ДУМКА І ЧИН

На знімку: Олександр Олійник (крайній праворуч) 31-го березня - у день виборів. ВІН ПІШОВ У ДОЩ У СИНЬОМУ ПЛАЩІ... Про зникнення Олександра Олійника
Світлана Орел, vechirka.uafor.net
26.08.2002, 17:46

Звістка про те, що зник Олександр Олійник буквально приголомшила його рідних, друзів, знайомих, всіх, хто знав цього інтелігентного чоловіка, за зовнішньою м'якістю якого приховувались тверді життєві принципи. Його зникнення можна прирівняти із наглим припиненням польоту птаха, що мав широкі міцні крила і добре знав, куди летить: незданим лишився звіт спостерігача Комітету виборців, нереалізованим відрядження у Харків з виробничих питань, п'ятий місяць чекає на одній із тихих, одноповерхових вуличок Кіровограда свого Сашка мати. Можливо, якби вона знала правду, хай і найстрашнішу, їй би було легше, бо найболючіше для люблячого серця - марні надії...

РОЗПОВІДЬ МАТЕРІ

Сашко народився і виріс у Кіровограді. Вчився у шостій школі. Закінчив її із золотою медаллю і одразу вступив на хімічний факультет Київського університету, бо одержав звідти запрошення - його участь в олімпіадах з хімії не пройшла даремно: у найпрестижнішому навчальному закладі країни помітили талановитого кіровоградця. Після закінчення факультету йому пропонували роботу в Києві, але не було прописки, дозвіл на яку тоді видавав чомусь ЦК КПУ. Чиновникові із ЦК Сашко не сподобався і... столичної прописки не отримав. Якийсь час попрацював у Москві у складі групи при Міністерстві хімічної промисловості СРСР з розробки технологій для нових виробничих дільниць хімічних заводів. Але ні стабільності, ні перспектив отримати житло там не було, отож і повернувся до Кіровограда. Зовсім недовго попрацював технологом на щойно відкритому "Друкмаші", потім перейшов на "Гідросилу", де відпрацював майже 25 років. Його не стало восьмого квітня, коли повертався з роботи.

Кілька днів перед виборами видалися дуже напруженими. Спостерігачі регіонального відділення Комітету виборців (а Олександр Олійник був активістом цієї громадської організації, мав уже неабиякий досвід) перевіряли готовність дільниць. 31 березня Олександр спостерігав за ходом виборів на дільницях, що розташовані в обласному центрі. Він працював у парі з міжнародним спостерігачем американцем українського походження Віктором Лапічаком, фактично виконував ще й роль перекладача - непогано знав англійську мову, а гість, попри українське прізвище, українською майже не володів.

...Віра Іванівна не раз просила сина: "Покинь це все, навіщо тобі ця громадська робота? Вона ж забирає стільки часу і сил, не йди на ті вибори". На це він незмінно відповідав приблизно те саме: "Я покину, інший покине, а ти ж знаєш, хто може прийти до влади".

Після двадцятої вечора, коли закінчилося голосування, він пішов не додому, а в офіс Комітету - всі досвідчені працівники роз'їхалися по округах, а треба ж було зводити протоколи дільниць, подавати інформацію на сайти. Ще майже добу він працював за комп'ютером. Близько шостої вечора першого квітня повернувся додому такий стомлений, що заснув, поки мати готувала йому чай.

"КОЛИ ЙОГО НЕМАЄ ПОРУЧ, МИ ВІДЧУВАЄМО, ЯК ВІН ПОТРІБЕН ЗАВОДОВІ"

Олександр Олійник працював заступником головного енергетика ВАТ "Гідросила" по екології і вентиляції. Обов'язків мав чимало, але головне те, що він знав завод, як свої п'ять пальців, небайдужий за характером, він у все вникав, у всьому намагався розібратися.

- Зараз, коли його немає поруч, - розповідає головний енергетик Михайло Коркач, - ми особливо відчуваємо наскільки серйозну і велику роботу він виконував, як він потрібен заводові.

