ПАРТІЇ та РУХИ

ЧИ ПОТРІБНА УКРАЇНІ ОПОЗИЦІЯ?

Євгеній КУШНАРЬОВ, генеральний секретар партії "Нова демократія", Vechirka.uafor.net
24.06.2005, 16:22

Пішли в історію президентські вибори. Минули перші сто днів нової влади. А українське суспільство, як і раніше, у стані розколу. Між Заходом і Сходом — стіна нерозуміння. Як перебороти її, досягти бажаної суспільної згоди? Про це мої міркування, які я пропоную читачеві.

Питання, винесене у заголовок, може здатися дивним. Хіба вибори, у ході яких майже половина виборців, що голосували, сказала своє "ні" претенденту, що одержав перемогу, не створили опозицію автоматично?

Відповідь може бути і стверджувальною, і негативною, дивлячись, який зміст вкладати в це поняття. Безпосередній результат виборів — зародження в суспільстві нових протестних настроїв. Віддалений — виникнення організованих груп людей, носіїв опозиційного світогляду. Проблема лише в тім, як і коли ці настрої перетворяться в переконання.

ЯКА ВОНА, ОПОЗИЦІЯ?

Опозицією сьогодні вважають насамперед тих, хто ще донедавна уособлював собою владу. Вони, звичайно, аж ніяк не друзі тим, хто витиснув їх зі звичного життя. Їм є що втрачати, крім суспільного статусу і репутації. І тому в них сильна установка на неприйняття поразки, на необхідність реваншу.

А оскільки недавнє їхнє перебування на вершинах влади, при відомій якості українських законів і чималій кількості "доброзичливців", створює сприятливі можливості для дискредитації, нові керманичі активно користаються цим, формуючи в суспільній думці образ опозиційних лідерів як злочинців і розкрадачів народного добра.

І відомий, часом дуже сильний відгук у суспільстві, велика частина якого животіє в бідності, така політика знаходить. Тим більше, що, на мій погляд, збільшує це суспільне неприйняття непомірна амбіційність ряду політиків.

Деякі опозиціонери, що займали до помаранчевої революції високі посади у виконавчій владі, за інерцією продовжують вважати саме себе центром політичного притягання і не домовляються, а, за звичкою, прагнуть давати вказівки.

Але ж об'єднання зовсім не означає підпорядкування, воно припускає усвідомлений рух назустріч. І доти, поки в опозиції не візьмуть гору ідеологія рівноправності і дух партнерства, очікування від неї погодженості мети і дій навряд чи має сенс.

Ті, хто вже сьогодні бачить, що нова влада мало чим відрізняється від старої, є живильним новим середовищем опозиції.

Але і тут є свої проблеми. Одна з них — молоді й енергійні лідери не мають необхідних фінансових та інформаційних ресурсів для активної організаційної діяльності.

Крім того, над цією, ще не зміцнілою, опозицією уже витає примара прийдешніх виборів. Лідери різних політичних сил бачать у своїх союзниках майбутніх конкурентів, що аж ніяк не сприяє співробітництву.

Як не сумно, але вже сьогодні одні опозиційні лідери намагаються заблокувати свої ЗМІ для інших чи перешкодити зміцненню інших політичних партій у регіонах, де сильний їхній власний вплив. Природно, така тверда внутрішня конкуренція не сприяє ефективності опозиційного руху в цілому...

Таким чином, особливість нинішньої опозиції виявляється в характері спонукальних мотивів її діяльності. Не може бути результативною ні та опозиція, дії і вчинки представників якої побудовані на особистих образах і прагненні до реваншу, ні та, для якої головними стали вузькопартійні інтереси.

І та й інша виразниками інтересів народу ніколи не стануть, якими б гаслами боротьби за справедливість вони не прикривалися.

Тому я стверджую, що дійсна опозиція в Україні виникне тільки після парламентських і місцевих виборів 2006 року, оскільки на цих виборах будуть змагатися не окремі особистості, а політичні партії. І одні з них одержать більшість мандатів на владу, а інші будуть представляти меншість — у статусі опозиції.

ПРО КОРИСТЬ ОПОЗИЦІЇ ДЛЯ ВЛАДИ

Якщо Україна дійсно є демократичною державою (а сьогодні є всі підстави у цьому сумніватися), влада повинна бути кровно зацікавлена в наявності сильної опозиції.

