СИЛОВИКИ

Микола Швець
ШАНУЙМОСЯ, БО МИ ТОГО ВАРТІ. Микола ШВЕЦЬ
Наталя Карасьова, vechirka.uafor.net
01.07.2003, 12:37

Доля ніби гралася із цією людиною, то щедро вмилостивлюючи, то окроплюючи полиновою гіркотою. І сьогоднішня сповідь — то не лише підсумок півстолітнього життя-буття, то право чесної людини звернутися до кожного з нас — сучасників, земляків. А слово полковника МВС у відставці Миколи ШВЕЦЯ дорого вартує.

— Народився я в лютому 1953 року в Олено-Косогорівці Кіровоградського району. Так що тутешній, не зальотний, вибачте за міліцейський жаргон. Сім'я наша була вельми шанована в селі, завдячуючи батькові. Скільки його пам'ятаю, обіймав керівні посади — бригадира, управляючого тощо. Без спеціальної освіти так умів організувати справу, що міг заткнути за пояс будь-якого спеца. Знали: Яків Швець поганого не скаже, сяк-так не зробить. Такими ж ростив і синів своїх. А їх, хвалити Бога, у сім'ї четверо. Тож матері було мороки доста. Як-не-як п'ятеро мугиряк під дахом. Та, думаю, вона не горювала з того приводу. Хоч вимахали її сини, мов правічні дуби, та шанували матір і словом, і ділом. А з батьком розмова була коротка. Його класична фраза "Ти мого імені не ганьби!" була рубіконом, котрий ніхто з нас не смів переступити, бо знали: та пересторога — не порожня фраза. З діда-прадіда оленокосогорівці шанували родину за найвищу мудрість — любити працю і людей. Це було дороговказом і для нас. Я серед синів наймолодший, тож, окрім батька, моїми опікунами і взірцем для наслідування, як і годиться, були старші брати — Антон, Петро та Іван. На жаль, мама лишила нас, коли мені було лише п'ятнадцять. І трапилося це горе, коли я після восьмого класу поїхав вступати до Ачинського військово-повітряного льотного училища, що у Красноярському краї. Страшна звістка покликала додому і змінила все моє життя.

...Повертаючись з армії, я вже знав, що Петро, котрий найбільше опікувався мною, служить у міліції. Кличе і мене туди. І треба ж такому трапитися, щоб рівно через місяць після весілля (а одружилися ми з Людмилою 18 серпня 1973 року), 18 вересня, мій брат, лейтенант міліції Петро Швець, повертаючись із відрядження, потрапив у ДТП і згорів у автомобілі. За дивним збігом обставин, саме цього дня ми збиралися йти в УВС з приводу мого працевлаштування. Тож, вважайте, я зайняв його місце. Починав з азів — оберігав громадський порядок. Мати справу з хуліганами, п'яницями, яка то радість? Це тепер я розумію, наскільки важливою для пересічного громадянина була моя робота. Скажіть на милість, чи наважитесь ви сьогодні вийти з дому, скажімо, після десятої-одинадцятої вечора? Чи побачите патрульних на вулиці о цій порі? А тоді це було одним із першочергових завдань стражів правопорядку.

Зважаючи на добросовісність і повну самовіддачу, всього через вісім місяців я був призначений дільничним інспектором. Практично, на офіцерську посаду. Проспект "Правды" — район, котрим я опікувався — був, як мовиться, гарячою точкою Кіровограда. Бандитські угруповання, торговці наркотиками, кишенькові злодії, підпільні маклери — "мій" контингент. Чи то Господь мене благословляв, чи Петро оберігав, бо в мене все виходило як слід. Вже через сім місяців я навів порядок у цьому неблагополучному районі міста і отримав запрошення до карного розшуку. Радості моїй не було меж — здійснилася заповітна мрія. Тоді в карному розшуку Кіровограда працювали та сприяли їхній роботі легендарні люди: Микола Омелянович Петренко, Леонід Іванович Живага, Віктор Максимович Марусенко, Володимир Андрійович Вихристюк, Леонід Іванович Зеленько, Леонід Данилович Горобець, Михайло Пилипович Вихрист, Григорій Олексійович Рябоштан — високопрофесійні, розумні і чесні люди. Працювати поруч з ними, вчитися у них — то була висока честь.

