Земляки

ЖУРАВЛЕНКО, БРАТ ЖУРАВЛЕНКА

Леонід БАГАЦЬКИЙ, Володимир МОГИЛЮК, Vechirka.uafor.net
12.07.2006, 15:38

Інколи, займаючись колекціонуванням, забредаєш у такі нетрі, що навіть не знаєш, як із них вибратися. Все було ніби зрозумілим перед тим, як зроблено перший крок...

Ось перед тобою знайдений випадково старий, 30-х років минулого століття, незвичного формату альбом для малювання. Він пристосований як фотоальбом — для зберігання знімків. Власне, вони, якісні і чіткі (срібла тоді для фотосправи не жаліли), і спонукали придбати знахідку та зайнятися її вивченням.

Вицвілі газетні вирізки, різноманітні довідки, посвідчення, театральні програмки дбайливо, хоч і без знання справи, вклеєні там, давали уявлення, кому присвячене зібрання. Це — співак Герасим Максимович Журавленко, судячи з усього, уродженець нашого краю. Документи шістдесяти-вісімдесятирічної давності проливали світло на життя та виконавсько-гастрольну діяльність митця. Найбільше відомостей збереглося про його поїздки до Сибіру та участь у концертах, що відбулися у різних містах і селах Півдня та Центру України. І скрізь відзначалося чудове виконання нашим візаві українських народних пісень.

Рідна пісенна стихія не полишала Журавленка і в гастролях у Москві та Ленінграді, по Центральній Росії, Білорусії, Кавказу, куди він відряджався у складі вокального квартету. Квартет, як виявилося, був первістком такого виду творчої співдружності в Україні, тобто “хрещеним батьком” відомих сьогодні колективів “Явір” та “Гетьман”. Широка гастрольно-естрадна діяльність співака тісно перепліталася, судячи із кількох фотознімків в альбомі, де артист постає у театральному вбранні та гримі, з оперним співом.

Перше, куди звертається цікавий дослідник — це довідкова література по темі, різні енциклопедії, спогади сучасників тощо.

Так і є! Ось: Павло Максимович Журавленко (29.06.1887, с. Никонорівка, тепер у межах міста Кіровограда — 28.06.1948, м. Ленінград) — український та російський оперний співак (бас). Народний артист РРФСР (1938). Вокальну освіту здобув у Єлисаветградському музичному училищі Тальновського від місцевого педагога вокалу І.Я.Долинова, а з 1906 року брав уроки співу у О.Секар-Рожанського у Москві. Дебютував на оперній сцені міста Казані (1911)... І так далі, як належить енциклопедіям.

Ідентифікація, вважаймо, відбулася. Трохи тривожило, як ото цвяшок у взуванці, неспівпадіння імен — Герасим та Павло. Однак, можливо, соліст Театру музичної драми у Петербурзі, а пізніше Маріїнського та Малого оперних театрів, вирішив, що звичайне ім’я Герасим не звучатиме у столиці, і змінив на “царственого” Павла. Та ще газетні замітки із альбомної добірки кваліфікували Герасима виконавцем тенорових партій тоді, коли Павлові підкорився басовий репертуар. Але й тут послужлива пам’ять підкидає факт із життя Федора Шаляпіна, до речі, частого сценічного партнера Павла Журавленка. На якомусь меломанському заході Шаляпін проспівав усю оперу Даргомижського “Камінний гість” включно, навіть, із сопрановими партіями, не кажучи вже про чоловічі. То чому Журавленко не міг утнути подібного?

Отже, перша реакція: знайдений колекційними зусиллями альбом присвячений відомому оперному співакові Павлу Максимовичу Журавленку. Як відомо, апетит приходить під час їжі. Захотілося деталізувати скупі енциклопедійні дані про Герасима-Павла.

У спогадах сучасників, зокрема співака С.Левіка, він виглядає таким собі переповненим амбіціями і надіями Растіньяком чи д’Артаньяном, котрий приїхав у 1911 році підкоряти столицю. “...З двома оперними сезонами на периферії, з двома ідеально випрасуваними костюмами у валізі та двома рублями у кишені з’явився в Театрі музичної драми Павло Журавленко, — розповідає книга Левіка “Записки оперного співака”. — Точний пробор трохи правіше середини голови, чорне, ледь напомаджене і спадаюче набік волосся, сповнений живої цікавості погляд... Граціозний, середнього зросту, добре скроєний чоловік з гучною мовою та розкотистим сміхом — таким постав перед нами Журавленко влітку 1912 року. Років з тридцять він свого молодого лику не міняв”.