Чому? Відповідальна влада, обрана більшістю, прагне уникнути помилок, що наносять шкоду суспільству і водночас — її авторитету. У цьому, якщо хочете, прояв нормального інстинкту політичного самозбереження.

Але хто ж краще виявляє помилки, пророкує можливість їхньої появи? Звичайно ж, опоненти. І чим раніш це відбувається, тим краще для усіх.

Чому ж тоді „помаранчева" влада полює за політичними супротивниками?

Із суб'єктивних причин назву, насамперед, завищену самооцінку у деяких її представників, що граничить з месіанством. Саме тому все, що існувало до їхньої появи на владному олімпі, однозначно негативно.

Зворотним боком медалі є погано приховуваний комплекс неповноцінності — адже й у пору колишнього перебування при владі багато хто з них не відрізнявся якимись помітними досягненнями.

Об'єктивною ж причиною є наступна: влада, що потоптала закон революційною доцільністю, стає заручником обраних для цього засобів. Виправдати в очах суспільної думки свою передвиборчу тезу — уся влада бандитська — можна тільки масовими репресіями.

Якщо додати до цього економічні проблеми, виникнення яких безпосередньо пов'язане з революційними катаклізмами, то владі дуже потрібні ще й ті, хто замість неї відповість за катастрофічні наслідки її політичного авантюризму.

Влада, що спочатку ігнорує, а потім переслідує опозицію, неминуче перетворюється в заповідник тоталітаризму, і тоді вже цю опозицію, а з нею і будь-яке інакомислення, просто знищує. Але і саме існування такої влади, як свідчить історія, стає лише питанням часу.

ЧИ МОЖЛИВИЙ СЬОГОДНІ ДІАЛОГ МІЖ ВЛАДОЮ ТА ОПОЗИЦІЄЮ?

Діалог необхідний. А от чи можливий — це питання до президента Ющенка. Поганий мир кращий за добру сварку — так кажуть люди. Та й у цивілізованому світі, куди так хочеться нашим Мойсеям привести український народ, давно вже відомі правила досягнення згоди без приниження власної гідності.

Визначте загальні інтереси. Знайдіть способи врегулювання розбіжностей. Не затягуйте домовленостей. Не нашкодьте собі й іншим.

Відповідальність влади перед народом, якщо тільки не ототожнювати його з тією малою частиною, що вирувала на Майдані, — насамперед у дбайливому збереженні всього цінного, що було досягнуто попередниками, з одночасним рішучим, але не безрозбірливим усуненням усього, що заважає природному відновленню суспільства.

Хіба була б позбавлена резону така постановка питання про кадрову політику після зміни влади? Прихильники Ющенка одержали більшість у масштабах усієї України.

Разом з тим у ряді регіонів переважна більшість виборців не підтримала нову владу. І у багатьох із них справи в соціально-економічній сфері були далеко не гіршими.

Що заважало президенту запропонувати таким місцевим елітам в інтересах подальшого розвитку регіонів і збереження політичної стабільності в суспільстві укласти угоду, приміром, що відповідає здоровому глузду? Ось наш генеральний план для України.

Якщо ви бачите можливість руху назустріч новій владі, вносите свої пропозиції. Протягом тих же ста днів, скажемо, попрацюємо разом, вирішуючи невідкладні завдання перехідного періоду. Зберігається позитивна тенденція в економіці, соціальній сфері регіонів — продовжуємо співробітництво, немає — здійснюємо кадрові зміни на конкурсній основі.

Ан ні! Замість цього виганяються (іншого слова не підберу) 18 тисяч керівників по всій Україні і, звичайно, насамперед, на Сході і Півдні. Не без помилок, звичайно, але, як сказав президент: "Що ж, помилилися — вибачимося".

Але "вибачимося" чи все-таки "попросимо вибачення"? І якщо вже так, то, може, варто зізнатися у головному — що захопилися невчасно революційною романтикою і розмахуванням караючим мечем. Пора б і спинитися.

А взагалі-то влада — це не тільки президент і уряд. Пора б у цьому питанні і Верховній Раді своє вагоме слово сказати. Адже саме там різноголосиця може бути дуже навіть конструктивною.

