КУЛЬТУРА

Віктор ПОГРІБНИЙ: "ТАРАС ШЕВЧЕНКО У МОЄМУ ЖИТТІ". Наші діти надто багато знають Шевченка?

Віктор Погрібний Vechirka.uafor.net
09.03.2004, 16:49

У дитинстві ми грали в гилки: одна команда бичиком б'є м'яча і, поки м'яч летить над полем, гравці команди біжать у поле до корінця (встромленої палиці), а інша команда, яка в полі, має той м'яч зловити і когось із тих, хто біжить, вцілити. Вцілять — команда верхня іде в поле. Цінувалися швидкість бігунів, спритність (уникнути попадання м'ячем), кмітливість (вибрати момент повернення до "матки") і т.д. Але перед цим було формування команд. Вибиралася "матка" (мірялися руками на бичику), і вона вже набирала собі гурт. По двоє ішло в поле заказуватися: хто чим перед "маткою" назветься. "Мати, мати, що тобі дати — золотого журавля чи коржа, на сонці спеченого (коров'яка)?" Як правило, прудкий гравець брав собі рядовеньку або й гидку назву. І "матка" на це клювала. Збивала собі добру команду. А ті, хто залишався, ішли до "матки" номер два...

Мені завжди згадується ця гра. Коли серед інтелігенції заходить мова: кого нам виховувати, кого випускати із школи — начиненого знаннями чи громадянина? Ідеальний варіант — громадянина, начиненого знаннями. Але це дуже важко. І таких виходить зі школи не більше одного відсотка.

І ось до мене, як до "матки", підходять і питають: "Мати, мати, що тобі дати — вмілого, але егоїстичного алгебраїста і комп'ютерника, чи хлопця або дівчину, які будуть здоровими, вихованими, люблячими рідну землю і створять сім'ю із здоровеньких і теж добре вихованих діток — чесних, гарних, привітних, роботящих?". Будучи прибічником вислову Ж.-Ж.Русо ("є фізики, геометри, а немає патріотів"), я вибрав би другий варіант, тобто — хлопця або дівчину, які створять гарну сім'ю...

Думав, чи потрібна така довга преамбула до цієї статті? І наважився, щоб читачеві передалося переконливе підґрунтя нашого обурення. З приводу ось чого.

Навесні нинішнього року Міністерство освіти і науки видало наказ №342 "Про Типові навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2001/2002 — 2004/2005 навчальні роки". Є наказ — виконуй. Що ж виконувати? Серед іншого — для нас тривожно-цікава позиція: на вивчення української літератури у 5-11 класах передбачається по 2 години в кожному класі на тиждень (68 годин) замість 3 годин на тиждень, які були досі і складали 102 години.

Менше годин — за рахунок чого?

Вилучаються з текстуального вивчення в середніх класах окремі твори Є.Гребінки, Марка Вовчка, І.Франка, Б.Грінченка, В.Самійленка, Г.Тютюнника, О.Гончара, В.Стуса та деяких інших класиків української літератури. У старших класах, де вивчається історія української літератури, зіпхнуті для оглядового вивчення: народна драма, "Велесова книга", деякі твори Т.Шевченка, Лесі Українки, В.Стефаника, М.Коцюбинського, Остапа Вишні, Є.Маланюка, Ю.Мушкетика та ін. Сюди ж переставлено ("Коротко оглянемо, шановні учні...") творчість П.Грабовського, С.Васильченка, А.Малишка...

Такого "новаторства" не спостерігалося понад 20 років!

І наше обурення виходить з логіки, про яку мовлено у преамбулі: жоден із предметів шкільної програми не надає вчителеві такої можливості формувати майбутнього громадянина, духовну людину із серцем, куди на все життя заходять добро і свобода, справедливість і ненависть до неправди, заронюють і там сходять зерна вірності і непродажності. Чи сформує ці риси геометрія, фізика, алгебра, комп'ютерна практика? Їх може сформувати вчитель цих предметів. Але далеко не кожен. Такого вважали б (славили б його) щасливим випадком у школі. Літературні ж герої, літературні образи при вмілому диригуванні вчителя входять у душевний світ дитини, підлітка в ореолі святості. Довіра до них не штучна, обожнювання їх щире, непідробне. А тому — на довгі, довгі роки. Буває ж — назавжди.