Комунікабельний молодик швидко знайшов дорогу у коловорот петербурзької богеми. Із спогадів завсідників літературно-театрального кафе “Бродячая собака” відомо, що відкриття його відбулося у новорічну ніч з 1911 на 1912 рік. Згадують про присутнього там Павла Журавленка, котрий прийшов із Антоніною Іванівною Поповою, також солісткою Муздрами. Згодом вони одружилися.

Кілька слів про знаменитий притулок, де, як прийнято тепер говорити, розслаблявся у вільний час творчий бомонд дореволюційного Петербургу. І не лише петербурзькі мешканці, а й залітні птахи вважали вершиною удачі побувати там. Поети “срібного віку”, художники, музиканти з надлишком енергії і грошей, що вже завтра могли стати тільки мрією, навколомистецькі фігури різного калібру товклися у цьому закладі. Словом, “Бродячая собака” заслуговує окремої розповіді з усіма прибамбасами, що супроводжували цей ірреальний світ.

Як бачимо, молодий митець досить швидко оговтався в Північній Пальмірі. Очевидно, не лише віра у свої вокальні можливості підтримувала Павла, а чиєсь вагоме слово, сказане в потрібний час у потрібному місці. До такої думки підштовхує кадровий підбір на оперних підмостках російської столиці. Тут співають багато вихідців з України. Примами Маріїнського імператорського оперного театру, наприклад, значилися уродженки Єлисаветграда Дарина Захарова, Марія Коваленко інші. І це тільки однолітки Журавленка. То чи не з Єлисаветграда походило оте “вагоме слово”, яке помітило й молодого перспективного баса?

Гортаємо сторінки альбому далі. Сумніви щодо ідентифікації Герасима Журавленка як Павла Журавленка посилюються. У Герасима до прізвища незмінно додавалося — Журавльов, і воно звучало Журавленко-Журавльов. Так роблять, щоб не виникало плутанини з іншими однофамільцями, особливо тими, діяльність котрих обертається у тій самій сфері.

За альбомними матеріалами дізнаємося, що Герасим Журавленко місяцями перебував у гастрольних поїздках. А Павло Журавленко мав обширний репертуар оперних партій, що не обмежувався сотнею ролей. До слова, Шаляпін освоїв сімдесят. Отож, чи могла одна людина осилити такий життєвий ритм, бо оперний спів — це безперервні розучування партій, репетиції, вистави, що вимагають колосальної витрати енергії? Варто поцікавитися, чи довго живуть оперні виконавці?

Остаточну певність, що Павло і Герасим — різні люди, укріпило випадкове знайомство з Інтернет-виданням smena.ru. Публікація там про майже столітню актрису петербурзької оперети Галину Семенченко розкрила очі. Між іншим, вона розповідає: “...Четвертий і останній мій чоловік — оперний співак Володя Журавленко. З ним ми прожили двадцять років. І далі, мабуть, жили б, якби Володю не вбили. Напоїли — і вбили. Ми виступали разом у концертах. Він страшенно сердився, коли, бажаючи зробити мені комплімент, у нього запитували: на скільки років він старший за свою дружину? Сердився тому, що був молодшим від мене на 12 років!”. (Любителям датифікації скажемо, що пані Галина народилася в 1909-році, а одружилася із Журавленком у 1949).

Із повідомлення знавця петербурзько-ленінградського оперного життя Якова Рубенчика дізнаємося про родинні стосунки Володимира і Павла Журавленків. Співак-баритон Володимир, соліст Ленінградського театру опери і балету імені Кірова, є рідним племінником співака-баса того ж театру Павла Журавленка. Звідси й висновок, що в оперного маестро був брат або й кілька. Від того-таки ж Рубченка чуємо, що Павло Максимович мав ще племінника і по сестринській лінії. Це — історик опери, відомий ленінградський колекціонер і перекладач Максим Мальков. Той самий, що відкрив статтею про свого дядька збірник “Мастера советской оперной сцены: очерки”.

