РОДИНА ТАРКОВСЬКИХ

ЛИЦАРІ ЄЛИСАВЕТГРАДСЬКОЇ ЗЕМЛІ, або СКАЛКИ ДЗЕРКАЛА
Оксана Лункан, vechirka.uafor.net
27.06.2002, 14:25

Нинішній рік - урожайний на ювілеї в родині Тарковських. 150 років від дня народження Надії Карлівни Тарковської - дружини великого драматурга, засновника українського театру Івана Карпенка-Карого. 140 років рідному брату Надії - Олександру Карловичу, який переклав на українську мову Маніфест Комуністичної партії. 95 років - Арсенію Олександровичу Тарковському, відомому російському поету, автору збірок "Перед снегом", "Земле - земное", "Волшебные горы"... 70 років - Андрію Арсенійовичу Тарковському - кінорежисеру. Серед його найвідоміших картин - "Солярис", "Андрій Рубльов", "Сталкер".

Для них усіх найріднішим куточком на землі була Єлисаветградщина. Недалеко від обласного центру в селі Миколаївці мешкала родина Тарковських. Карл та Марія були освіченими та високодуховними людьми, збудували у селі церкву, церковно-приходську школу та бурсу для дітей простих селян. Марію Тарковську простолюдини та священики вважали святою. Коли вона померла, поховали у церкві.

Батьків не стало, і син Тарковських Олександр розділив порівну їхню землю. Так Надійка дістала у спадок клаптик чорнозему, на якому пізніше з'явиться хутір, названий чоловіком Іваном Карпенком-Карим на честь дружини. Тринадцять років прожили вони разом, народивши сімох дітей. Іван Карпович на могилі дружини напише: "Надійко, ти моя рідненька, навіщо ти мене лишила з дітками дрібними, прилинь з того світу і порадь, що робити. Мир праху твоєму".

Олександр Тарковський жив на хуторі "Надія", його виховував Іван Карпович.

Цю щемливу розповідь про Тобілевичів-Тарковських я не раз чула в музеї-заповіднику з вуст Валентини Тобілевич, яка по крихтах збирає матеріали, готує виставки, стукає у владні кабінети. Того сонячного дня, коли на хутір приїхали з Москви донька Арсенія Тарковського Марина та прихильники творчості поета, вона бідкалася, що не може показати виставку, присвячену Тарковським, бо у музеї-садибі йшов ремонт. Проте була щедрою на слова, провела до дубів, посаджених трьома поколіннями Тарковських. Уважно слухала Валентину Тобілевич її вже далека родичка Марина Арсеніївна Тарковська, яка теж збирає матеріали про свою родину, пише другу книгу, очолює Фонд імені Арсенія Тарковського. Вона - вже немолода жінка - подолала понад тисячу кілометрів, щоб знову напитися води з хутірського джерельця, прогулятися затишними алеями, посидіти в альтанці, де родина Тобілевичів любила пити чай. Марина Арсеніївна не приховувала своїх почуттів:

- Я вже вкотре у Кіровограді і на Хуторі Надія тому, що ці місця були святими для мого батька - Арсенія Тарковського. Сюди приїжджав одного разу і Андрій Тарковський тому, що хотів побувати на землі своїх предків. Звичайно, Хутір та й Кіровоград (у минулому Єлисаветград) для мене місця святі, тут відчуваю особливе хвилювання і повернення в той світ, в якому жив рід Тарковських. Земля, по якій вони ходили, земля, яка фактично належала Тарковським, земля, на якій створено чудовий музей-заповідник, названий на честь татової тітки Наді, яка рано померла. Щоразу відвідини цього місця залишають у моєму серці сильні враження, дають мені сили жити і працювати далі.

- Ми знаємо, що ви автор книги "Скалки дзеркала".

