ЛІТЕРАТУРА

НА ЗДОБУТТЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ПРЕМІЇ ІМЕНІ Є.МАЛАНЮКА. "ТОЙ У ГРУДЯХ ЗАМІСТЬ СЕРЦЯ..."

Василь ЗАХАРЧЕНКО, письменник, лауреат Державної премії ім.Т.Г.Шевченка, м.Черкаси, Vechirka.uafor.net
20.01.2005, 17:30

Бувають книги, які пишуться не просто пером, атраментом, а самим життям автора. Така книга публіцистики поета, прозаїка Віктора Погрібного "Серед українців", видана Кіровоградським Центрально-Українським видавництвом 2004 року. Ця книга має підзаголовок "Слово про духовність". І хоч у ній уміщені публіцистичні твори 1986-2003 років, але за цим обмеженим часом стоїть усе життя, увесь людський досвід автора, бо це розмова про найлюдяніше, про духовність. Ці понад сотню вибраних із багатої публіцистичної практики В.Погрібного статей друкувалися в періодиці, тривожили тисячі й тисячі читачів поставленими в них проблемами, викликали схвальні відгуки, а то й збурювали дискусії навколо зачеплених питань, організовували суспільство на дію, як, наприклад, створення в селі Арсенівці, на батьківщині І.Карпенка-Карого, музейно-природного заповідника.

Є в книзі чималенький розділ "Той у грудях замість серця...". Це цикл статей, друкованих у пресі протягом 1994-2002 років. Статті присвячені найдуховнішому, найморальнішому явищу в житті кожної нації, її основі — рідній українській мові. Їх читати не можна без гострого, незатихаючого болю. Пишуться вони в славетному Кіровограді, у центрі України, з року в рік, протягом восьми років, у незалежній уже Україні, а справа ні на йоту не зрушується з місця. Здавалося б, повна безнадія, можна б уже й пристати на Кравчукове капітулянтське "маємо те, що маємо", а публіцист не здається, не розчаровується, не зневірюється і знову й знову звертається до совісті, до розуму, до здорового глузду українців, серед яких живе.

В.Погрібний наводить і аналізує численні приклади неповаги до української мови, самонеповаги своїх земляків. У міському транспорті на ваше звертання українською мовою на вас подивляться, як на якогось приблуду, зайду, іноземця й озвуться російською або такою дикою, гримучою сумішшю нижньоновгородського зі степовим кіровоградським, що, здається, зараз сам тролейбус схарапуджено шарахнеться в бік, як той наляканий кінь.

На вулицях Кіровограда автор ставив експеримент, ходив, прислухаючись до перехожих, особливо молодих, цілими годинами, й не почув жодного українського слова. Це ж можу засвідчити і я, черкасець, про наші шевченківські Черкаси.

У приймальнях різнокаліберного начальства майже всі, за рідкісним винятком, секретарки відповідають на ваше україномовне звертання виключно російською. І хоч ви звертайтеся й десять разів підряд, рідномовного відгуку ви не доб'єтеся від цієї дівчинки, учорашньої ще випускниці української школи, бо так її виховали, тобто зовсім не виховували в тій школі, традиційно вже привчили до чужої мови самі ж учителі й ровесники.

Щоправда, знайшлась секретарка з поважної контори, яка на ваше звертання українською відповідає вам бездоганною українською. Через це вона стала вже легендою в місті. Але й ця легенда розбилась, коли автор узяв її на спит: звернувся до неї російською мовою. І ця секретарка поважної державної установи зразу ж зіскочила з державної мови України на державну мову чужої країни.

Навіть трапляється й таке, що начальник добре володіє державною мовою, спілкується з вами нею, але зовсім не зважає на те, що в нього в приймальні секретарка установи послуговується на роботі мовою сусідньої держави. Автор із сарказмом запитує: "Повірте, закрадається недобра підозра, а чи спроможні ми сьогодні підняти речі, зав'язані на великих коштах, коли для своєї приймальні не можемо знайти людей, що символізували б українську владу в Україні?