Як можна Павла Грабовського віднести до побіжного огляду?

Кров висисає оте остогиджене,
Прокляте нишком шиття,
Що паненя, вередливе, зманіжене,
Вишвирне геть на сміття...

Як без цих слів щирого прокляття виховати непроминущий у дитини гнів до несправедливості, поневолення, визиску? А ці ж рудименти присутні в нашому часі. Миритися з ними — принижувати себе, ставати ще одним поколінням покірних рабів.

Рідна мати моя, ти ночей недоспала
І водила мене у поля край села...

Як до побіжного огляду віднести Андрія Малишка?

Ліна Костенко (хай ви посумніваєтеся в моїх аргументах, у її — гріх!):

"Українська література, поезія зокрема, сягнула високого рівня серед європейського, та й світового письменства. Це — наша душа..." Отож — душею душу вчити...

Можна, скажете, й літературою нічого тій душі не прищепити — куримо, матючимось, брешемо, ледачкуємо, крадемо, заздримо (це учні). Можна. Так воно в дуже небезпечному відсотку і є. І не одного вчителя літератури тут гріх. Гріх вчителів усієї школи, гріх батьків, гріх суспільства, гріх держави. Але ви, вчителю літератури, можете бути безгрішним, чесно використавши інструмент виховання громадянина — літературний образ, літературну ідею, смисл, девіз, спонукання.

Низько схиляю чоло перед багатьма, багатьма роками невтомного засіву, який роблять і робили у душі учнівства вчителі краю Людмила Стадна, Василь Каюков, Лариса Жарська, Лідія Колоярцева, Антоніна Демидчик, яких добре знаю. А цей же ряд набагато довший.

І ось у цих, дорогих для мене людей, національне (національне?) наше Міністерство вкорочує той надійний інструмент вирощування нелукавої душі наших малих ще українців.

Література. Інструмент. Без сумніву. Якщо є в мене громадянськість, то звідки, хто той дід (від нього чомусь я тікав), хто той батько (його я втратив шестирічним, хоч так засіло, як він сидів на лежанці і читав Шевченкову "Катерину", а ми — мама, сестра Галя і я — шморгали від щирих сліз носами), хто той сільський дядько Петро, що посіяли те зерно?

Одне лиш мамине: "Мова рідна, слово рідне, хто вас забуває..." А все інше? Почуття свободи? Тарас Шевченко, Христо Ботєв, Христо Смірненські, Хосе Марті, Ніколас Гільєн. "Це все і є мій рай, це все і є мій рай — свобода, свобода, свобода". Почуття гніву до несправедливих, ницих і підлих? Тарас Шевченко, Михайло Лермонтов. ("Якби ви знали, паничі...", "А вы, надменные потомки...") Праця, праця і праця? Іван Франко, Леся Українка. ("Що аж тоді підуть по сій дорозі люди, як ми проб'єм її та вирівняєм всюди, як наші кості тут під нею зогниють". "Я на гору круту крем'яную буду камінь важкий піднімать..." Почуття чистої сильної любові? Олександр Пушкін, Олександр Олесь, Володимир Сосюра. ("Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання"). Любов до матері? Андрій Малишко, Борис Олійник ("Мамо, вечір догора..."). Мудрість і справжність, почуття співчуття, почуття добра? Михайло Коцюбинський, Лев Толстой, Олесь Гончар ("Якщо в знаменнику те, що людина з себе уявляє, а в чисельнику те, що вона насправді важить, то чим більший чисельник, тим дрібніші дроби"). Потяг до соціальної справедливості? Іван Нечуй-Левицький, Панас Мирний. Інтерес до власної історії? Пантелеймон Куліш, Павло Загребельний. Розуміння багатства слова? Микола Вінграновський, Василь Шукшин, Григір Тютюнник, Євген Гуцало...

Ще? Ще можу списати кілька аркушів. Це я відкрив у творах літератури. А кожен ще відкриває для себе своє — може, й більше, ніж відкривав я. Бо в письменницькому слові закладалося потужне зело — не на одну людину та й не одне покоління, та й не один час.