Сімнадцять років віддано карному розшуку. Так складалося, що на кожній посаді я затримувався не більше року: від інспектора до начальника Ленінського райвідділу без всякої протекції і блату. Робота мені дуже подобалася. Я гордився нею і віддавався їй без останку, часто обділяючи увагою сім'ю, рідних, друзів. Тепер трохи жалкую за цим, та, гадаю, якби була можливість усе почати спочатку — і вибір професії, і навчання у Київській Вищій школі міліції, і стиль керівництва — все було б точно так само. Ми дійсно не жаліли ні часу, ні здоров'я, і нові зірочки на погонах з'являлися не дарма. Хоча мене особисто вони часом обходили. Просто чекати їх доводилося довше, ніж кому іншому. Вся біда у моєму характері. Та я радий, що ніколи не догоджав, не кланявся, не кривив душею. Гордий з того, що чесно можу дивитися в очі кожному, навіть злочинцю, котрого посадив за ґрати. Значить, було за що.

До речі, у першій розкритій мною справі були замішані працівники правопорядку, котрі здійснили більше ста п'ятдесяти крадіжок автомобільних приймачів, скатів, запчастин. Скажу чесно, тоді, у 1975 році, будучи ще малодосвідченим працівником, я навіть не розумів, за яку справу взявся. І коли в черговій частині Кіровського РВВС, де я вів дізнання із затриманими працівниками міліції, пролунав дзвінок начальника УВС області генерала Миколи Михайловича Шавші з наказом негайно прибути, серце моє йокнуло. Я, 22-літній лейтенантик, не те що не спілкувався, тих генералів лише здалеку бачив. А тут розкопав справу, котра набула неабиякого розголосу, лягла плямою на всіх працівників міліції. Після мого донесення генерал у присутності полковників власноруч зірвав погони з тих, хто зганьбив честь мундира, а мені, коли залишились наодинці, по-батьківськи подякував. Оте генеральське "Спасибі, синку" — найвища нагорода на все життя.

А от званням мене не жалували. Я вже обіймав посаду начальника карного розшуку Кіровограда, а був у званні старшого лейтенанта. Це, скажу вам чесно, принижувало. Певно, сама доля зглянулася наді мною, і справа, яку я вів тоді, лишилася пам'ятною на все життя, бо розкрилася досить незвичайно.

Це був 1981 рік. У Кіровограді за короткий проміжок часу було здійснено близько п'ятдесяти крадіжок, і всі у денний час. Зухвалості злочинців не було меж. І ні за що було зачепитися: ні свідків, ні відбитків пальців, ні речових доказів — ніяких слідів. Я сам кожного разу виїжджав до потерпілих — усе марно. Та під час останньої крадіжки, вірніше її спроби, великі комбінатори у чомусь прорахувалися і їх побачила господиня, котра на той час була вдома. Отож, невдовзі ми мали детальний опис зовнішності зловмисників. Все, що було далі, інакше, як дарунком долі, не назвеш. Через тиждень (а крадіжки, до речі, тривали) іду я на роботу через Ковалівський парк і бачу попереду трьох хлопців, підозріло схожих на тих, кого за описом ми розшукуємо. Обганяю їх і раптом чую:

— Прівєт, начальнік!

Повертаюсь, бачу Сашка Шевченка, котрого я свого часу відправив за ґрати. Не знати з якого дива, він по-приятельськи починає розповідати, що недавно звільнився, що хотів би, аби я посприяв з працевлаштуванням. Одним словом, пудрить мізки. А тим часом неспішно підходимо до Леніна, 6. І на біду, нікого з колег поблизу немає. Я йду ва-банк і запрошую свого "протеже" з друзями до кабінету, обіцяючи все владнати. Як мовиться — всього один дзвінок. І що ви думаєте. Вони клюють! Сашко і два його зальотні дружбани — один з Литви, другий з Білорусії, теж раніше судимі, — спокійно заходять за мною. Що було далі — неважко здогадатися. Сашко довго не міг вгамуватися від люті й обурення. Як же так, сам, з доброї волі, поліз у пастку, ще й дружбанів здав. Такого не прощають. Того ж дня я отримав звання капітана. Отож, окрім усього, працівник карного розшуку мусить бути ще й непоганим актором.