То скільки ж кілометрів до тієї російської Костроми? "А для чого лічити кілометри до Костроми? — каже письменник. — Вона тут, у нашому місті, Кострома".

Чимало читачів своєрідно зреагували на цей крик душі публіциста: "Якщо всі перейдемо на українську, все одно багатшими не станемо". В.Погрібний розбиває цей обивательський стереотип прикладом Франції, яка свого часу не піддалася англосаксам. І живе Франція, в якій усе французьке — мова і Лувр, Собор Паризької Богоматері і Ейфелева башта, Єлисейські поля і Монмартр. "Сьогодні Франція лише на туризмові має мільярдні прибутки... Кожен їде, щоб відчути дух цієї знаменитої Франції, яка й не думає "цвенькати" англійською, сербською, німецькою, російською чи українською... Французам начхати з висоти Ейфелевої башти на них... І все це вкупі зветься Великою Францією. І ніхто ніколи не ставив це під сумнів. А ви, мільйони? Хоч хто з вас пробував назвати себе Великою Україною? Хоч вона своїм багатством (природним), не нижча, не менша тієї Франції. Духом — жебрачка".

Ті ж французи зараз дбають про те, щоб кожне поселення в найдальших куточках Франції було в мініатюрі Парижем за рівнем життя, матеріального і духовного. "І ви сумніваєтесь, що французи це зроблять? Я не сумніваюсь! Я сумніваюсь, що у нас це можуть зробити ті, хто цвенькає російською. І насаджує її, і ганить рідну мову. І принижує її, і применшує, і зневажає". Бо, як писав великий поет: "Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, але камінь має". "З кам'яними серцями, — каже В.Погрібний, — багатої України не побудуємо!".

Де ж вихід із цього кругового збайдужіння кіровоградців до свого кореня — рідної мови? Школа! Так, школа. Школи в Кіровограді з українською формою навчання і лише дві російські, та й ті з паралельними українськими класами. "То звідки ж у дітей шкільного віку — суцільна Кострома, як на моїй Чигиринській?" — запитує автор. Додам і своє: точнісінько така ж картина й у Черкасах: майже всі школи українські, але учні в них всуціль російськомовні, як і в стольному Києві. І ця російськомовність школярів якась агресивна. Того, хто пробує спілкуватися українською мовою, шкільний загал зневажає, принижує, а то й фізично переслідує. Така собі шкільна дідівщина, якої не хоче помічати ні Міністерство освіти та науки, ні обласні управління освіти, ні самі директори шкіл. І все ж є надія. Ось 9-та міська школа. Тут один з педагогів (переможець обласного конкурсу "Вчитель року-98") є заступником директора, у функції якого входить і впровадження української мови. Чи є ці функції в когось із педагогів інших шкіл? А ось 21-ша школа. Тут її директор кандидат педагогічних наук В.І.Каюков проваджує (тоді він ще був живим. — Ред.) козацьку педагогіку. Тобто дитина вбирає українську мову разом з найціннішими козацькими чеснотами — мужність, правдивість, самопожертва в ім'я України, кмітливість і душевність, любов до матері й шана славних імен свого народу. От би цю козацьку педагогіку та в інші школи Кіровограда й інших міст України. А то "зайдеш в іншу школу — стіни голі, як бубон, нема окові де зачепитись. Хоча б десь визирнуло обличчя хитрого філософа Сковороди, чи блиснули очі Тарасові, чи спадав із шиї галстук статечного Котляревського. Та ба! Хай би десь у куточку була нехитра ваза із снопиком колосків та гілочкою калини, яка є в добрій українській хаті, де мати питає: "Ти не голодний, синку?..".

А ще, крім школи — сім'я. Зв'язок школи із сім'єю. "Бо хто ж наставить ту сім'ю, як не вчитель — це невтомне, стожильне, з великим серцем створіння! Але ж...". Багато тем роз-глядається на батьківських зборах, але ніде ще не ставилося питання на цих зборах — українська мова в сім'ї. "Школа дає, сім'я закріплює. Якщо школа дає, а сім'я розвалює своїм: "Ти долго буіш маї нєрви трєпать?", то стати українській рідній мові давньою латиною".