Остаточно переконуємося: Павло і Герасим (обидва Максимовичі і обидва уродженці Єлисаветграда) — рідні брати. Якщо так, то матеріали, що знаходяться у повсякчас згадуваному альбомі, ідеально лягають на канву зовсім іншого життєпису і його можна у багатьох пунктах реконструювати, що ми й спробуємо зробити.

Герасим Журавленко народився не раніше 1890 і не пізніше 1896 року. Довідка від 23 серпня 1920, що “відмазувала” його від служби у Червоній Армії, потрібна була лише особам, що за віком підходили для того. За іншим документом Герасим був учасником вистави “Жертва егоїзму”, яка відбулася 4.06.1917 року. На цей час артист повинен здобути загальну і музично-вокальну освіту, які тривають досить довгий період. Для порівняння: дебют Журавленка-старшого відбувся у двадцятичотирирічному віці. Припускаємо, що й молодший брат ішов схожим шляхом. Не без допомоги брата прийнятий у трупу Маріїнського театру, де виходив на сцену у другорядних ролях, у той час коли Павло співав поряд із зірками першої величини. Павло намагався провести Герасима тими ж стежками, які подолав сам. Але, по-перше, Секар-Рожанський, який ставив на ноги Павла, уже не практикував, по-друге, почалася світова війна і багатьом стало не до співу. Хотів було сам взятися за вокальний вишкіл брата, але також не склалося. Герасим мав драматичний тенор, а Павлові не давалися партії драматичного характеру. Тому не міг навчити того, чим і сам не володів. Отже вигранити, як належить, голосові дані меншого не вдалося.

Можливо, ця причина із багатьох інших призвела до того, що, одержавши дозвіл у театрі, 1 червня 1921 року Герасим відбуває у Єлисаветград із зобов’язанням повернутися до 15 серпня. Але так і не повернувся. Яка завада стала перед ним? Припущень кілька. Тут і можливе весілля чи народження дитини, бо віковий ценз вимагав того. Відомо, що мав дружину Віру Миколаївну та сина Бориса.

Не виключаємо також його участі у політичних подіях, течіях та окремих акціях, якими так насичене життя краю на початку 20-х років. А може, причина щонайбанальніша. Просто знайшов на місці заробіток, який його влаштував. Українська пісня шанувалася у Єлисаветі, про що пише Павло Тичина у “Подорожі з капелою К.Г.Стеценка”. Недарма ж присвятив 40 сторінок із 240 якраз перебуванню в нашому місті. А нехтувати тим моментом, що і Павло, і Герасим були фанатами української пісні, не доводиться. Обидва пропагували романси Лисенка, Степового, Стеценка. А з Олександром Кошицем Павло через сопрано із Маріїнки Ніну Кошиць був навіть знайомий.

В усякому разі без нього не обходився ні один захід у Петербурзі-Ленінграді, що проводився тамтешньою українською діаспорою. Склався і концертний колектив (П.Журавленко, В.Войтенко, М.Закопайко), що назвою “Три КО” підкреслював український дух виконання камерних творів.

Початок 20-х років більш-менш зрозумілий сьогоднішньому досліднику, котрий цікавиться родиною Журавленків. А потім надходить період повного мовчання аж до 1925 року, коли Герасим із колегами Дегтярьовим (бас-профундо), Безсаловим (бас-баритон), Пастернак (ліричний тенор) утворили у Харкові чоловічий вокальний квартет. Гастролі мали добрий резонанс. Газета “Тихоокеанская звезда” із Хабаровська 11 березня 1934 року віддавала належне українським гастролерам: “Изумительная мелодичность, исполняемых квартетом украинских песен, сообщает ему в звучании сходство с народным украинским инструментом — кобзой. Четкая ритмика исполнения оставляет впечатление глубокой сработанности, взаимного дополнения артистов, создающего иллюзию одного, с громадным диапазоном, иструмента”.

Цікаво було б знати, чи зачепив братів-митців морок 1933 і 1937 років?

Отак ось, розплутуючи вузлики, нав’язані у долях Павла і Герасима, помічаєш, що ще хтось снує паралельними курсами. Правда, таких мало, бо звертання до авторитетів, хто повинен хоч би щось знати про вокальні таланти області чи міста, залишилися “гласом вопіющого”.