- У ній я розповідаю про родину Тарковських, про наше коріння, про походження нашого роду. Я працювала в українських архівах, витрачала і час, і, я б сказала, душу. Дуже важкі були враження від архівних документів -листів дідуся, листування батьків. Я знайшла коріння нашої родини. Тарковські походять з Польщі. Приблизно в епоху Петра І поляки Тарковські приїхали з Любліна спочатку на Волинь, а потім на Житомирщину і врешті-решт перебралися на Єлисаветградщину. Неподалік від хутора є село Миколаївка, де вони жили, мали будинок і в місті.

Усі інші версії походження роду Тарковських викликають у мене протест, адже існують історичні факти, правда, яка підтверджується документами, що зберігаються в архівах України і копії яких у мене є вдома.

Я старалася створити книгу, яка б стала посібником для тих людей, що пишуть про Тарковських. Коли вийшла книга, то я отримала велику кількість листів не тільки від читачів, а й від людей, які займалися дослідженням творчості Арсенія чи Андрія Тарковських. Листи з подякою приходили з-за кордону. Там було видано дуже багато книг після смерті Андрія, але у них повна плутанина з його біографією. Тому я перевіряла дати, вивіряла кожен факт. Звичайно, є помилки. Я буду намагатися їх прибрати в наступних виданнях.

Але нещодавно я пережила шок. Почуття жаху, катастрофи - з виходом книги Алли Волкової, до речі, людини, яка очолювала з 1989 року Фонд Андрія Тарковського і, здається, повинна була вже вивчити історію нашої родини. Книга називається "Арсеній Тарковський. Життя сім'ї та історія роду". Я просто хочу попередити читачів, що ця книга написана дуже недбало та похапцем, з великою кількістю фактичних, географічних помилок. Це свідчить про неповагу до пам'яті моїх близьких. Вперше в житті мені доведеться подати позов до суду, бо такі видання не повинні доходити до читача. Тираж великий - 5 тисяч примірників неправди! Мені хочеться, щоб громадськість міста Кіровограда, колегіум, преса, телебачення виступили на захист імені Тарковських і звернули увагу на це видання. Такі речі, як опублікування інтимного листування моїх батьків, використання сімейного архіву без дозволу рідних, недопустимі.

Тут часто зустрічається перекручення історичних фактів. Коли я читаю про Єлисаветград, то знаходжу жахливі помилки. Людина взагалі не знайома з історією цього краю.

Ось такими проблемами я змушена займатися. Вони забирають багато сил, енергії, нервів. А я повинна працювати над другою книгою про Тарковських, про нашу маму. Андрій і Арсеній вимогливо ставилися до своєї творчості. Батько вивіряв кожне слово у своїх віршах. Чим велика поезія Тарковського? Тим, що жодного слова з його поезії не можна прибрати. Це була копітка робота поета, творця.

Так само працював і Андрій. Він говорив, що кожен його фільм - це вчинок. За кожен фільм він ніс відповідальність перед глядачем. Його фільми в Москві чекали з нетерпінням. За кожен фільм він боровся як лицар. (До речі, на Хуторі є дуб "Лицар", названий на честь Олександра Тарковського).

Я думаю, що це було закладено в генах наших предків-поляків, притаманне всім Тарковським і відобразилось на їхніх долях та творчості.

- Які ж невідомі факти вам вдалося "відкопати" в архівах?

- Я знайшла польське коріння Тарковських. Вони дуже довго - 50 років -добивалися затвердження дворянського титулу. Тільки дід Арсенія Карл Матвійович отримав підтвердження. Такі факти не були ніким до мене відкриті.. Тарковські не походили з Дагестану, як стверджували до цього, із села Тарки, там немає їхніх могил з арабськими написами. Міф про кавказьке походження -це лише міф. Те, що Арсеній Тарковський підписував книги "своїй рідні з Дагестану", думаю, було якоюсь мірою грою.

Мені дуже допомогли в Кіровограді, звідси і почалося моє дослідження історії роду Тарковських. У селі Миколаївці, на жаль, не залишилося церкви і цвинтаря. Правда, є могила чоловіка батькової тітки, відомого українського театрального діяча, засновника українського театру Івана Карпенка-Карого, якого Волкова у своїй книзі називає чомусь Карпенко-Кара і до того ж робить його автором п'єси "Назар Стодоля", яку написав Тарас Шевченко.