Вибачте, я не змалюю фізиків і геометрів. Дуже любив геометрію, тригонометрію. Задачі з цих предметів у четвертій чверті у пам'ятній 4-й школі (біля "Червоної зірки") у мене списували всі 32 дівчат із нашого десятого класу, до мене повертався зошит без обкладинок або в такому розібраному варіанті... Однак якщо я зробив щось для Карпенкової Арсенівки (зрештою оцінив душею значення Тобілевичів для України), чи створив громадське видавництво "Степ", щоб вийшли у світ доробки наших обдарованих літераторів (Я.Бабич, Л.Безпалий, В.Бондар, П.Селецький, А.Корінь, К.Горчар, В.Кондратенко, Г.Шпудейко...) та й журналістика моя — не від тієї тригонометрії, а від — Шевченка, Франка, Пушкіна, Коцюбинського... Не змалюю точних наук, не змалюю жодного предмета, в тому числі й фізкультури і футболу, який уводиться. Але для ліплення душі учня література — традиційно (багато віків) вивірений інструмент.

Бо завжди, й сьогодні, Україні потрібніші "люди з чистою совістю" (був, здається, такий роман), ніж з відмінними знаннями. Бо оті наші всесвітньо відомі казнокради, певно, були не двієчниками, але ж прославили Україну — куди від ганьби сховатися?

Та й повторимо зізнання короля комп'ютерних систем Білла Гейтса:

"Від суцільної комп'ютеризації світ не став щасливішим..." Наближено — так. Перевантажені учні — що й говорити. Але з вежі своїх життєвих спостережень скажу, що академіками з усіх буквально наук — медицини, хімії, ветеринарії, лісового господарства, обчислювальної техніки і різних термоядерних штучок — у них буде можливість стати й у вищому закладі — скільки-то у нас університетів, академій. А ось закласти в юні роки фундамент для зростання людини-громадянина, людини -добротворця, фундамент для честі, гідності і любові — чи це тільки завдання подвижників освітянських і громадських? Це не менше потрібно державі, щоб її, державу, не розтягували, як амебу, навчені нашими криваво-насильницьки-сексуальними електронними засобами — ріж, убивай, кради, ґвалтуй, смокчи наркотики, знущайся, випирай в усі щілини своє его... Під щоденну, щохвилинну тюремну пісню — тепер уже в засобах міського пересування.

Хтось ото мені заперечить: вводиться ж уже в старших класах додаткова година мови — для повторення, діловодства, зв'язного мовлення. А це, схоже, — відрізали рукава та доточили поли... Самій мові і тих нині двох годин на тиждень мало, бо пів-України ще говорить мовою сусідньої держави...

Тож хочеться запитати державну (!) Міносвіту: нам потрібні гвинтики до комп'ютерів чи громадяни, свідомі свого синівства до України, до українського народу? Високі слова? Ой, як кортить без оцих високих слів, а щоб — під матючок 14-річних Світлани, Ірини і Наталки, а що вже Гени і Артемчика, то й — кількаповерховий... Вибачте, така дійсність...

А хотілося б — "Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання". А хотілося б — "Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була". А хотілось би — "...І буде син, і буде мати, і будуть люде на землі".

Архів "ВГ-Мистецтво"

