МУЗИКА

Валентина Ревенко Валентина РЕВЕНКО: ПРЕКРАСНА БУДІВЛЯ ПІД НАЗВОЮ "КУЛЬТУРА" ХИТАЄТЬСЯ...
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
03.06.2003, 12:08

Уряди приходять і відходять, а мистецтво — вічне. Мудрі правителі добре пам'ятають цю аксіому. Та, на жаль, часи мудрих правителів чи то вже минули, чи то не настали. Нинішній рік оголошений роком культури в Україні. Але про це намагаються не говорити, очевидно, тому, щоб не привертати увагу до кричущого парадоксу: з кожним роком галузь стає злиденнішою і убогішою, і з кожним роком потреба суспільства у справжній культурі зростає, а працівники її, не зважаючи на мізерну оплату, шукають і знаходять нові форми роботи, втілюють цікаві проекти, знаходять сили творити, виходити на сцену натхненними і піднесеними. Про цей парадокс — наша розмова з директором Кіровоградської музичної школи №2, головою асоціації народно-інструментальної музики, працівником культури із 35-річним стажем Валентиною Ревенко.

— Наше місто має дуже цікаві музичні традиції, мабуть, ще до кінця не осмислені широкою громадськістю. Воно й нині продовжує жити активним музичним життям. Як вам бачиться цей процес?

Виступає хор старших класів, неодноразовий переможець Золотого Орфея, керівник Наталя Корсунова-Трибіненко

— Не всі обласні центри можуть похвалитися таким різнобарв'ям мистецьких акцій. Тільки з початку року у Кіровограді відбулися три всеукраїнські фестивалі-конкурси: "Провесінь" (виконавців на народних інструментах), "Нейгаузівські музичні зустрічі" (фортепіанна музика) та "Золотий Орфей" (хорові колективи). У Кіровоградській дитячій музичній школі №2 помітною подією стала серія концертів "Квітневі музичні зустрічі", під час яких 300 юних піаністів, скрипалів, народників, духовиків, вокалістів разом зі своїми наставниками виходили на сцену рідної школи, щоб порадувати своїх ровесників, батьків, громадськість міста новими творчими здобутками. У рамках "Квітневих музичних зустрічей" був проведений уже традиційний V міський фестиваль "Юні композитори — весна творчості", організатор і ведуча якого Наталя Бондаренко запрошувала на сцену юних піаністів, бандуристів, вокалістів та скрипалів з усіх музичних шкіл міста. Вони виконували свої власні композиції — від класичного напрямку до авангардного. За всим цим — копітка, самовіддана робота наших викладачів, які не перший рік працюють за мізерну зарплату. Цього року через те, що міська рада й досі не може прийняти бюджет і всі галузі поки що фінансуються в обсязі минулорічних видатків, а мінімальна заробітна плата в країні піднята до рівня 185 гривень, вони отримують тільки 62 відсотки від.

Коли я читаю закони, які стосуються культури, постанови Кабміну, інші нормативні документи — серце радіє. Там усе правильно написано. Наприклад, викладачам належить і премію виплачувати, і надбавку за вислугу років, і оздоровчі. Але все це не закладається в бюджет. У цей рік, рік культури, жоден із викладачів музичних шкіл не одержить оздоровчих у повному обсязі, дай, Боже, щоб вони одержували, хоча б із запізненням, заробітну плату...

Про те, щоб розвивати колективи, ремонтувати приміщення — забуто взагалі. Але ж ми вже 10-12 років не купували музичних інструментів. У нас немає нормального рояля. Той, що є, звучить жахливо, він уже своє відпрацював. А купити... Який спонсор дасть 30 тисяч? Про державу, зрозуміло, нема мови. Ну, Бог з ним, із роялем. У нас навіть баяна нема за що купити. У місті немає жодного професійного настроювача народних інструментів, а вони ж виходять із ладу. Ось ми створюємо дитячу капелу бандуристів у Кіровограді. Є для цього підстави: у двох музичних школах — другій і тертій, які об'єднали зусилля, вчаться по цьому класу талановиті діти, які могли б прославити наше місто. Такі капели є у Києві, Львові, Чернігові. Але, по-перше, немає грошей на інструменти, по-друге, вони фактично не виробляються в Україні. Зараз начебто у Києві відкрито майстерню по виробництву бандур, організовану всесвітньо відомим бандуристом Романом Гриньківим та його дружиною, теж бандуристкою, Ларисою Дедюх.