У цій п'єсі, яку поставили в Єлисаветграді, грали Іван Карпович Тобілевич, що служив на той час у поліцейській управі, та Надія Карлівна Тарковська. Вони покохали один одного і їхні діти були названі на честь героїв п'єси - Назаром та Галею.

- Марино Арсеніївно, а чим займається молоде покоління Тарковських?

- Старший син Андрія - хірург, середній - зробив перший фільм про батька і хоче продовжувати роботу, він президент Фонду імені Андрія Тарковського.

Мій син Михайло - письменник, поет. Він носить моє прізвище. Я попросила його, щоб він узяв прізвище Тарковських, аби у творчості воно не померло. Михайло дуже скромна людина. Він взяв на себе велику відповідальність і відчуває її завжди.

У мене дуже багато знайомих у Москві, які займаються літературною творчістю. Я пропонувала сину, коли він ще робив перші кроки в літературі, зателефонувати, домовитися про нього. "Я тільки сам буду пробивати свою дорогу", - сказав Михайло.

Покійний Віктор Астаф'єв - великий російський письменник, коли прочитав одне з його оповідань, сказав: "Це - як ковток свіжого повітря". У нинішній період постмодернізму, намагання бути оригінальним, він відроджує російську мову, йде слідом за великими російськими письменниками. Звичайно, я не порівнюю його з Толстим чи Чеховим. Мені хочеться, щоб він залишився в російській літературі нарівні з Арсенієм Тарковським. Ось що він написав про своє покликання:

"Мне оставлено в наследство от гомеровой тени до опасного соседства - замечательной родни.

Я не трогал ваши перья, не вертелся у стола и не рвался в подмастерья, но она меня нашла...

Я узнал ее по звуку крыл, рождающих беду.

Я бы рад отдернуть руку, да не я ее веду..."

* * *

Марина Тарковська, перебуваючи цього разу в Кіровограді, не раз дякувала за організацію Днів Тарковських директору колегіуму Маргариті Борисовій. У цієї жінки виникла ідея встановити пам'ятник Надії Карлівні Тарковській у музеї-заповіднику "Хутір Надія". Бажаємо їй сил, енергії у пошуку однодумців та меценатів, також хочемо подякувати Маргариті Миколаївні за прекрасну можливість познайомити наших читачів з талановитою родиною Тарковських.

Архів "ВГ-Мистецтво"