...Перші дні квітня видалися холодними. Олександр приходив з роботи пізно, приносив якісь креслення, розрахунки. Говорив, що поспішає закінчити нагальну роботу, а потім уже все розкаже матері: і про вибори, і про майбутнє відрядження. Віра Іванівна добилася від сина тільки короткої розповіді. Запитала:

- Там, на дільницях, хоч бійок не було?

- Не було. Але на одній мені погрожували.

- Як?

- Приїхали ми і побачили таке явне порушення Закону, що не помітити його було неможливо. Зробили зауваження. Підійшов якийсь високий, кремезний чоловік у шкірянці: "Что тебе надо? Ты этого не видел". Я попередив, що зі мною міжнародний спостерігач і ми складемо протокол. Порушення усунули. Але той високий попередив: "Имей в виду, мы еще встретимся".

Крім своїх основних обов'язків, Олександр часто виконував особливі завдання, справитися з якими йому було простіше, ніж іншим, завдяки своїй компетентності і професійній грамотності. Напередодні в руслі програми організаційної та управлінської реструктуризації він займався переведенням двох дільниць з одного цеху в інший, що успішно завершив. У перших числах квітня остаточно готувався до відрядження в Харків, де мав вирішити питання про вогнетривкі матеріали для газових камерних печей, які всерйоз потребували капітального ремонту. Звертатися до виробника (а печі імпортні) і купувати у нього запчастини для підприємства було дуже дорого. Шукали те, що може виготовити вітчизняний виробник. Олійник тут грав першу скрипку. У нього були зв'язки з Харківськими науково-дослідними інститутами, підприємствами, він вів з ними переговори, надсилав схеми. Восьмого, у понеділок, він провів нараду з цього приводу, у середу вся документація мала бути готова. Михайло Коркач, знаючи обов'язковість колеги, не сумнівається, що вона була б готова вчасно, аби не раптове зникнення.

Він відкриває Олександрову папку в їхньому робочому комп'ютері, показує методику розрахунку норм витрат електроенергії на виробничі процеси. Їх більше восьми тисяч, тому проводити розрахунки було нелегко. Це вони робили разом. А Сашко додатково взявся обрахувати все це із застосуванням законів супутніх наук - фізики, хімії, теплотехніки, щоб виявити додаткові резерви економії. Для підприємства, якому доводиться платити більше півмільйона гривень на місяць за електроенергію - це неабияка справа. Сторінка за сторінкою пливуть на екрані комп'ютера колонки цифр, розрахунків, обґрунтувань. У якийсь момент розумієш - процес інтелектуальної праці був для нього задоволенням. У мисленні, в творчості він знаходив свою реалізацію і, очевидно, був щасливий цим. Це щастя для нього заміняло й інше - особисте.

СВОГО "ЗОЛОТА" ВІН ТАК І НЕ ЗУСТРІВ

Перша серйозна любов прийшла до Олександра в студентські роки. Але хворе серце його обраниці не витримало смерті батька-льотчика, який загинув в авіакатастрофі. Вона померла. Чи то вдався однолюбом, чи яка інша причина, але так склалося, що свою сім'ю він не створив.

Саша любив поезію - багато віршів знав напам'ять, класичну музику - міг цілий вечір слухати оперу або концерти Висоцького, серед телепередач визнавав лише новини і футбол - був затятим уболівальником. Як людина інтелектуальної праці (а це своєрідний наркотик, тільки в позитивному плані, своєрідна духовна розкіш, і той, хто її відчув, з власної волі не захоче переходити на загальний ширнетреб) він зневажав примітивні розваги. Зрозуміло, така людина в любові прагне насамперед духовної близькості, а знайти, зустріти її в наш час загальної зневіри і фальшивих цінностей дуже важко.

Одного разу Олександра з матір'ю відвідали знайомі. З ними прийшла і їхня доросла донька, випускниця медичного інституту. У розмовах виявилась їхня спільна любов до поезії, багато одних і тих самих віршів вони знали напам'ять: один міг почати строфу, інший закінчити. Аня виявилася гідним суперником Сашка у цих змаганнях. Коли гості пішли, він зауважив: "Ця дівчина - справжнє золото, жаль буде, якщо дурневі дістанеться". Свого золота він так і не зустрів...

