МУЗИКА

Хор Юрія Любовича
ХОР ЛЮБОВИЧА ПРОТИ ПОВСТЯНОЇ СВІДОМОСТІ
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
04.11.2003, 18:34

Кажуть, людський голос — найдосконаліший музичний інструмент. Але він не звучатиме, коли людина живе неправильно. Не тільки, коли вона їсть не ту їжу, простуджується, хворіє, а й коли не має певного морального тонусу, не налаштовує свою душу на сприйняття високого. А коли звучить хор? Як настроїти всі голоси, щоб з'явилася не просто гармонія — божественна гармонія? Філософія життя і філософія співу— центральна тема наукових читань першої єлисаветградської хорової Академії, яка започаткована у Кіровограді з нагоди 25-річчя міського камерного хору під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія ЛЮБОВИЧА.

1. БУВ РАДЯНСЬКИМ, СТАНЕ АКАДЕМІЧНИМ

Заснований у 1978 році, як хор радянської пісні, колектив був великим і громіздким. Незважаючи на те, що співали у ньому в основному професійно підготовлені люди — викладачі музичного училища, музичних шкіл, студенти, перші виступи хору супроводжував досить великий естрадно-симфонічний оркестр. Тодішній Кіровоградський хор радянської пісні можна вважати типовим зразком масового хорового руху, від початків заідеологізованого і ангажованого системою. Доктор мистецтвознавства, член-кореспондент Академії мистецтв України, професор Київської національної музичної академії імені Чайковського Анатолій Лащенко — учасник наукових читань — констатує, що масовий хоровий спів, якому надали неприродну для нього соціально-політичну функцію виховання колективізму, не мав нічого спільного з музичним мистецтвом, і потім дуже важко було відновлювати генезис хорового академічного співу.

Будучи професіоналом, Юрій Любович розумів, що такий масивний колектив не має перспектив, отож поступово викристалізовував його склад, піднімав рівень виконавської майстерності. Буквально через кілька років у його репертуарі з'являються класичні твори українських, російських та зарубіжних композиторів, він відмовляється від супроводу, що є важливим показником професійного ставлення до хорового співу.

Натомість зав'язується плідна творча співпраця з камерним оркестром Кіровоградської філармонії. Підготовлено кілька концертів з творів Генделя, Кальдари, Габріеля Форе. А "Реквієм" Форе у супроводі камерного оркестру виконано вперше в Україні. Кошти від одного з концертів, де прозвучав "Реквієм", були перераховані на підтримку жертв землетрусу у Спітаці (Вірменія). Отож, до часу суспільних змін, коли ідеологічна зашореність була скинута, хор підійшов уже професійно сформованим, маючи власну творчу концепцію. Свою професійну здатність колектив перевірив під час першої гастрольної поїздки, яка тривала чомусь не в Україні, а в Росії та Болгарії. Вона підтвердила — їх сприймають як професіоналів.

Тисячоліття хрещення Русі-України спонукало колектив підняти пласти духовної музики, яка, як зазначалося на наукових читаннях, є природною якістю хорового мистецтва. У Кіровограді він це зробив першим, і з тих пір духовна музика Д.Бортнянського, А. Веделя, М.Березовського, О.Архангельського, П.Чеснокова не зникає з репертуару хору. Отож, не дивно, що на Всеукраїнському конкурсі імені Леонтовича, як пригадує Анатолій Лащенко, хор під керівництвом Юрія Любовича вразив усіх академічним звуком, філософським осмисленням хорової естетики.

Не можна сказати, що цьому колективові щастить на увагу з боку влади. Кожна поїздка, кожен концерт, як і все у нас, що стосується високого мистецтва, даються, що називається, з кров'ю. Ні керівник хору, ні його учасники не належать до тих, хто ходить і канючить у влади копійку, готовий за неї принижуватися і поступатися власною гідністю чи мистецькими принципами. Але цей колектив змушує себе поважати. У 1992-му він отримав статус муніципального камерного хору. Звідтоді неодноразово завойовував призові місця у всеукраїнських і міжнародних конкурсах, гран-прі міжнародного конкурсу "Південна Пальміра", всеукраїнського конкурсу хорової музики імені Дениса Січинського, "Золоту печатку" міжнародного конкурсу хорової музики у Фінляндії. Ще одним кроком у професійному становленні колективу став його цьогорічний виступ в органному залі з восьмиголосою "Літургією" М.Ділецького та концерт у рамках фестивалю "Золотоверхий Київ".