 27.07.06, 17:45 Земляки. Журавленко, брат Журавленка — 2
 12.07.06, 15:38 Земляки. Журавленко, брат Журавленка
 12.09.05, 15:58 Осінь мистецька
 12.09.05, 15:55 Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Моє рідне місто»
 12.08.05, 12:08 До 150-річчя Володимира Ястребова. Чужий по крові, та рідний за духом
 27.05.05, 13:46 Свято українства
 02.04.05, 16:09 Книги. Минуле і сучасне лісівників Кіровоградщини
 11.03.05, 15:23 Театр. Прем'єри. Коли леді стає прекрасною?
 03.02.05, 13:28 Виставки. Художники — музеєві
 24.01.05, 15:17 Література. "Степові" місця немає?
 24.01.05, 15:13 Література. "Зимова флейта" "Серед українців"
 20.01.05, 17:30 На здобуття літературної премії імені Є.Маланюка. "Той у грудях замість серця..."
 10.11.04, 15:39 Поетичні збірки. "В житті я дров чимало наламав..."
 09.11.04, 13:16 Театр. Вперше на сцені корифеїв
 09.11.04, 13:11 9 листопада — День української писемності і мови. Українською читають усе більше
 12.10.04, 12:50 Репліка з приводу однієї виставки
 30.08.04, 15:37 Наші земляки. "Ззвідси почалось моє знайомство зі світом..."
 03.08.04, 15:04 Театр. На сцені — грати, а в житті бути самим собою
 05.07.04, 16:01 Рік Польщі в Україні. Українці та поляки ХХІ століття — добрі сусіди
 02.07.04, 15:54 Нове видання. Відгомін минулих літ
 04.06.04, 14:02 Пам'яті Валерія Дейнекіна присвячується. Вершини й низини "Резонансу"
 20.05.04, 16:52 Із роздумів над книжкою. Про добре слово і добру згадку (До 65-річного ювілею Кіровоградської області)
 19.05.04, 21:31 Нарешті вийшла книга кіровоградського Сосюри
 29.04.04, 13:37 Фотовиставка. Туга за втраченим містом. Новогеоргіївськ
 16.04.04, 13:14 Народні танці. Ансамбль "Ятрань" став комунальною власністю
 26.03.04, 13:39 Театр. 27 березня — Міжнародний день театру. На кіровоградській сцені з'являються майбутні зірки
 25.03.04, 13:35 Виставки. Майстри натюрморту
 18.03.04, 15:26 Виставки. Вшанували людину...
 10.03.04, 10:34 З яким архітектурним обличчям Кіровоград зустрічатиме свій ювілей?
 09.03.04, 16:49 Віктор Погрібний: "Тарас Шевченко у моєму житті". Наші діти надто багато знають Шевченка?
 05.03.04, 14:43 Кіровоградська "Просвіта": прагнення нової якості
 05.03.04, 14:30 Даблоїди про антропоїдів
 05.03.04, 11:03 В 2004 году доля украинских книг станет еще меньшей?
 03.03.04, 13:35 Театр. Історія кіровоградської Терпсихори — на задвірках. Борис Кукуленко
 25.02.04, 10:27 У Вінниці відкрито пересувну виставку живопису "Шляхами Тараса"
 17.02.04, 16:35 Море стало його поезією, оспіваною у прозі. Григорій Карєв
 17.02.04, 14:25 Театр корифеїв у небезпеці
 06.02.04, 04:08 Вручено премію імені Євгена Маланюка
 26.01.04, 12:11 Премія Євгена Маланюка: названо цьогорічних лауреатів
 16.01.04, 10:21 "Смарагдові китиці у... "святій воді". Василь Бондар (дружні штрихи до портрета ювіляра)
 23.12.03, 16:10 Театр. Михайло Ілляшенко: "Мистецтво має загострювати відчуття правди"
 09.12.03, 09:19 Вшанували відомого художника-земляка (О.Осмьоркін)
 05.12.03, 13:42 Виставки. Прийди — подивися — здивуйся. Марія Церна
 20.11.03, 15:16 Виставки. Земля єдина
 19.11.03, 13:38 "Чим більше розумів взаємодіють, об'єднавшись, тим більші можливості нації"
 14.11.03, 16:39 Книги. "Боже, зроби зі мною, що хочеш..."
 14.11.03, 16:33 Театр. Хотіли екстриму — потрапили у страшну дійсність
 14.11.03, 15:01 Щоб слово стало живим
 14.11.03, 13:19 Наступний рік не буде роком культури на Кіровоградщині