З ЧОГО ПОЧАТИ?

Невідкладно припинити шельмування і переслідування опозиційних лідерів та інакомислячих громадян. Ось тут першим свою добру волю повинен виявити президент. А де потрібно — і владу застосувати.

Провести парламентські слухання, темою яких повинна стати спільна відповідальність влади й опозиції за стан справ у суспільстві. Ці слухання могли б стати відправним пунктом у налагодженні взаємин і основою для підготовки широкого договору про суспільну згоду.

Прийняти закон про опозицію, досконально описавши її місце, роль, права й обов'язки в організації політичного життя держави.

Відповідно до класичної європейської схеми опозиція в парламенті повинна очолювати комітети, що забезпечують ефективний контроль над діями виконавчої влади, — бюджетний, з питань свободи слова й інформації, а також законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Законодавчо визначити статус опозиційних засобів масової інформації з метою виключення будь-якої можливості їхнього блокування і переслідування.

І, нарешті, забезпечити проведення до 1 січня 2006 року другого етапу Конституційної реформи.

І тоді питання, яке я виніс у заголовок цих заміток, відпаде саме собою.

Архів "ВГ-Партії та рухи"

 21.06.06, 12:41 Микола Садовий. Про владу і про пресу
 31.05.06, 16:12 СПУ — про розподіл посад та коаліцію
 06.04.06, 20:18 коаліція. Готові до підписання меморандуму
 16.03.06, 17:27 Микола Цуканов: Кіровоградці не втратять шанс своїми голосами 26 березня покласти край чварам і роздору та привести до міської ради сили, здатні подолати розкол і об’єднати територіальну громаду
 10.02.06, 10:57 Звернення Народного блоку Литвина до народу України
 01.02.06, 10:02 Ще один виборчий список
 29.01.06, 16:09 Кандидати від ліберальної партії України
 25.01.06, 12:31 Є кандидати від „Партії регіонів”
 27.10.05, 23:57 Створено «Народний блок Литвина»
 05.10.05, 18:13 “Союз” та комуністи проти погіршення рівня життя
 05.10.05, 15:28 Розкол у регіоналів
 26.07.05, 12:20 Володимир Литвин: «Ультиматум не сприяє встановленню діалогу”
 24.06.05, 16:22 Чи потрібна Україні опозиція?
 27.05.05, 13:42 Володимир Литвин: „Правила „друзям — усе, ворогам — закон" потрібно уникати"
 27.05.05, 13:16 Євген Кушнарьов: "Політиці потрібні нові обличчя!"
 27.05.05, 13:09 Новий координатор „Трудової України"
 02.04.05, 16:49 Від березня до березня жити в Україні весело
 01.04.05, 21:22 "Громадська оцінка фальсифікації І та ІІ турів президентських виборів 2004 року"
 01.04.05, 20:38 Василь Компанієць: Жити за законом треба вже сьогодні
 22.03.05, 14:17 Комуністи — не "вмонтовані"...
 04.03.05, 15:38 Імперативний підхід до підбору кадрів має забезпечити відповідальність
 28.01.05, 15:56 Зміни в коридорах влади. Сергій Грінченко консультуватиме Леоніда Кравчука
 28.01.05, 15:48 "Трудова Україна" переходить у "кваліфіковану опозицію"
 25.01.05, 14:25 Жінки в політиці. Не закохатися у відмінницю
 14.01.05, 14:01 Спроба прогнозу. Черга за апельсинами
 12.10.04, 11:35 "Трудова Україна" ініціює повернення до виборів депутатів місцевих рад від округів
 12.10.04, 11:33 Проект "Ющенко"
 17.09.04, 12:54 Віктор Янукович розповідає про плани на майбутнє
 03.08.04, 15:14 Причиною провалу Ющенка стануть його соратники
 26.07.04, 15:53 Вибори-2004. Сергій Грінченко: "Я не вірю в те, що адмінресурс відіграватиме вирішальну роль на виборах президента"
 23.07.04, 14:05 Ще одна координаційна рада. "НУ" + БЮТ = "Сила народу"