 27.07.06, 17:45 Земляки. Журавленко, брат Журавленка — 2
 12.07.06, 15:38 Земляки. Журавленко, брат Журавленка
 12.09.05, 15:58 Осінь мистецька
 12.09.05, 15:55 Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Моє рідне місто»
 12.08.05, 12:08 До 150-річчя Володимира Ястребова. Чужий по крові, та рідний за духом
 27.05.05, 13:46 Свято українства
 02.04.05, 16:09 Книги. Минуле і сучасне лісівників Кіровоградщини
 11.03.05, 15:23 Театр. Прем'єри. Коли леді стає прекрасною?
 03.02.05, 13:28 Виставки. Художники — музеєві
 24.01.05, 15:17 Література. "Степові" місця немає?
 24.01.05, 15:13 Література. "Зимова флейта" "Серед українців"
 20.01.05, 17:30 На здобуття літературної премії імені Є.Маланюка. "Той у грудях замість серця..."
 10.11.04, 15:39 Поетичні збірки. "В житті я дров чимало наламав..."
 09.11.04, 13:16 Театр. Вперше на сцені корифеїв
 09.11.04, 13:11 9 листопада — День української писемності і мови. Українською читають усе більше
 12.10.04, 12:50 Репліка з приводу однієї виставки
 30.08.04, 15:37 Наші земляки. "Ззвідси почалось моє знайомство зі світом..."
 03.08.04, 15:04 Театр. На сцені — грати, а в житті бути самим собою
 05.07.04, 16:01 Рік Польщі в Україні. Українці та поляки ХХІ століття — добрі сусіди
 02.07.04, 15:54 Нове видання. Відгомін минулих літ
 04.06.04, 14:02 Пам'яті Валерія Дейнекіна присвячується. Вершини й низини "Резонансу"
 20.05.04, 16:52 Із роздумів над книжкою. Про добре слово і добру згадку (До 65-річного ювілею Кіровоградської області)
 19.05.04, 21:31 Нарешті вийшла книга кіровоградського Сосюри
 29.04.04, 13:37 Фотовиставка. Туга за втраченим містом. Новогеоргіївськ
 16.04.04, 13:14 Народні танці. Ансамбль "Ятрань" став комунальною власністю
 26.03.04, 13:39 Театр. 27 березня — Міжнародний день театру. На кіровоградській сцені з'являються майбутні зірки
 25.03.04, 13:35 Виставки. Майстри натюрморту
 18.03.04, 15:26 Виставки. Вшанували людину...
 10.03.04, 10:34 З яким архітектурним обличчям Кіровоград зустрічатиме свій ювілей?
 09.03.04, 16:49 Віктор Погрібний: "Тарас Шевченко у моєму житті". Наші діти надто багато знають Шевченка?
 05.03.04, 14:43 Кіровоградська "Просвіта": прагнення нової якості
 05.03.04, 14:30 Даблоїди про антропоїдів
 05.03.04, 11:03 В 2004 году доля украинских книг станет еще меньшей?
 03.03.04, 13:35 Театр. Історія кіровоградської Терпсихори — на задвірках. Борис Кукуленко
 25.02.04, 10:27 У Вінниці відкрито пересувну виставку живопису "Шляхами Тараса"
 17.02.04, 16:35 Море стало його поезією, оспіваною у прозі. Григорій Карєв
 17.02.04, 14:25 Театр корифеїв у небезпеці
 06.02.04, 04:08 Вручено премію імені Євгена Маланюка
 26.01.04, 12:11 Премія Євгена Маланюка: названо цьогорічних лауреатів
 16.01.04, 10:21 "Смарагдові китиці у... "святій воді". Василь Бондар (дружні штрихи до портрета ювіляра)
 23.12.03, 16:10 Театр. Михайло Ілляшенко: "Мистецтво має загострювати відчуття правди"
 09.12.03, 09:19 Вшанували відомого художника-земляка (О.Осмьоркін)
 05.12.03, 13:42 Виставки. Прийди — подивися — здивуйся. Марія Церна
 20.11.03, 15:16 Виставки. Земля єдина
 19.11.03, 13:38 "Чим більше розумів взаємодіють, об'єднавшись, тим більші можливості нації"
 14.11.03, 16:39 Книги. "Боже, зроби зі мною, що хочеш..."
 14.11.03, 16:33 Театр. Хотіли екстриму — потрапили у страшну дійсність
 14.11.03, 15:01 Щоб слово стало живим
 14.11.03, 13:19 Наступний рік не буде роком культури на Кіровоградщині
 30.10.03, 20:10 Театр. Кропивничани оновлюють репертуар