— Але ж кіровоградські конкурси, фестивалі мають чудовий розголос, про них пишуть, говорять у місті, вони часто відкривають нові імена.

— І учень, і викладач, аби їхня робота не йшла вхолосту, повинні чітко уявляти своє місце, свій рівень в ієрархії музичного мистецтва. Таке уявлення можна підтримувати тільки з допомогою конкурсів. Обласний конкурс — це далеко не завжди той рівень, який сприяє росту талановитих дітей. У нас їх небагато, але вони є. Найсвіжіший приклад: дві дівчинки-бандуристки з дитячої музичної школи №3 на конкурсі у Полтаві рівнем свого виконання буквально викликали фурор, привернули до себе увагу викладачів Національної музичної академії. А у нашому музичному училищі навіть немає викладача класу бандури. Адже це ганьба, коли діти їдуть на конкурси, привозять звідти нагороди, дипломи, а для того, щоб побувати там, шукають спонсорів або використовують гроші батьків.

Дуже боляче, що, скориставшись нашим досвідом, нашими ідеями, інші міста проводять такі багаті чудові конкурси і фестивалі. Там знаходять спонсорів, які забезпечують присутність зіркових імен. А до нас їдуть майже безплатно, тільки з поваги до організаторів...

— Цим уже безпосередньо займається асоціація народно-інструментальної музики?

— Так. І наша "Провесінь" визнана музичними авторитетами країни. Патронат над нею взяла Національна музична академія. Але ж цей патронат чисто моральний. А що ми могли зробити, коли на всі витрати нам виділили три тисячі гривень, а проживання в готелі всесвітньо відомого Володимира Зубицького, який таки приїхав на наш фестиваль, коштує 90 гривень на добу? Цього року на "Провесінь" прибули 250 студентів і 55 учнів музичних шкіл. Найперше враження, яке вони винесли від перебування у Кіровограді, що у приміщеннях цього міста дуже холодно... Але ж, дякуючи такому серйозному конкурсу, наші діти мають високий рейтинг в Україні: народники вступають у Національну музичну академію, в Одеську консерваторію. А місцеві чиновники не удостоюють конкурс навіть своєю присутністю, не те що допомогою.

— І все-таки, я переконана, ви відчуваєте свою потрібність і важливість того, що робите.

— Безперечно. Ми намагаємося привчити дітей до симфонічної музики, поселити у їхніх душах гармонію, щоб вони не захоплювалися модною какофонією, яка спричиняє або дистонію, або слухові галюцинації. І нам багато чого вдається! Як діти люблять той же конкурс "Золотий Орфей"! Про нашу потрібність свідчить ще й той факт, що кількість бажаючих вчитися у музичних школах порівняно із серединою 90-их, коли ми переживали спад, зростає.