Дуже серйозно говорить автор і про святий обов'язок сім'ї, батьків перед маленьким українцем, вони не повинні забувати про його право на рідну мову: "Сім'я українця, що б вона там не сповідувала, щоб не мати духовного гріха перед своїм малям, мусить із колиски передати йому мову прадідів і батьків. Хто знає, потім воно буде байдужим до того, що ви передали йому безцінний дар нації, може, радітиме, а може, буде й гніватися, що ви в нього не заклали корінці рідної мови".

Може скластися таке враження, наче письменник виступає проти російської мови. Йдеться зовсім про інше. Йдеться про життя і смерть української нації. Бо без рідної мови нація вмирає. Нація, яка переходить на чужу мову, відрікшись од своєї, то вже не нація. Уже на перехідному, так би мовити, етапі вона стає ущербною нацією, яку чекає попереду безноса з косою. Йдеться зовсім не про російську мову, якою бездоганно володіють українські росіяни, бо вона їхня рідна, фізично й духовно природна їм. Йдеться про українців, які не здатні опанувати справжню російську мову, той "великий, могучий русский язык", бо, щоб опанувати ту мову, треба жити серед росіян, а не таких мовних покручів, як самі. Отож і читаємо в автора: "Вся оця "руська" мова моїх братів — "російськомовних" українців і складається з шести слів: "Ти долго буіш маї нєрви трєпать?". Та й звідки взятися тій чистій російській мові, коли місто наше степове на 99 відсотків населяють вихідці з Новоукра-їнки, Малої і Великої Висок, Компаніївки, Хмельового, Верблюжки, Іванівки і всіх п'ятихаток мого неозорого степового краю?".

Ті ж росіяни, приїхавши в Кіровоград та почувши, як говорять "по-руському" кіровоградці, глузливо, зверхньо кажуть про нас: "Уж еті хахли. От іх русскаво трамваї сходят с рельс".

І справді-бо, браття-українці, чи не бридитеся ви надягати приношене, з чужого плеча вбрання, роздягшись із свого догола? Ви в ньому, як слуги в барських недоносках. Куди вже там до Великої України! А без Великої України не ждіть і добробуту. Бо який добробут у слуги? Ось про це вам рік у рік говорить ваш земляк Віктор Погрібний, але ви не чуєте його, не розумієте. Невже ви вже зовсім забули свою мову?..

Люди!..

Архів "ВГ-Мистецтво"