 28.10.03, 16:11 Театр. У Полтаві — кіровоградський "Ревізор"
 09.10.03, 23:29 Виставки. Частинка літнього Криму в осінньому Кіровограді
 02.10.03, 21:44 59-й концертний сезон. На кіровоградців чекатимуть Лідія Забіляста, Вєрка Сердючка, Валерій Меладзе, Національний хор імені Г.Верьовки, Уездный город, Олександр Розенбаум, Клара Новикова...
 02.10.03, 20:29 Незабаром на Кіровоградщині стартує тиждень національних культур
 09.09.03, 14:09 Катя переконала екзаменаційну комісію: вона — талант
 09.09.03, 12:38 Бібліотеки. "Подаруй книгу! Підтримай бібліотеку!"
 04.09.03, 20:11 Народні танці. Колекцію призів "Проліску" прикрасив і "Срібний дельфін"
 27.09.03, 22:01 Виставки. Україні присвячується...
 26.08.03, 14:27 Кіровоградські бібліотеки виживають за рахунок платних послуг
 19.08.03, 17:19 Книги. "Время Черной Луны". Очередной роман кировоградского писателя А.Корепанова
 14.08.03, 19:37 "Зоряни" стали академічним колективом
 12.08.03, 20:31 Скарби, які ми вже загубили, але ще можемо знайти
 09.08.03, 02:07 Поезія. Антоніна Корінь. "Поезіє, з тобою і загину...".
 07.07.03, 19:19 Матіола пахне для всіх однаково, або Любити красиве
 07.07.03, 04:32 Кіровоградська хроніка червня
 05.07.03, 20:14 Вийшов друком 13-ий номер кіровоградського літературного часопису "Вежа"
 23.06.03, 14:20 Олександр Назаренко. Українські зорі над євразійським хутором...
 18.06.03, 13:38 Виставки. Є номінанти на премію імені Якова Паученка...
 18.06.03, 10:26 "Експеримент" починає і виграє?
 15.06.03, 08:16 Кіно. Директор "Зоряного" — член спілки кінематографістів
 10.06.03, 14:00 Театр. За завісою театрального сезону. У непростій ситуації зустрічають літо кропивничани
 09.06.03, 12:15 Виставки. Партнерство громад: Світловодськ — Спрінгфілд
 06.06.03, 00:01 6 червня — День охорони навколишнього середовища. "Юкка" пізнає світ
 21.05.03, 02:32 Кіровоградські музеї: як відзначали професійне свято
 20.05.03, 01:12 Театр. Прем'єра. Реквієм по коханню
 19.05.03, 12:26 До 90-річчя першої художньої виставки в Єлисаветграді. Вони були першими
 15.05.03, 23:16 Премія імені Володимира Ястребова. Лауреатів побільшало
 15.05.03, 12:45 Всеукраїнський конкурс народного танцю "Толока". Перемогла кіровоградська "Росинка"
 06.05.03, 11:03 Театр. Маркес у Кіровограді
 25.04.03, 16:03 Раїса Близнець: "Великі водяні лілії здавалися мені зорями..."
 25.04.03, 09:59 Під прапором надії. Фестиваль дитячої творчості
 24.04.03, 07:19 Мемуари земляка. Наум Добрін
 23.04.03, 16:32 Галерея — як оранжерея. Леонід Бондар
 22.04.03, 03:18 І вальс, і гопак...
 18.04.03, 15:31 "Тенсінг — це спосіб життя!"
 15.04.03, 11:40 Бібліотеки. „Гербарій почуттів і пристрастей"
 04.04.03, 13:52 Музеї. Пам'ять про земляка
 27.03.03, 18:14 27 березня — Міжнародний День театру. "Що може бути сучасніше, ніж "Ревізор"?
 27.03.03, 11:09 У кожній дитині — талант
 23.03.03, 12:51 23 березня — всесвітній день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Від серця і весни
 19.03.03, 15:41 2003 рік на Кіровоградщині — Рік Василя Сухомлинського
 18.03.03, 17:07 Театр. Перерваний політ. Я пам'ятатиму вас, Валерію... Спомин про Валерія Дейнекіна
 11.03.03, 16:53 Виставки, конкурси, вернісажі. Україна: погляд американця
 11.03.03, 14:21 Вершини і низини професора Григорія Клочека. До 60-річчя від дня народження
 10.03.03, 22:24 Кіно. "Енергіє", не скидай обертів!
 09.03.03, 08:19 Може, й не приходять до нас генії такого масштабу, бо ми не готові бути поруч із ними?..
