УСБУ

КОНТРРОЗВІДКА: ІСТОРІЯ, ПРИПУЩЕННЯ ТА РЕАЛЬНІСТЬ

Федір ШЕПЕЛЬ, Vechirka.uafor.net
03.08.2004, 15:22

Загальноприйнято — й не без підстав, — що названий особливий вид державної діяльності лишається доволі втаємниченим. А тому оповитий певним серпанком романтики. Недарма вже стала аксіомою думка про те, що кращий результат функціонування спецслужби — невидимий. Саме тому, вважаємо, читачам буде цікавою зустріч з керівником контррозвідувального підрозділу управління Служби безпеки України в Кіровоградській області полковником Олександром ЛИСЕНКОМ.

— Тут є певний парадокс, — починає розмову Олександр Васильович,— оскільки справа, якій служимо, з об'єктивних причин, дійсно, не передбачає широкого розголосу. Маючи за плечима не один рік роботи в спецслужбі, наочно переконався: якщо про контррозвідку знатимуть зайве — гріш їй ціна. А з іншого боку ... навряд чи хтось зможе, бодай віртуально, охопити величезний масив літератури й кінофільмів, присвячених колегам різних країн і епох... Відкрийте "Енциклопедію козацтва" і неодмінно знайдете там доволі змістовну статтю "Контррозвідка". Виявляється, значного розвитку така діяльність набула ще в середині 17 століття у період Визвольної війни українського народу. Вже тоді розпорядженнями гетьмана обмежувалась кількість осіб, які знали військову таємницю. Ефективність таких дій визнавали й вороги, які говорили, що Богдана Хмельницького "швидше під обозом нашим побачимо, аніж про нього почуємо". Завдяки професійно налагодженій роботі контррозвідки в ході згаданих історичних подій вдалося розкрити впливових агентів противника, вчасно протидіяти спробам фізичного знищення керівника Української держави та інтригам окремих старшин.

— Отже, контррозвідка з'явилась в Україні не сьогодні. А відколи використовувані нею спеціальні сили й засоби, форми й методи почали мати бодай якесь юридичне підґрунтя?

— Відомо, що контррозвідувальні відділення у царській Росії існували на підставі закону від 1911 року. А вже за радянських часів чекісти послуговувалися різного роду відомчими інструкціями. Зі здобуттям Україною незалежності нарешті маємо достатню законодавчу базу. Втім і сама новітня українська спецслужба відлік свого існування веде з 25 березня 1992 року, тобто дня прийняття основоположного для нас Закону "Про Службу безпеки України". Потім з'явилися ще два Закони "Про оперативно-розшукову діяльність" та "Про контррозвідувальну діяльність". Вони цілком доступні: друкувалися в пресі та розміщені на сайті СБУ. Без проблем бажаючі можуть довідатися про завдання, принципи, підстави й основні засади контррозвідувальної діяльності, що здійснюється як гласно, так і негласно. В останньому законі дається чітке визначення поняття "контррозвідувальна діяльність". Зазначається, що її метою є попередження, своєчасне виявлення та запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам безпеці України, припинення розвідувальних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що їх спричиняють, та причин їх виникнення. Як бачите, при всій утаємниченості — ми відкриті, працюємо в правовому полі, а до всього ще й законослухняні.

— Пересічний громадянин може здивуватися з того, що в перелічених юридичних документах не знайдеш поняття шпигун. Тим часом, як головне завдання контррозвідників у всі часи саме й полягало в тому, щоб ловити шпигунів. Невже при добуванні потрібної таємної інформації нині покладаєтеся виключно на різного роду технічні пристрої? А як же людський фактор? Зник?

— Доки існуватимуть таємниці й потреба їх добувати, до кінця у цій специфічній справі людину не замінить ніяка електроніка. Інакше неодмінно виникатимуть помилки.

