзд. До речі, двох із них - Сашу та Женю - донечок мого колеги по Верховній Раді Петра Порошенка ми хрестили разом з іншим моїм колегою - Віктором Ющенком.

- Саша та Женя попри малий вік встигли вже стати зірочками після зйомок у вашому кліпі "Лелеки". Чи плануєте сприяти їх подальшій творчій кар'єрі?

- А як же! Окрім зйомок у "Лелеках", дівчатка вже випробували себе у модельному бізнесі - взяли участь у показах мод "Осінь-зима-2002". Саша та Женя демонстрували колекцію відомої дизайнерки Оксани Караванської. Вони досить вправно дефілювали на подіумі в симпатичних кожушках, які, до речі, Святий Миколайчик приніс їм у подарунок 19 грудня.

„НА РІЗДВЯНІ СВЯТА Я СПІВАЮ ДІТЯМ ЧОРНОБИЛЯ"

- Як зазвичай проводите Різдвяний вечір?

- Різдво, для мене - родинне свято. Завжди намагаюся приїхати у ці дні з родиною до Львова, де мешкають мої батьки. Там збираємося всією родиною, запрошуємо близьких друзів. Львівські святкування завжди були для мене надзвичайно цікавими, романтичними. На кожному кроці у місті відкрито двері новорічних крамничок з різдвяними подарунками, прикрашені вогниками ялинки...

- Напевно, відомій співачці не завжди вдається провести свято разом з близькими та дорогими людьми...

- Це дійсно так. Вже кілька років поспіль я співпрацюю з Міжнародним благодійними фондом - "Діти Чорнобиля - за виживання". Він опікується дітьми, яких після тієї жахливої катастрофи розкидало по всій Україні. На Різдвяні та Новорічні свята, у День інваліда, день вибуху на ЧАЕС влаштовуємо для цих дітей благодійні акції. Я їм співаю, діти отримують дарунки.

- Який Новий рік Вам запам'ятався найбільше?

- 2000-й рік я зустрічала з родиною у Словенії. Я давно мріяла зустріти нове тисячоліття в Альпах. Все сталося, як у казці... Уявляєш, о восьмій годині ранку, коли на дворі ще туман, нічого не видно, все навкруги сріблясто-сіре, ми з чоловіком Романом та синами Андрієм і Ярком вже були на горі. Я думала, Боже, як прекрасно починається нове тисячоліття.

- І багато було таких романтичних жайворонків у Альпах?

- Після новорічної ночі майже всі міцно спали. Лише ми раненько піднялися на гору, щоб побути наодинці з природою. Хоча в Україні все одно почуваюся найкраще. Відвідуючи якусь країну, маєш змогу ознайомитися з чимось новим, цікавим. Однак, я відчула, що і нове досить швидко перестає цікавити, оскільки з'являється ностальгія за рідним краєм.

- Пані Оксано, нині ви народний депутат від блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". Які ваші враження від політики?

Унікальність "Нашої України" полягає в першу чергу у її лідері Вікторові Ющенку, якого гарно сприймають всюди. Його підтримують на Сході та Заході, Півночі та Півдні. Він - загальнонаціональний лідер. Нашим гаслом мають бути слова: "Наша Україна - вся Україна". Ющенко і політична сила, яку він згуртував, необхідна українцям. Попри інформаційну блокаду люди пам'ятають добрі справи уряду Віктора Андрійовича. Люди сприйняли програму, з якою лідер "Нашої України" особисто об'їхав всю Україну. Я переконана, що люди вірять у Ющенка.

„МЕНІ НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ, КОЛИ РЕЛІГІЙНУ МУЗИКУ ЗАПИСУЮТЬ ДІ-ДЖЕЇ"

Пані Оксано, ви бачили як святкують Новий Рік в інших країнах. В якому куточку планети новорічне дійство вразило вас найбільше?

- Я відвідала багато країн, але Новий Рік всюди зустрічають майже однаково. Де рівень життя вище, зрозуміло, святкують пишніше та шикарніше. Там, де люди живуть незаможно - скромніше. Скрізь люди виходять на вулицю, гуляють, бавляться до самісінького ранку. Однак кожна країна змагається в екзотичності своєї ялинки. Скажімо, вашингтонська ялинка завжди вважалася найбільшою у світі. Тепер на це звання претендує наша - київська.

- Співаючи українські колядки, люди прославляють Бога. Про що співають під Новий Рік інші народи?

- Пісні, які співають на Різдво, за кордоном, називаються "святоші". Загалом, їх близько 10. Як і в колядках, у "святошних" піснях прославляється Бог. Проте, на відміну від деяких інших держав, в Україні до Бога глибока віра та висока повага. В кожній колядці символізується певний образ, завдяки якому, можна уявити народження Христа. За кордоном люди часто просто бавляться та радіють святу. Наша обрядова культура сягає корінням дохристиянських часів. Вона заповнювала духовний світ наших пращурів, і, напевно, тому органічно поєдналася із сьогоденням. Альтернативи українській обрядовій культурі в світі не існує. Такого унікального святкування Різдва та Великодня, як в Україні, немає в жодній країні світу.

- Дехто з українських музикантів спеціально до релігійних свят записує обрядові пісні. У Вашому репертуарі, знаю, є щось подібне...

- Я дуже відповідально ставлюся до цього. Коли записувала альбом з колядками, намагалася не порушувати їх духовної цілісності та автентики. Дуже важливо зберегти архаїку, коли записуєш колядку на сучасний лад. Саме у цьому її цінність. Мені не подобається, коли такі речі роблять поверхово, з несмаком, як данину до свята чи, скажімо, у вигляді діджейських аранжувань. На жаль, в Україні досі немає державної культурної політики, яка б перешкоджала тиражуванню несмаку і примітиву. Особисто я намагаюся записувати релігійну музику максимально наближено до оригіналу. І роблю це не для того, щоб співати їх зі сцени, а щоб люди могли послухати її на свята.

- Пані Оксано, назвіть свою коронну страву, без якої не уявляєте Новорічного та Різдвяного столу...

- Серед дванадцяти страв, які неодмінно повинні бути на Різдвяному столі, завжди є одна з моїх улюблених - "Оселедець з квасолею". Для приготування цієї закуски треба порізати дрібненькими шматочками оселедець, викласти його на блюдо, зверху вкрити дрібненькою відвареною квасолею, бажано білого кольору, а потім подрібненою, заздалегідь замаринованою, цибулькою. Додати трішки солі, цукру і оцту, зверху прикрасити зеленню та полити олією. Якщо олія ще й домашня, по-особливому запашна, то від цієї страви дуже важко відмовитися!

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!