 16.07.04, 16:35 Олександр Мороз: "політична реформа — запобіжник узурпування влади"
 15.07.04, 19:49 В рамках передвиборчої кампанії в Президенти України Кіровоградщину відвідав Олександр Мороз
 09.07.04, 16:12 Партія регіонів — за прем'єра. "Я вас не підведу"
 09.07.04, 15:12 Лівий кандидат. Мороз — і голова, і претендент
 09.07.04, 15:01 Віктор Янукович: "Я завжди відповідаю сам за себе"
 09.07.04, 14:55 Націоналісти — за Ющенка. "Свобода" зробила вибір
 02.07.04, 14:05 ЗааТАКували "білоруса"
 29.06.04, 13:13 Соціалісти готуються до виборів
 20.05.04, 18:32 Блатняк не повинен звучати в громадських місцях
 30.04.04, 12:47 На першотравневу демонстрацію — разом
 30.04.04, 12:42 "Трудова Україна" підтримала кандидатуру Віктора Януковича
 29.04.04, 13:00 Володимир Рибак: "Віктор Янукович не хоче керувати бюджетом вручну, бо тоді гривні й долари декому прилипатимуть до рук... У Януковича совість чиста"
 09.04.04, 14:39 Кіровоградські журналісти спростовують звинувачення яблучників
 23.03.04, 12:50 Дітям воєнної пори треба надати статус учасників війни
 18.03.04, 18:47 У Кіровограді пройшла козацька рада
 18.03.04, 18:45 Закінчив роботу четвертий з'їзд ветеранів україни
 09.03.04, 17:18 Опозиція вважає: перехідні положення мають вступити в дію у 2006-му році
 03.03.04, 12:06 Кировоградская областная организация "Союз Чернобыль Украины" обратилась к Премьер-министру и народным депутатам
 02.03.04, 16:23 Виборці до виборів готуються від зими
 01.03.04, 13:15 Загрозою для України є протистояння олігархія-демократія, а не ліві-праві
 26.02.04, 11:10 Коммунисты предлагают запретить рекламу табака и алкоголя с 2005 года
 20.02.04, 15:24 СНПУ стала "Свободою"
 09.02.04, 17:32 "Економічна Україна" — у кіровоградській міській раді
 15.01.04, 13:01 Люди повинні знати, що відбувається
 26.12.03, 16:46 Звернення учасників всеукраїнського зібрання представників журналістських колективів
 19.11.03, 12:14 1 мільйон бюджетних гривень народним депутатам
 14.11.03, 14:11 Голова асоціації "Бізнес-леді" щодо Закону "Про внесення змін до Конституції України"
 13.11.03, 19:11 "Наша Україна" збирає підписи за всенародне обрання Президента
 08.11.03, 15:10 Ліві вимагають соціальних гарантій
 30.10.03, 19:50 Кіровоград у полі зору "Регіонів України"
 15.10.03, 17:21 РІШЕННЯ Громадського форуму міста Кіровограда по підтримці політичної реформи в Україні
 06.10.03, 15:33 Може відбутися позачергове засідання ВРУ з питань територіальної цілісності України
 26.09.03, 10:12 Опозиція заявляє про бездіяльність правоохоронних органів
 25.09.03, 13:36 М.Черновол та В.Сибірцев провели зустріч із лідерами осередків політичних партій Кіровоградщини
 19.09.03, 16:11 Створено новий виборчий блок
 09.09.03, 11:48 "Коли розвалять усе дощенту, тоді жінки прийдуть до влади"
 03.07.03, 10:40 Русскому Движению Украины — 4 года
 27.06.03, 15:43 Тиждень блоку Віктора Ющенка у Кіровограді
 16.05.03, 13:41 Борис Тарасюк на чолі НРУ: крок до відродження
 15.05.03, 22:42 Нам допоможуть політологи?
 23.04.03, 22:13 Партія регіонів України: плани — далекі, шанси — серйозні
 14.04.03, 11:02 Відкритий лист КОГО "Союз Чорнобиль України" до кіровоградського міського голови
 12.04.03, 00:41 Соціал-демократи оголошують про підтримку Президента
 11.04.03, 06:11 Партія Регіонів обговорює ініціативи Президента
 01.04.03, 17:43 ЗАЯВА Кіровоградського обкому СДПУ(о) та Асоціації депутатів місцевих рад Кіровоградської області (стосовно злочинного нападу на Олександра Трав'янка)