Про роботу з дітьми я можу говорити годинами. Про наші музичні вистави, про зустрічі з випускниками, про клас композиції, який працює у нашій школі. Але хочу наголосити, діти не завжди з великим задоволенням ідуть на концерти симфонічної музики, зате потім, через якийсь час, згадують саме ці враження, і я вірю, що вони формують їхню свідомість. А нам сьогодні, ой, як не вистачає свідомого, осмисленого ставлення до музики, до культури в цілому. "Що вони там співають, — говорить один чоловік про хор Любовича. — Вони співають для свого задоволення, ми, як вип'єм, то ще не так заспіваєм". Не біда була б, якби це говорив просто чоловік з вулиці, але ж це каже людина, від якої залежить доля того хору. Ось вам корінь проблеми. Справа далеко не лише у відсутності грошей. У складі тієї ж Кіровоградської міської ради, від якої залежить наше фінансування, вже кілька скликань немає жодного працівника культури. І не тому, що вони такі неактивні, а тому, що їх не обирають — у них немає грошей. У представницькій владі просто відсутній сегмент культури. У нас зустрілися дві тенденції: злидні в культурі, які поглиблюються, і зростаюче розуміння батьків, що не тільки гроші головне для дитини, а важливо, щоб вона душевно могла сховатися за ту ж пісню чи гру на інструменті, щоб навчилася працездатності. І тут нас чекає ще один сюрприз: із 1-го вересня знято пільги по оплаті з дітей-чорнобильців. Це КРУ так постаралося. Тепер треба звертатися до міської ради, аби прийняли рішення і відшкодували. Чи знайдемо ми розуміння?

Гидко і соромно, але ми чекаємо виборів, щоб хтось із кандидатів нам щось дав: гроші талановитій дитині поїхати на конкурс, закупити лічильники тепла і води та ін. Голосуємо ми, як підказує совість, але вибори — чи не єдиний шанс хоч щось отримати. А як нам комп'ютери потрібні! Ми готові застосувати нові технології у навчанні музики. Але можливості немає. Врешті-решт, якщо з бюджетом не виходить, може, створити якийсь фонд, щоб покривати хоча б найкричущіші потреби?

Можна відмовитись від музичних шкіл, шкіл естетичного виховання, але у сучасному світі, коли інші країни ставлять питання про загальну музичну освіту, це буде не тільки не далекоглядно, а злочинно.

Я вважаю, що прекрасна будівля під назвою "культура" сьогодні хитається, наш обов'язок — усього суспільства — не дати їй впасти, але нам потрібна допомога і з боку держави, і з боку громадськості.

Архів "ВГ-Музика"

