ВМС

УКРАЇНСЬКА СИЛА І СЛАВА

 Флагман ВМС України «Гетьман Сагайдачний» Олег ГОЛОВАТИЙ, Vechirka.uafor.net
26.07.2005, 12:22

День Військово-морського флоту – знаковий день для моряка. Піднімаючи святковий келих за тих, хто в морі, бо ті, хто на борту, самі за себе вип’ють, він обов’язково порине в минуле і сучасне ВМС України.

Що ж? Про вміння наших предків будувати морські суда у сиву давнину та отримувати перемоги згадували ще арабські літописці, розповідаючи про походи київських дружин на Каспій, приблизно 860-880 років. Похід князя Горавліна десь перед 800 роком на побережжя Криму, коли він поруйнував усі міста від Херсонеса до Керчі, візантійські хроніки малюють чорними фарбами, водночас підкреслюючи військове та морське мистецтво слов’ян-русів. Аскольд, Дір, Олег, Святослав, Володимир, Ярослав – правителі Київської Русі – провели за час керування державою потужні морські походи супроти Візантії. По-різному склалася їхня доля. Були перемоги: похід Аскольда і Діра на Царгород у 860 році Східна Римська імперія відбила ціною повної мобілізації всіх військових сил.

Перипетії знаменитого походу Олега Віщого на Константинополь, коли князь на знак перемоги прибив щит до воріт грецької столиці, сьогодні відомий кожному школяреві. Та й останній за княжих часів страшний морський похід сина Ярослава Мудрого Володимира, коли, незважаючи на розгром авангарду флотилії русів, шалену морську бурю, візантійську ескадру київська дружина потрощила вщент.

Були невдачі – поразку походу князя Ігоря у 914 році описали візантійські історики.

Що дали Київській державі морські походи? Мирні договори, укладені після битв, посилювали розвиток морського і торговельного судноплавства. У сферу сталих водних комунікацій увійшли Балтійське, Чорне, Біле моря, великі річки Східної Європи та України: Волга, Дніпро, Десна, Прип’ять, Дністер.

Поліпшилася корабельна архітектура. На зміну однодеревним човнам прийшли палубні, вітрильні, якорні лодії, струги, насади, паузки з екіпажем до 100 чоловік. Розвивається власна кораблебудівна галузь: Київський літописець, оповідаючи про події 1151 року, розповів про талант Київського князя Ізяслава Мстиславовича, проявлений під час будування лодій річкової флотилії. Монгольська навала не знищила потяг українців до моря. У 16 ст. до вже відомих класів суден додався ще один – чайка. Ото клопотів завдала вона супротивникам! Цьому невеликому суднові, яке будували два тижні, з командою 50 – 70 чоловік, озброєному кількома гарматами, за чверть тисячоліття життя довелося битися з усіма класами корпусних суден – галерами, бригами, фрегатами. Однак майже завжди козацька тактика морського бою дозволяла чайкам брати гору над ворогами у морських баталіях. Більше того, козаки Дунайської та Чорноморської козацьких флотилій використовували чайки у Кримській (1853 – 1856 рр.) та російсько-турецькій (1877 – 1878 рр.) війнах. Простіше кажучи, протистояли паровим та панцерним суднам. І дивуватися немає чого! Універсальне судно, пристосоване і для річок України, і для Чорномор’я, чайка була кораблем легким, маневреним, швидким. Її конструкція витримувала всі бурі Чорного моря. А от на інших морях чайка не прижилася. Була кораблем захисту, а не кораблем нападу чи завоювань. Вона разом з екіпажем відчайдухів, які знали, що боронили Україну чи захищали низини Дніпра від турецьких галер, чи, висаджуючи козацькі десанти для штурму прибережних міст Чорноморського узбережжя, де господарювали турки з татарами, виступала як зброя жорстокої кривавої помсти ворогам, якої вони жахалися. Бо добре знали, що атакувати козаки можуть і з-під води.

Першими з козацькими підводними човнами “познайомилися” турки у 1595 році. Тоді запорожці легко здобули Синоп, чим здивували і турецького султана, і цілу Європу.

Виготовлялися такі підводні човни із суцільних стовбурів. У них робилося подвійне дно зі стулками. Для баласту на дно насипали пісок. При потребі спідні стулки другого дна розгиналися і човен випливав на поверхню. Угорі також були задраєні стулки люка. Щоб усередину надходило повітря, видовбували отвір і в нього вставляли очеретяні трубки. Інколи замість них на герметичній палубі будували шахту, всередині якої знаходився козак, що керував човном. Також саме через шахту до човна надходило повітря для гребців. Судно обшивали шкірою. Рухалось воно за допомогою весел, вмонтованих у бортові отвори. Перепоною для проникнення води всередину човна на веслах були шкіряні манжети із щільною припасовкою. Французький історик Монжері у 1820 році у книзі “Про підводне мореплавання і війну” зазначив: “Запорозькі козаки користувалися гребними суднами, спроможними спускатися під воду, долати у зануреному стані великі дистанції, а відтак повертатися зворотнім курсом під вітрилами”.