У 1992 році тодішній начальник УМВС в Кіровоградській області Юрій Кравченко призначив мене начальником служби безпеки області, адже корупція проникла на той час і в міліцейські лави. Та довго там не витримав ні я, ні мене. У 1995 році пішов за вислугою років на пенсію і зовсім не жалкую, що не дослужився до генерала. Бути чесним полковником не менш почесно.

Маючи пенсію, хорошу роботу (Микола Якович очолює колективне господарство "Центр-готель". — Авт.), можна б уже і заспокоїтися. Та мені болить і сьогодні за Кіровоград і кіровоградців. Я не дарма балотувався у другому турі під час виборів міського голови. Знав, що не наберу достатньої кількості голосів, але на ситуацію вплину. І мої виступи у ЗМІ, на площі, перед виборцями зробили свою справу. Було б таких швеців більше, впевнений, не склалася б така абсурдна ситуація в місті. Як працівник міліції запевняю: якщо вона найближчим часом не стабілізується, криза влади призведе до вибухової ситуації. Вважаю таке протистояння протизаконним щодо суспільства, краян, держави. Думаю, вся причина в тому, що більшість у місті займає споглядальну, а не активну позицію. Не лише великі особистості, генії мають право на помилку, навіть народ може помилитися, та кожну помилку можна виправити, знайти компромісний варіант, дійти до згоди, якщо це справді народна влада демократичної країни.

Шануймося, бо ми українці — древній, мудрий, сильний і талановитий народ. І будьмо варті своїх пращурів.

Архів "ВГ-Силовики"