 30.10.03, 20:10 Театр. Кропивничани оновлюють репертуар
 28.10.03, 16:11 Театр. У Полтаві — кіровоградський "Ревізор"
 09.10.03, 23:29 Виставки. Частинка літнього Криму в осінньому Кіровограді
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 02.10.03, 20:29 Незабаром на Кіровоградщині стартує тиждень національних культур
 09.09.03, 14:09 Катя переконала екзаменаційну комісію: вона — талант
 09.09.03, 12:38 Бібліотеки. "Подаруй книгу! Підтримай бібліотеку!"
 04.09.03, 20:11 Народні танці. Колекцію призів "Проліску" прикрасив і "Срібний дельфін"
 27.09.03, 22:01 Виставки. Україні присвячується...
 26.08.03, 14:27 Кіровоградські бібліотеки виживають за рахунок платних послуг
 19.08.03, 17:19 Книги. "Время Черной Луны". Очередной роман кировоградского писателя А.Корепанова
 14.08.03, 19:37 "Зоряни" стали академічним колективом
 12.08.03, 20:31 Скарби, які ми вже загубили, але ще можемо знайти
 09.08.03, 02:07 Поезія. Антоніна Корінь. "Поезіє, з тобою і загину...".
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 07.07.03, 04:32 Кіровоградська хроніка червня
 05.07.03, 20:14 Вийшов друком 13-ий номер кіровоградського літературного часопису "Вежа"
 23.06.03, 14:20 Олександр Назаренко. Українські зорі над євразійським хутором...
 18.06.03, 13:38 Виставки. Є номінанти на премію імені Якова Паученка...
 18.06.03, 10:26 "Експеримент" починає і виграє?
 15.06.03, 08:16 Кіно. Директор "Зоряного" — член спілки кінематографістів
 10.06.03, 14:00 Театр. За завісою театрального сезону. У непростій ситуації зустрічають літо кропивничани
 09.06.03, 12:15 Виставки. Партнерство громад: Світловодськ — Спрінгфілд
 06.06.03, 00:01 6 червня — День охорони навколишнього середовища. "Юкка" пізнає світ
 21.05.03, 02:32 Кіровоградські музеї: як відзначали професійне свято
 20.05.03, 01:12 Театр. Прем'єра. Реквієм по коханню
 19.05.03, 12:26 До 90-річчя першої художньої виставки в Єлисаветграді. Вони були першими
 15.05.03, 23:16 Премія імені Володимира Ястребова. Лауреатів побільшало
 15.05.03, 12:45 Всеукраїнський конкурс народного танцю "Толока". Перемогла кіровоградська "Росинка"
 06.05.03, 11:03 Театр. Маркес у Кіровограді
 25.04.03, 16:03 Раїса Близнець: "Великі водяні лілії здавалися мені зорями..."
 25.04.03, 09:59 Під прапором надії. Фестиваль дитячої творчості
 24.04.03, 07:19 Мемуари земляка. Наум Добрін
 23.04.03, 16:32 Галерея — як оранжерея. Леонід Бондар
 22.04.03, 03:18 І вальс, і гопак...
 18.04.03, 15:31 "Тенсінг — це спосіб життя!"
 15.04.03, 11:40 Бібліотеки. „Гербарій почуттів і пристрастей"
 04.04.03, 13:52 Музеї. Пам'ять про земляка
 27.03.03, 18:14 27 березня — Міжнародний День театру. "Що може бути сучасніше, ніж "Ревізор"?
 27.03.03, 11:09 У кожній дитині — талант
 23.03.03, 12:51 23 березня — всесвітній день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Від серця і весни
 19.03.03, 15:41 2003 рік на Кіровоградщині — Рік Василя Сухомлинського
 18.03.03, 17:07 Театр. Перерваний політ. Я пам'ятатиму вас, Валерію... Спомин про Валерія Дейнекіна
 11.03.03, 16:53 Виставки, конкурси, вернісажі. Україна: погляд американця
 11.03.03, 14:21 Вершини і низини професора Григорія Клочека. До 60-річчя від дня народження
 10.03.03, 22:24 Кіно. "Енергіє", не скидай обертів!
 09.03.03, 08:19 Може, й не приходять до нас генії такого масштабу, бо ми не готові бути поруч із ними?..
 01.03.03, 10:13 Театр. Пам'яті режисера