 27.07.06, 17:45 Земляки. Журавленко, брат Журавленка — 2
 12.07.06, 15:38 Земляки. Журавленко, брат Журавленка
 12.09.05, 15:58 Осінь мистецька
 12.09.05, 15:55 Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Моє рідне місто»
 12.08.05, 12:08 До 150-річчя Володимира Ястребова. Чужий по крові, та рідний за духом
 27.05.05, 13:46 Свято українства
 02.04.05, 16:09 Книги. Минуле і сучасне лісівників Кіровоградщини
 11.03.05, 15:23 Театр. Прем'єри. Коли леді стає прекрасною?
 03.02.05, 13:28 Виставки. Художники — музеєві
 24.01.05, 15:17 Література. "Степові" місця немає?
 24.01.05, 15:13 Література. "Зимова флейта" "Серед українців"
 20.01.05, 17:30 На здобуття літературної премії імені Є.Маланюка. "Той у грудях замість серця..."
 10.11.04, 15:39 Поетичні збірки. "В житті я дров чимало наламав..."
 09.11.04, 13:16 Театр. Вперше на сцені корифеїв
 09.11.04, 13:11 9 листопада — День української писемності і мови. Українською читають усе більше
 12.10.04, 12:50 Репліка з приводу однієї виставки
 30.08.04, 15:37 Наші земляки. "Ззвідси почалось моє знайомство зі світом..."
 03.08.04, 15:04 Театр. На сцені — грати, а в житті бути самим собою
 05.07.04, 16:01 Рік Польщі в Україні. Українці та поляки ХХІ століття — добрі сусіди
 02.07.04, 15:54 Нове видання. Відгомін минулих літ
 04.06.04, 14:02 Пам'яті Валерія Дейнекіна присвячується. Вершини й низини "Резонансу"
 20.05.04, 16:52 Із роздумів над книжкою. Про добре слово і добру згадку (До 65-річного ювілею Кіровоградської області)
 19.05.04, 21:31 Нарешті вийшла книга кіровоградського Сосюри
 29.04.04, 13:37 Фотовиставка. Туга за втраченим містом. Новогеоргіївськ
 16.04.04, 13:14 Народні танці. Ансамбль "Ятрань" став комунальною власністю
 26.03.04, 13:39 Театр. 27 березня — Міжнародний день театру. На кіровоградській сцені з'являються майбутні зірки
 25.03.04, 13:35 Виставки. Майстри натюрморту
 18.03.04, 15:26 Виставки. Вшанували людину...
 10.03.04, 10:34 З яким архітектурним обличчям Кіровоград зустрічатиме свій ювілей?
 09.03.04, 16:49 Віктор Погрібний: "Тарас Шевченко у моєму житті". Наші діти надто багато знають Шевченка?
 05.03.04, 14:43 Кіровоградська "Просвіта": прагнення нової якості
 05.03.04, 14:30 Даблоїди про антропоїдів
 05.03.04, 11:03 В 2004 году доля украинских книг станет еще меньшей?
 03.03.04, 13:35 Театр. Історія кіровоградської Терпсихори — на задвірках. Борис Кукуленко
 25.02.04, 10:27 У Вінниці відкрито пересувну виставку живопису "Шляхами Тараса"
 17.02.04, 16:35 Море стало його поезією, оспіваною у прозі. Григорій Карєв
 17.02.04, 14:25 Театр корифеїв у небезпеці
 06.02.04, 04:08 Вручено премію імені Євгена Маланюка
 26.01.04, 12:11 Премія Євгена Маланюка: названо цьогорічних лауреатів
 16.01.04, 10:21 "Смарагдові китиці у... "святій воді". Василь Бондар (дружні штрихи до портрета ювіляра)
 23.12.03, 16:10 Театр. Михайло Ілляшенко: "Мистецтво має загострювати відчуття правди"
 09.12.03, 09:19 Вшанували відомого художника-земляка (О.Осмьоркін)
 05.12.03, 13:42 Виставки. Прийди — подивися — здивуйся. Марія Церна
 20.11.03, 15:16 Виставки. Земля єдина
 19.11.03, 13:38 "Чим більше розумів взаємодіють, об'єднавшись, тим більші можливості нації"
 14.11.03, 16:39 Книги. "Боже, зроби зі мною, що хочеш..."
 14.11.03, 16:33 Театр. Хотіли екстриму — потрапили у страшну дійсність
 14.11.03, 15:01 Щоб слово стало живим
 14.11.03, 13:19 Наступний рік не буде роком культури на Кіровоградщині