 24.05.06, 15:07 Міграційна служба. Як отримати українське громадянство
 07.10.05, 14:35 Олег Левицький звинувачує Генерального прокурора у корупції
 12.09.05, 16:03 Збройні сили. Призов — удвічі більший
 26.07.05, 12:22 ВМС. Українська сила і слава
 17.06.05, 13:42 Допризовній підготовці — належну увагу
 14.04.05, 21:48 МНС. Акція "Герой-рятівник року"
 25.03.05, 11:01 МНС. Коли в дім залітає "червоний півень" — винен власник...
 14.03.05, 14:03 МВС. Міністр внутрішніх справ збирається повернути довіру людей
 14.03.05, 13:58 МНС. Чи буде у Кіровограді повінь? Проведені командно-штабні навчання...
 14.03.05, 13:48 МНС. Відкритий лист Міністра України з питань надзвичайних ситуацій до громадян держави
 04.03.05, 15:39 Зміни в силових структурах Кіровоградщини
 25.02.05, 12:27 ВМС. Бойовий склад ВМС України поповнився ракетним корветом "Придніпров'я"
 28.01.05, 17:02 Володимир Ярошенко: "Третейський суд — суд високої довіри"
 24.01.05, 14:25 У три заходи військові знешкодили більше 50 боєприпасів
 21.01.05, 14:38 Міністерство оборони України й ізраїльська корпорація "ЕМІ" домовилися про спільну реалізацію проектів з утилізації надлишкових боєприпасів
 30.12.04, 13:13 Святкувати краще без надзвичайних подій
 22.12.04, 16:52 В Ульяновці Кіровоградської області відкрито будівництво пожежно-рятувальної частину
 25.11.04, 13:32 Управління з питань взаємодії зі ЗМІ МНС України інформує
 16.09.04, 19:18 МНС. Знешкоджуються наслідки війни
 03.08.04, 15:22 УСБУ. Контррозвідка: історія, припущення та реальність
 27.07.04, 13:56 Неостанні герої
 27.07.04, 12:59 "01". Оглянули нову техніку
 02.07.04, 13:38 УПМ ДПА в Кіровоградській області інформує. Податки — на контролі
 29.06.04, 12:14 30 червня перший заступник міністра внутрішніх справ України проводитиме прийом жителів Кіровоградщини
 26.04.04, 15:30 26 квітня — День Чорнобильської трагедії. Сергій Островський: Пам'ятатиму все життя...
 30.03.04, 12:21 МВС. Микола Корецький: "Всі умисні вбивства у Кіровограді розкрито"
 29.03.04, 14:26 УМВС. Як отримати дозвіл на право придбання зброї
 29.03.04, 14:20 Податкова міліція. У гральному бізнесі наводять порядок
 26.03.04, 13:02 ВВ. 26 березня — День внутрішніх військ України. На сторожі правопорядку
 26.03.04, 12:50 МВС. Кожен працівник міліції має відпатрулювати 120 годин
 23.03.04, 12:59 Відбулися планові іспити у навчальному центрі сухопутних військ України
 05.03.04, 14:52 Сергій Фомін — новий начальник УБОЗу в Кіровоградській області
 02.03.04, 16:49 ДАІ. Минулого року на автошляхах Кіровоградщини сталося 969 ДТП
 02.03.04, 16:43 ДАІ. "Кобра" всіх поставила на вуха
 27.02.04, 15:33 ДПА. Податкова має шукати резерви. У тому числі і борючись із корупцією. Ігор Волков
 27.02.04, 15:26 Депутати кіровоградської міської ради і міліція: діалог триває
 24.02.04, 08:01 Олег Левицький — новий прокурор Кіровоградської області
 23.02.04, 18:57 ДАІ. Вилучатимуть жовті номерні знаки
 20.02.04, 17:15 МНС. Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 20.02.04, 16:52 МВС. У своїй роботі міліція не повинна допускати прорахунків і помилок
 19.02.04, 20:01 "Кобра" побувала і на Кіровоградщині
 17.02.04, 11:48 Прокуратура посилить боротьбу з відмиванням "брудних" грошей
 13.02.04, 13:59 В Україні фінансового контролю за доходами і видатками чиновників немає
 12.02.04, 19:46 Кіровоградська міліція не забуває про ветеранів
 11.02.04, 15:23 МВС. Торік слідчі Кіровоградської області винесли багато незаконних постанов
 11.02.04, 15:16 Прокуратура. Одна з функцій прокуратури — представництво інтересів громадян та держави в суді
 25.01.04, 11:03 У кіровоградській прокуратурі — кадрові перестановки
 15.01.04, 12:13 Водійські посвідчення вже не вилучатимуться
 23.12.03, 15:45 У Феміди нове обличчя — модельні суди
 20.12.03, 14:11 20 грудня — День міліції України. УБОЗ: гроза бандитів