Не помер героїчний дух козаччини з появою на морі пари і криці. Розуміння обов’язку захищати Україну передалося наступним поколінням чорноморців. Наприклад, правнук С. Білого був нагороджений Георгіївським хрестом (один із п’ятьох членів екіпажу) за участь у бою пароплава “Вести” проти турецького панцерника під час російсько-турецької війни 1877 – 1878 років.

Цей факт лише підтвердив прорахунок правителів імперської Росії, які, знищуючи національні військові формування (а Чорноморську козацьку флотилію спіткала така доля), намагалися розчинити українців серед інших народів імперії і поховати отак будь-які надії на визволення, а також убити природний потяг до військової справи, щоб перетворити у вірних імперії малоросів. Та споконвічний український дух войовничості, непокори кривді продовжував палати. І вибухнув полум’ям повстання крейсера “Очаків” та панцерника “Потьомкін” під час революції 1905 – 1907 років, що й закономірно! Бо комплектувався ЧФ Російської імперії українцями. Та й у роки громадянської війни, як відомо, більшість кораблів українізувалася. Не противився також командний склад Чорноморського флоту. Бо адмірали Колчак, Саблін, Остроградський, Німіц самі були чи вихідцями з України, чи мали українське коріння.

До речі, точнісінько така ж картина повторилась у 1991 році. Хоча тоді більшість чорноморців ще залишалась у полоні дурману комуністичної пропаганди, про минуле України і флоту мала жалюгідне уявлення. Та все ж моряки, довірившись почуттям, зробили правильний вибір. Зараз незалежній Україні – 14 років!

Іноді, замислюючись над історією українського флоту, задаєшся двома запитаннями: чому славне минуле маловідоме більшості українців? Чому байдуже мовчать, коли великоросами називають М.Маклухо-Маклая, П.Гамалію, Є.Ковалевського, К.Шиловського, О.Колчака, П.Нахімова, Г.Павленка, Ю.Лисянського, Д.Чайковського, В.Зарудного, В.Костенка, В.Завойка, В.Блаватського, А.Римського-Корсакова, Л.Мацієвича, Д.Григоровича, І.Сікорського? Ці генії і таланти наочно довели, що вихідці з України можуть не тільки вирощувати хліб та сало, а й бути видатними особистостями в мореплавстві, літакобудуванні, науці і техніці. Чого варта лише одна особистість — К.Шиловський? Він створив гідролокатор, генератор електроколивань, винайшов можливість використання рідкісних металів у ядерній енергетиці.

Напевно, виховувала байдуже мовчання примітивна „совітізація”, яка зробила все для знищення історичної пам’яті українського флоту. А ще у липні 2004 року було схвалено Стратегічний бюлетень (Білу книгу), який визначив зведення кількісної складової українського флоту до 2015 року до 15 невеличких кораблів! Цим самим приречено на списання і передачу органам влади й іншим структурам 147 кораблів. Знаючи минуле і перспективу майбутнього, мимоволі замислишся про долю флоту, без якого, як свідчить історія, суверенітет стає ілюзією. Для такого скептицизму сьогодні є всі підстави. Ось факти. Зараз до складу МВС України входять тільки 33 катери і кораблі. За оцінками незалежних експертів, боротися з кораблями „віртуального супротивника” можуть лише... два ракетні катери порівняно недавньої побудови, яким „усього” 15 років(!) та один протичовниковий літак із 14 наявних. Зате наші чорноморські сусіди – Туреччина, наприклад, має 14 підводних човнів (проти нашого одного) і планує до 2020 року мати їх уже 20 одиниць. Росія поновила програму будівництва сучасних підводних човнів типу „Амур” з планом озброєння ними власного Чорноморського флоту. Цікаво, навіщо наші сусіди озброюються? Мабуть, для захисту незалежності України?