 01.03.03, 10:13 Театр. Пам'яті режисера
 26.02.03, 15:28 Особистість і час: взаємооприявлення
 25.02.03, 13:13 Музей виховує патріотів
 24.02.03, 15:39 Живопис. У Кіровограді відреставровано найкращого "Юродивого" ХІХ століття
 14.02.03, 16:23 Виставки. Відбулася презентація виставки "Відроджені шедеври"
 11.02.03, 12:38 Січень був щедрим на ювілеї
 11.02.03, 12:37 Поезія. Коли у нації є такі поети...
 06.02.03, 22:09 Театр. До нас їде "Ревізор"...
 03.02.03, 16:36 Книги. Новая книга кировоградского писателя-фантаста Алексея Корепанова
 30.01.03, 10:57 Театр. Пішов із життя заслужений артист України Валерій Дейнекін
 28.01.03, 13:16 А ми захоплюємося Афінами... Хоч перші міста-гіганти були на берегах Синюхи
 28.01.03, 12:47 В Арабских Эмиратах открылась выставка жемчуга Персидского залива
 20.01.03, 06:48 Музеї. Перші десять років уже позаду...
 03.01.03, 21:22 Поезія. "Сонечка" Анатолія Черниша
 27.12.02, 16:33 Книговидавництво. Дорога до храму
 26.12.02, 23:12 Кіровоградщина. Відбулась зустріч із керівниками відділень національних творчих спілок України та діячами культури і мистецтва
 20.12.02, 16:23 Театр. Дві комедії в один і той же день
 19.12.02, 14:42 Фотовиставки. Спіймати час? Підвладно чародіям об'єктива...
 10.12.02, 11:08 Рік культури може стати останнім для галузі
 03.12.02, 12:43 Живопис 3 грудня - День інвалідів. Дати надію
 29.11.02, 16:22 Польська делегація у Кіровограді у рамках відзначення 120-ї річниці від дня народження Кароля Шимановського
 29.11.02, 06:52 Виставка Бориса Вінтенка. Світло його душі допоможе нам протистояти злу
 27.11.02, 14:13 Бібліотеки. Світло і тінь на бібліотечній вулиці
 22.11.02, 12:56 Кіно. Проект "Російське кіно: прем'єра в Києві"
 19.11.02, 13:07 Театр. Є привід причепуритись і можливість відпочити
 13.11.02, 22:14 Національні товариства. "Полонією" тепер керує Полячок
 12.11.02, 18:16 Книжкова карта Кіровограда. Скільки не їж, а читати все одно хочеться
 29.10.02, 08:14 Театр. „Наталка-полтавка" хвилює знову
 23.10.02, 10:42 Купили театр-довгобуд
 22.10.02, 13:28 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 2
 22.10.02, 13:26 Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє
 20.10.02, 18:03 Книжкова полиця. Олександрійський внесок в історію українського театру
 17.10.02, 08:02 Виставки. Художні шедеври на марках
 16.10.02, 14:32 До 120-річчя українського театру. Театр - це одне з найдавніших знарядь будівництва країни... Частина 1
 06.10.02, 05:12 Бібліотеки. Відтепер послуги бібліотеки ім.Д.Чижевського стали доступними
 20.09.02, 18:24 Театр. "Вересневі самоцвіти" у кіровоградському театрі ім.М.Кропивницького
 20.09.02, 18:14 100-річчя Юрія Яновського відзначили тільки У Кіровограді
 20.09.02, 00:38 Першими виступили „Зоряни"
 19.09.02, 23:19 Ювілеї. Присвячено Миколі Смоленчуку
 18.09.02, 15:57 Дизайн. Поєднавши ремесло з уявою
 17.09.02, 15:58 Живопис. Твори земляка побачать у Ватикані
 17.09.02, 15:49 Кіно. Що переможе: кіно чи „відик"? Чи залишатися „Зоряному" самотньою зіркою на чумацькому шляху обласного кінопрокату?
 09.09.02, 14:57 Народні танці. Браво, бравісімо, „Пролісок"!
 27.08.02, 10:51 Леонід Куценко: "Залізний імператор строф" залишається terra incognitа для україни"
 26.08.02, 18:02 До 100-річчя від дня народження Юрія Яновського. Співці степового краю
 26.08.02, 17:56 Виставки. Новопразькі самоцвіти
 25.08.02, 20:02 Кіровоградський художній музею поповнився 800 картинами В.Федорова