"Я ЛЮБИВ ВАС УСІХ, ТА НАЙБІЛЬШЕ ЛЮБИВ УКРАЇНУ..."

Коли в нашій країні почалися суспільні зміни, Олександр Олійник був серед тих, хто відразу перейнявся ними, відчув душею красу і трагізм українського всесвіту, і справа відродження України стала справою його життя. Він був у першій хвилі рухівців, просвітян. Дуже боляче переживав розкол Руху і його політичну маргінальність. Але ні розчарування, ні економічна криза, що зламала багатьох, відштовхнула їх від активної життєвої позиції, не збили його з ніг. Серед національно-патріотичної громадськості він залишався одним з небагатьох, на кого можна було покластися, хто не мімікрував і не пристосовувався, а скрізь і всюди залишався собою, без крикливих амбіцій (що ще більша рідкість) та карикатурного самозамилування. На роботі, вдома, серед друзів і знайомих Олександр ніколи не приховував своїх поглядів, не соромився (як це сьогодні робить багато хто) своєї любові до України, захищав її на кожному кроці. Це була чи не єдина тема, яка, за словами Михайла Коркача, могла схвилювати його до глибини душі і в якій він не знав компромісів.

Перед Благовіщенням захурделило. Увечері, як трохи розпогодилося, Сашко підрізав малину, прибрав садок від зимового сміття. А в неділю зранку пішов до церкви. Він був прихожанином Української автокефальної православної церкви.

Уже після зникнення сина Віра Іванівна побувала в тому храмі, переконалася що і священик отець Олексій, і віруючі знають і пам'ятають її Сашка, моляться за нього.

Понеділковий ранок зустрів дощем, отож довелося вдягнути плаща. Він пішов у дощ у синьому плащі. Подзвонив близько п'ятої (він завжди дзвонив, повідомляв мамі, коли затримувався на роботі): "Сьогодні я вчасно буду вдома, вже виїжджаю, завезу тільки документи в офіс". Мати простояла біля вікна всю ніч. Більше він не повернувся.

* * *

Вранці зателефонували з роботи:

- Олександр Олексійович захворів? Чому його немає?

Це був крах останньої материної надії на те, що Сашка терміново відправили у відрядження і він не встиг повідомити.

Розпитувала в лікарнях, у морзі - ніде такого не було. Міліція відкрила розшукову справу тільки через кілька днів (Закон у нас такий, а от чи завжди він виправданий?), відпрацьовували різні варіанти, але - жодного результату. Мати стукала у всі двері, в міське, обласне управління МВС. Їй обіцяли, давали відповіді, заспокоювали, але нічого певного сказати не могли. Після призначення нового Генерального прокурора Віра Іванівна звернулася до нього, була відкрита кримінальна справа, яку розслідує слідчий Кіровської прокуратури, справа знаходиться на контролі в Генеральній прокуратурі. Володимир Любарець (слідчий) говорить про створення оперативно-слідчої групи. Але жодних слідів досі не виявлено. Немає ниточки, за яку могло б вхопитися слідство - ні кримінальних, ні бізнесових зв'язків Олександр не мав, з великими грошима та сумнівними жінками не водився. Мати основною причиною зникнення вважає його громадську роботу, пов'язану з виборами. Слідчий же шукає мотивацію: спостерігачі кардинально, вважає він, не могли вплинути на результати виборів. І все ж, ця версія, яка видається найвірогіднішою і колегам Олійника, найменше відпрацьована: міліція так і не знайшла адресу Віктора Лапічака, а саме він чи не єдиний свідок виборчих спостережень і його свідчення могли б стати неоціненними для слідства (мати пробувала дізнатися його адресу через ЦВК, але звідти повідомили, що таких даних у них немає). Врешті, те, що оперативні працівники звернулися до Комітету виборців, куди того фатального дня Олександр так і не дійшов, тільки після того, як член КВУ Анатолій Авдєєв дав інтерв'ю програмі "ТСН" студії "1+1" і воно прозвучало в ефірі (через півтора місяця після зникнення), свідчить про ті підходи, які застосовує міліція у подібних справах.