...А чи називати спеціально навчених людей шпигунами чи розвідниками — питання скоріш за все етичне. Для своїх — розвідники, а для чужих — шпигуни. Зрозуміло, що помиляються ті люди, котрі вважають, що в Україні, і на Кіровоградщині зокрема, давно не лишилося нічого такого, на чому б ще можна було — без докорів сумління — поставити гриф "таємно". У крайньому випадку, за кордоном по-іншому ставляться до нашого економічного, науково-технічного та військового потенціалу і так не вважають. Інакше б протягом останніх років не відчувалась зацікавленість іноземних спецслужб центрально-українським регіоном.

— Чи вносить так звана трудова еміграція свої корективи у вашу роботу?

— Так. І справа тут не лише у виявленні незаконних поїздок секретоносіїв. Охочі поправити матеріальне становище в інших країнах нерідко стають жертвами міжнародних шахраїв. Втрачають не лише останні заощадження, але й документи, які згодом, — у дещо підправленому вигляді, — використовуються у протиправній діяльності. Скажімо, при незаконному переході державного кордону. Для прикладу, повідомлю, що УСБУ було порушено кримінальну справу щодо особи, котра саме за підробними документами так і мандрувала: з дому за кордон і — в зворотному напрямку. Результат закономірний — обвинувальний вирок суду. Хотів би застерегти земляків від надто спрощених схем, які пропонують окремі аферисти, обіцяючи прибуткове працевлаштування за кордоном. Ніколи не соромтесь вимагати у них документи, що буцімто дозволяють втілювати в життя нереальні обіцянки. А ще просив би при найменшому сумніві консультуватися з правоохоронцями. Тоді, опинившись у чужій країні, з належно оформленими документами, не будете відчувати себе безпорадним рабом обставин, а повноправним громадянином, за яким — українська держава. Ви не потраплятимете в компрометуючі ситуації.

— Чи не наведете конкретний приклад таких неординарних обставин?

— Можливо, найуразливішими в цьому плані є так звані секс-рабині. В умовах закордону, позбавлені будь-яких людських прав і навіть банального посвідчення особи, вони інколи на свій розсуд використовуються тамтешніми спецслужбами. Повірте, що не анекдот про Мата Харі двадцять першого століття розповідаю, оскільки нам добре відома доля юної мешканки краю, котра могла б слугувати сюжетом для непоганого детективу. Тут і країни зі спекотним кліматом, і незаконні переходи кордону, і майстерня з підробки документів, і проживання на нелегальному становищі, і праця в інтернаціональному борделі, і... нарешті — чужоземні спецслужби, співробітники яких відбирають у дівчини, що потрапила в безвихідь, письмове зобов'язання про співпрацю.

А далі — робота на чужу державу й закономірне викриття. Принагідно хотів би зауважити, що сто одинадцята стаття Кримінального кодексу України — державна зрада — дуже сувора. Передбачає покарання до п'ятнадцяти років позбавлення волі. Але навіть та особа, котра через якісь обставини потрапила у схожу халепу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності. Для цього достатньо не чинити ніяких протиправних дій і добровільно заявити органам державної влади в Україні. Тоді й сам горе-шпигун і його родичі будуть спокійними.

— Проблема нелегальної міграції. Вона не сходить зі шпальт газет і екранів телевізорів...

— Наш край, на жаль, став проміжною ланкою між азійським та західноєвропейським регіонами. У давно небаченому масштабному переселенні людей велика кількість болючих проблем, насамперед, пов'язаних із порушенням чинного законодавства про перебування іноземців на території України. Міжнародні зобов'язання спонукають українських правоохоронців діяти рішуче й безкомпромісно. Адже нелегальне перебування чужинців на території області не таке вже й безвинне явище. За ним тягнеться похмурий шлейф різноманітних злочинів (наркотики, зброя, діяльність міжнародних організованих злочинних угруповань), а також — невиліковні хвороби, шахрайства. Дивно, зокрема, коли окремі кіровоградці, не зрозумівши навіть екзотичного неслов'янського імені, пускають таких нелегалів на квартиру, довіряють телефон. А потім, вражені астрономічними рахунками за міжнародні переговори, починають поспішно шукати пригрітого зайду, але вже... як вітру в полі. А чому б не поцікавитись у правоохоронців: чи має той бодай тимчасовий дозвіл на проживання в нашій державі?