 30.10.03, 20:10 Театр. Кропивничани оновлюють репертуар
 28.10.03, 16:11 Театр. У Полтаві — кіровоградський "Ревізор"
 09.10.03, 23:29 Виставки. Частинка літнього Криму в осінньому Кіровограді
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 02.10.03, 20:29 Незабаром на Кіровоградщині стартує тиждень національних культур
 09.09.03, 14:09 Катя переконала екзаменаційну комісію: вона — талант
 09.09.03, 12:38 Бібліотеки. "Подаруй книгу! Підтримай бібліотеку!"
 04.09.03, 20:11 Народні танці. Колекцію призів "Проліску" прикрасив і "Срібний дельфін"
 27.09.03, 22:01 Виставки. Україні присвячується...
 26.08.03, 14:27 Кіровоградські бібліотеки виживають за рахунок платних послуг
 19.08.03, 17:19 Книги. "Время Черной Луны". Очередной роман кировоградского писателя А.Корепанова
 14.08.03, 19:37 "Зоряни" стали академічним колективом
 12.08.03, 20:31 Скарби, які ми вже загубили, але ще можемо знайти
 09.08.03, 02:07 Поезія. Антоніна Корінь. "Поезіє, з тобою і загину...".
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 07.07.03, 04:32 Кіровоградська хроніка червня
 05.07.03, 20:14 Вийшов друком 13-ий номер кіровоградського літературного часопису "Вежа"
 23.06.03, 14:20 Олександр Назаренко. Українські зорі над євразійським хутором...
 18.06.03, 13:38 Виставки. Є номінанти на премію імені Якова Паученка...
 18.06.03, 10:26 "Експеримент" починає і виграє?
 15.06.03, 08:16 Кіно. Директор "Зоряного" — член спілки кінематографістів
 10.06.03, 14:00 Театр. За завісою театрального сезону. У непростій ситуації зустрічають літо кропивничани
 09.06.03, 12:15 Виставки. Партнерство громад: Світловодськ — Спрінгфілд
 06.06.03, 00:01 6 червня — День охорони навколишнього середовища. "Юкка" пізнає світ
 21.05.03, 02:32 Кіровоградські музеї: як відзначали професійне свято
 20.05.03, 01:12 Театр. Прем'єра. Реквієм по коханню
 19.05.03, 12:26 До 90-річчя першої художньої виставки в Єлисаветграді. Вони були першими
 15.05.03, 23:16 Премія імені Володимира Ястребова. Лауреатів побільшало
 15.05.03, 12:45 Всеукраїнський конкурс народного танцю "Толока". Перемогла кіровоградська "Росинка"
 06.05.03, 11:03 Театр. Маркес у Кіровограді
 25.04.03, 16:03 Раїса Близнець: "Великі водяні лілії здавалися мені зорями..."
 25.04.03, 09:59 Під прапором надії. Фестиваль дитячої творчості
 24.04.03, 07:19 Мемуари земляка. Наум Добрін
 23.04.03, 16:32 Галерея — як оранжерея. Леонід Бондар
 22.04.03, 03:18 І вальс, і гопак...
 18.04.03, 15:31 "Тенсінг — це спосіб життя!"
 15.04.03, 11:40 Бібліотеки. „Гербарій почуттів і пристрастей"
 04.04.03, 13:52 Музеї. Пам'ять про земляка
 27.03.03, 18:14 27 березня — Міжнародний День театру. "Що може бути сучасніше, ніж "Ревізор"?
 27.03.03, 11:09 У кожній дитині — талант
 23.03.03, 12:51 23 березня — всесвітній день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Від серця і весни
 19.03.03, 15:41 2003 рік на Кіровоградщині — Рік Василя Сухомлинського
 18.03.03, 17:07 Театр. Перерваний політ. Я пам'ятатиму вас, Валерію... Спомин про Валерія Дейнекіна
 11.03.03, 16:53 Виставки, конкурси, вернісажі. Україна: погляд американця
 11.03.03, 14:21 Вершини і низини професора Григорія Клочека. До 60-річчя від дня народження
 10.03.03, 22:24 Кіно. "Енергіє", не скидай обертів!
 09.03.03, 08:19 Може, й не приходять до нас генії такого масштабу, бо ми не готові бути поруч із ними?..
 01.03.03, 10:13 Театр. Пам'яті режисера