Так, один Олександр Олійник не міг спинити зло. Але те, що у всіх своїх вчинках він був осердям Добра, Професіоналізму, Людяності, Патріотизму і в принциповій ситуації ніколи б не відступив, могло у якийсь момент зачепити амбіції Зла, яке останнім часом почуває себе занадто безкарним.

...Так хочеться, щоб Олександр виявився живим. Але як би там не було, його душа завжди буде на боці Добра і України.

Архів "ВГ-Партії та рухи"

 21.06.06, 12:41 Микола Садовий. Про владу і про пресу
 31.05.06, 16:12 СПУ — про розподіл посад та коаліцію
 06.04.06, 20:18 коаліція. Готові до підписання меморандуму
 16.03.06, 17:27 Микола Цуканов: Кіровоградці не втратять шанс своїми голосами 26 березня покласти край чварам і роздору та привести до міської ради сили, здатні подолати розкол і об’єднати територіальну громаду
 10.02.06, 10:57 Звернення Народного блоку Литвина до народу України
 01.02.06, 10:02 Ще один виборчий список
 29.01.06, 16:09 Кандидати від ліберальної партії України
 25.01.06, 12:31 Є кандидати від „Партії регіонів”
 27.10.05, 23:57 Створено «Народний блок Литвина»
 05.10.05, 18:13 “Союз” та комуністи проти погіршення рівня життя
 05.10.05, 15:28 Розкол у регіоналів
 26.07.05, 12:20 Володимир Литвин: «Ультиматум не сприяє встановленню діалогу”
 24.06.05, 16:22 Чи потрібна Україні опозиція?
 27.05.05, 13:42 Володимир Литвин: „Правила „друзям — усе, ворогам — закон" потрібно уникати"
 27.05.05, 13:16 Євген Кушнарьов: "Політиці потрібні нові обличчя!"
 27.05.05, 13:09 Новий координатор „Трудової України"
 02.04.05, 16:49 Від березня до березня жити в Україні весело
 01.04.05, 21:22 "Громадська оцінка фальсифікації І та ІІ турів президентських виборів 2004 року"
 01.04.05, 20:38 Василь Компанієць: Жити за законом треба вже сьогодні
 22.03.05, 14:17 Комуністи — не "вмонтовані"...
 04.03.05, 15:38 Імперативний підхід до підбору кадрів має забезпечити відповідальність
 28.01.05, 15:56 Зміни в коридорах влади. Сергій Грінченко консультуватиме Леоніда Кравчука
 28.01.05, 15:48 "Трудова Україна" переходить у "кваліфіковану опозицію"
 25.01.05, 14:25 Жінки в політиці. Не закохатися у відмінницю
 14.01.05, 14:01 Спроба прогнозу. Черга за апельсинами
 12.10.04, 11:35 "Трудова Україна" ініціює повернення до виборів депутатів місцевих рад від округів
 12.10.04, 11:33 Проект "Ющенко"
 17.09.04, 12:54 Віктор Янукович розповідає про плани на майбутнє
 03.08.04, 15:14 Причиною провалу Ющенка стануть його соратники
 26.07.04, 15:53 Вибори-2004. Сергій Грінченко: "Я не вірю в те, що адмінресурс відіграватиме вирішальну роль на виборах президента"
 23.07.04, 14:05 Ще одна координаційна рада. "НУ" + БЮТ = "Сила народу"
 16.07.04, 16:35 Олександр Мороз: "політична реформа — запобіжник узурпування влади"
 15.07.04, 19:49 В рамках передвиборчої кампанії в Президенти України Кіровоградщину відвідав Олександр Мороз
 09.07.04, 16:12 Партія регіонів — за прем'єра. "Я вас не підведу"
 09.07.04, 15:12 Лівий кандидат. Мороз — і голова, і претендент
 09.07.04, 15:01 Віктор Янукович: "Я завжди відповідаю сам за себе"
 09.07.04, 14:55 Націоналісти — за Ющенка. "Свобода" зробила вибір
 02.07.04, 14:05 ЗааТАКували "білоруса"