— Якщо не секрет, Олександре Васильовичу, чи співпрацюєте з колегами інших країн?

— І досить плідно. Наприклад, у протидії уже згаданій нелегальній міграції. Не так давно завдяки нашим матеріалам успішно завершилась операція затримання нелегалів у західноєвропейській країні. Вдячні нам за надану інформацію й колеги однієї із держав СНД, яким успішно вдалося перекрити незаконний канал переміщення людей через кордон. Ними порушено кримінальну справу.

— Чи можна результати діяльності контррозвідки показати у фінансах?

— А чому б і ні? Лише за минулий рік нами не допущено нанесення економічних збитків державі на кілька десятків мільйонів доларів. Утім добре ім'я Вітчизни теж не даємо ображати.

— Дякуємо за розмову. Бажаємо й надалі успішно протидіяти іноземним спецслужбам та закордонним організаціям, котрі намагаються створити реальну загрозу національним інтересам України.

Розмову вів Федір ШЕПЕЛЬ

Архів "ВГ-Силовики"

 24.05.06, 15:07 Міграційна служба. Як отримати українське громадянство
 07.10.05, 14:35 Олег Левицький звинувачує Генерального прокурора у корупції
 12.09.05, 16:03 Збройні сили. Призов — удвічі більший
 26.07.05, 12:22 ВМС. Українська сила і слава
 17.06.05, 13:42 Допризовній підготовці — належну увагу
 14.04.05, 21:48 МНС. Акція "Герой-рятівник року"
 25.03.05, 11:01 МНС. Коли в дім залітає "червоний півень" — винен власник...
 14.03.05, 14:03 МВС. Міністр внутрішніх справ збирається повернути довіру людей
 14.03.05, 13:58 МНС. Чи буде у Кіровограді повінь? Проведені командно-штабні навчання...
 14.03.05, 13:48 МНС. Відкритий лист Міністра України з питань надзвичайних ситуацій до громадян держави
 04.03.05, 15:39 Зміни в силових структурах Кіровоградщини
 25.02.05, 12:27 ВМС. Бойовий склад ВМС України поповнився ракетним корветом "Придніпров'я"
 28.01.05, 17:02 Володимир Ярошенко: "Третейський суд — суд високої довіри"
 24.01.05, 14:25 У три заходи військові знешкодили більше 50 боєприпасів
 21.01.05, 14:38 Міністерство оборони України й ізраїльська корпорація "ЕМІ" домовилися про спільну реалізацію проектів з утилізації надлишкових боєприпасів
 30.12.04, 13:13 Святкувати краще без надзвичайних подій
 22.12.04, 16:52 В Ульяновці Кіровоградської області відкрито будівництво пожежно-рятувальної частину
 25.11.04, 13:32 Управління з питань взаємодії зі ЗМІ МНС України інформує
 16.09.04, 19:18 МНС. Знешкоджуються наслідки війни
 03.08.04, 15:22 УСБУ. Контррозвідка: історія, припущення та реальність
 27.07.04, 13:56 Неостанні герої
 27.07.04, 12:59 "01". Оглянули нову техніку
 02.07.04, 13:38 УПМ ДПА в Кіровоградській області інформує. Податки — на контролі
 29.06.04, 12:14 30 червня перший заступник міністра внутрішніх справ України проводитиме прийом жителів Кіровоградщини
 26.04.04, 15:30 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Сергій Островський: Пам'ятатиму все життя...
 30.03.04, 12:21 МВС. Микола Корецький: "Всі умисні вбивства у Кіровограді розкрито"
 29.03.04, 14:26 УМВС. Як отримати дозвіл на право придбання зброї