Аж тут у поле зору потрапляє людина, котра марить музикою, співом обкультуреним, автентикою, усім тим, що передається сімома маленькими нотами. І в наші намагання зрозуміти незрозуміле вноситься новий момент. Марина Долгих, виявляється, давно цікавиться творчістю Павла Журавленка. Величина ж бо! І тут непомітно, збоку, з’являється Герасим. Народився він 3.03.1891 року. Як видно, ми раніше майже вгадали дату. Вирахували можливих братів. Батьком згаданого вище Володимира був ще один Журавленко Петро. По припущенню — теж співак. Датовані віхи його життя залишаються за кадром. Відомо лише, що в 1904 році він закінчив сім класів Єлисаветградського реального училища.

Повертаючись до особи Герасима Журавленка, зазначимо, що завершував він свою співочу кар’єру солістом Кіровоградської обласної філармонії, остаточно поселившись у районі поряд з міським садом. Тобто, там, де пуповина закопана. Колись, ще в далекому 1896 році, їхній батько Максим Пилипович переселився із приміської Никонорівки до Єлисаветграда. Міг це собі дозволити, бо працював слюсарем-клепальником на заводі Ельворті. А про фахових робітників цього підприємства йшов поголос, що в дні щотижневих виплат вони, їдучи додому, наймали дві брички. На першій поміщали свою шляпу, рукавички і ковіньку чи парасолю, а на другій дефілювали самі. Пишалися званням пролетаріату, значить. Отож, згадка, що Павло Журавленко інколи розвантажував кавуни на пристанях, має ті самі спонукання, що й у радянського студента, сина голови колгоспу, упріваючого під мішками з цементом. Але це так, між іншим.

Герасим Максимович у міжгастрольні проміжки концертував на різних зінов’євсько-кіровоградських заходах. Газетні замітки із часто згадуваного альбому — свідки тому. “Кіровоградська правда” за 8 червня 1949 року нагадує про виконання творів Петра Чайковського та Михайла Глинки на тексти Олександра Пушкіна на вечорі до 150-річчя з дня народження останнього.

Концерти 4 січня 1908, 16 березня і 27 червня 1910 року, заявили учасником Журавленка, проте котрого із них, неясно. Крім того, цікаво у плані вивчення минулого знати, чи нотаріус Антон Федорович Якубовський і його син Нестор переймалися виходом Герасима у велику музику, як брата Павла? Чи вів клас вокалу єлисаветградський педагог І.Я.Долинов?

Окремої розвідки вимагає мистецьке життя у “місті над сивим Інгулом”. Є свідчення, що Журавленки не обминали щочетвергові артистичні салони в домі нотаріуса В.А.Нікітіна. Камерний репертуар включав романси О.Даргомижського, П. Чайковського, Л.Бетховена, Ф.Шуберта. Виконувалися твори М.Лисенка, Я.Степового, К.Стеценка.

Хто в пізніші радянські часи, поряд із бандуристом і колекціонером Корецьким входив у коло спілкування Герасима Максимовича? Це міг бути і художник Володимир Федоров, сам чудовий піаніст. І збирач старовинних речей та книг Олександр Ільїн.

А ми раді, що сіреньким стареньким нестандартним альбомом, випадково знайденим на букіністичних розвалах, заклали каркас для майбутніх краєзнавчих знахідок.

У добру путь!

Архів "ВГ-Мистецтво"