 10.02.05, 18:07 Віка Богуславська: "На CD — пісні про добро і зло в шахматному порядку"
 08.02.05, 16:11 Фестивалі. "Від Різдва до Різдва"
 24.01.05, 15:38 Костянтин Пилип'юк. Контакт із музикою на все життя
 12.10.04, 12:44 "Червона рута — 2005"
 04.06.04, 13:17 "Травневі музичні зустрічі". "Який чудовий слухач !"
 10.02.04, 16:28 "Я дуже-дуже вас люблю!". Наталя Бioppo
 29.01.04, 18:46 Розгадуючи таємниці Мейтуса
 27.01.04, 16:42 Пісня, яку співає увесь світ. "Червона рута"
 12.12.03, 16:26 "Зоряни". Із Мар'ївки в Європу, або Пісня не вертається додому?
 25.11.03, 14:51 Марія Бурмака — українська Трейсі Чепмен
 04.11.03, 18:34 Хор Любовича проти повстяної свідомості
 28.10.03, 12:24 Щоб правильно співати, треба правильно жити
 17.10.03, 18:08 Кіровоградська обласна філармонія найближчим часом: Марія Бурмака, "Уездный город", Олександр Новіков
 09.10.03, 20:01 Лідія Забіляста: "Внутрішній стержень людини має бути завжди міцним"
 09.10.03, 16:32 Початок концертної діяльності
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 19.07.03, 00:21 Діалектика творчого неспокою. Фрагменти портрета максималіста Любовича
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 03.07.03, 02:18 Париж, Афіни, Страсбург плюс ... Кіровоград
 27.06.03, 15:20 Справжній бас виступатиме для нас
 23.06.03, 18:23 Життя без прикрас. Для вас співають мандрівні артисти
 13.06.03, 15:54 "Травневі музичні зустрічі". Кіровоградський мюзик-фест виріс і у форматі, і у масштабах, і в резонансі...
 13.06.03, 07:03 III регіональний відкритий конкурс баяністів і акордеоністів "Гармоніка" (Одеса). Є талант!
 12.06.03, 22:14 У кіровограді відкрито меморіальну дошку Юлія Мейтуса
 09.06.03, 13:15 У вересні кіровоградському музпеду — 35!
 03.06.03, 12:08 Валентина Ревенко: Прекрасна будівля під назвою "культура" хитається...
 30.05.03, 16:14 XII фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів". "Моя Україна — червона калина, лети ж, моя пісне, лети..."
 30.05.03, 11:45 "Травневі зустрічі" — у повному обсязі!
 22.05.03, 21:32 Фестивальні обрії. "Калиновий спів" запрошує...
 19.05.03, 15:21 Концерт для мобілки з оркестром, або Як знову не загубити Вівальді
 06.05.03, 14:01 VI фестиваль "Травневі музичні зустрічі". Фестиваль буде особливим
 06.05.03, 13:55 Фестиваль "Калиновий спів". Були хори, тепер — солісти
 29.04.03, 10:11 А музика звучить...
 18.04.03, 14:27 Музичний фестиваль скликає друзів. "Нейгаузівські музичні зустрічі"
 12.04.03, 11:02 1-3 травня 2003 р. у Каховці пройде XII Міжнародний фестиваль "Таврійські Ігри"
 01.04.03, 08:14 "Родина — це вся Україна..."
 14.03.03, 09:11 Гастролі, концерти. Сумний арлекін побував і у нас. Валерій Леонтьєв
 08.03.03, 00:13 "Провесінь" несе весну душі
 07.03.03, 16:18 Пам'яті поетеси і патріотки
 25.02.03, 12:34 У Кіровограді розпочався VIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах "Провесінь"
 12.02.03, 14:50 Юлій Мейтус: повернення у рідний дім
 06.02.03, 23:25 Известный христианский певец Майкл Смит профинансировал 4 000 детей
 29.01.03, 13:14 Всеукраїнська премія у галузі музики та масових видовищ "Золота Жар-птиця" за підсумками 2002 року не вручатиметься
 27.01.03, 08:11 Життя, віддане музиці
 21.09.03, 21:37 Перехрестя талантів
 17.01.03, 09:17 Підростають нові музиканти
 06.01.03, 15:29 Оксана Білозір: „Такого унікального святкування Різдва, як в Україні, немає ніде у світі"
 03.01.03, 19:31 Започатковано музичні вечори
 23.12.02, 15:55 Творче горіння маестро запалювало інших. Кім Олександрович Шутенко
 17.12.02, 12:11 В'ячеслав Бутусов. Вечір ностальгії для вчорашніх тінейджерів
 16.12.02, 12:42 Любов Успенська: "Я обов'язково повернусь..."
 22.11.02, 12:56 На конкурсі пам'яті Володимира Горовиця виступала юна кіровограда
 22.11.02, 08:37 Коли крізь розпач випнеться надія
 08.11.02, 16:44 "Червона рута" червоніє за Кіровоград
 18.10.02, 10:21 Відновлено конкурс виконавської майстерності
 08.10.02, 12:44 То був справжній народний артист
 14.08.02, 11:02 Святкування Дня Незалежності з телеканалом М1!
 12.07.02, 14:07 Як наші були на Таврійських Іграх, або Кіровоградські показові виcтупи у херсонському степу
 19.06.02, 12:51 "Калиновий спів" - це доля, це біль, все те, що не збулося в моєму житті..."
 25.05.02, 12:28 Зберегти пам'ять про відомого композитора
 25.05.02, 07:38 Чотири вечори побачень з классикою
 23.05.02, 19:18 Элтон Джон начал гастрольное турне по Европе
 22.05.02, 13:17 Діана Гурцька: "Сцена - то моє життя"
 29.03.02, 17:10 Діти виконують джаз
 25.03.02, 19:09 Элтону Джону исполнилось 55 лет
 04.02.02, 10:37 Музика виховує інтелектуалів
 26.10.01, 10:43 Ця романтична і тендітна Валерія
 05.10.01, 21:36 Група Space дає концерт на Україні

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!