 29.03.04, 14:20 Податкова міліція. У гральному бізнесі наводять порядок
 26.03.04, 13:02 ВВ. 26 березня — День внутрішніх військ України. На сторожі правопорядку
 26.03.04, 12:50 МВС. Кожен працівник міліції має відпатрулювати 120 годин
 23.03.04, 12:59 Відбулися планові іспити у навчальному центрі сухопутних військ України
 05.03.04, 14:52 Сергій Фомін — новий начальник УБОЗу в Кіровоградській області
 02.03.04, 16:49 ДАІ. Минулого року на автошляхах Кіровоградщини сталося 969 ДТП
 02.03.04, 16:43 ДАІ. "Кобра" всіх поставила на вуха
 27.02.04, 15:33 ДПА. Податкова має шукати резерви. У тому числі і борючись із корупцією. Ігор Волков
 27.02.04, 15:26 Депутати кіровоградської міської ради і міліція: діалог триває
 24.02.04, 08:01 Олег Левицький — новий прокурор Кіровоградської області
 23.02.04, 18:57 ДАІ. Вилучатимуть жовті номерні знаки
 20.02.04, 17:15 МНС. Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 20.02.04, 16:52 МВС. У своїй роботі міліція не повинна допускати прорахунків і помилок
 19.02.04, 20:01 "Кобра" побувала і на Кіровоградщині
 17.02.04, 11:48 Прокуратура посилить боротьбу з відмиванням "брудних" грошей
 13.02.04, 13:59 В Україні фінансового контролю за доходами і видатками чиновників немає
 12.02.04, 19:46 Кіровоградська міліція не забуває про ветеранів
 11.02.04, 15:23 МВС. Торік слідчі Кіровоградської області винесли багато незаконних постанов
 11.02.04, 15:16 Прокуратура. Одна з функцій прокуратури — представництво інтересів громадян та держави в суді
 25.01.04, 11:03 У кіровоградській прокуратурі — кадрові перестановки
 15.01.04, 12:13 Водійські посвідчення вже не вилучатимуться
 23.12.03, 15:45 У Феміди нове обличчя — модельні суди
 20.12.03, 14:11 20 грудня — День міліції України. УБОЗ: гроза бандитів
 10.11.03, 15:15 УМВС. Громадська приймальня УМВС в Кіровоградській області. Керівництво
 30.10.03, 16:21 УМВС в Кіровоградській області запровадило телефон довіри
 23.10.03, 10:20 На Кіровоградщині — новий глава міліцейського відомства
 20.10.03, 19:15 Генпрокурор доручив організувати телефонну "лінію довіри" про факти корупції в правоохоронних органах
 13.10.03, 15:34 Прокурор — це юрист, який з-поміж інших вирізняється інтенсивністю роботи. Андрій Сагун
 09.10.03, 10:01 У Кіровограді вже є юридичний інститут
 03.10.03, 15:06 Спец-прокуратурі — 10 років
 18.09.03, 20:56 Стан роботи прокуратури України з розгляду звернень та особистого прийому громадян за 8 місяців 2003 р.
 09.09.03, 12:54 Колегія Генеральної прокуратури розгляне питання щодо запобігання злочинам проти журналістів
 28.08.03, 07:11 МВС. Микола Білоконь — міністр, а Віктор Озерний — генерал
 26.08.03, 15:08 Генпрокурора намагається боротись із корупцією та службовими зловживаннями в органах влади
 08.08.03, 15:13 ВМС. Кіровоград на Чорному морі
 08.08.03, 13:25 ВПС. Знову піднято питання використання цивільними авіаперевізниками військового аеродрому Канатове
 05.08.03, 09:12 Прокуратура. Відбулось засідання колегії прокуратури Кіровоградської області