 17.03.03, 09:11 ОУН ...А НАМ СВОЄ РОБИТЬ
 24.02.03, 15:10 В Кіровограді відбулася звітно-виборча конференція обласної організації Аграрної партії України
 04.02.03, 12:47 Об'єднання ДемПУ з УНР не планувалося
 02.12.02, 18:15 Анатолій Матвієнко: "Януковичу не дали створити те, що він хотів"
 22.11.02, 09:13 Віктор Пинзеник: „Нам треба міняти не керівників, а систему"
 22.11.02, 07:31 Винниченко був соціал-демократом...
 16.11.02, 15:33 Юрій Кармазін про заяву Медведчука з приводу питань зовнішньої політики України
 04.11.02, 02:11 У народних демократів Кіровоградщини новий лідер
 07.10.02, 12:19 На XII з'їзді ДемПУ головою партії знову обрано Анну Антоньєву
 26.08.02, 17:46 "Він пішов у дощ у синьому плащі..." Про зникнення Олександра Олійника
 19.06.02, 10:11 "Єда" офіційно розклалася на 6 фракцій
 19.06.02, 10:01 Во фракцию "Трудовая Украина" подали заявление 31 народный депутат
 01.06.02, 02:14 Все найцікавіше - у тінь, або Мерський скандал-2 по-кіровоградськи
 15.05.02, 11:04 "Я понимаю, насколько это рискованное решение"
 12.04.02, 14:23 Їм потрібна депутатська недоторканість
 08.04.02, 15:58 "Наша Україна" рветься до влади
 04.04.02, 20:28 В.Литвин допускает возможность сотрудничества с антипрезидентскими силами
 29.03.02, 19:07 Майбутнє в наших руках!
 19.03.02, 12:53 Литвин і Симоненко дебатували в телеефірі з проблем корупції, втрачених вкладів, села
 12.03.02, 15:35 По мнению П.Симоненко, рейтинг коммунистов искусственно снижается до 20-21%
 12.03.02, 15:15 В Крыму срыва выборов не будет
 12.03.02, 15:06 "Партійний орган СДПУ(о) "Наша газета+" викреслив Україну з політичної карти Європи"
 11.03.02, 17:06 Кому - вибори, а комунальникам - клопіт
 01.03.02, 10:21 Петро Симоненко заявляє, що в Україні готується конституційний переворот
 15.02.02, 11:39 Резолюція зборів обласної громадської організації "Кіровоградщина - наш спільний дім"
 04.02.02, 15:49 Хохми піарщиків
 04.02.02, 15:31 Щоб реклама не заважала, а допомагала
 04.02.02, 15:23 Їх уже двадцять два...
 29.01.02, 13:58 Поведінка перед стартом
 25.01.02, 13:27 П'ятеро кіровоградців складуть основу майбутньої фракції у парламенті
 25.01.02, 09:04 Селянська партія визначилася з кандидатами
 08.01.02, 18:01 Чи буде створено блок "За ВоДКУ"?
 06.01.02, 15:58 Парламентські партії на кризовій межі
 26.12.01, 15:58 З'їзд демократів - вперше у Кіровограді
 23.12.01, 18:25 "Наша партія працює у першу чергу на себе"
 23.12.01, 07:31 Опозиція відстоює своє право бути почутою
 21.12.01, 18:55 Відставка Медведчука не завадить соціал-демократам (об'єднаним) успішно вести передвиборчу кампанію
 14.12.01, 16:38 Краще "Жінки за реформи" ніж "Жінки за майбутнє"
 07.12.01, 13:17 У першій десятці
 26.11.01, 19:37 Учителю - статус державного службовця!
 26.11.01, 19:35 "Люди голосуватимуть, як вважають за потрібне"
 26.11.01, 19:33 Ще один виборчий блок
 26.11.01, 19:32 Театр починається з вішалки, а культура... - з туалету
 17.11.01, 01:16 З новим лідером "Демсоюз" сподівається на краще
 17.11.01, 01:11 Разом із школярами - проти наркотиків
 15.11.01, 19:14 "Яблуко" добилося створення парламентської слідчої комісії по розслідуванню діянь Володимира Щербаня
 04.11.01, 14:20 Кіровоград став яблучнішим на 450 дерев
 02.11.01, 17:21 Фракція Українcького Народного Руху у Верховній Раді

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!