Архів "ВГ-Силовики"

 24.05.06, 15:07 Міграційна служба. Як отримати українське громадянство
 07.10.05, 14:35 Олег Левицький звинувачує Генерального прокурора у корупції
 12.09.05, 16:03 Збройні сили. Призов — удвічі більший
 26.07.05, 12:22 ВМС. Українська сила і слава
 17.06.05, 13:42 Допризовній підготовці — належну увагу
 14.04.05, 21:48 МНС. Акція "Герой-рятівник року"
 25.03.05, 11:01 МНС. Коли в дім залітає "червоний півень" — винен власник...
 14.03.05, 14:03 МВС. Міністр внутрішніх справ збирається повернути довіру людей
 14.03.05, 13:58 МНС. Чи буде у Кіровограді повінь? Проведені командно-штабні навчання...
 14.03.05, 13:48 МНС. Відкритий лист Міністра України з питань надзвичайних ситуацій до громадян держави
 04.03.05, 15:39 Зміни в силових структурах Кіровоградщини
 25.02.05, 12:27 ВМС. Бойовий склад ВМС України поповнився ракетним корветом "Придніпров'я"
 28.01.05, 17:02 Володимир Ярошенко: "Третейський суд — суд високої довіри"
 24.01.05, 14:25 У три заходи військові знешкодили більше 50 боєприпасів
 21.01.05, 14:38 Міністерство оборони України й ізраїльська корпорація "ЕМІ" домовилися про спільну реалізацію проектів з утилізації надлишкових боєприпасів
 30.12.04, 13:13 Святкувати краще без надзвичайних подій
 22.12.04, 16:52 В Ульяновці Кіровоградської області відкрито будівництво пожежно-рятувальної частину
 25.11.04, 13:32 Управління з питань взаємодії зі ЗМІ МНС України інформує
 16.09.04, 19:18 МНС. Знешкоджуються наслідки війни
 03.08.04, 15:22 УСБУ. Контррозвідка: історія, припущення та реальність
 27.07.04, 13:56 Неостанні герої
 27.07.04, 12:59 "01". Оглянули нову техніку
 02.07.04, 13:38 УПМ ДПА в Кіровоградській області інформує. Податки — на контролі
 29.06.04, 12:14 30 червня перший заступник міністра внутрішніх справ України проводитиме прийом жителів Кіровоградщини
 26.04.04, 15:30 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Сергій Островський: Пам'ятатиму все життя...
 30.03.04, 12:21 МВС. Микола Корецький: "Всі умисні вбивства у Кіровограді розкрито"
 29.03.04, 14:26 УМВС. Як отримати дозвіл на право придбання зброї
 29.03.04, 14:20 Податкова міліція. У гральному бізнесі наводять порядок
 26.03.04, 13:02 ВВ. 26 березня — День внутрішніх військ України. На сторожі правопорядку
 26.03.04, 12:50 МВС. Кожен працівник міліції має відпатрулювати 120 годин
 23.03.04, 12:59 Відбулися планові іспити у навчальному центрі сухопутних військ України
 05.03.04, 14:52 Сергій Фомін — новий начальник УБОЗу в Кіровоградській області
 02.03.04, 16:49 ДАІ. Минулого року на автошляхах Кіровоградщини сталося 969 ДТП
 02.03.04, 16:43 ДАІ. "Кобра" всіх поставила на вуха
 27.02.04, 15:33 ДПА. Податкова має шукати резерви. У тому числі і борючись із корупцією. Ігор Волков
 27.02.04, 15:26 Депутати кіровоградської міської ради і міліція: діалог триває
 24.02.04, 08:01 Олег Левицький — новий прокурор Кіровоградської області
 23.02.04, 18:57 ДАІ. Вилучатимуть жовті номерні знаки
 20.02.04, 17:15 МНС. Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 20.02.04, 16:52 МВС. У своїй роботі міліція не повинна допускати прорахунків і помилок
 19.02.04, 20:01 "Кобра" побувала і на Кіровоградщині
 17.02.04, 11:48 Прокуратура посилить боротьбу з відмиванням "брудних" грошей
 13.02.04, 13:59 В Україні фінансового контролю за доходами і видатками чиновників немає
 12.02.04, 19:46 Кіровоградська міліція не забуває про ветеранів
 11.02.04, 15:23 МВС. Торік слідчі Кіровоградської області винесли багато незаконних постанов
 11.02.04, 15:16 Прокуратура. Одна з функцій прокуратури — представництво інтересів громадян та держави в суді
 25.01.04, 11:03 У кіровоградській прокуратурі — кадрові перестановки
 15.01.04, 12:13 Водійські посвідчення вже не вилучатимуться