 10.11.03, 15:15 УМВС. Громадська приймальня УМВС в Кіровоградській області. Керівництво
 30.10.03, 16:21 УМВС в Кіровоградській області запровадило телефон довіри
 23.10.03, 10:20 На Кіровоградщині — новий глава міліцейського відомства
 20.10.03, 19:15 Генпрокурор доручив організувати телефонну "лінію довіри" про факти корупції в правоохоронних органах
 13.10.03, 15:34 Прокурор — це юрист, який з-поміж інших вирізняється інтенсивністю роботи. Андрій Сагун
 09.10.03, 10:01 У Кіровограді вже є юридичний інститут
 03.10.03, 15:06 Спец-прокуратурі — 10 років
 18.09.03, 20:56 Стан роботи прокуратури України з розгляду звернень та особистого прийому громадян за 8 місяців 2003 р.
 09.09.03, 12:54 Колегія Генеральної прокуратури розгляне питання щодо запобігання злочинам проти журналістів
 28.08.03, 07:11 МВС. Микола Білоконь — міністр, а Віктор Озерний — генерал
 26.08.03, 15:08 Генпрокурора намагається боротись із корупцією та службовими зловживаннями в органах влади
 08.08.03, 15:13 ВМС. Кіровоград на Чорному морі
 08.08.03, 13:25 ВПС. Знову піднято питання використання цивільними авіаперевізниками військового аеродрому Канатове
 05.08.03, 09:12 Прокуратура. Відбулось засідання колегії прокуратури Кіровоградської області
 31.07.03, 23:08 ВМС. Спасибі від моряків. Середній десантний корабель "Кіровоград"
 29.07.03, 13:58 Робота паливно-енергетичного комплексу Запорізької області вже під особливою увагою
 28.07.03, 00:11 Генпрокуратура України посилила нагляд за безпекою польотів
 07.07.03, 19:34 Чисті мундири. "Ммамо, вони мене мучили"
 03.07.03, 18:24 Генпрокуратура України: "Севастополю справедливо приділяється особлива увага"
 01.07.03, 12:37 Шануймося, бо ми того варті. Микола Швець
 12.06.03, 18:42 УСБУ. І наркоділків не полишають у спокої, і молоді розкривають очі на шкідливість "сатанинського зілля"
 09.06.03, 11:57 Народна дружина. Десятиліття тому переймали досвід інших. Нині є чому повчитися у них
 03.06.03, 00:04 МНС. Випробувати себе на мужність
 30.05.03, 13:26 У прокуратурі. Посадовців — до відповідальності!
 30.05.03, 11:25 Сергій Бондарук — новий голова Pади офіцерського зібрання УСБУ
 15.05.03, 20:33 Триває Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 30.04.03, 12:23 01. Дорогою ціною
 25.04.03, 13:43 Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року"
 25.04.03, 09:38 Бути сильнішими за стихію. Володимир Сич
 18.04.03, 11:22 У Кіровограді знову є прокуратура. І прокурор
 14.04.03, 09:11 Операція "Побут"
 31.03.03, 14:07 Кіровоградські пожежники користуються пальним, яке беруть у борг
 25.03.03, 13:54 Проводиться відбір кандидатів щодо проходження військової служби за контрактом у Кіровограді та Дніпропетровську
 18.03.03, 11:34 УСБУ. „Секретні" вакансії
 12.03.03, 13:19 Місячник добровільної здачі зброї
 25.02.03, 14:36 Корупції — бій?!
 24.02.03, 14:25 УМВС. 301 злочин розкрито міліцією кіровоградської області під час останнього відпрацювання
 23.02.03, 10:14 23 лютого — День захисника Вітчизни. Дарунок Гефеста
 20.02.03, 21:41 СБУ повідомляє і попереджає не допустити терористичних проявів
 13.02.03, 22:14 Кожній кіровоградській школі — міліціонера!
 10.02.03, 13:37 Прокуратура. Спрацювали непогано. Aле недоліки все ж є
 30.01.03, 20:05 Пожежна охорона уже в МНСі
 29.01.03, 20:12 01. Покликання - захищати людей від пожеж. Віталій Миронюк
 29.01.03, 12:47 Коли немає медвитверезників...
 28.01.03, 12:18 Точка зору ДАІ на ситуацію, що склалася на дорогах біля кіровоградських ринків
 24.01.03, 02:21 Підсумки. Вони в міліції Кіровоградщини - найкращі
 17.01.03, 07:24 Військова служба і правопорушення - несумісні
 25.12.02, 20:03 У подарунок - автомобілі
 20.12.02, 15:35 20 грудня - День міліції України. Чергова частина - серце райвідділу
 16.12.02, 10:57 Кіровоградське управління СБУ - в ролі доброчинця
 10.12.02, 18:19 Кіровоградський міський голова пообіцяв пожежникам фінансову підтримку