 29.06.04, 13:13 Соціалісти готуються до виборів
 20.05.04, 18:32 Блатняк не повинен звучати в громадських місцях
 30.04.04, 12:47 На першотравневу демонстрацію — разом
 30.04.04, 12:42 "Трудова Україна" підтримала кандидатуру Віктора Януковича
 29.04.04, 13:00 Володимир Рибак: "Віктор Янукович не хоче керувати бюджетом вручну, бо тоді гривні й долари декому прилипатимуть до рук... У Януковича совість чиста"
 09.04.04, 14:39 Кіровоградські журналісти спростовують звинувачення яблучників
 23.03.04, 12:50 Дітям воєнної пори треба надати статус учасників війни
 18.03.04, 18:47 У Кіровограді пройшла козацька рада
 18.03.04, 18:45 Закінчив роботу четвертий з'їзд ветеранів україни
 09.03.04, 17:18 Опозиція вважає: перехідні положення мають вступити в дію у 2006-му році
 03.03.04, 12:06 Кировоградская областная организация "Союз Чернобыль Украины" обратилась к Премьер-министру и народным депутатам
 02.03.04, 16:23 Виборці до виборів готуються від зими
 01.03.04, 13:15 Загрозою для України є протистояння олігархія-демократія, а не ліві-праві
 26.02.04, 11:10 Коммунисты предлагают запретить рекламу табака и алкоголя с 2005 года
 20.02.04, 15:24 СНПУ стала "Свободою"
 09.02.04, 17:32 "Економічна Україна" — у кіровоградській міській раді
 15.01.04, 13:01 Люди повинні знати, що відбувається
 26.12.03, 16:46 Звернення учасників всеукраїнського зібрання представників журналістських колективів
 19.11.03, 12:14 1 мільйон бюджетних гривень народним депутатам
 14.11.03, 14:11 Голова асоціації "Бізнес-леді" щодо Закону "Про внесення змін до Конституції України"
 13.11.03, 19:11 "Наша Україна" збирає підписи за всенародне обрання Президента
 08.11.03, 15:10 Ліві вимагають соціальних гарантій
 30.10.03, 19:50 Кіровоград у полі зору "Регіонів України"
 15.10.03, 17:21 РІШЕННЯ Громадського форуму міста Кіровограда по підтримці політичної реформи в Україні
 06.10.03, 15:33 Може відбутися позачергове засідання ВРУ з питань територіальної цілісності України
 26.09.03, 10:12 Опозиція заявляє про бездіяльність правоохоронних органів
 25.09.03, 13:36 М.Черновол та В.Сибірцев провели зустріч із лідерами осередків політичних партій Кіровоградщини
 19.09.03, 16:11 Створено новий виборчий блок
 09.09.03, 11:48 "Коли розвалять усе дощенту, тоді жінки прийдуть до влади"
 03.07.03, 10:40 Русскому Движению Украины — 4 года
 27.06.03, 15:43 Тиждень блоку Віктора Ющенка у Кіровограді
 16.05.03, 13:41 Борис Тарасюк на чолі НРУ: крок до відродження
 15.05.03, 22:42 Нам допоможуть політологи?
 23.04.03, 22:13 Партія регіонів України: плани — далекі, шанси — серйозні
 14.04.03, 11:02 Відкритий лист КОГО "Союз Чорнобиль України" до кіровоградського міського голови
 12.04.03, 00:41 Соціал-демократи оголошують про підтримку Президента
 11.04.03, 06:11 Партія Регіонів обговорює ініціативи Президента
 01.04.03, 17:43 ЗАЯВА Кіровоградського обкому СДПУ(о) та Асоціації депутатів місцевих рад Кіровоградської області (стосовно злочинного нападу на Олександра Трав'янка)
 17.03.03, 09:11 ОУН ...А НАМ СВОЄ РОБИТЬ
 24.02.03, 15:10 В Кіровограді відбулася звітно-виборча конференція обласної організації Аграрної партії України
 04.02.03, 12:47 Об'єднання ДемПУ з УНР не планувалося