 27.07.06, 17:45 Земляки. Журавленко, брат Журавленка — 2
 12.07.06, 15:38 Земляки. Журавленко, брат Журавленка
 12.09.05, 15:58 Осінь мистецька
 12.09.05, 15:55 Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Моє рідне місто»
 12.08.05, 12:08 До 150-річчя Володимира Ястребова. Чужий по крові, та рідний за духом
 27.05.05, 13:46 Свято українства
 02.04.05, 16:09 Книги. Минуле і сучасне лісівників Кіровоградщини
 11.03.05, 15:23 Театр. Прем'єри. Коли леді стає прекрасною?
 03.02.05, 13:28 Виставки. Художники — музеєві
 24.01.05, 15:17 Література. "Степові" місця немає?
 24.01.05, 15:13 Література. "Зимова флейта" "Серед українців"
 20.01.05, 17:30 На здобуття літературної премії імені Є.Маланюка. "Той у грудях замість серця..."
 10.11.04, 15:39 Поетичні збірки. "В житті я дров чимало наламав..."
 09.11.04, 13:16 Театр. Вперше на сцені корифеїв
 09.11.04, 13:11 9 листопада — День української писемності і мови. Українською читають усе більше
 12.10.04, 12:50 Репліка з приводу однієї виставки
 30.08.04, 15:37 Наші земляки. "Ззвідси почалось моє знайомство зі світом..."
 03.08.04, 15:04 Театр. На сцені — грати, а в житті бути самим собою
 05.07.04, 16:01 Рік Польщі в Україні. Українці та поляки ХХІ століття — добрі сусіди
 02.07.04, 15:54 Нове видання. Відгомін минулих літ
 04.06.04, 14:02 Пам'яті Валерія Дейнекіна присвячується. Вершини й низини "Резонансу"
 20.05.04, 16:52 Із роздумів над книжкою. Про добре слово і добру згадку (До 65-річного ювілею Кіровоградської області)
 19.05.04, 21:31 Нарешті вийшла книга кіровоградського Сосюри
 29.04.04, 13:37 Фотовиставка. Туга за втраченим містом. Новогеоргіївськ
 16.04.04, 13:14 Народні танці. Ансамбль "Ятрань" став комунальною власністю
 26.03.04, 13:39 Театр. 27 березня — Міжнародний день театру. На кіровоградській сцені з'являються майбутні зірки
 25.03.04, 13:35 Виставки. Майстри натюрморту
 18.03.04, 15:26 Виставки. Вшанували людину...
 10.03.04, 10:34 З яким архітектурним обличчям Кіровоград зустрічатиме свій ювілей?
 09.03.04, 16:49 Віктор Погрібний: "Тарас Шевченко у моєму житті". Наші діти надто багато знають Шевченка?
 05.03.04, 14:43 Кіровоградська "Просвіта": прагнення нової якості
 05.03.04, 14:30 Даблоїди про антропоїдів
 05.03.04, 11:03 В 2004 году доля украинских книг станет еще меньшей?
 03.03.04, 13:35 Театр. Історія кіровоградської Терпсихори — на задвірках. Борис Кукуленко
 25.02.04, 10:27 У Вінниці відкрито пересувну виставку живопису "Шляхами Тараса"
 17.02.04, 16:35 Море стало його поезією, оспіваною у прозі. Григорій Карєв
 17.02.04, 14:25 Театр корифеїв у небезпеці
 06.02.04, 04:08 Вручено премію імені Євгена Маланюка
 26.01.04, 12:11 Премія Євгена Маланюка: названо цьогорічних лауреатів
 16.01.04, 10:21 "Смарагдові китиці у... "святій воді". Василь Бондар (дружні штрихи до портрета ювіляра)
 23.12.03, 16:10 Театр. Михайло Ілляшенко: "Мистецтво має загострювати відчуття правди"
 09.12.03, 09:19 Вшанували відомого художника-земляка (О.Осмьоркін)
 05.12.03, 13:42 Виставки. Прийди — подивися — здивуйся. Марія Церна
 20.11.03, 15:16 Виставки. Земля єдина
 19.11.03, 13:38 "Чим більше розумів взаємодіють, об'єднавшись, тим більші можливості нації"
 14.11.03, 16:39 Книги. "Боже, зроби зі мною, що хочеш..."
 14.11.03, 16:33 Театр. Хотіли екстриму — потрапили у страшну дійсність
 14.11.03, 15:01 Щоб слово стало живим
 14.11.03, 13:19 Наступний рік не буде роком культури на Кіровоградщині