 26.02.03, 15:28 Особистість і час: взаємооприявлення
 25.02.03, 13:13 Музей виховує патріотів
 24.02.03, 15:39 Живопис. У Кіровограді відреставровано найкращого "Юродивого" ХІХ століття
 14.02.03, 16:23 Виставки. Відбулася презентація виставки "Відроджені шедеври"
 11.02.03, 12:38 Січень був щедрим на ювілеї
 11.02.03, 12:37 Поезія. Коли у нації є такі поети...
 06.02.03, 22:09 Театр. До нас їде "Ревізор"...
 03.02.03, 16:36 Книги. Новая книга кировоградского писателя-фантаста Алексея Корепанова
 30.01.03, 10:57 Театр. Пішов із життя заслужений артист України Валерій Дейнекін
 28.01.03, 13:16 А ми захоплюємося Афінами... Хоч перші міста-гіганти були на берегах Синюхи
 28.01.03, 12:47 В Арабских Эмиратах открылась выставка жемчуга Персидского залива
 20.01.03, 06:48 Музеї. Перші десять років уже позаду...
 03.01.03, 21:22 Поезія. "Сонечка" Анатолія Черниша
 27.12.02, 16:33 Книговидавництво. Дорога до храму
 26.12.02, 23:12 Кіровоградщина. Відбулась зустріч із керівниками відділень національних творчих спілок України та діячами культури і мистецтва
 20.12.02, 16:23 Театр. Дві комедії в один і той же день
 19.12.02, 14:42 Фотовиставки. Спіймати час? Підвладно чародіям об'єктива...
 10.12.02, 11:08 Рік культури може стати останнім для галузі
 03.12.02, 12:43 Живопис 3 грудня - День інвалідів. Дати надію
 29.11.02, 16:22 Польська делегація у Кіровограді у рамках відзначення 120-ї річниці від дня народження Кароля Шимановського
 29.11.02, 06:52 Виставка Бориса Вінтенка. Світло його душі допоможе нам протистояти злу
 27.11.02, 14:13 Бібліотеки. Світло і тінь на бібліотечній вулиці
 22.11.02, 12:56 Кіно. Проект "Російське кіно: прем'єра в Києві"
 19.11.02, 13:07 Театр. Є привід причепуритись і можливість відпочити
 13.11.02, 22:14 Національні товариства. "Полонією" тепер керує Полячок
 12.11.02, 18:16 Книжкова карта Кіровограда. Скільки не їж, а читати все одно хочеться
 29.10.02, 08:14 Театр. „Наталка-полтавка" хвилює знову
 23.10.02, 10:42 Купили театр-довгобуд
 22.10.02, 13:28 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 2
 22.10.02, 13:26 Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє
 20.10.02, 18:03 Книжкова полиця. Олександрійський внесок в історію українського театру
 17.10.02, 08:02 Виставки. Художні шедеври на марках
 16.10.02, 14:32 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 1
 06.10.02, 05:12 Бібліотеки. Відтепер послуги бібліотеки ім.Д.Чижевського стали доступними
 20.09.02, 18:24 Театр. "Вересневі самоцвіти" у кіровоградському театрі ім.М.Кропивницького
 20.09.02, 18:14 100-річчя Юрія Яновського відзначили тільки У Кіровограді
 20.09.02, 00:38 Першими виступили „Зоряни"
 19.09.02, 23:19 Ювілеї. Присвячено Миколі Смоленчуку
 18.09.02, 15:57 Дизайн. Поєднавши ремесло з уявою
 17.09.02, 15:58 Живопис. Твори земляка побачать у Ватикані
 17.09.02, 15:49 Кіно. Що переможе: кіно чи „відик"? Чи залишатися „Зоряному" самотньою зіркою на чумацькому шляху обласного кінопрокату?
 09.09.02, 14:57 Народні танці. Браво, бравісімо, „Пролісок"!
 27.08.02, 10:51 Леонід Куценко: "Залізний імператор строф" залишається terra incognitа для україни"
 26.08.02, 18:02 До 100-річчя від дня народження Юрія Яновського. Співці степового краю
 26.08.02, 17:56 Виставки. Новопразькі самоцвіти
 25.08.02, 20:02 Кіровоградський художній музею поповнився 800 картинами В.Федорова
 25.08.02, 20:01 Актори театру працюють для сільського глядача