 23.12.03, 15:45 У Феміди нове обличчя — модельні суди
 20.12.03, 14:11 20 грудня — День міліції України. УБОЗ: гроза бандитів
 10.11.03, 15:15 УМВС. Громадська приймальня УМВС в Кіровоградській області. Керівництво
 30.10.03, 16:21 УМВС в Кіровоградській області запровадило телефон довіри
 23.10.03, 10:20 На Кіровоградщині — новий глава міліцейського відомства
 20.10.03, 19:15 Генпрокурор доручив організувати телефонну "лінію довіри" про факти корупції в правоохоронних органах
 13.10.03, 15:34 Прокурор — це юрист, який з-поміж інших вирізняється інтенсивністю роботи. Андрій Сагун
 09.10.03, 10:01 У Кіровограді вже є юридичний інститут
 03.10.03, 15:06 Спец-прокуратурі — 10 років
 18.09.03, 20:56 Стан роботи прокуратури України з розгляду звернень та особистого прийому громадян за 8 місяців 2003 р.
 09.09.03, 12:54 Колегія Генеральної прокуратури розгляне питання щодо запобігання злочинам проти журналістів
 28.08.03, 07:11 МВС. Микола Білоконь — міністр, а Віктор Озерний — генерал
 26.08.03, 15:08 Генпрокурора намагається боротись із корупцією та службовими зловживаннями в органах влади
 08.08.03, 15:13 ВМС. Кіровоград на Чорному морі
 08.08.03, 13:25 ВПС. Знову піднято питання використання цивільними авіаперевізниками військового аеродрому Канатове
 05.08.03, 09:12 Прокуратура. Відбулось засідання колегії прокуратури Кіровоградської області
 31.07.03, 23:08 ВМС. Спасибі від моряків. Середній десантний корабель "Кіровоград"
 29.07.03, 13:58 Робота паливно-енергетичного комплексу Запорізької області вже під особливою увагою
 28.07.03, 00:11 Генпрокуратура України посилила нагляд за безпекою польотів
 07.07.03, 19:34 Чисті мундири. "Ммамо, вони мене мучили"
 03.07.03, 18:24 Генпрокуратура України: "Севастополю справедливо приділяється особлива увага"
 01.07.03, 12:37 Шануймося, бо ми того варті. Микола Швець
 12.06.03, 18:42 УСБУ. І наркоділків не полишають у спокої, і молоді розкривають очі на шкідливість "сатанинського зілля"
 09.06.03, 11:57 Народна дружина. Десятиліття тому переймали досвід інших. Нині є чому повчитися у них
 03.06.03, 00:04 МНС. Випробувати себе на мужність
 30.05.03, 13:26 У прокуратурі. Посадовців — до відповідальності!
 30.05.03, 11:25 Сергій Бондарук — новий голова Pади офіцерського зібрання УСБУ
 15.05.03, 20:33 Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 30.04.03, 12:23 01. Дорогою ціною
 25.04.03, 13:43 Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 25.04.03, 09:38 Бути сильнішими за стихію. Володимир Сич
 18.04.03, 11:22 У Кіровограді знову є прокуратура. І прокурор
 14.04.03, 09:11 Операція "Побут"
 31.03.03, 14:07 Кіровоградські пожежники користуються пальним, яке беруть у борг
 25.03.03, 13:54 Проводиться відбір кандидатів щодо проходження військової служби за контрактом у Кіровограді та Дніпропетровську
 18.03.03, 11:34 УСБУ. „Секретні" вакансії
 12.03.03, 13:19 Місячник добровільної здачі зброї
 25.02.03, 14:36 Корупції — бій?!
 24.02.03, 14:25 УМВС. 301 злочин розкрито міліцією кіровоградської області під час останнього відпрацювання
 23.02.03, 10:14 23 лютого — День захисника Вітчизни. Дарунок Гефеста
 20.02.03, 21:41 СБУ повідомляє і попереджає не допустити терористичних проявів
 13.02.03, 22:14 Кожній кіровоградській школі — міліціонера!
 10.02.03, 13:37 Прокуратура. Спрацювали непогано. Aле недоліки все ж є
 30.01.03, 20:05 Пожежна охорона уже в МНСі
 29.01.03, 20:12 01. Покликання - захищати людей від пожеж. Віталій Миронюк
 29.01.03, 12:47 Коли немає медвитверезників...
 28.01.03, 12:18 Точка зору ДАІ на ситуацію, що склалася на дорогах біля кіровоградських ринків
 24.01.03, 02:21 Підсумки. Вони в міліції Кіровоградщини - найкращі
 17.01.03, 07:24 Військова служба і правопорушення - несумісні