 26.02.03, 15:28 Особистість і час: взаємооприявлення
 25.02.03, 13:13 Музей виховує патріотів
 24.02.03, 15:39 Живопис. У Кіровограді відреставровано найкращого "Юродивого" ХІХ століття
 14.02.03, 16:23 Виставки. Відбулася презентація виставки "Відроджені шедеври"
 11.02.03, 12:38 Січень був щедрим на ювілеї
 11.02.03, 12:37 Поезія. Коли у нації є такі поети...
 06.02.03, 22:09 Театр. До нас їде "Ревізор"...
 03.02.03, 16:36 Книги. Новая книга кировоградского писателя-фантаста Алексея Корепанова
 30.01.03, 10:57 Театр. Пішов із життя заслужений артист України Валерій Дейнекін
 28.01.03, 13:16 А ми захоплюємося Афінами... Хоч перші міста-гіганти були на берегах Синюхи
 28.01.03, 12:47 В Арабских Эмиратах открылась выставка жемчуга Персидского залива
 20.01.03, 06:48 Музеї. Перші десять років уже позаду...
 03.01.03, 21:22 Поезія. "Сонечка" Анатолія Черниша
 27.12.02, 16:33 Книговидавництво. Дорога до храму
 26.12.02, 23:12 Кіровоградщина. Відбулась зустріч із керівниками відділень національних творчих спілок України та діячами культури і мистецтва
 20.12.02, 16:23 Театр. Дві комедії в один і той же день
 19.12.02, 14:42 Фотовиставки. Спіймати час? Підвладно чародіям об'єктива...
 10.12.02, 11:08 Рік культури може стати останнім для галузі
 03.12.02, 12:43 Живопис 3 грудня - День інвалідів. Дати надію
 29.11.02, 16:22 Польська делегація у Кіровограді у рамках відзначення 120-ї річниці від дня народження Кароля Шимановського
 29.11.02, 06:52 Виставка Бориса Вінтенка. Світло його душі допоможе нам протистояти злу
 27.11.02, 14:13 Бібліотеки. Світло і тінь на бібліотечній вулиці
 22.11.02, 12:56 Кіно. Проект "Російське кіно: прем'єра в Києві"
 19.11.02, 13:07 Театр. Є привід причепуритись і можливість відпочити
 13.11.02, 22:14 Національні товариства. "Полонією" тепер керує Полячок
 12.11.02, 18:16 Книжкова карта Кіровограда. Скільки не їж, а читати все одно хочеться
 29.10.02, 08:14 Театр. „Наталка-полтавка" хвилює знову
 23.10.02, 10:42 Купили театр-довгобуд
 22.10.02, 13:28 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 2
 22.10.02, 13:26 Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє
 20.10.02, 18:03 Книжкова полиця. Олександрійський внесок в історію українського театру
 17.10.02, 08:02 Виставки. Художні шедеври на марках
 16.10.02, 14:32 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 1
 06.10.02, 05:12 Бібліотеки. Відтепер послуги бібліотеки ім.Д.Чижевського стали доступними
 20.09.02, 18:24 Театр. "Вересневі самоцвіти" у кіровоградському театрі ім.М.Кропивницького
 20.09.02, 18:14 100-річчя Юрія Яновського відзначили тільки У Кіровограді
 20.09.02, 00:38 Першими виступили „Зоряни"
 19.09.02, 23:19 Ювілеї. Присвячено Миколі Смоленчуку
 18.09.02, 15:57 Дизайн. Поєднавши ремесло з уявою
 17.09.02, 15:58 Живопис. Твори земляка побачать у Ватикані
 17.09.02, 15:49 Кіно. Що переможе: кіно чи „відик"? Чи залишатися „Зоряному" самотньою зіркою на чумацькому шляху обласного кінопрокату?
 09.09.02, 14:57 Народні танці. Браво, бравісімо, „Пролісок"!
 27.08.02, 10:51 Леонід Куценко: "Залізний імператор строф" залишається terra incognitа для україни"
 26.08.02, 18:02 До 100-річчя від дня народження Юрія Яновського. Співці степового краю
 26.08.02, 17:56 Виставки. Новопразькі самоцвіти
 25.08.02, 20:02 Кіровоградський художній музею поповнився 800 картинами В.Федорова
 25.08.02, 20:01 Актори театру працюють для сільського глядача