 23.08.02, 11:46 Скульптура. До дня Незалежності України. Постане козак над синюхою
 27.07.02, 08:36 Мистецтво. 75!
 19.07.02, 16:18 Ліричний репортаж. Перлина, без якої життя - сірятина
 19.07.02, 10:12 В индийском штате Карнатака завершилась судебная тяжба в отношении усадьбы русского художника Святослава Рериха
 12.07.02, 13:55 Поетична пам'ять. Коли плачуть поети
 05.07.02, 12:55 Кіровоградський бюджет культури. Має бути відповідь
 05.07.02, 08:59 Музеї. Картини потребують допомоги
 27.06.02, 14:25 Родина Тарковських. Лицарі Єлисаветградської землі, або Скалки дзеркала
 25.06.02, 13:58 Місту - 250. Подарунок на іменини
 23.06.02, 23:02 Свято національних культур
 21.06.02, 16:31 Дні тарковських у Кіровограді
 21.06.02, 10:19 Тиждень національних культур. Спочатку говоримо про мистецтво..."
 07.06.02, 21:32 Тут поет прописаний навічно
 01.06.02, 12:41 Мистецтво. І знову "Колесо"
 31.05.02, 12:14 Театр. Миколаївці на сцені корифеїв марили про українську комічну оперу
 28.05.02, 12:59 Українська книга потрібна в кожному селі
 27.05.02, 15:57 Відновити унікальність Кіровограда на порозі його 250-річного ювілею. Архітектори звертаються до влади. чи буде їх почуто?
 24.05.02, 14:11 Літпроцес. Письменник - це відповідальність
 23.05.02, 23:46 Музеї. Варшавський Гість
 23.05.02, 23:21 Театр. Светлана Хоркина скоро дебютирует в спектакле "Венус"
 21.05.02, 14:09 Звернення Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України
 21.05.02, 14:08 Перетворення українців на споживачів телевізійних "мильних опер" не відбувається
 20.05.02, 12:46 Театр. Мартин Боруля - новий... українець?
 17.05.02, 10:28 Музеї. Присвячено відомому геологу
 30.04.02, 13:57 Поезія. Коли ж кіровоградці дочекаються вулиці імені Валерія Гончаренка?
 11.04.02, 20:24 Кино. Французский коньяк принимает юбилейный 20-й Международный фестиваль полицейского фильма
 29.03.02, 17:04 Театр. Іван Казнадій: "Бути послідовником корифеїв дуже важко, а інколи й небезпечно"
 25.03.02, 19:11 Кино. "Игры разума" Рона Ховарда - лучший фильм 2002 года
 22.03.02, 17:45 Мистецтво. Людина малює світ
 11.03.02, 13:53 Кино. Названы победители конкурса Американской Гильдии киноактеров
 19.02.02, 12:19 Музеї. Лист з Америки
 04.02.02, 11:04 Живопис. "Колесо", посміхнися, ти - талановите
 04.02.02, 11:01 Література. Вдалий експеримент байкаря-дебютанта
 01.02.02, 00:08 "Городок". Илья Олейников и Юрий Стоянов: "В шоу-бизнесе мы свои среди чужих и чужие среди своих"
 28.01.02, 17:50 Живопис. Виставка молодих кіровоградських художників "Колесо"
 28.01.02, 15:41 Архітектура. Друге народження шедевра
 29.12.01, 09:21 Поэзия. "Открыв ладонь, я выпускаю смех..."
 24.12.01, 12:31 Театр. На свята обласний центр не сумуватиме
 27.11.01, 17:53 Живопис. "Партитура долі". Виставка Юрія Любовича
 22.11.01, 21:09 Кіно. Український документальний фільм бере участь у Міжнародному кіноринку в Амстердамі
 17.11.01, 12:32 Мода. Світлана Ігнатьєва: "Фестивалі дають поштовх до створення нових колекцій"
 17.11.01, 09:45 Оперета. Зірка, до якої можна наблизитись. Лілія Амарфій
 16.11.01, 08:26 Театр. Сезон розпочали класикою
 16.11.01, 05:30 Театр. Ми забули про головне - про любов...
 15.11.01, 17:31 Естрада. За жінок, за майбутнє

"ВГ" №4
(21.01.2005)


К/т «Зоряний»
25.05-31.05

Для дітей! Відомий фільм від авторів «Шрека» і «Мадагаскара»
«ПІДВОДНА БРАТВА»
Сеанси: 9.30, 11.00.
















Украинския баннерная