Не бракувало привітань (у тому числі і від влади) і під час ювілейного концерту на відзначення 25-річчя хору, який справді дуже люблять і шанують кіровоградці. Кожен його виступ — подія для міста, зал ніколи не буває порожнім, що зайвий раз підтверджує давню істину: професіоналізм виконання, краса і гармонія не залишають людей байдужими.

2. НЕ ТІЛЬКИ МИ СЛУХАЄМО МУЗИКУ, А Й МУЗИКА СЛУХАЄ НАС

Нинішнє музично-інформаційне поле дуже агресивне. Вражаючий факт (на жаль, буденний для сьогодення) навів у ході наукових читань професор Одеської державної музичної академії імені Нежданової, голова місії Святослава Ріхтера і Давида Ойстраха Юрій Дикий: в Одесі найпопулярніший радіоканал "Одеса-мама", а у нотному магазині на Дерибасівській на найпрестижнішому місці — тюремний фольклор.

Подібні канали, шлягерні ефемки з їхньою дешевою попсою, пустопорожнім патяканням (якось випадково почула на одному з Кіровоградських каналів, як якийсь завзятий слухач вітав у ефірі з днем народження свого ... кота!) та нав'язливою рекламою, кримінальні серіали та бездумні передачі з витягуванням на світ найогиднішого, що є в людині, віртуальний простір з його найрізноманітнішим, далеко не завжди добротворчим наповненням, створюють своєрідну, так звану повстяну набивку на людській свідомості, через яку дуже важко пробитися всьому справжньому — і естетиці, і культурі, і навіть почуттям та інформації (чи й не тому теж ми стали такі несприйнятливі до чужого горя, суспільних потрясінь?). Особливо згубна ця повстяна набивка для свідомості молоді (пам'ятаєте, айтматовські обручі яничарів?), вона дуже важко знімається і заміняє собою те, що раніше давало релігійне та естетичне виховання. Таким чином екран культури руйнується, зв'язки, які становлять його основу, послаблюються. А біотичне музично-інформаційне поле (концерти, де присутнє живе виконання) сьогодні катастрофічно звужене. І такі колективи, як хор Любовича, розширюють його, розганяють чорні хмари людської байдужості, роблять серця сприйнятливішими для краси. Як підкреслив під час наукових читань кандидат мистецтвознавства, художній керівник хору Київської духовної академії Дмитро Болгарський, хорове мистецтво задає нам духовний тон, що змінює нас внутрішньо. Адже кожен виконавець, музикант — медіум, який транслює через себе високе, божественне. Це, власне, стосується не тільки хорового виконання (ця тема розглядалася окремо), а й музики загалом. Юрій Дикий, наголошуючи на тому, що наукові читання — захід, який об'єднує музичну культуру, зупинився також на явищі експірації у музично-інформаційному полі. Його уявна дискусія з Генріхом Нейгаузом, який свого часу викладав у нашому місті, про роль енергетики виконавця у музичній інтерпретації твору зацікавила не лише фахівців.

Очевидно, однією з тем наступної єлисаветградської хорової Академії стане вибудовування історичного ланцюжка, який би підтверджував нинішні висновки про філософію співу. Бо якщо багате музичне минуле нашого міста (школа Блюменфельдів, Генріх Нейгауз, Кароль Шимановський, Юлій Мейтус) відоме і активно досліджується, то те, що тут діяли хори, якими керував Воротников — один з перших теоретиків хорового мистецтва — як зазначив краєзнавець Олександр Чуднов, відомо лише на рівні факту.

Потребує осмислення і національний аспект у впливі хорової культури на свідомість. Не в плані етнографічно-фольклорних мотивів, а як єдності слова і хорової естетики, глибинних основ особистості, її найшляхетніших душевних поривів і музичної творчості.

* * *

Наступної весни хор Любовича має виступити у Спасо-Преображенському соборі в Одесі, який нині реставрується. Цей концерт стане ще одним протестом проти повстяної свідомості суспільства.

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!