 30.10.03, 20:10 Театр. Кропивничани оновлюють репертуар
 28.10.03, 16:11 Театр. У Полтаві — кіровоградський "Ревізор"
 09.10.03, 23:29 Виставки. Частинка літнього Криму в осінньому Кіровограді
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 02.10.03, 20:29 Незабаром на Кіровоградщині стартує тиждень національних культур
 09.09.03, 14:09 Катя переконала екзаменаційну комісію: вона — талант
 09.09.03, 12:38 Бібліотеки. "Подаруй книгу! Підтримай бібліотеку!"
 04.09.03, 20:11 Народні танці. Колекцію призів "Проліску" прикрасив і "Срібний дельфін"
 27.09.03, 22:01 Виставки. Україні присвячується...
 26.08.03, 14:27 Кіровоградські бібліотеки виживають за рахунок платних послуг
 19.08.03, 17:19 Книги. "Время Черной Луны". Очередной роман кировоградского писателя А.Корепанова
 14.08.03, 19:37 "Зоряни" стали академічним колективом
 12.08.03, 20:31 Скарби, які ми вже загубили, але ще можемо знайти
 09.08.03, 02:07 Поезія. Антоніна Корінь. "Поезіє, з тобою і загину...".
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 07.07.03, 04:32 Кіровоградська хроніка червня
 05.07.03, 20:14 Вийшов друком 13-ий номер кіровоградського літературного часопису "Вежа"
 23.06.03, 14:20 Олександр Назаренко. Українські зорі над євразійським хутором...
 18.06.03, 13:38 Виставки. Є номінанти на премію імені Якова Паученка...
 18.06.03, 10:26 "Експеримент" починає і виграє?
 15.06.03, 08:16 Кіно. Директор "Зоряного" — член спілки кінематографістів
 10.06.03, 14:00 Театр. За завісою театрального сезону. У непростій ситуації зустрічають літо кропивничани
 09.06.03, 12:15 Виставки. Партнерство громад: Світловодськ — Спрінгфілд
 06.06.03, 00:01 6 червня — День охорони навколишнього середовища. "Юкка" пізнає світ
 21.05.03, 02:32 Кіровоградські музеї: як відзначали професійне свято
 20.05.03, 01:12 Театр. Прем'єра. Реквієм по коханню
 19.05.03, 12:26 До 90-річчя першої художньої виставки в Єлисаветграді. Вони були першими
 15.05.03, 23:16 Премія імені Володимира Ястребова. Лауреатів побільшало
 15.05.03, 12:45 Всеукраїнський конкурс народного танцю "Толока". Перемогла кіровоградська "Росинка"
 06.05.03, 11:03 Театр. Маркес у Кіровограді
 25.04.03, 16:03 Раїса Близнець: "Великі водяні лілії здавалися мені зорями..."
 25.04.03, 09:59 Під прапором надії. Фестиваль дитячої творчості
 24.04.03, 07:19 Мемуари земляка. Наум Добрін
 23.04.03, 16:32 Галерея — як оранжерея. Леонід Бондар
 22.04.03, 03:18 І вальс, і гопак...
 18.04.03, 15:31 "Тенсінг — це спосіб життя!"
 15.04.03, 11:40 Бібліотеки. „Гербарій почуттів і пристрастей"
 04.04.03, 13:52 Музеї. Пам'ять про земляка
 27.03.03, 18:14 27 березня — Міжнародний День театру. "Що може бути сучасніше, ніж "Ревізор"?
 27.03.03, 11:09 У кожній дитині — талант
 23.03.03, 12:51 23 березня — всесвітній день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Від серця і весни
 19.03.03, 15:41 2003 рік на Кіровоградщині — Рік Василя Сухомлинського
 18.03.03, 17:07 Театр. Перерваний політ. Я пам'ятатиму вас, Валерію... Спомин про Валерія Дейнекіна
 11.03.03, 16:53 Виставки, конкурси, вернісажі. Україна: погляд американця
 11.03.03, 14:21 Вершини і низини професора Григорія Клочека. До 60-річчя від дня народження
 10.03.03, 22:24 Кіно. "Енергіє", не скидай обертів!
 09.03.03, 08:19 Може, й не приходять до нас генії такого масштабу, бо ми не готові бути поруч із ними?..
 01.03.03, 10:13 Театр. Пам'яті режисера