 25.08.02, 20:01 Актори театру працюють для сільського глядача
 23.08.02, 11:46 Скульптура. До дня Незалежності України. Постане козак над синюхою
 27.07.02, 08:36 Мистецтво. 75!
 19.07.02, 16:18 Ліричний репортаж. Перлина, без якої життя - сірятина
 19.07.02, 10:12 В индийском штате Карнатака завершилась судебная тяжба в отношении усадьбы русского художника Святослава Рериха
 12.07.02, 13:55 Поетична пам'ять. Коли плачуть поети
 05.07.02, 12:55 Кіровоградський бюджет культури. Має бути відповідь
 05.07.02, 08:59 Музеї. Картини потребують допомоги
 27.06.02, 14:25 Родина Тарковських. Лицарі Єлисаветградської землі, або Скалки дзеркала
 25.06.02, 13:58 Місту - 250. Подарунок на іменини
 23.06.02, 23:02 Свято національних культур
 21.06.02, 16:31 Дні тарковських у Кіровограді
 21.06.02, 10:19 Тиждень національних культур. Спочатку говоримо про мистецтво..."
 07.06.02, 21:32 Тут поет прописаний навічно
 01.06.02, 12:41 Мистецтво. І знову "Колесо"
 31.05.02, 12:14 Театр. Миколаївці на сцені корифеїв марили про українську комічну оперу
 28.05.02, 12:59 Українська книга потрібна в кожному селі
 27.05.02, 15:57 Відновити унікальність Кіровограда на порозі його 250-річного ювілею. Архітектори звертаються до влади. чи буде їх почуто?
 24.05.02, 14:11 Літпроцес. Письменник - це відповідальність
 23.05.02, 23:46 Музеї. Варшавський Гість
 23.05.02, 23:21 Театр. Светлана Хоркина скоро дебютирует в спектакле "Венус"
 21.05.02, 14:09 Звернення Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України
 21.05.02, 14:08 Перетворення українців на споживачів телевізійних "мильних опер" не відбувається
 20.05.02, 12:46 Театр. Мартин Боруля - новий... українець?
 17.05.02, 10:28 Музеї. Присвячено відомому геологу
 30.04.02, 13:57 Поезія. Коли ж кіровоградці дочекаються вулиці імені Валерія Гончаренка?
 11.04.02, 20:24 Кино. Французский коньяк принимает юбилейный 20-й Международный фестиваль полицейского фильма
 29.03.02, 17:04 Театр. Іван Казнадій: "Бути послідовником корифеїв дуже важко, а інколи й небезпечно"
 25.03.02, 19:11 Кино. "Игры разума" Рона Ховарда - лучший фильм 2002 года
 22.03.02, 17:45 Мистецтво. Людина малює світ
 11.03.02, 13:53 Кино. Названы победители конкурса Американской Гильдии киноактеров
 19.02.02, 12:19 Музеї. Лист з Америки
 04.02.02, 11:04 Живопис. "Колесо", посміхнися, ти - талановите
 04.02.02, 11:01 Література. Вдалий експеримент байкаря-дебютанта
 01.02.02, 00:08 "Городок". Илья Олейников и Юрий Стоянов: "В шоу-бизнесе мы свои среди чужих и чужие среди своих"
 28.01.02, 17:50 Живопис. Виставка молодих кіровоградських художників "Колесо"
 28.01.02, 15:41 Архітектура. Друге народження шедевра
 29.12.01, 09:21 Поэзия. "Открыв ладонь, я выпускаю смех..."
 24.12.01, 12:31 Театр. На свята обласний центр не сумуватиме
 27.11.01, 17:53 Живопис. "Партитура долі". Виставка Юрія Любовича
 22.11.01, 21:09 Кіно. Український документальний фільм бере участь у Міжнародному кіноринку в Амстердамі
 17.11.01, 12:32 Мода. Світлана Ігнатьєва: "Фестивалі дають поштовх до створення нових колекцій"
 17.11.01, 09:45 Оперета. Зірка, до якої можна наблизитись. Лілія Амарфій
 16.11.01, 08:26 Театр. Сезон розпочали класикою
 16.11.01, 05:30 Театр. Ми забули про головне - про любов...
 15.11.01, 17:31 Естрада. За жінок, за майбутнє

"ВГ" №4
(21.01.2005)


К/т «Зоряний»
25.05-31.05

Для дітей! Відомий фільм від авторів «Шрека» і «Мадагаскара»
«ПІДВОДНА БРАТВА»
Сеанси: 9.30, 11.00.
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!