 31.07.03, 23:08 ВМС. Спасибі від моряків. Середній десантний корабель "Кіровоград"
 29.07.03, 13:58 Робота паливно-енергетичного комплексу Запорізької області вже під особливою увагою
 28.07.03, 00:11 Генпрокуратура України посилила нагляд за безпекою польотів
 07.07.03, 19:34 Чисті мундири. "Ммамо, вони мене мучили"
 03.07.03, 18:24 Генпрокуратура України: "Севастополю справедливо приділяється особлива увага"
 01.07.03, 12:37 Шануймося, бо ми того варті. Микола Швець
 12.06.03, 18:42 УСБУ. І наркоділків не полишають у спокої, і молоді розкривають очі на шкідливість "сатанинського зілля"
 09.06.03, 11:57 Народна дружина. Десятиліття тому переймали досвід інших. Нині є чому повчитися у них
 03.06.03, 00:04 МНС. Випробувати себе на мужність
 30.05.03, 13:26 У прокуратурі. Посадовців — до відповідальності!
 30.05.03, 11:25 Сергій Бондарук — новий голова Pади офіцерського зібрання УСБУ
 15.05.03, 20:33 Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 30.04.03, 12:23 01. Дорогою ціною
 25.04.03, 13:43 Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 25.04.03, 09:38 Бути сильнішими за стихію. Володимир Сич
 18.04.03, 11:22 У Кіровограді знову є прокуратура. І прокурор
 14.04.03, 09:11 Операція "Побут"
 31.03.03, 14:07 Кіровоградські пожежники користуються пальним, яке беруть у борг
 25.03.03, 13:54 Проводиться відбір кандидатів щодо проходження військової служби за контрактом у Кіровограді та Дніпропетровську
 18.03.03, 11:34 УСБУ. „Секретні" вакансії
 12.03.03, 13:19 Місячник добровільної здачі зброї
 25.02.03, 14:36 Корупції — бій?!
 24.02.03, 14:25 УМВС. 301 злочин розкрито міліцією кіровоградської області під час останнього відпрацювання
 23.02.03, 10:14 23 лютого — День захисника Вітчизни. Дарунок Гефеста
 20.02.03, 21:41 СБУ повідомляє і попереджає не допустити терористичних проявів
 13.02.03, 22:14 Кожній кіровоградській школі — міліціонера!
 10.02.03, 13:37 Прокуратура. Спрацювали непогано. Aле недоліки все ж є
 30.01.03, 20:05 Пожежна охорона уже в МНСі
 29.01.03, 20:12 01. Покликання - захищати людей від пожеж. Віталій Миронюк
 29.01.03, 12:47 Коли немає медвитверезників...
 28.01.03, 12:18 Точка зору ДАІ на ситуацію, що склалася на дорогах біля кіровоградських ринків
 24.01.03, 02:21 Підсумки. Вони в міліції Кіровоградщини - найкращі
 17.01.03, 07:24 Військова служба і правопорушення - несумісні
 25.12.02, 20:03 У подарунок - автомобілі
 20.12.02, 15:35 20 грудня - День міліції України. Чергова частина - серце райвідділу
 16.12.02, 10:57 Кіровоградське управління СБУ - в ролі доброчинця
 10.12.02, 18:19 Кіровоградський міський голова пообіцяв пожежникам фінансову підтримку
 09.12.02, 13:20 "Чисті руки" ще миють...
 06.12.02, 17:48 Осінній призов. У військах МНС - поповнення
 06.12.02, 16:19 Кількість призовників на Кіровоградщині, осінь 2002 р.
 06.12.02, 15:01 Віктор Пинзеник: "Становлення професійної української армії відбулося"
 02.12.02, 19:45 ДАІ УМВС. Операція "Мак-2002". Наркотикам - заслін на дорогах
 25.11.02, 21:13 Будні міліції. Робота у посиленому режимі: викрито злочинну групу