 25.12.02, 20:03 У подарунок - автомобілі
 20.12.02, 15:35 20 грудня - День міліції України. Чергова частина - серце райвідділу
 16.12.02, 10:57 Кіровоградське управління СБУ - в ролі доброчинця
 10.12.02, 18:19 Кіровоградський міський голова пообіцяв пожежникам фінансову підтримку
 09.12.02, 13:20 "Чисті руки" ще миють...
 06.12.02, 17:48 Осінній призов. У військах МНС - поповнення
 06.12.02, 16:19 Кількість призовників на Кіровоградщині, осінь 2002 р.
 06.12.02, 15:01 Віктор Пинзеник: "Становлення професійної української армії відбулося"
 02.12.02, 19:45 ДАІ УМВС. Операція "Мак-2002". Наркотикам - заслін на дорогах
 25.11.02, 21:13 Будні міліції. Робота у посиленому режимі: викрито злочинну групу
 25.11.02, 11:03 ДАІ. Три тисячі знаків, які НЕ регулюють дорожній рух на Кіровоградщині
 12.11.02, 15:30 Леонід Кропліс:"Судова влада - на колінах"
 12.11.02, 12:47 Статистика пожеж та їх наслідків на Кіровоградщині за дев'ять місяців 2002-го року
 11.11.02, 16:53 Операція "Чисті руки"
 05.11.02, 05:42 Кіровоградська міліція: коли була зарплата?
 02.11.02, 12:01 Безпека коштує дорого. А її відсутність? ВДСО УМВС
 28.10.02, 12:26 Осінь. У міліції рахують „курчат"
 27.10.02, 10:38 Будні СБУ. Швидкість. Вправність. Сила
 17.10.02, 16:14 Народна дружина - не розкіш? Зустріч на Масляниківці
 08.10.02, 14:12 Служба 01. Вогнеборці рятуються, як можуть
 20.09.02, 19:01 Міліцейських патрулів у Кіровограді побільшало
 16.09.02, 17:24 З корупцією слід боротися цілеспрямовано
 06.09.02, 09:03 „Якщо не ми, то хто?" Вони постійно повторюють ці слова, які стали їхнім девізом
 23.08.02, 12:43 Зустріч керівництва УМВС в Кіровоградській області з представниками обласних осередків політичних партій та рухів
 20.08.02, 15:19 Іван Конох - новий начальник УСБУ в області
 16.08.02, 21:11 Міліція Кіровоградщини звертається із проханням надати добровільні пожертвування
 16.08.02, 18:03 ДАІ. Нові номери на транспорті
 08.08.02, 01:13 ВМС. Ключі від квартири - усім святам свято
 22.07.02, 11:27 Вам потрібна охорона? Спецпідрозділ до ваших послуг
 12.07.02, 14:58 На сторожі державної казни
 05.07.02, 13:06 Про безпеку треба дбати
 04.07.02, 14:17 ЗАЯВА прокуратури Кіровоградської області
 04.07.02, 12:58 ЗАЯВА Центру громадських зв'язків УМВС України в Кіровоградській Області
 27.06.02, 12:17 Служба "01". Цікаво і корисно
 27.06.02, 08:57 Закон і ми. Коли вже дав присягу держслужбовця...
 26.06.02, 09:29 День молодого воїна
 27.05.02, 17:11 Забезпечувати правопорядок допомагають військові
 11.04.02, 19:39 Экологическая милиция
 09.04.02, 10:34 Намечаются разборки депутатов-силовиков?
 29.03.02, 18:26 Володимир Фільштейн: "Кіровоград - не Флорида, але добрі слідчі є і в нас"
 25.03.02, 11:49 Даешь селу шерифа!
 15.03.02, 13:42 Порушенням - ні!
 12.03.02, 15:33 Интервью заместителя начальника генштаба ВС РФ Юрия Балуевского
 12.03.02, 15:20 Луцькі суди давно у кредиторах
 04.02.02, 16:15 Минулого року від вогню загинуло більше ста чоловік
 04.02.02, 15:36 Міліція намагається дбати про свій авторитет
 04.02.02, 14:32 Олексій Фляга:"Про роботу в міліції мріяв з дитинства"
 11.01.02, 14:24 Нелегали - вони і є нелегали
 25.12.01, 15:53 Без "кіношної" романтики і без сімейних вихідних
 14.12.01, 16:08 Новосілля у пожежників Kіровоградщини
 07.12.01, 15:28 Дорожній рух стане демократичнішим і... безпечнішим?
 13.11.01, 19:13 Перестановка кадрів в силових відомствах аж ніяк не змінила ключові взаємовідносини в суспільстві"
 09.11.01, 09:41 "Закон рубильника" страшний і для армії
 09.11.01, 09:29 У пожежників новосілля
 26.10.01, 09:23 Нападників затримали "ДАІшники"
 26.10.01, 09:21 Навчання в МВС. Такий центр - антитерористичний

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!