 23.08.02, 11:46 Скульптура. До дня Незалежності України. Постане козак над синюхою
 27.07.02, 08:36 Мистецтво. 75!
 19.07.02, 16:18 Ліричний репортаж. Перлина, без якої життя - сірятина
 19.07.02, 10:12 В индийском штате Карнатака завершилась судебная тяжба в отношении усадьбы русского художника Святослава Рериха
 12.07.02, 13:55 Поетична пам'ять. Коли плачуть поети
 05.07.02, 12:55 Кіровоградський бюджет культури. Має бути відповідь
 05.07.02, 08:59 Музеї. Картини потребують допомоги
 27.06.02, 14:25 Родина Тарковських. Лицарі Єлисаветградської землі, або Скалки дзеркала
 25.06.02, 13:58 Місту - 250. Подарунок на іменини
 23.06.02, 23:02 Свято національних культур
 21.06.02, 16:31 Дні тарковських у Кіровограді
 21.06.02, 10:19 Тиждень національних культур. Спочатку говоримо про мистецтво..."
 07.06.02, 21:32 Тут поет прописаний навічно
 01.06.02, 12:41 Мистецтво. І знову "Колесо"
 31.05.02, 12:14 Театр. Миколаївці на сцені корифеїв марили про українську комічну оперу
 28.05.02, 12:59 Українська книга потрібна в кожному селі
 27.05.02, 15:57 Відновити унікальність Кіровограда на порозі його 250-річного ювілею. Архітектори звертаються до влади. чи буде їх почуто?
 24.05.02, 14:11 Літпроцес. Письменник - це відповідальність
 23.05.02, 23:46 Музеї. Варшавський Гість
 23.05.02, 23:21 Театр. Светлана Хоркина скоро дебютирует в спектакле "Венус"
 21.05.02, 14:09 Звернення Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України
 21.05.02, 14:08 Перетворення українців на споживачів телевізійних "мильних опер" не відбувається
 20.05.02, 12:46 Театр. Мартин Боруля - новий... українець?
 17.05.02, 10:28 Музеї. Присвячено відомому геологу
 30.04.02, 13:57 Поезія. Коли ж кіровоградці дочекаються вулиці імені Валерія Гончаренка?
 11.04.02, 20:24 Кино. Французский коньяк принимает юбилейный 20-й Международный фестиваль полицейского фильма
 29.03.02, 17:04 Театр. Іван Казнадій: "Бути послідовником корифеїв дуже важко, а інколи й небезпечно"
 25.03.02, 19:11 Кино. "Игры разума" Рона Ховарда - лучший фильм 2002 года
 22.03.02, 17:45 Мистецтво. Людина малює світ
 11.03.02, 13:53 Кино. Названы победители конкурса Американской Гильдии киноактеров
 19.02.02, 12:19 Музеї. Лист з Америки
 04.02.02, 11:04 Живопис. "Колесо", посміхнися, ти - талановите
 04.02.02, 11:01 Література. Вдалий експеримент байкаря-дебютанта
 01.02.02, 00:08 "Городок". Илья Олейников и Юрий Стоянов: "В шоу-бизнесе мы свои среди чужих и чужие среди своих"
 28.01.02, 17:50 Живопис. Виставка молодих кіровоградських художників "Колесо"
 28.01.02, 15:41 Архітектура. Друге народження шедевра
 29.12.01, 09:21 Поэзия. "Открыв ладонь, я выпускаю смех..."
 24.12.01, 12:31 Театр. На свята обласний центр не сумуватиме
 27.11.01, 17:53 Живопис. "Партитура долі". Виставка Юрія Любовича
 22.11.01, 21:09 Кіно. Український документальний фільм бере участь у Міжнародному кіноринку в Амстердамі
 17.11.01, 12:32 Мода. Світлана Ігнатьєва: "Фестивалі дають поштовх до створення нових колекцій"
 17.11.01, 09:45 Оперета. Зірка, до якої можна наблизитись. Лілія Амарфій
 16.11.01, 08:26 Театр. Сезон розпочали класикою
 16.11.01, 05:30 Театр. Ми забули про головне - про любов...
 15.11.01, 17:31 Естрада. За жінок, за майбутнє

"ВГ" №4
(21.01.2005)


К/т «Зоряний»
25.05-31.05

Для дітей! Відомий фільм від авторів «Шрека» і «Мадагаскара»
«ПІДВОДНА БРАТВА»
Сеанси: 9.30, 11.00.
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!