 09.12.02, 13:20 "Чисті руки" ще миють...
 06.12.02, 17:48 Осінній призов. У військах МНС - поповнення
 06.12.02, 16:19 Кількість призовників на Кіровоградщині, осінь 2002 р.
 06.12.02, 15:01 Віктор Пинзеник: "Становлення професійної української армії відбулося"
 02.12.02, 19:45 ДАІ УМВС. Операція "Мак-2002". Наркотикам - заслін на дорогах
 25.11.02, 21:13 Будні міліції. Робота у посиленому режимі: викрито злочинну групу
 25.11.02, 11:03 ДАІ. Три тисячі знаків, які НЕ регулюють дорожній рух на Кіровоградщині
 12.11.02, 15:30 Леонід Кропліс:"Судова влада - на колінах"
 12.11.02, 12:47 Статистика пожеж та їх наслідків на Кіровоградщині за дев'ять місяців 2002-го року
 11.11.02, 16:53 Операція "Чисті руки"
 05.11.02, 05:42 Кіровоградська міліція: коли була зарплата?
 02.11.02, 12:01 Безпека коштує дорого. А її відсутність? ВДСО УМВС
 28.10.02, 12:26 Осінь. У міліції рахують „курчат"
 27.10.02, 10:38 Будні СБУ. Швидкість. Вправність. Сила
 17.10.02, 16:14 Народна дружина - не розкіш? Зустріч на Масляниківці
 08.10.02, 14:12 Служба 01. Вогнеборці рятуються, як можуть
 20.09.02, 19:01 Міліцейських патрулів у Кіровограді побільшало
 16.09.02, 17:24 З корупцією слід боротися цілеспрямовано
 06.09.02, 09:03 „Якщо не ми, то хто?" Вони постійно повторюють ці слова, які стали їхнім девізом
 23.08.02, 12:43 Зустріч керівництва УМВС в Кіровоградській області з представниками обласних осередків політичних партій та рухів
 20.08.02, 15:19 Іван Конох - новий начальник УСБУ в області
 16.08.02, 21:11 Міліція Кіровоградщини звертається із проханням надати добровільні пожертвування
 16.08.02, 18:03 ДАІ. Нові номери на транспорті
 08.08.02, 01:13 ВМС. Ключі від квартири - усім святам свято
 22.07.02, 11:27 Вам потрібна охорона? Спецпідрозділ до ваших послуг
 12.07.02, 14:58 На сторожі державної казни
 05.07.02, 13:06 Про безпеку треба дбати
 04.07.02, 14:17 ЗАЯВА прокуратури Кіровоградської області
 04.07.02, 12:58 ЗАЯВА Центру громадських зв'язків УМВС України в Кіровоградській Області
 27.06.02, 12:17 Служба "01". Цікаво і корисно
 27.06.02, 08:57 Закон і ми. Коли вже дав присягу держслужбовця...
 26.06.02, 09:29 День молодого воїна
 27.05.02, 17:11 Забезпечувати правопорядок допомагають військові
 11.04.02, 19:39 Экологическая милиция
 09.04.02, 10:34 Намечаются разборки депутатов-силовиков?
 29.03.02, 18:26 Володимир Фільштейн: "Кіровоград - не Флорида, але добрі слідчі є і в нас"
 25.03.02, 11:49 Даешь селу шерифа!
 15.03.02, 13:42 Порушенням - ні!
 12.03.02, 15:33 Интервью заместителя начальника генштаба ВС РФ Юрия Балуевского
 12.03.02, 15:20 Луцькі суди давно у кредиторах
 04.02.02, 16:15 Минулого року від вогню загинуло більше ста чоловік
 04.02.02, 15:36 Міліція намагається дбати про свій авторитет
 04.02.02, 14:32 Олексій Фляга:"Про роботу в міліції мріяв з дитинства"
 11.01.02, 14:24 Нелегали - вони і є нелегали
 25.12.01, 15:53 Без "кіношної" романтики і без сімейних вихідних
 14.12.01, 16:08 Новосілля у пожежників Kіровоградщини
 07.12.01, 15:28 Дорожній рух стане демократичнішим і... безпечнішим?
 13.11.01, 19:13 Перестановка кадрів в силових відомствах аж ніяк не змінила ключові взаємовідносини в суспільстві"
 09.11.01, 09:41 "Закон рубильника" страшний і для армії
 09.11.01, 09:29 У пожежників новосілля
 26.10.01, 09:23 Нападників затримали "ДАІшники"
 26.10.01, 09:21 Навчання в МВС. Такий центр - антитерористичний

"ВГ" №4
(21.01.2005)
Украинския баннерная

Copyright © 2001–2006 "Vechirka.uafor.net" :: Design & Creation
Використання текстових матерiалiв cайту дозволяється лише з активним посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.uafor.net.
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование текстовых материалов сайта разрешается только с активной ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.uafor.net.
Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!