 25.11.02, 11:03 ДАІ. Три тисячі знаків, які НЕ регулюють дорожній рух на Кіровоградщині
 12.11.02, 15:30 Леонід Кропліс:"Судова влада - на колінах"
 12.11.02, 12:47 Статистика пожеж та їх наслідків на Кіровоградщині за дев'ять місяців 2002-го року
 11.11.02, 16:53 Операція "Чисті руки"
 05.11.02, 05:42 Кіровоградська міліція: коли була зарплата?
 02.11.02, 12:01 Безпека коштує дорого. А її відсутність? ВДСО УМВС
 28.10.02, 12:26 Осінь. У міліції рахують „курчат"
 27.10.02, 10:38 Будні СБУ. Швидкість. Вправність. Сила
 17.10.02, 16:14 Народна дружина - не розкіш? Зустріч на Масляниківці
 08.10.02, 14:12 Служба 01. Вогнеборці рятуються, як можуть
 20.09.02, 19:01 Міліцейських патрулів у Кіровограді побільшало
 16.09.02, 17:24 З корупцією слід боротися цілеспрямовано
 06.09.02, 09:03 „Якщо не ми, то хто?" Вони постійно повторюють ці слова, які стали їхнім девізом
 23.08.02, 12:43 Зустріч керівництва УМВС в Кіровоградській області з представниками обласних осередків політичних партій та рухів
 20.08.02, 15:19 Іван Конох - новий начальник УСБУ в області
 16.08.02, 21:11 Міліція Кіровоградщини звертається із проханням надати добровільні пожертвування
 16.08.02, 18:03 ДАІ. Нові номери на транспорті
 08.08.02, 01:13 ВМС. Ключі від квартири - усім святам свято
 22.07.02, 11:27 Вам потрібна охорона? Спецпідрозділ до ваших послуг
 12.07.02, 14:58 На сторожі державної казни
 05.07.02, 13:06 Про безпеку треба дбати
 04.07.02, 14:17 ЗАЯВА прокуратури Кіровоградської області
 04.07.02, 12:58 ЗАЯВА Центру громадських зв'язків УМВС України в Кіровоградській Області
 27.06.02, 12:17 Служба "01". Цікаво і корисно
 27.06.02, 08:57 Закон і ми. Коли вже дав присягу держслужбовця...
 26.06.02, 09:29 День молодого воїна
 27.05.02, 17:11 Забезпечувати правопорядок допомагають військові
 11.04.02, 19:39 Экологическая милиция
 09.04.02, 10:34 Намечаются разборки депутатов-силовиков?
 29.03.02, 18:26 Володимир Фільштейн: "Кіровоград - не Флорида, але добрі слідчі є і в нас"
 25.03.02, 11:49 Даешь селу шерифа!
 15.03.02, 13:42 Порушенням - ні!
 12.03.02, 15:33 Интервью заместителя начальника генштаба ВС РФ Юрия Балуевского
 12.03.02, 15:20 Луцькі суди давно у кредиторах
 04.02.02, 16:15 Минулого року від вогню загинуло більше ста чоловік
 04.02.02, 15:36 Міліція намагається дбати про свій авторитет
 04.02.02, 14:32 Олексій Фляга:"Про роботу в міліції мріяв з дитинства"
 11.01.02, 14:24 Нелегали - вони і є нелегали
 25.12.01, 15:53 Без "кіношної" романтики і без сімейних вихідних
 14.12.01, 16:08 Новосілля у пожежників Kіровоградщини
 07.12.01, 15:28 Дорожній рух стане демократичнішим і... безпечнішим?
 13.11.01, 19:13 Перестановка кадрів в силових відомствах аж ніяк не змінила ключові взаємовідносини в суспільстві"
 09.11.01, 09:41 "Закон рубильника" страшний і для армії
 09.11.01, 09:29 У пожежників новосілля
 26.10.01, 09:23 Нападників затримали "ДАІшники"
 26.10.01, 09:21 Навчання в МВС. Такий центр - антитерористичний

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!