 26.02.03, 15:28 Особистість і час: взаємооприявлення
 25.02.03, 13:13 Музей виховує патріотів
 24.02.03, 15:39 Живопис. У Кіровограді відреставровано найкращого "Юродивого" ХІХ століття
 14.02.03, 16:23 Виставки. Відбулася презентація виставки "Відроджені шедеври"
 11.02.03, 12:38 Січень був щедрим на ювілеї
 11.02.03, 12:37 Поезія. Коли у нації є такі поети...
 06.02.03, 22:09 Театр. До нас їде "Ревізор"...
 03.02.03, 16:36 Книги. Новая книга кировоградского писателя-фантаста Алексея Корепанова
 30.01.03, 10:57 Театр. Пішов із життя заслужений артист України Валерій Дейнекін
 28.01.03, 13:16 А ми захоплюємося Афінами... Хоч перші міста-гіганти були на берегах Синюхи
 28.01.03, 12:47 В Арабских Эмиратах открылась выставка жемчуга Персидского залива
 20.01.03, 06:48 Музеї. Перші десять років уже позаду...
 03.01.03, 21:22 Поезія. "Сонечка" Анатолія Черниша
 27.12.02, 16:33 Книговидавництво. Дорога до храму
 26.12.02, 23:12 Кіровоградщина. Відбулась зустріч із керівниками відділень національних творчих спілок України та діячами культури і мистецтва
 20.12.02, 16:23 Театр. Дві комедії в один і той же день
 19.12.02, 14:42 Фотовиставки. Спіймати час? Підвладно чародіям об'єктива...
 10.12.02, 11:08 Рік культури може стати останнім для галузі
 03.12.02, 12:43 Живопис 3 грудня - День інвалідів. Дати надію
 29.11.02, 16:22 Польська делегація у Кіровограді у рамках відзначення 120-ї річниці від дня народження Кароля Шимановського
 29.11.02, 06:52 Виставка Бориса Вінтенка. Світло його душі допоможе нам протистояти злу
 27.11.02, 14:13 Бібліотеки. Світло і тінь на бібліотечній вулиці
 22.11.02, 12:56 Кіно. Проект "Російське кіно: прем'єра в Києві"
 19.11.02, 13:07 Театр. Є привід причепуритись і можливість відпочити
 13.11.02, 22:14 Національні товариства. "Полонією" тепер керує Полячок
 12.11.02, 18:16 Книжкова карта Кіровограда. Скільки не їж, а читати все одно хочеться
 29.10.02, 08:14 Театр. „Наталка-полтавка" хвилює знову
 23.10.02, 10:42 Купили театр-довгобуд
 22.10.02, 13:28 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 2
 22.10.02, 13:26 Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє
 20.10.02, 18:03 Книжкова полиця. Олександрійський внесок в історію українського театру
 17.10.02, 08:02 Виставки. Художні шедеври на марках
 16.10.02, 14:32 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 1
 06.10.02, 05:12 Бібліотеки. Відтепер послуги бібліотеки ім.Д.Чижевського стали доступними
 20.09.02, 18:24 Театр. "Вересневі самоцвіти" у кіровоградському театрі ім.М.Кропивницького
 20.09.02, 18:14 100-річчя Юрія Яновського відзначили тільки У Кіровограді
 20.09.02, 00:38 Першими виступили „Зоряни"
 19.09.02, 23:19 Ювілеї. Присвячено Миколі Смоленчуку
 18.09.02, 15:57 Дизайн. Поєднавши ремесло з уявою
 17.09.02, 15:58 Живопис. Твори земляка побачать у Ватикані
 17.09.02, 15:49 Кіно. Що переможе: кіно чи „відик"? Чи залишатися „Зоряному" самотньою зіркою на чумацькому шляху обласного кінопрокату?
 09.09.02, 14:57 Народні танці. Браво, бравісімо, „Пролісок"!
 27.08.02, 10:51 Леонід Куценко: "Залізний імператор строф" залишається terra incognitа для україни"
 26.08.02, 18:02 До 100-річчя від дня народження Юрія Яновського. Співці степового краю
 26.08.02, 17:56 Виставки. Новопразькі самоцвіти
 25.08.02, 20:02 Кіровоградський художній музею поповнився 800 картинами В.Федорова
 25.08.02, 20:01 Актори театру працюють для сільського глядача