 02.12.02, 18:15 Анатолій Матвієнко: "Януковичу не дали створити те, що він хотів"
 22.11.02, 09:13 Віктор Пинзеник: „Нам треба міняти не керівників, а систему"
 22.11.02, 07:31 Винниченко був соціал-демократом...
 16.11.02, 15:33 Юрій Кармазін про заяву Медведчука з приводу питань зовнішньої політики України
 04.11.02, 02:11 У народних демократів Кіровоградщини новий лідер
 07.10.02, 12:19 На XII з'їзді ДемПУ головою партії знову обрано Анну Антоньєву
 26.08.02, 17:46 "Він пішов у дощ у синьому плащі..." Про зникнення Олександра Олійника
 19.06.02, 10:11 "Єда" офіційно розклалася на 6 фракцій
 19.06.02, 10:01 Во фракцию "Трудовая Украина" подали заявление 31 народный депутат
 01.06.02, 02:14 Все найцікавіше - у тінь, або Мерський скандал-2 по-кіровоградськи
 15.05.02, 11:04 "Я понимаю, насколько это рискованное решение"
 12.04.02, 14:23 Їм потрібна депутатська недоторканість
 08.04.02, 15:58 "Наша Україна" рветься до влади
 04.04.02, 20:28 В.Литвин допускает возможность сотрудничества с антипрезидентскими силами
 29.03.02, 19:07 Майбутнє в наших руках!
 19.03.02, 12:53 Литвин і Симоненко дебатували в телеефірі з проблем корупції, втрачених вкладів, села
 12.03.02, 15:35 По мнению П.Симоненко, рейтинг коммунистов искусственно снижается до 20-21%
 12.03.02, 15:15 В Крыму срыва выборов не будет
 12.03.02, 15:06 "Партійний орган СДПУ(о) "Наша газета+" викреслив Україну з політичної карти Європи"
 11.03.02, 17:06 Кому - вибори, а комунальникам - клопіт
 01.03.02, 10:21 Петро Симоненко заявляє, що в Україні готується конституційний переворот
 15.02.02, 11:39 Резолюція зборів обласної громадської організації "Кіровоградщина - наш спільний дім"
 04.02.02, 15:49 Хохми піарщиків
 04.02.02, 15:31 Щоб реклама не заважала, а допомагала
 04.02.02, 15:23 Їх уже двадцять два...
 29.01.02, 13:58 Поведінка перед стартом
 25.01.02, 13:27 П'ятеро кіровоградців складуть основу майбутньої фракції у парламенті
 25.01.02, 09:04 Селянська партія визначилася з кандидатами
 08.01.02, 18:01 Чи буде створено блок "За ВоДКУ"?
 06.01.02, 15:58 Парламентські партії на кризовій межі
 26.12.01, 15:58 З'їзд демократів - вперше у Кіровограді
 23.12.01, 18:25 "Наша партія працює у першу чергу на себе"
 23.12.01, 07:31 Опозиція відстоює своє право бути почутою
 21.12.01, 18:55 Відставка Медведчука не завадить соціал-демократам (об'єднаним) успішно вести передвиборчу кампанію
 14.12.01, 16:38 Краще "Жінки за реформи" ніж "Жінки за майбутнє"
 07.12.01, 13:17 У першій десятці
 26.11.01, 19:37 Учителю - статус державного службовця!
 26.11.01, 19:35 "Люди голосуватимуть, як вважають за потрібне"
 26.11.01, 19:33 Ще один виборчий блок
 26.11.01, 19:32 Театр починається з вішалки, а культура... - з туалету
 17.11.01, 01:16 З новим лідером "Демсоюз" сподівається на краще
 17.11.01, 01:11 Разом із школярами - проти наркотиків
 15.11.01, 19:14 "Яблуко" добилося створення парламентської слідчої комісії по розслідуванню діянь Володимира Щербаня
 04.11.01, 14:20 Кіровоград став яблучнішим на 450 дерев
 02.11.01, 17:21 Фракція Українcького Народного Руху у Верховній Раді

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!