 23.08.02, 11:46 Скульптура. До дня Незалежності України. Постане козак над синюхою
 27.07.02, 08:36 Мистецтво. 75!
 19.07.02, 16:18 Ліричний репортаж. Перлина, без якої життя - сірятина
 19.07.02, 10:12 В индийском штате Карнатака завершилась судебная тяжба в отношении усадьбы русского художника Святослава Рериха
 12.07.02, 13:55 Поетична пам'ять. Коли плачуть поети
 05.07.02, 12:55 Кіровоградський бюджет культури. Має бути відповідь
 05.07.02, 08:59 Музеї. Картини потребують допомоги
 27.06.02, 14:25 Родина Тарковських. Лицарі Єлисаветградської землі, або Скалки дзеркала
 25.06.02, 13:58 Місту - 250. Подарунок на іменини
 23.06.02, 23:02 Свято національних культур
 21.06.02, 16:31 Дні тарковських у Кіровограді
 21.06.02, 10:19 Тиждень національних культур. Спочатку говоримо про мистецтво..."
 07.06.02, 21:32 Тут поет прописаний навічно
 01.06.02, 12:41 Мистецтво. І знову "Колесо"
 31.05.02, 12:14 Театр. Миколаївці на сцені корифеїв марили про українську комічну оперу
 28.05.02, 12:59 Українська книга потрібна в кожному селі
 27.05.02, 15:57 Відновити унікальність Кіровограда на порозі його 250-річного ювілею. Архітектори звертаються до влади. чи буде їх почуто?
 24.05.02, 14:11 Літпроцес. Письменник - це відповідальність
 23.05.02, 23:46 Музеї. Варшавський Гість
 23.05.02, 23:21 Театр. Светлана Хоркина скоро дебютирует в спектакле "Венус"
 21.05.02, 14:09 Звернення Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України
 21.05.02, 14:08 Перетворення українців на споживачів телевізійних "мильних опер" не відбувається
 20.05.02, 12:46 Театр. Мартин Боруля - новий... українець?
 17.05.02, 10:28 Музеї. Присвячено відомому геологу
 30.04.02, 13:57 Поезія. Коли ж кіровоградці дочекаються вулиці імені Валерія Гончаренка?
 11.04.02, 20:24 Кино. Французский коньяк принимает юбилейный 20-й Международный фестиваль полицейского фильма
 29.03.02, 17:04 Театр. Іван Казнадій: "Бути послідовником корифеїв дуже важко, а інколи й небезпечно"
 25.03.02, 19:11 Кино. "Игры разума" Рона Ховарда - лучший фильм 2002 года
 22.03.02, 17:45 Мистецтво. Людина малює світ
 11.03.02, 13:53 Кино. Названы победители конкурса Американской Гильдии киноактеров
 19.02.02, 12:19 Музеї. Лист з Америки
 04.02.02, 11:04 Живопис. "Колесо", посміхнися, ти - талановите
 04.02.02, 11:01 Література. Вдалий експеримент байкаря-дебютанта
 01.02.02, 00:08 "Городок". Илья Олейников и Юрий Стоянов: "В шоу-бизнесе мы свои среди чужих и чужие среди своих"
 28.01.02, 17:50 Живопис. Виставка молодих кіровоградських художників "Колесо"
 28.01.02, 15:41 Архітектура. Друге народження шедевра
 29.12.01, 09:21 Поэзия. "Открыв ладонь, я выпускаю смех..."
 24.12.01, 12:31 Театр. На свята обласний центр не сумуватиме
 27.11.01, 17:53 Живопис. "Партитура долі". Виставка Юрія Любовича
 22.11.01, 21:09 Кіно. Український документальний фільм бере участь у Міжнародному кіноринку в Амстердамі
 17.11.01, 12:32 Мода. Світлана Ігнатьєва: "Фестивалі дають поштовх до створення нових колекцій"
 17.11.01, 09:45 Оперета. Зірка, до якої можна наблизитись. Лілія Амарфій
 16.11.01, 08:26 Театр. Сезон розпочали класикою
 16.11.01, 05:30 Театр. Ми забули про головне - про любов...
 15.11.01, 17:31 Естрада. За жінок, за майбутнє

"ВГ" №4
(21.01.2005)


К/т «Зоряний»
25.05-31.05

Для дітей! Відомий фільм від авторів «Шрека» і «Мадагаскара»
«ПІДВОДНА БРАТВА»
Сеанси: 9.30, 11.00.
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!